Χορτοφαγια-Κρεατοφαγια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 80
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    το έχω δει
    και η άποψή μου είναι αυτό που ήθελα να πω χθες σχετικά με τις απόψεις μου.
    Ότι προσωπικά είμαι κατά της μαζικής εκτροφής και εκμετάλλευσης. Ιδανικά για εμένα, θα έπρεπε η κάθε οικογένεια να καλλιεργεί και να εκτρέφει τα προς το ζην και όχι να εκμεταλλεύεται αλόγιστα την φύση. Θα ήθελα να μπορώ να έχω τις κοτούλες μου, τα κατσικάκια μου, το μποστάνι μου και να είμαι αυτάρκης. Και εύχομαι κάποτε να το πετύχω. Διότι μόνο το μέτρο και ο σεβασμός -πιστευω- φέρνει την ισορροπία.

    Από την άλλη πλευρά, όπως είμαι κατά της μαζικής εκτροφής των ζωων, είμαι και κατα της μαζικης παραγωγής λαχανικών. Υπαρχει βιασμός της φύσης και στις δύο περιπτώσεις διότι χρησιμοποιούνται μέθοδοι που όχι μόνο βλάπτουν τη φύση, αλλά εν τέλει κι εμάς τους ίδιους.
    Αν σκεφτούμε τι τρελή παραγωγή λαχανικών θα χρειαζόταν για να θρέψουμε όλο τον πληθυσμό της γης, τι μέθοδοι θα έπρεπε να αναπτυχθούν, θα το ξανασκεφτόμασταν πιστεύω. Λαχανικά πανομοιότυπα το ένα με το άλλο, αύγεστα, που ωριμάζουν μέσα σε μια νύχτα... Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Γι'αυτό πιστευω ότι το καλύτερο θα ήταν ο καθένας μας να βρει τρόπους να είναι αυτάρκης και να μη βιάζει την φύση. Χωρίς προπαγάνδες. Να τρώμε αυτά που μας προσφέρει η ίδια η φύση, όταν μας τα προσφέρει (οχι τοματες το καταχειμωνο ή κρέας επι καθημερινής βάσης) και να είμαστε ευχαριστημένοι και υγιείς.

    Τέλος, ενώ κατανοώ την λογική κάποιου να μην θέλει να βλεπει τα ζώα να θανατώνονται, δεν κατανοώ γιατί δεν έχει πρόβλημα να ξεριζώνει τα φυτά, να εκμεταλλεύεται τους καρπούς τους, να τα βγάζει από το φυσικό τους περιβάλλον για να τα πετσοκόψει και να τα φάει. Γιατί υπάρχει διάκριση;

    Συνηθίζεται να εκτρέφουμε ζώα για τα προϊοντα τους και το κρέας τους, αλλά δεν τρώμε τα κατοικίδιά μας. Ή αντίστοιχα καλλιεργούμε εκτάσεις με φυτά που έχουν να μας προσφέρουν κάτι (παλι εκμετάλλευση) αλλά δεν τρώμε τα λουλούδια που έχουμε στο σπίτι. Ή δεν έχουμε στο μποστάνι μας έλατα και πεύκα. Διάκριση κι εδώ.

    Τα πονάμε τα δέντρα ώστε να πάρουμε τη ρετσίνα ή άλλα προϊόντα, αλλά γι'αυτό υπάρχει η επιστήμη που (πρεπει, αλλα το κανει; ) μας μαθαίνει πιο φιλικους προς τη φυση τρόπους.

    Προσωπικά πιστεύω ότι η φύση είναι εκεί για να μας εξυπηρετεί αλλά όχι για να την εκμεταλλευόμαστε αλόγιστα. Σκοπός είναι να βρεθεί το μέτρο.


    Πρέπει να υπάρχει επιλεκτική χρήση και εκμετάλλευση.
    Σκοπός όμως είναι να καταλάβουμε ότι είμαστε μέρος της φύσης και πρέπει να τη σεβόμαστε αν θέλουμε να μας σεβαστεί και αυτή.
    Μετρημένη χρήση και εκμετάλλευση τόσο ζώων όσο και φυτών, προτού η υπερβολική παραγωγή και κατανάλωση μας γυρίσει μπούμερανγκ!

  2. #32
    Τέλος, ενώ κατανοώ την λογική κάποιου να μην θέλει να βλεπει τα ζώα να θανατώνονται, δεν κατανοώ γιατί δεν έχει πρόβλημα να ξεριζώνει τα φυτά, να εκμεταλλεύεται τους καρπούς τους, να τα βγάζει από το φυσικό τους περιβάλλον για να τα πετσοκόψει και να τα φάει. Γιατί υπάρχει διάκριση;

    Καταλαβαίνεις ότι παραλογίζεσαι έτσι; Δεν μπορεί να το εννοείς αυτό !
    Κατανοείς δηλαδη ότι εγω στεναχωριέμαι βλέποντας τη σφαγή ενός ζώου αλλά δεν κατανοείς που κόβω το μαρουλι χωρίς να στεναχωριέμαι;
    Βρε Redish μου συγνώμη γενικά εκφράζεσαι με ωραίο τρόπο και φαίνεσαι πολύ γλυκιά για να θυμώσει κάποιος μαζί σου αλλά αυτό συγγνώμη και πάλι,
    απτη μια με εξοργίζει και απτην άλλη μου φαίνεται τόσο αστείο.
    Το επόμενο στάδιο είναι να μας ρωτήσεις πως το αντέχει η ψυχή μας να περπατάμε στο βουνό, τσαλαπατώντας όλα αυτα τα μικρά χορταράκια που βρίσκονται στο δρόμο μας.
    Λυπάμαι αλλά δεν αρμόζει καμία σοβαρή απάντηση.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Επειδή πάλι έγραψα πολλά, θα το σπάσω σε κομμάτια:


    Φυσικά και το επιχείρημα δεν είναι 100% σοβαρό. Πίστεψέ με όμως, υπάρχει κατηγορία χορτοφάγων(φρουτοφάγοι κατα την wikipedia) που δεν θέλουν να πονέσουν το φυτό. Κι από τη μεριά τους έχουν επιχειρήματα, όπως για παράδειγμα έρευνες ότι τα φυτά καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από όσα πιστεύαμε. Για εμένα είναι σεβαστή μεν η άποψή τους(οχι αποδεκτή), αλλά εξίσου "σοβαρή/ισχυρή" όσο και το επιχείρημα "αν σ'αρέσει να τρως ζώα γιατί δεν τρως το κατοικίδιό σου;" ή η υπόνοια ότι το να τρώω ζώο σημαίνει αυτόματα ότι σκοτώνω γιατί χαίρομαι να βλέπω το ζώο να πεθαίνει!

    Την αντιπαράθεση την έκανα για να δείξω πόσο "υποκριτικά" (συγγνώμη για την βαριά έννοια της λέξης, καταλαβαίνω ότι ίσως είναι άστοχο εκ μέρους μου, αλλά δεν μου έρχεται η κατάλληλη λέξη αυτή τη στιγμή) είναι κάποιες φορές τα συναισθήματά μας. Και πρώτη και καλύτερο βάζω τον εαυτό μου!
    Όλοι κάνουμε επιλογές που αν τα σκεφτούμε λογικά ίσως δεν βγάζουν νόημα. Ή βγαζουν σε εμάς αλλά όχι στο ευρύ κοινό. Πώς δεν μας πειράζει να σκοτώσουμε (οχι για να τα φαμε, απλά για να τα σκοτώσουμε) ένα κουνούπι που μας έχει ταράξει στα ζζζββββιιιιιν όλο το βράδυ ή να πάρουμε φάρμακα να σκοτώσουμε τα μικρόβια/ιούς ή να βάλουμε εντομοκτόνα ή να σκοτώσουμε μια κατσαρίδα που ενοχλεί το παιδί μας και δεν μας πειράζει να φάμε κάτι που η φύση μας το προσφέρει; Ο λόγος είναι ότι θεωρούμε ότι η τάδε ζωή έχει μεγαλύτερη αξία από κάποια άλλη. Με ποιό κριτήριο όμως; και είναι ηθικά σωστό; Εμένα μου φαίνεται γελοίο να λυπηθώ τα μικρόβια. Όμως ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια. Οι φρουτοφάγοι τα δικά τους, εγώ τα δικά μου, ο Χ τα δικά του. Πόσο υποκριτικό( είναι όμως αυτό; Ή αστείο για κάποιον άλλο; Σκεφτόμενη λογικά( η ζωή θα έπρεπε να είναι ζωή όπως και να την κάνουμε. Είτε είναι της αγελάδος είτε του κουνουπιού είτε του κουνουπιδιού. Όμως ο άνθρωπος έγινε γεωργός ΚΑΙ κτηνοτρόφος με κάποια κριτήρια. Είδε (όταν δεν ειχε το νου, ήρθε η εμπειρια και το στομάχι του να του δώσει να καταλάβει) ποιό είναι κατάλληλο για καλλιέργεια, ποιό για θέρισμα, ποιό για μαγείρεμα, ποιό για περαιτέρω επεξεργασία, ποιό ζώο για κατοικίδιο ή φύλακας(άραγε αυτό δεν είναι μια μορφή εκμετάλλευσης και ποιό για κτηνοτροφία/πτηνοτροφία.
    Κατέληξε λοιπόν ότι όλα έχουν το ρόλο τους. Υπάρχουν για να προσφέρουν κάτι. Όπως κι αυτός από την πλευρά του πρέπει να τα φροντίζει. Να τα καλλιεργεί, να τα προσέχει, να τα ταϊζει κατάλληλα, να τα χαϊδευει, να τους εμπνέει εμπιστοσύνη. Όλα είναι ζωή, και η αγελάδα, και το κουνούπι και το κουνουπίδι. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουμε δικαίωμα να αφαιρέσουμε ούτε του μικροβίου ή του παρασίτου. Όμως όλα είναι μέρος μιας αλληλένδετης και αμφίδρομης σχέσης. Εμείς τρώμε αυτά, αυτά εμάς (ειτε με τη θετική έννοια, πχ η ύπαρξη μικροοργανισμών μέσα μας μας σώζει τρώγοντας μας κατά κάποιο τρόπο είτε με την αρνητική-> με την ανάπτυξή τους πχ που οδηγεί στον καρκίνο ή μετά τον θάνατό μας που γινόμαστε νοστιμη τροφή για αυτούς) και ο κύκλος συνεχίζεται.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Το ίδιο πονάω όταν βλέπω να σφάζουν ζώα και το ίδιο όταν βλέπω τον γάτο μας να σκοτώνει πέντε-πέντε τα ποντικια στο σπίτι. Θύμωσα μαζί του όταν είδα να σκοτώνει κάθε 2 μέρες τα πουλιά του γείτονα μόνο και μόνο για ευχαρίστηση και όχι από ένστικτο επιβίωσης. Το έκανε για να το κάνει, κι εμένα αυτό με εξαγρίωσε και αηδίασε. Όμως η φύση είναι σκληρή και ξέρω ότι αυτός είναι ο κύκλος της ζωής. Τι να κάνω; να του πω "μην σκοτώνεις το καϋμένο το ποντίκι απλά για να παίξεις μαζί του και να το βασανίσεις;" Το θεωρώ πολύ πιο ηθικό να σκοτώσω για να φάω παρά για την ευχαρίστηση να βλέπω κάποιον να βασανίζεται. Τουλάχιστον αισθάνομαι άσχημα όταν υποφέρει το ζώο και δεν χαίρομαι με τον πόνο του. Ναι, το θεωρώ πολύ πιο θεμιτό να φάω το κατσικάκι που έχω στην αυλή για να με κρατήσει ή για τη γεύση του λίπους (Τι λέω τώρα; εδώ γουρουνόπουλο είχε η μανα μου στο ταψί κι εγώ αηδίαζα μονο που το έβλεπα. Αλλά δεν είναι υποκριτικό εκ μέρους μου όταν μπορώ να φάω άνετα φέτες γαλοπούλας
    ʼλλη μια σημείωση/προσωπική σκέψη: δεν είμαι της άποψης ότι το να επιλέγουμε κάτι λόγω γεύσης είναι κακό. Ο οργανισμός μας είναι φτιαγμένος να μας δίνει μηνύματα απόλαυσης που σχετίζονται άμεσα με την οργανική μας λειτουργία. Δεν είναι τυχαίο το αίσθημα της απόλαυσης ή η γεύση γενικότερα. Το πικρό ή άλλη παράξενη αίσθηση υπάρχει για να μας προειδοποιεί ότι "αυτό είναι κακό για εσένα!", μας σώζει από την δηλητηρίαση. Η ευχαρίστηση στην όσφρηση και την γεύση μας δίνει σήματα για "αυτό είναι καλό, το χρειάζεται ο οργανισμός, ο εγκέφαλος, οι ορμόνες". Φάε ένα χαλασμένο φρούτο(ή αυτά που έχουν γεύση πλαστικίλα )για παράδειγμα και ένα φρέσκο. Ο οργανισμός θα σε οδηγήσει από μόνος του στο τι είναι καλό για αυτόν (μιλάω πάντα για φυσικά προϊόντα και μαγειρεμενα απλά ή με μπαχαρικά. Η επιστημη πίσω από τα επεξεργασμένα τρόφιμα, πχ πατατακια είναι μελετημένη καλά. Ψαξτε να βρειτε στο ιντερνετ γιατι αν φας ενα δεν μπορείς να σταματήσεις! Λόγω λίπους->σήμα στον εγκέφαλο κλπ κλπ)
    ΑΛΛΑ! Δεν πρέπει (κατά τη γνώμη μου) η απόλαυση να γίνει και ο αυτοσκοπός. Σίγουρα, θα απολαύσω περισσότερο τα λαχανικά μου με λίγο λαδάκι και μπαχαρικά ή με συνδιασμούς, αλλά δεν χρειάζεται να το κάνω και τελείως ανθυγιεινό για να το απολαύσω!
    Σίγουρα όμως θα επιλέξω να φάω αυτο που έχει έντονο χρώμα και άρωμα, χωρίς τύψεις που δεν επέλεξα ένα σαπισμένο. Το ίδιο και με το κρέας. Θα το φάω, αλλά δεν θα τρέφομαι μόνο με αυτό μόνο και μόνο επειδή ικανοποιούνται οι σιελογόνοι αδένες.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Για να γυρίσω στα φυτά, όταν ξέρω ότι έρευνες έχουν δείξει ότι όχι μόνο τα λουλούδια αλλά και τα φυτά και οι σπόροι έχουν αισθήματα, αντιδρούν, "φωνάζουν" οταν τα μαγειρευουμε, αντιδρούν στην ακτινοβολία, καταλαβαίνουν όταν κάποιος έχει κακό σκοπό για αυτά, γιατί δεν έχω τύψεις; Γιατί (τι εγωιστικό, αλλά έτσι είναι) ξέρω ότι ορισμένα φυτά υπάρχουν για να με θρέψουν. Το ίδιο και κάποια ζώα. Το θεωρώ υποκριτικό εκ μέρους μου, ενώ ξέρω ότι και τα δύο έχουν κεντρικό νευρικό σύστημα και αισθήματα, να λέω ότι το ένα αξίζει την ζωή και το άλλο όχι. Και τα δύο για εμένα, έχουν το ρόλο τους στη φύση.

    Μην παρεξηγηθώ, επιμένω και πάλι. Αλλο 'εχουν το ρόλο τους στη φύση" και άλλο "τα μπουζουριάζω κατά εκατοντάδες στο βωμό του κέρδους ή τα καλλιεργώ με κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο για να έχω να φάω"

    Θέλω να επιλεξω την χορτοφαγία, αλλά για ΑΛΛΟΥΣ λόγους. Όπως για παράδειγμα ενεργειακούς και οικονομικούς. Η ενέργεια που απαιτείται για την εκτροφή και το θάνατο ενός ζώου είναι πολύ μεγαλύτερη από την αντίστοιχη απαιτούμενη για την γεωργία. Και σεβόμενη το περιβάλλον, πρέπει να το λάβω υπόψην μου αυτό. Χωρίς να φτάνω στα άκρα. Επίσης, πιο πολύ με πονάει να βλέπω τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εκτρέφονται τα ζώα σε κάποιες χώρες (στην Ευρώπη από όσο ξέρω υπάρχουν κανονισμοί τόσο για την εκτροφή όσο και για την θανάτωση) παρά τη σφαγή τους.

    Γι'αυτό θαυμάζω τους Ολλανδούς:
    προτιμούν να στοιβάζονται οι άνθρωποι στις πόλεις, αλλά να αφήνουν τεράστιες εκτάσεις για τα ζώα τους, να έχουν χώρο για να βοσκήσουν. Υπάρχει πολύ μελέτη πίσω από το πόση έκταση πρέπει να αναλογεί στην κάθε αγελάδα και στο κάθε πρόβατο. Και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι μεγαλύτερη από όσο αντιστοιχεί στον κάθε Ολλανδο
    Και το μόνο κρεας που εμπιστεύομαι να φάω με λίγο αίμα μεσα είναι από αγελάδα που έχει εκτραφεί στην Ολλανδία. Γιατί ξέρω πόσο έχουν φροντίσει να είναι ήρεμες, πόσο αυστηροί είναι στον έλεγχο ώστε το κρέας να είναι υγιές και να μπορεί να καταναλωθεί και ωμό, και πόσο φροντίζουν τις συνθήκες σφαγής. Νοιάζονται πολύ για τις αγελαδες τους

    Αφού να φανταστείτε προσφέρουν δώρο να πάει κάποιος να αγκαλιάσει μια αγελάδα. Διότι είναι λέει μεγάλη τιμή, καθότι σου μεταδίδει όλη αυτή την ηρεμία και χαλάρωση που έχει. ʼντε πήγαινε κάντο αυτό στην αμερική, στα κτηνοτροφια που έδειξε η lessing στα videos! όχι ήρεμος, ζουρλομανδύα θα χρειάζεσαι φεύγοντας! Θα παρακαλάς να σε σφάξουν για να γλυτώσεις από την τρέλα και τον πανικό!

    ps: με συγχωρείτε για τα συχνά ορθογραφικά μου. Δυστυχώς τα ελληνικά μου όσο πάνε και χειροτερεύουν. Και στην επιλογή λέξεων(εγραψα πχ απορροφητικότητα, ενώ εννοούσα απορροφησιμότητα) και στην ορθογραφία...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    To Aουσβιτς αρχιζει οταν περνωντας καποιος εξω απο ενα σφαγειο,λεει:Α,ειναι μονο ζωα.
    Adorno (Ιταλος φιλοσοφος)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    - Δεν ειμαστε Σαρκοφαγα οντα, ειμαστε Παμφαγα, ενας λυκος δεν θα φαει μπροκολο, εμεις θα φαμε ΚΑΙ αρνι, ΚΑΙ μπροκολο.

    - Τα λαχανικα και τα φρουτα εχουν πολλα απεπτα (φυτικες ινες), εφοσον δεν πεπτονται, δεν απορροφουνται και για αυτο τα διωχνει το σωμα μας πιο γρηγορα. Η πρωτεινη απορροφαται κατα 90%, για αυτο κανει περισσοτερη ωρα. Η δυσκοιλιοτητα που γινεται, δεν ειναι επειδη εφαγε καποιος κρεας, εγινε γιατι ΔΕΝ εφαγε αρκετες φυτικες ινες. Οπως ενα φυτο στον κηπο δεν ξεραθηκε επειδη ηταν στον ηλιο, ξεραθηκε επειδη ΔΕΝ ειχε νερο.

    - Οι χορτοφαγοι σπανια τρωνε τυποποιημενα, δεν υπαρχουν συντηρητικα στο φρεσκο μηλο/κουνουπιδι κτλ. Σαφως και εφοσον δεν καταναλωνουν του κοσμου τα χημικα και τις κρυμμενες ζαχαρες, εχουν καλυτερη υγεια απο καποιον που τρωει ο,τι ετοιμο βρει. Οι χορτο/φυτοφαγοι που τρωνε νηστισιμα ετοιματζιδικα, εχουν και αυτοι προβλημα βαρους.

    - Αυτη η προπαγανδα του "ιιιιιιιου, εισαι σιχαμα που τρως ζωικα, πως μπορεις;;;;;" και της προκλησης ενοχης απο τους χορτοφαγους, μου καθεται στο λαιμο. Η χορτοφαγια και η φυτοφαγια ειναι θεμα επιλογης και μονο. Στη σημερον ημερα με ολες τις γωνιες του πλανητη ενωμενες, μπορεις να παραγγειλεις ενα φυτο που ειναι 100% φυτικη πρωτεινη απο τις κορφες των ιμαλαιων που θεραπευει και το κακο ματι, μπορεις να επιβιωσεις με μια 100% φυτικη διατροφη ανετα. Αλλα ΔΕΝ μπορεις να πεις οτι αυτη ειναι η φυσικη/υγεινη τροφη.

    Καν'το για ηθικους λογους, ναι, εγω συμφωνω, αν το ζωντανο ειναι σε κακομοιρικη θεση, να κλεισουν ολα τα σφαγεια.


    - Προσωπικα, μεγαλωσα σε χωριο με δικα μας ζωα (κοτες/κουνελια, οι θειοι μου ειχαν αρνια/κατσικια). Τα μοντερνα σφαγεια ειναι για φτυσιμο, τουλαχιστον του εξωτερικου (δεν εχω δει ελληνικο, μια μερα θελω να παω να δω). Μου λεγανε παντα να σεβομαι τα ζωντανα γιατι μας ταιζουν (καπως ετσι, η τουλαχιστον αυτο ηταν το νοημα) και στη σφαγη, να φυγει με μια.
    Εχω δει αρκετους που φρικαρουν με τη σκεψη ενος σφαγμενου ζωου, αλλα μου φαινεται οτι ειναι λογω που δεν ξερουν να ξεχωριζουν το κατοικιδιο απο το ζωντανο η τουλαχιστον, δεν γνωριζανε ποτε απο που ηρθε η τροφη τους.

    Τωρα, οσο κραξημο φαω... κοτες και κουνελια, δεν εχω προβλημα να σφαξω, ΔΙΚΑ ΜΟΥ!, δεν ειμαι η τρελη με τον μπαλντα που ψαχνει κοτες να σφαξει.. υποψιν!!! ( εφοσον ο τροπος ειναι 100% με τη μια, αρνια δεν εσφαξα ποτε γιατι δεν μπορουσα να'μαι ποτε σιγουρη οτι θα φυγει με τη μια και να ταλαιπωρηθει το ζωντανο, το'χαμε για "ντροπη"), να καθαρισω, και να τα μαγειρεψω. Μου φαινεται εξησου περιεργο η "φρικη" που τρωνε μερικοι με χαρα ενα γυρο χοιρινο αλλα οταν δουν χροιρο στον χασαπη, φρικαρουν.

    Ειναι αναλογα σε τι εχεις προσαρμοστει και πως εχεις μεγαλωσει.

  8. #38
    Πωπωωπ το θέμα αναπτύχτηκε τόσο πολύ? οπότε αναγκαστικά (για να απαντήσω και εγώ σε όλα όσα ειπώθηκαν) θα γράψω πολλά..

    Λοιπόν Lessing μου, και εγώ πριν δυο χρόνια άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα αυτό και πραγματικά είναι ένα θέμα που θέλει πολύ ψάξιμο? και μάλιστα αν τελικά αποφασίσεις να κόψεις το κρέας θέλει ακόμα περισσότερο ψάξιμο. Όχι μονό για να μάθεις τις τροφές που χρειάζονται ως αντικατάσταση του, αλλά και τον τρόπο που θα τις φτιάχνεις (μαγείρεμα-βρώση) και τις συνδυάζεις (γιατί και αυτό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο).
    Επίσης το ότι είναι λεπτοί και υγιείς είναι ένας μύθος ?. το ότι κάποιος κόβει το κρέας δεν σημαίνει ότι κόβει και όλα τα υπόλοιπα βλαβερά τρόφιμα που υπάρχουν..(ήδη η χορτοφαγία αποτελεί μια τάση που ακολουθούν πολλοί και οι αγορές φυσικά αυτό το λαμβάνουν υπόψη τους, χορτοφαγικά junk foods, γλυκά, πατατάκια/γαριδάκια κτλ?) άρα η υγεία δεν έχει να κάνει με την χορτοφαγία αλλά με το πόσο προσοχή δίνεις στη διατροφή σου.
    Ναι, πολύ χορτοφάγοι είναι αδύνατοι και υγιής γιατί προσέχουν ότι τρώνε να είναι όσο το δυνατόν καλύτερης ποιότητας και γιατί τρώνε με εγκράτεια. Η χορτοφαγία δεν είναι μόνο μια διατροφική επιλογή, είναι ολόκληρος τρόπος ζωής.(μια φιλοσοφία που γράφεις και βιβλίο αν θες να την αναπτύξεις)

    Τώρα ?στο ηθικό κομμάτι, η αλήθεια είναι πως εμένα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη με τα επιχειρήματα που αναφέρεις.
    Αλλά δυστυχώς, το επισημάνει και ο/η smart, η ανθρώπινη ματαιοδοξία πλέον δεν φαίνεται μόνο στο πώς συμπεριφέρονται στα σφαγεία. Δυστυχώς η ηθική στην εποχή μας έχει εκφυλιστεί σε πολλούς πολλούς τομείς. Σεβασμός στην πλάση δεν είναι μόνο η συμπεριφορά στα ζώα, αλλά και στα φυτά και στους ανθρώπους!!
    Το να επιλέξεις (για να εφησυχάσεις την προσωπική σου ηθική) να απέχεις από την βρώση των ζώων δεν αρκεί.(ίσως είναι μια αρχή όμως!)
    Τα θερμοκήπια, οι ιχθυοκαλλιέργειες, η ατμόσφαιρα ολόκληρη, η συμπεριφορά μας στα φυτά ακόμα και ο τρόπος ζωής μας συνεχίζουν να υφίστανται και δεν είναι πιο ηθική η ύπαρξη τους.
    Τέλος όπως αναφέρει ο/η smart, το ηθικό πρόβλημα δεν έγκειται στο να φας το ζώο, αλλά στο τρόπο που το σκοτώνεις και στην απληστία μας.
    Στην Αφρική νομαδικές πρωτόγονες φυλές που κυνηγούν, αφού πρώτα υπνωτίσουν το θήραμα τους, το πλησιάζουν, προσεύχονται (το ευχαριστούν που θυσιάστηκε για αυτούς, για να τους θρέψει!!!!!) και έπειτα το σφάζουν (το θήραμα τους φυσικά δεν καταλαβαίνει τίποτα, δεν υφίσταται πόνος). Και για όλη τη φυλή δεν σφάζουν ολόκληρο κοπάδι από τα ζώα αλλά μόνο έναν περιορισμένο αριθμό.
    Εκεί είναι η ηθική. Στα σφαγεία του ¨αναπτυγμένου¨ κόσμου, τα ζώα αφού τα βασανίσουν (πετάνε πέτρες, τους κόβουν τα κεφάλια και αυτά είναι ζωντανά για λίγο),και μετά τα σκοτώνουν. Είδα ανάρτησες και βιντεάκι ανάλογο.
    :smilegrin:

  9. #39
    Λοιπόν, Redish μου αρέσεις πάρα πολύ. Γιατί κάνεις αναφορά σε θέματα που ήθελα να αναπτύξω.
    Πριν αρχίσω όμως, να διαχωρίσω κάτι, άλλο η χορτοφαγία (αποκλείεις από τη διατροφή σου το κρέας και το ψάρι) και άλλο ο veganισμος (που αποκλείεις οτιδήποτε ζωικό και παράγωγο του.) Δυστυχώς με τον Veganισμο δεν έχω ασχοληθεί ούτε και εγώ, οπότε δεν ξέρω να σου παραθέσω επιχειρήματα.
    Πολύ σημαντικό θέμα.. Η έλλειψη των θρεπτικών συστατικών μια εντύπωση (λανθασμένη) που έχουν όλοι όσοι δεν έχουν ψάξει τις τροφές και τι προσφέρουν..
    Όταν κάποιος ακούει ότι ένας άνθρωπος δεν τρώει κρέας αμέσως το μυαλό του πάει στην ελειπή λήψη κάποιων θρεπτικών συστα/κων. Το να είσαι χορτοφάγος δεν σημαίνει πως απλώς κόβεις το κρέας και τρέφεσαι με ότι και πριν εκτός από αυτό.
    Υπάρχει ένας τεράστιος κατάλογος από τροφές (τώρα όλα αυτά αρχίζουν και γίνονται και της μόδας μάλιστα.. όποτε αρκετές θα τις ακούτε) που μπορούν με μεγάλη επιτυχία να αντικαταστήσουν το κρέας, χωρίς να δημιουργηθεί τελικά πρόβλημα στον οργανισμό. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου γράψω τροφές ικανές να αντικαταστήσουν το κόκκινο κρέας (που είδα ότι σε ενδιαφέρει) καθώς και συνδυασμούς.
    Επιπλέον όπως είπα και στη Lessing η υγεία δεν έχει να κάνει μόνο με την χορτοφαγία. Είναι όπως το αδυνάτισμα? Το να κάνεις μόνο γυμναστική δεν αρκεί, πρέπει και να προσέχεις τι τρως!
    Χορτοφάγοι, που το επιλέγουν για υγιέστερο τρόπο ζωής ΔΕΝ καταναλώνουν άσπρη ζάχαρη (και μαύρη με μέτρο)- νομίζω θα έχεις ακούσει όλα αυτά τα φυτικά που έχουν βγει για αντικατάσταση (στέβια κτλ) και αν είναι και σοβαροί (εννοώντας με μεγάλο σθένος!!) καταναλώνουν μόνο μέλι!
    Όπως και για το αλεύρι ισχύει το ίδιο, πολύ λίγο άσπρο και κατά προτίμηση ολικής αλέσεως κτλ (δεν ξέρω όλα τους τα ονόματα). Όπως επίσης κόβουν και το αλάτι!(ή έστω με μεγάλο μέτρο)
    Ααα (επίσης ο άνθρωπος τρώει παμφάγα.. ένα πρόχειρο παράδειγμα το γουρούνι!)

    Επίσης άλλο πολύ διαδεδομένο επιχείρημα.. και τα φυτά έχουν ψυχή και πονάνε?
    Ναι, και μπορούν και να το εκφράσουν, και στην ανθρωποκεντρική κοινωνία μας ευτυχώς χάρης την τεχνολογία που αναπτύξαμε μπορούμε να «διαβάσουμε τις παλμικές δονήσεις τους» .
    Ο Τσάντρα Μπόζε από το 1904 απέδειξε πως κάθε φυτό αντιδράει με ξεχωριστό τρόπο σε διάφορα ερεθίσματα , και εμφανίζει φυσιολογικές εναλλαγές παρόμοιες με αυτές που εμφανίζουν οι ζωικοί ιστοί. Έκανε πολλά πειράματα πάνω στην αντίληψη και την συμπεριφορά των φυτών (με αποτέλεσμα να αποδείξει επιστημονικά, πως τα φυτά αισθάνονται(πόνο, χαρά) και αντιδρούν στα διάφορα ερεθίσματα των οργανισμών-και των ανθρώπων)
    Έπειτα το 1966 ο Κληβ Μπάξτερ με δικά του πειράματα απέδειξε πως τα φυτά δεν αντιδρούν μόνο στα άμεσα ερεθίσματα (δηλ με την επαφή) αλλά έχουν και ένα είδος τηλεπαθητικής επικοινωνίας με τις υπόλοιπες μορφές ζωής.
    Και μάλιστα παρατήρησε πως τα φυτά εκδηλώνουν μεγαλύτερη ευαισθησία στον άνθρωπο παρά σε όποια άλλη ζωική μορφή.
    (δεν αναφέρω τα πειράματά τους γιατί θα πάρει σελίδες. Ωστόσο αν σας ενδιαφέρει το θέμα μπορώ αν μου το ζητήσετε να το αναπτύξω.)
    Η κατάληξη όλων αυτών είναι, πως τα φυτά (και αναφέρομαι στα συμπεράσματα από τα επιστημονικά πειράματά τους) δεν αντιδρούσαν αρνητικά στο κλάδεμα τους ή στο μάζεμα των καρπών τους.
    Δηλ. αντιλαμβάνονται το κόψιμό τους όταν πρόκειται για βρώση σαν φυσιολογική ροή της ζωής τους. ʼρα αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται από τη ρίζα του.

    Τώρα για τα ένστικτα μας? ο ανθρώπινος χαρακτήρας καλλιεργείται και διαμορφώνεται μέσα από την αλληλεπίδραση μας με τους άλλους και μέσα από τις πληροφορίες και τα ερεθίσματα που μας έχουν φυτέψει όλοι οι κοινωνικοί φορείς που μας ανέλαβαν από τη στιγμή της γέννησης μας, ή καλύτερα από την κοιλία της μαμάς μας.
    (Και το ξέρω ότι το λες αστειευόμενη, αλλά μιας και το αναφέρεις) εγώ στα παιδάκια που βλέπω, καθώς και τον εαυτό μου που θυμάμαι ,πιο πολύ προτιμούσα τα φρούτα, τα λαχανικά τις πατάτες και τα ζυμαρικά παρά το κρέας (που μου φαινόταν σκληρό)? Ακόμα και στο σουβλάκι (και αν παρατηρήσεις δεν είναι λίγα τα παιδάκια) πιο πολύ τους αρέσει η πίτα με τη σως και τις πατάτες, παρά το κρεας..
    Εντάξει φυσικά μεγαλώνοντας λίγο έμαθα το κρέας και θεωρούσα τα χόρτα και τις μελιτζάνες για αρρώστους. Μέχρι που συνειδητοποίησα και τώρα γευστικά προτιμώ κατά πολύ τα χόρτα από το κρέας.
    Επιπλέον αυτό χαρακτηρίζει και την επιλογή μας για το ποια ζώα θα φάμε?
    Αν μας είχαν μάθει να τρώμε σκύλους και γάτες θα τους τρώγαμε. Ακόμα και ποντίκια (όπως έγινε και γίνεται σε τόσες εποχές πολέμου) Και αυτό αποδεικνύει ότι ως άνθρωποι προσαρμοζόμαστε στις τροφικές συνήθειες που μαθαίνουμε.
    (δεν θυμάμαι αν το ανέφερες εσύ) ότι στις βόρειες χώρες της Ευρώπης τρώνε ωμά σχεδόν κάποια κρέατα. Όπως σου αναφέρω και εγώ υπάρχουν και φυλές (και αν όχι φυλές υπάρχουν άνθρωποι σίγουρα) που τρώνε ανθρώπινη σάρκα. ʼρα εδώ τίθεται θέμα ηθικής και όχι υγείας.

    Μου αρέσει που αναφέρεις το παιδάκι που θα βασανίσει το ζώο. Εδώ δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονικό επιχείρημα (αλλά θα ήθελα αν δεν σε πείσει η συλλογική μου να με αναγκάσεις να ψάξω :wink1: )
    Για μένα λοιπον, όταν δεις ένα παιδάκι αντί να παίζει με το κουνέλι, να το βασανίζει συνειδητά για την ευχαρίστηση του, τότε κάτι δεν πάει καλά με την ψυχολογία του παιδιού και όχι με το ένστικτο?
    Δεν υπάρχει ένστικτο που να ασκείς την δύναμη σου πάνω σε κάτι πιο αδύναμο, για ευχαρίστηση. Αυτό λέγεται σαδισμός και είναι κατασκεύασμα τελείως ανθρώπινο!!
    (δεν θα μπω στο τριπάκι να το χαρακτηρίσω εκτενέστερα γιατί είναι άλλο πολύ μεγάλο θέμα..)

  10. #40
    Filippara σου παραθέτω μερικά στοιχεία (δυστυχώς όχι από την Ευρώπη, αλλά την Αμερική. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο) Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το επιχείρημα που παραθέτεις, και μόνος σου αν ενδιαφερθείς και ασχοληθείς θα δεις πως θα το αναιρέσεις..
    Έχει υπολογιστεί ότι για κάθε 4ουγγιές χάμπουργκερ που φτιάχνεται από βοδινό κρέας των δασών της βροχής (Κεντρική Αμερική) καταστρέφονται 55 τετραγωνικά πόδια τροπικού δάσους.
    Για την παραγωγή κάθε παουντ (περίπου μισό κιλό) βοδινού κρέατος χρειάζεται 9.329,28 λίτρα νερού όταν 1παουντ ντομάτες χρειάζεται 109,80 λίτρα νερό και για να παραχθεί μια φρατζόλα 1παουντ ψωμί ολικής αλέσεως χρειάζεται 526,29 λίτρα νερού.
    Ένα στρέμμα γης που παράγει βρώμη, δίνει 8φορες την πρωτεΐνη και 25 φορές τις θερμίδες , αν η βρώμη τρώγεται από τους ανθρώπους και όχι από ζώα.
    Ένα στρέμμα γης που χρησιμοποιείται για μπρόκολα παράγει 10φορές την πρωτεΐνη, τις θερμίδες, και τη νικοτίνη σε σχέση με ένα στρέμμα γης που παράγει βοοειδή.

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη απέναντι στην επιμήκυνση της ζωής μας μέσω των φαρμάκων. Και εγώ είμαι κατά αυτών.
    Αλλά διαφωνώ στο ότι το πρόβλημα είναι ο υπερπληθυσμός, είναι κομμάτι του, ναι.
    Αλλά δεν είναι το πρόβλημα, καλός ή κακός, πρέπει να παραδεχτούμε όλοι μας, ότι για να έχουμε το γεμάτο μας ψυγείο, για να τρεφόμαστε με περισσότερες από τις θερμίδες που χρειαζόμαστε ?κάποιοι άλλοι δεν θα τρέφονται.. Βέβαια ούτε αυτό είναι το πρόβλημα.
    Το πρόβλημα ανάγεται σε τελείως άλλο θέμα. Στη δομή και το σύστημα της κοινωνίας για μένα. Πόσα στρέμματα γης, που θα μπορούσαν να καλλιεργηθούν ανήκουν σε μεγαλοεπιχειρηματίες που δεν τα καλλιεργούν για να μην αυξήσουν την διαθεσιμότητα των παραγόμενων στην αγορά και έτσι να μην πέσει η αγοραστική τους αξία (που τους επιφέρει πολλά χρήματα)?
    Γιατί τόσα χωρία ,που θα μπορούσαν να καλλιεργηθούν εκτάσεις τους, έχουν ερημώσει και δεν έχουν διατεθεί λεφτά για να φτιάξουν όλες τις υπηρεσίες που χρειάζονται για να έχουν οι άνθρωποι εκεί μια άνετη ζωή? Γιατί δεν έχουν διατεθεί λεφτά για αγροτικά μηχανήματα για πιο εύκολη και μεγάλη παραγωγή?
    Και η απάντηση δεν είναι γιατί δεν υπάρχουν λεφτά?Γιατί για πυραύλους, όπλα και τεράστιες αμοιβές για το τίποτα, πάντα υπάρχουν. Και το θέμα είναι παγκόσμιο, όχι εθνικό.
    Φυσικά οι νόσοι που αναφέρεις είναι κομμάτι του παιχνιδιού τους?
    Πόσα λεφτά βγάζουν από φάρμακα για όλες τις ιώσεις και τις αρρώστιες που εμφανίζονται «από το πουθενά» ?

    Δυστυχώς το πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι η αλαζονεία της και η οκνηρή της διάθεση για δράση και αλλαγή!

  11. #41
    Ασημένια μου, άνθρωποι που μπαίνουν στη διαδικασία του διαλόγου, μπαίνουν γιατί είναι διατεθειμένοι να ακούσουν και τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς.
    Και επειδή η χορτοφαγία είναι ένα θέμα πολύ παρεξηγημένο. Και εσύ το έχεις ψάξει (έστω και λίγο) οφείλεις να μεταδώσεις τις γνώσεις σου στους άλλους, έστω και αν τις απορρίψουν.
    Το πώς αλλάζει η ανθρώπινη αντίληψη οφείλεται στο άτομο, οφείλεται όμως σε σημαντικό βαθμό και στα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας.
    Και ο καθένας οφείλει να υποστηρίξει αυτό που θεωρεί σωστό. Βιώνουμε πλέον μια κατεδάφιση , από το οικονομικό σύστημα απλά ξεκινάει, ολόκληρης της κοινωνίας και γι?αυτό έχει ευθύνη ο καθένας μας! Γιατί κοιτάμε τον εαυτό μας, αναπτύσσουμε (αν και όταν) ιδέες για την πάρτυ μας, βασίζουμε σε αυτές όλη μας την συμπεριφορά και τη ζωή και όπως είναι φυσικό ένα οικοδόμημα που δεν έχει γερές βάσεις αργά ή γρήγορα πέφτει (και βάση για μια γερή κοινωνία είναι η αλληλεγγύη και η συνεργασία.)
    Υς.1 Μου άρεσε ιδιαίτερα το επιχείρημα σου.. περί πολιτισμένων όντων!
    Υς.2 Κακός δεν μίλησες στο γιατρό? μερικοί γιατροί (και άνθρωποι γενικότερα) επειδή έχουν ένα-δυο χαρτιά .. νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα και μάλιστα σωστά.

  12. #42
    Κρυσταλλένια για να είμαι ειλικρινής το μετάνιωσα που μπήκα στη διαδικασία, γιατί αφενός η υπερανάλυση στο γραπτό λόγο με κουράζει (δεν είναι θέμα που μπορεί να εξαντληθεί σε μερικά ποστ) και αφετέρου από ένα σημείο και μετά νιώθω ότι καλούμαι να απολογηθώ.
    Παρόλα αυτά δε νομίζω ούτε ότι κράτησα λάθος στάση ούτε ότι δεν άκουσα την άλλη πλευρά. Ισα ίσα που δεν μίλησα ακραία, ούτε για πτώματα είπα ούτε για δολοφόνους ούτε τίποτα, όπως πολλοί χορτοφάγοι.
    ʼλλωστε πλέον δεν δηλώνω χορτοφάγος, αφού τρώω κοτόπουλο. Κάτω από ορισμένες συνθήκες αλλά τρώω.
    ΥΓ 2 Ο γιατρός είναι φίλος με την μαμά μου καλέ που ήταν και μπροστά. Τι ήθελες να πω; Μαμά τόσο καιρό τα μπον φιλέ δεν τα έτρωγα εγώ αλλά ο κάδος σκουπιδιών; Θα γινόμουν εγώ μπον φιλέ επιτόπου χαχαχα!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Κρυσταλενια ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ναι αποφασισα να κοψω το κρεας.Ξερω οτι στην Ελλαδα θα δυσκολευτω γιατι δεν υπαρχει ακομα ανεπτυγμενη βιομηχανια παραγωγης αναλογων προιοντων οπως στο εξωτερικο αλλα δεν πειραζει.Πασα συμβουλη,δεκτη!Εν ολιγοις οι λογοι που κοβω το κρεας ειναι οι εξης:
    Τα ζωα δεν βιαζουν δεν βασανιζουν δεν σκοτωνουν δεν καταναλωνουν εγωιστικα.
    Τα δελφινια θυσιαζονται για να σωσουν ενα ασθενεστερο μελος της φυλης το ιδιο κ οι ελεφαντες.Πολλα ζωα θρηνουν για μερες οταν πεθανει ο συντροφος τους κ τα σκυλια μας, μας αγαπουν περισσοτερο απο οτι αγαπουν ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ..Δεν εχω συναντησει κανεναν ανθρωπο να το κανει αυτο..Και υστερα μιλαμε για πρωτεινες,ζαμπον κ βιταμινες...Και πολιτισμο...Μα ολος ο'' πολιτισμος ''μας ειναι ο πολιτισμος της βαρβαροτητας.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Κρυσταλένια πολύ χρήσιμα αυτά που μας αναφέρεις!
    Ναι, θα ήθελα να με πληροφορήσεις για κάποια περισσότερο όταν θα έχεις λίγο χρόνο, θα με ενδιέφεραν πολύ.
    Επειδή πρέπει να ετοιμαστώ να φύγω για το γραφείο, θα τα αναφέρω επιγραμματικά και όποτε μπορείς, μου λες

    Και πάλι ευχαριστώ!

    Originally posted by krustalenia
    Υπάρχει ένας τεράστιος κατάλογος από τροφές (τώρα όλα αυτά αρχίζουν και γίνονται και της μόδας μάλιστα.. όποτε αρκετές θα τις ακούτε) που μπορούν με μεγάλη επιτυχία να αντικαταστήσουν το κρέας, χωρίς να δημιουργηθεί τελικά πρόβλημα στον οργανισμό. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου γράψω τροφές ικανές να αντικαταστήσουν το κόκκινο κρέας (που είδα ότι σε ενδιαφέρει) καθώς και συνδυασμούς.
    (συγγνώμη αν σε πρήζω, αλλά εκ πεποιθήσεως θα ήθελα να μην είναι πολύ επεξεργασμένες. Φανταζομαι ότι δεν είναι, θα ειναι όσο το δυνατόν φυσικές, αλλά στο λεω γιατι σε αυτό είμαι λίγο... "δύσκολη". Θέλω ό,τι πιο κοντά σε αυτό που μας δίνει η φύση)


    -Δηλ. αντιλαμβάνονται το κόψιμό τους όταν πρόκειται για βρώση σαν φυσιολογική ροή της ζωής τους. ʼρα αυτό το επιχείρημα καταρρίπτεται από τη ρίζα του.

    Αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον! Γιατί διάβασα ότι αντιδρούν όταν κάποιος έχει κακές προθέσεις εναντίον τους, και εκπλήσσομαι ότι η κοπή για βρώση δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία! Εξαιρετικά ενδιαφέρον! θα μπορούσες να μου στείλεις link (αν είναι βέβαια δυνατόν ή θα μπορούσα λες να το βρω εύκολα στο ίντερνετ; (θα το ψάξω και σε κανα διάλειμμα από τη δουλεια)

    -για τους ανθρωποφάγους:
    αυτό ήθελα να αναφέρω κι εγώ, αλλά σκέφτηκα ότι θα με κατηγορήσουν ότι πάω στα άκρα. Αλλά άλλο ένα παράδειγμα, ότι από τη φύση μας δεν είμαστε χορτοφάγοι. Είναι η εξέλιξη του ανθρώπου, που άλλες φυλές αντέχουν και άλλου είδους τροφή.

    Και κάτι τελευταίο:
    στο θέμα της ενέργειας. Όπως είπα, για εμένα προσωπικά, ο κύριος λόγος (μετά την υγεία) για να γίνω χορτοφάγος, είναι ο ενεργειακός. Αναρωτιέμαι όμως, κάτι που μπορεί να είναι και χαζό, αλλά βάσει εμπειρίας: για να την παραγωγή 150γρ κρέατος απαιτούνται 10Χ ενεργειακές μονάδες. Για 150γρ κάποιου είδους φυτού, απαιτούνται 1Χ ενεργειακή μονάδα. Ομως...με βάση τη δική μου εμπειρία, εγώ με 150γρ φυτού δεν χορταίνω. ʼρα αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να φάω 5χ μονάδων φυτού; ή και παραπάνω ανάλογα με τον άνθρωπο;
    Ξεκαθαρίζω, ότι αυτό δεν μου αλλάζει την άποψη ότι πρέπει να βρούμε τρόπους πιο φιλικούς στο περιβάλλον, που για εμένα σημαίνει λιγότερη παραγωγή κρέατος. Για εμένα (και από άποψη οικονομιας) καλύτερο θα ήταν να μάθω να χορταίνω και με 150γρ φυτού(πραγμα το οποιο κάνω λόγω κρισης:spin:.)
    Όμως θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει με επίσημα στοιχεία, να μου το ξεκαθάριζε λίγο αυτό. Δηλαδή να στηρίξουμε τους αριθμούς σε πρακτικά θέματα όπως είναι το πόσοι άνθρωποι σιτίζονται από 10χ φυτά ή 1χ ζώου και να το συνδέσει με την δαπανόμενη ενέργεια.
    (ομολογώ ότι όπως με τρομάζει η μαζική εκτροφή ζώων, με τρομάζει και η μαζική παραγωγή λαχανικών. Το γεγονός ότι δεν βλέπουμε τη βία προς τα φυτά, δεν με κάνει να πιστεύω ότι δεν "βιάζουμε" τη φύση με την υπερπαραγωγή τους)

    Προς το παρόν αυτά Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Originally posted by Ασημένια
    Κρυσταλλένια για να είμαι ειλικρινής το μετάνιωσα που μπήκα στη διαδικασία, γιατί αφενός η υπερανάλυση στο γραπτό λόγο με κουράζει (δεν είναι θέμα που μπορεί να εξαντληθεί σε μερικά ποστ) και αφετέρου από ένα σημείο και μετά νιώθω ότι καλούμαι να απολογηθώ.
    Παρόλα αυτά δε νομίζω ούτε ότι κράτησα λάθος στάση ούτε ότι δεν άκουσα την άλλη πλευρά. Ισα ίσα που δεν μίλησα ακραία, ούτε για πτώματα είπα ούτε για δολοφόνους ούτε τίποτα, όπως πολλοί χορτοφάγοι.
    Ασημένια, διαβάζοντας αυτό, πρέπει να ζητήσω συγγνώμη που σε έφερα σε αυτή τη θέση! Ειλικρινά συγγνώμη!
    Τα επιχειρήματά σου, άσχετα με την προσωπική μου θέση και αντεπιχειρήματα, τα άκουσα και τα ακούω με πολύ ενδιαφέρον. Στηρίζονται σε λογικούς συλλογισμούς και στα πιστεύω σου! Τα οποία άσχετα με την δική μου νοοτροπία ("θέλω πιο ισχυρά επιχειρήματα") τα σέβομαι. Και αυτό γιατί στηρίζονται κάπου. Είτε είναι προσωπική έρευνα είτε ηθικής σου, ΔΕΝ ακούγονται σαν προπαγάνδα! Και για αυτό και τα πήρα σοβαρά! Αν ήταν του στυλ "ο άνθρωπος ειναι ντε φάκτο χορτοφάγος και δεν σηκώνω συζήτηση"(ενώ στοιχεία δείχνουν άλλα) ή "εμεις είμαστε οι κακοί που τα σκοτώνουμε -και καλά για να χαρούμε- ενώ τα ζωάκια είναι ήσυχα, δεν τρώνε το ένα το άλλο, δεν σκοτώνουν για να χαρούν (ψέμα όταν έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια το αντιθετο)" τότε απλά θα τα αγνοούσα. Επιλογή και υποστήριξη της άποψής μου με επιχειρήματα, για εμένα σημαίνει την ύπαρξη ενός σκεφτόμενου ανθρώπου! Και το έχεις δειξει με το παραπάνω ότι είσαι! Όχι μόνο μέσα από αυτό το τόπικ, αλλά και στα άλλα που διαβάζω, και νόμιζα σε πολλά διάβαζα τον εαυτό μου.

    Ζητώ συγγνώμη για την υπερανάλυση, αλλά...λόγω επαγγέλματος, το έχω αυτό. Πρέπει να αναλύουμε τα επιχειρήματα σκεφτόμενοι λογικά και όχι να χρησιμοποιούμε δογματισμούς...

    Και πάλι σε ευχαριστώ όμως για την κουβέντα, διότι έτσι με κάνεις κι εμένα να ξανα-αξιολογήσω τα επιχειρήματα (δικά μου και της άλλης πλευράς) και φυσικά, να αλλάξω ίσως και απόψεις για μερικά. Χωρίς διάλογο, δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό.

    Καλή σας μέρα σε όλες και όλους!

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •