ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ : Κατακτώντας τον τελικό στόχο! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 174
  1. #31

    Kαλο μήνα!!!!!

    Kαλο μήνα!!!!!
    ΤΡΕΛΟ-ΖΥΜΑΡΑΚΙ ΕΔΩ:crazy::crazy:
    Eχθες ήταν μια υπεροχη μέρα απο κάθε αποψη, αν και τελικα ήταν και η πρώτη μέρα της περιόδου μου!


    20 ΛΕΠΤΑ ΤΡΕΞΙΜΟ!

    1,5 L NΕΡΟ

    Εφαγα:

    πρωι: 1 μικρή τυρόπιττα και καφέ freddo με μαυρη ζάχαρη
    ενδιάμεσα: 1 μήλο
    μεσημέρι: ομελέτα σκετη, με μανιταρια ψητα και φέτα 1 πιτα μικρή απο σουβλάκι
    απογευμα: 1 μήλο και πολύ νερό
    βράδυ: 2 καλαμακια κοτοπουλο και μιση πιτα αλαδωτη

    1 ποτηρι χυμό πορτοκάλι

    προ υπνου: 1 μηλο και 5 αμυγδαλα

    παρασπονδια: 4 αυγουλακια σοκολατακια μικρά χιχιχι!
    τι να κάνω το καψερό...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Mπράβο, Μπράβο Ασημένια μου!:roll:
    Ναι-ναι σου λέω μπράβο που έφαγες τα παγωτίνια και δεν ένιωσες τύψεις! Έτσι σε θέλω!:thumbup:
    Εμάς τους βουλιμικούς δεν μας τρώει το φαγητό, οι τύψεις μας τρώνε... mind control που λες και εσύ... εξάλλου το πλάνο διατροφής σου είναι εξαιρετικά ισορροπημένο, κατά την ταπεινή μου άποψη.

    Το πόσο σε αφουγκράζομαι σχετικά με την επιθυμία για τα γλυκά..είναι η αχίλλειος πτέρνα μου..αλλά ευτυχώς υπάρχουν πολλές υγιεινές εναλλακτικές συνταγές ζαχαροπλαστικής. Μόλις ανακάλυψα ένα κέικ σοκολάτας που αντί για αλεύρι περιέχει..φασόλια!
    Για ρίξε μια ματιά:
    http://www.bodyrock.tv/2011/05/05/ch...ocker-natalie/
    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η σελίδα γενικώς.

    Όσο για το nick το εμπνεύστηκα από εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=AGKh1_qvYVo
    Εξάλλου όταν γράφτηκα στο φόρουμ η διάθεση μου παρά ήταν σκοτεινή και το τέρας της βουλιμίας φάνταζε ανίκητο... αλλά βρήκα και εγώ τις χαραμάδες που λούζουν με φως τις ψυχές μας... Έτσι σήμερα μπορεί να έχω δρόμο ακόμα αλλά έχω κάνει..άλματα πρόοδου!(Ας κάνω και κανένα κοπλιμέντο στον εαυτό μου:P) Βέβαια μπορείς να με αποκαλείς και Σοφία

  3. #33

    και οι δικοί μου στόχοι:

    αχ Ασημενια μου ...σήμερα τα έκανα θάλασσα --- προλαβαινω να το σωσω μιας που οτι εφαγα το εφαγα εως και τις 5:30
    ας φαω το μηλαρακι μου ας παω για το βαδειν μου και ας κάνω εναν επαναπροσδιορισμό στόχων:

    1.ΔΙΑΤΡΟΦΗ:
    καλή - υγειηνη διατροφη έως 1100 θερμίδες
    Στόχος: Να χάσω έως και τις 30 Ιουλίου 15 κιλά επαναλαμβανω
    Στόχος: Να χάσω έως και τις 30 Ιουλίου 15 κιλά

    23 του μήνα ξεκιναω με διαιτολόγο

    1β. νερο να πίνω πολύ νερό
    1γ. να μειώσω τους καφέδες

    2. ΑΣΚΗΣΗ:
    Βαδην: 1 ωρα 3 φορες την εβδομαδα
    τρεξιμο: 25 λεπτα 3 με 4 φορες την εβδομαδα
    χορό: 45 λεπτα 3 φορές την εβδομάδα
    Aεροβια 3-5 φορες την εβδομαδα στο πρωινο τμημα aerobic που παρακολουθώ
    Ασκήσεις: για χερια, κοιλίτσα, στηθος
    20 λεπτα 5 φορες την εβδομάδα

    Να είμαι δραστήρια πολύ και να μην βαριεμαι!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Originally posted by zimaraki!
    Kαλο μήνα!!!!!
    ΤΡΕΛΟ-ΖΥΜΑΡΑΚΙ ΕΔΩ:crazy::crazy:
    Eχθες ήταν μια υπεροχη μέρα απο κάθε αποψη, αν και τελικα ήταν και η πρώτη μέρα της περιόδου μου!


    20 ΛΕΠΤΑ ΤΡΕΞΙΜΟ!

    1,5 L NΕΡΟ

    Εφαγα:

    πρωι: 1 μικρή τυρόπιττα και καφέ freddo με μαυρη ζάχαρη
    ενδιάμεσα: 1 μήλο
    μεσημέρι: ομελέτα σκετη, με μανιταρια ψητα και φέτα 1 πιτα μικρή απο σουβλάκι
    απογευμα: 1 μήλο και πολύ νερό
    βράδυ: 2 καλαμακια κοτοπουλο και μιση πιτα αλαδωτη

    1 ποτηρι χυμό πορτοκάλι

    προ υπνου: 1 μηλο και 5 αμυγδαλα

    παρασπονδια: 4 αυγουλακια σοκολατακια μικρά χιχιχι!
    τι να κάνω το καψερό...
    Zυμαράκι μου δε θέλω να οικειοποιηθώ το ημερολόγιο της Ασημένιας μας αλλά θα ήταν αγένεια να μη σου ευχηθώ καλή επιτυχία στους στους στόχους που έχεις θέσει... Πολύ καλή επιτυχία λοιπόν!
    Bέβαια-δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει κάπου- αλλά το δικό σου "ιστορικό" ποιο είναι; Είχες-έχεις και εσύ προβλήματα με υπερφαγικά-βουλιμικά επεισόδια;

  5. #35
    ShadowWave, Σοφάκι μου γλυκό το είχα φανταστεί ότι αντιπροσώπευε εκείνη την περίοδο το νικ, αλλά και το Σοφία καθόλου ασύνδετο, αντιπροσωπεύει το τώρα γιατί σίγουρα
    μια τέτοια διαδρομή σε κάνει σοφότερο, και αυτό σε εσένα είναι ολοφάνερο. Αλήθεια, αν δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση, τα κιλά τι ρόλο παίζουν τώρα πιά στη ζωή σου;
    Προσπαθείς να χάσεις;Είσαι σε αυτά που θέλεις; Η απλά έχεις συμφιλιωθεί με το σώμα σου και δεν τους δίνεις τόση σημασία;
    Αχ τα γλυκά, αχ, αχ, αχ. Την άλλη φορά έβλεπα στον ύπνο μου ότι είχα φάει ένα σκασμο σοκολάτες και τσιζκέικ και ξύπνησα μέσα στις τύψεις γιατί νόμιζα ότι τα είχα φάει στ'αλήθεια.
    Αυτό με τα φασόλια το είχα δεί και σε ένα πρωινό, ότι αντικαθιστούν το αλεύρι αλλά χωρίς να καταλαβαίνεις τη γεύση. Ευχαριστώ για το λινκ, όντως πολύ ενδιαφέρον φαίνεται.
    Εγώ συνήθως κάνω κέικ με αλεύρι ολικής, αντικαθιστώ το βούτυρο με applesause και τη ζάχαρη με γλυκαντικό και βγαίνει πολύ καλό.
    Αυτό για καθημερινά βασικά γιατί μια φορά την εβδομάδα κάνω cheat ξεσκίζοντας πραγματικά γλυκά, χεχε. Καθένας με τις αδυναμίες του, τι να κάνουμε. Επίσης μαρέσει η μους σοκολάτα της sweet n balance, δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει (καλά που το θυμήθηκα, έχω στο ντουλάπι), με σιρόπι ίδια μάρκα και τρίβω και μπισκότα και είναι μούρλια και εμφανησιακά και θερμιδικά και γευστικά. Για την κρέμα βρώμης επίσης τρελαίνομαι, με πολλή ζαχαρίνη και κανέλα.
    Είδες πόσο άρρωστη είμαι; Παίρνω φόρα και δεν με σταματάει τίποτα λολ
    Ζυμαράκι μου καλό ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ! Πραγματικά δεν πειράζει, μία παρεκτροπή δεν πάχυνε ποτέ κανέναν. Ξέχνα το και συνέχισε κανονικά το πρόγραμμα σου.
    Καλή επιτυχία στους στόχους σου. Ολα καλά αλλά αυτο το 1100 δεν μου κάθισε καθόλου καλά. Ευτυχώς θα πας σε διαιτολόγο και θα στα πεί και αυτός. Το κατώτερο όριο είναι το 1200 και εκτός απο αυτό εσύ είσαι στην αρχή, όταν κολλήσεις που θα το πας; Ασε που έχεις έντονη δραστηριότητα, μην ρίχνεις τον μεταβόλισμο σου, είναι κρίμα. Στο λέω γιατί και εγώ έλεγα όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο αλλά δεν είναι έτσι.
    Και να σου δείξω και μία εικονα που πραγματικά αν μου την έδειχναν πριν χρόνια θα είχα πολύ ευκολότερη πορεία. Αλλά τα λόγια δεν τα πίστευα. Τι κι αν μου έλεγαν ότι χάνω μυικό ιστό ή υγρά, εγώ το ζώον έλεγα απο μέσα μου βρε δεν πα να λέτε; εγώ χάνω κιλά. Πόσο θα ήθελα να μου είχαν ανοίξει τα μάτια νωρίτερα και να μην τα παρατούσα κάθε φορά που κολλούσε η ζυγαριά ενώ τα είχα κάνει όλα τέλεια, αχ...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Χαχαχα εξαρτημένη, λοιπόν από τα γλυκά! Σαν να ακούω εμένα..είμαι δέσμια της γλυκιάς γεύσης :P
    Τα τεχνητά γλυκαντικά παλαιότερα τα χρησιμοποιούσα και εγώ, μέχρι που διάβασα ότι επηρεάζουν την ινσουλίνη παρόμοια με τη ζάχαρη.. αγόρασα βιολογική ανεπεξέργαστη στέβια(πράσινο χρώμα) αλλά δυστυχώς παρά την εντονότατη γλυκύτητα της αφήνει μια περίεργη αίσθηση στο στόμα..αν και άκουσα ότι στην επεξεργασμένη μορφή της (λευκή) η γεύση δεν είναι τόσο έντονη. Ο στόχος μου είναι να τρώω 1 φορά/εβδ ο,τι γλυκό θέλω και τις υπόλοιπες 1 γλυκάκι δικής μου παραγωγής με προσεγμένα συστατικά ή αποξηραμένα φρούτα πχ σταφίδες, κράνα, σύκα κτλ. Δε θέλω να στερώ από τον εαυτό μου γιατί ξέρω εκ πείρας που θα με οδηγήσει... Ξέρεις τι λέω Ασημένια μου; Τίποτα από μόνο του δεν παχαίνει... παχαίνει η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ και η ΠΟΣΟΤΗΤΑ.

    Αναφορικά με το θέμα κιλών τώρα, το νούμερο που δείχνει η ζυγαριά πια ελάχιστη σημασία έχει για 'μενα.. Το ποσοστό λίπους; ναι παίζει το ρόλο του. Οι πόντοι δλδ...αλλά και πάλι δεν με πιάνει μανία. Τα προηγούμενα χρόνια τέτοιο καιρό. ενόψει καλοκαιριού το έριχνα σε "δίαιτες" και ως εκ θαύματος αποφάσιζα να γραφτώ στο γυμναστήριο.. σήμερα όχι. Γυμναστήριο πηγαίνω συστηματικά από τις αρχές του χρόνου και πλέον το λατρεύω..δεν κοιτάω τις θερμίδες που έκαψα στο διάδρομο. Θέλω να είμαι υγιής και δυνατή. Καλλιεργώ την υπομονή μου και δεν περιμένω άμεσα αποτελέσματα γιατί ξέρω ότι δε διαρκούν. Είμαι σταθερή στο σωματικό μου βάρος τον τελευταίο χρόνο με μικρές αποκλίσεις. Σίγουρα κάποιες περιοχές στο σώμα μου με ενοχλούν(πχ η κοιλιά) αλλά αντί να εστιάζομαι στο προβληματικό σημείο έμαθα να κοιτάω τα άλλα, αυτά που θεωρώ εγώ όμορφα πάνω μου...εξάλλου ουδείς τέλειος! Τώρα έχει νόημα να σου γράψω ύψος και βάρος; Έχει νόημα; Το θέμα για 'μενα είναι να αισθανόμαστε υγιείς και ισορροπημένοι!

    ΥΓ: Αλλά επειδή ξέρω ότι θα σε τρώει η περιέργεια :P είμαι 1.67 και 60 κιλά! Αλλά αυτά είναι μόνο αριθμοί... Τι να το κάνω το αδύνατο σώμα όταν είναι χαλαρό, κρεμασμένο και γεμάτο κυτταρίτιδα; Αρχίζω και εκτιμώ την αξία της γυμναστικής!

  7. #37
    Ρε με παρεξήγησες:lol:
    Χωρίς πλάκα δεν περίμενα αριθμό, ήθελα να μάθω απλά τι στάση κρατάς και με κάλυψες. Προσωπικά έχω να ζυγιστώ πάνω απο έναν χρόνο
    και θα αρχίσω να ξαναζυγίζομαι στη συντήρηση για να βλέπω πώς πηγαίνω. Ενας αριθμός δεν λέει κάτι, αν δεν ξέρουμε αναλογία μυικής μάζας- λίπους, γιαυτό έβαλα και τη φωτο.
    Μπράβο για τη στάση σου πάντως, κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ πλέον και αυτό που θέλω είναι να μου γίνει συνήθεια η γυμναστική. Θέλω ένα υγιές και δυνατό σώμα, όπως το είπες.

    Αναφορούλα αύριο γιατί έχω πρωινό ξύπνημα και νύσταξα.
    Καλό βράδυ:love:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    119
    Βασικά η καλύτερη ζυγαριά είναι ο καθρέφτης... αλλά όταν πάσχεις από διατροφική διαταραχή συνήθως έχεις και παραποιημένη είκονα του σώματος σου, όποτε αρχίζει και γίνεται πιο σύνθετη η κατάσταση.
    Νομίζω ότι μόνο βάσει μιας τέτοιας νοοτροπίας μπορείς να ξεπεράσεις τα υπερφαγικά-βουλιμικά.. ακόμα και όταν έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου τη φράση: θέλω να αδυνατίσω..δύναται να σαμποτάρεις ακούσια την προσπάθεια σου.
    Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο Ασημένια μου!!:spin::spin:

  9. #39
    Καλησπέρα, καλησπέρα, καλησπέρα!

    Δίνω τη χθεσινή αναφορούλα μου και συνεχίζω με σχολιασμό :
    Κυριακή 1 Απριλίου

    40? ποδήλατο

    # Καφές με γάλα, ψωμάκι ολικής by me με τυρί κρέμα, 1 πορτοκάλι

    # Αρακάς με αγκινάρες, 2 ασπράδια, φέτα χ.λ

    Ασκήσεις για πόδια

    # 1 μήλο και 1 φλ. φράουλες

    # Κρέμα βρώμης, 2 πορτοκάλια μικρά

    Οι θερμίδες είναι χαμηλές και το δίλημμα μου ήταν αν έπρεπε να φάω- παρότι δεν πεινούσα- για να τις συμπληρώσω ή απλά να ακούσω το σώμα μου.
    Τελικά δεν έφαγα, δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό αλλά σκέφτηκα ότι αφού δεν με πιέζω να μην φάω γιατί να με πιέσω για να φάω;
    Σίγουρα ένας διαιτολόγος θα το έβρισκε λάθος αλλά δεν είναι καλύτερα να αφουγκραζόμαστε το σώμα μας;
    Εγώ μάλλον εκεί καταλήγω, όταν θέλει κάτι παραπάνω να του το δίνουμε και όταν θέλει κάτι λιγότερο να περιορίζεται σε αυτό.

    Και να περάσω και στη «φωτεινή» σκιούλα μου, και να της πω ότι ΝΑΙ είμαστε σε καλό δρόμο, σε πάρα πολύ καλό!
    Αν πριν λίγο καιρό έβλεπα τον ήλιο στο βάθος, τώρα μπορώ να πω ότι έχω αρχίσει να νιώθω και τις αχτίδες του στο πρόσωπο μου.
    Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, αλλά αυτή τη φορά είμαι πολύ αισιόδοξη και όχι αναίτια.
    Κακά τα ψέματα όλο αυτό που αντιμετωπίζουμε μπορεί να είναι άσχημο αλλά μας ωριμάζει.

    Παλιά ζητούσα ένα ωραίο σώμα, τώρα ζητάω απλά τη «δύναμη» για να το αποκτήσω, αυτή τη δύναμη που πηγάζει από το μυαλό μας.Και ας κοπιάσω δεν με νοιάζει, μου αρκεί που προσπαθώ. Αυτό δεν θέλω να χάσω, την όρεξη μου να αγωνίζομαι, όχι μόνο για τα κιλά, για τα πάντα.Αυτό παλιά θα το έλεγα μαζοχισμό, τώρα το λέω υγιή τρόπο σκέψης. Γιατί αν κατά έστω μαγικό τρόπο αποκτούσα τότε ένα ωραίο σώμα, θα το εκτιμούσα; Αποκλείεται.Όταν όμως περνάς από 40 κύματα, ε το εκτιμάς
    Τώρα θα μου πείτε που κολλάνε όλα αυτά. Σήμερα το πρωί βρέθηκα μπροστά σε μια σχετική με κιλά κουβέντα, δεν συμμετείχα αλλά στο μυαλό μου τριγύριζαν αυτά ακριβώς που έγραψα. Εκεί συνειδητοποίησα ότι όντως έχω αλλάξει τρόπο σκέψης, δεν είναι ιδέα μου. Μπορεί να θέλω ακόμα δουλειά, αλλά το ότι η εξωτερική μου μεταμόρφωση συμβαδίζει με την εσωτερική μου, μου δίνει απίστευτη χαρά.

  10. #40
    καλησπερα κοριτσια!
    ζυμαρακι εδωωωω!
    Αναφορούλα θα δώσω αργοτερα
    καλουτσικα τα παω σήμερα...
    βεβαια η μέρα είναι αναποδη και μέσα σε όλα ειπα να ζυγιστώ...
    3η μέρα περιοδου λέω κατι θα φανει δεν μπορει.. ειχα και το αγχος που χαζο-εφαγα εχτες...
    τι το ήθελα...
    +3 κιλα...
    ???????:shocked2::shocked2::shocked2::shocked2:
    η ψυχολογια μου σημερα ειναι στα ταρταρα..

    τι να κανω? ειμαι σε απόγνωση...

  11. #41
    Ζυμαράκι από την αρχή σου λέω ότι δεν τη θεωρώ αντικειμενικό μέτρο και χθές αν διάβασες κάναμε ολόκληρη συζήτηση γιαυτό με τη shadowwave.
    Και εσύ πας και ζυγίζεσαι ΜΕΤΑ από υπερφαγικό και ούσα αδιάθετη. Ε χαίρω πολύ! Να σου δείξει τι; Πόσο νερό έκανες κατακράτηση; Γιατί κάτω από αυτές τις συνθήκες μόνο αυτό σου δείχνει. Αν όμως πιστεύεις ότι κάνεις κάτι λάθος, κάνε υπομονή και ο διαιτολόγος θα σου δείξει τον δρόμο.

    Προσπάθησε να μην πανικοβάλλεσαι σε παρακαλω και συνέχισε κανονικά την προσπάθεια σου.
    Μόνο αυτός είναι ο τρόπος.
    Μόνο αυτό μπόρεις να κάνεις.
    Μόνο αυτό θα σε οδηγήσει στο στόχο σου. Τέλος.
    Συγγνώμη αν μιλάω απότομα αλλά την μισώ τη ρημάδα, γιατί τόσα χρόνια όλα τα πισωγυρίσματα τα έκανα από τις ηλίθιες ενδείξεις της.

  12. #42
    σε ευχαριστώ ασημενια μου! ...ξερεις κατι με τα λόγια σου αναψε ενα φωτακι μέσα μου! δεν το πιστευω ποσο καλό μου κανει που ειμαι εδω και τα λέμε!
    τέλος!!! παω να τρεξω! και εγω τη μησώ τη ρημάδα....την μησώωωωωωω

  13. #43

    μονο μπροστά...ΜΠΡΟΣΤΑ


  14. #44
    Ζυμαρααααάκι έφυγεεεεες λέμε...

  15. #45
    Καλημέρα!!!

    Δευτέρα 2 Απριλίου

    # Τοστ ολικής με 2 ασπράδια+ τυρί κρέμα+ κετσαπ, 1 πορτοκάλι, καφές με γάλα

    # Φακές, φέτα χ.λ, ½ ψωμάκι ολικής

    45? ποδήλατο

    # Smoothie φράουλα-γιαούρτι, 1 μήλο

    # Σαλάτα με 2 ασπράδια και σως σεφ (η μαγιονέζα με χ.λ), 1 κρίθινο παξιμαδάκι, 1 χούφτα κράνμπερις

    Είμαι αρκετά ευχαριστημένη
    Στο μυαλό μου έχω να τρώω τουλάχιστον 3 φρούτα και 1 σαλάτα καθημερινά και τώρα τελευταία παρατηρώ ότι το κάνω αλλά χωρίς να πιέζομαι. Ειδικά τα φρούτα τα αγαπώ πολύ και μπορεί να οφείλεται εκεί και το ότι δεν μου λείπουν τόοοοσο τα γλυκά.
    Ήδη ανησυχώ που ακόμα δεν μου έχω ζητήσει το cheat μου, χιχι

    Αρκετά είπα, κλείνω για να κάνω την πρωινή μου αερόβια. Το απόγευμα έχει ασκήσεις για χέρια.

Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •