Χορτοφαγια-Κρεατοφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 80
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    Χορτοφαγια-Κρεατοφαγια

    Τελευταια με απασχολει πολυ το θεμα της κρεοφαγιας.
    Πρωτα απο ηθικη αποψη:Τα ζωακια τα κατσικακια,τα αρνακια,οι αγελαδιτσες κ οι φρικτες συνθηκες κατω απο τις οποιες σφαγιαζονται.Δεν νομιζω οτι καποιος ανθρωπος που θα πηγαινε σε καποιο σφαγειο μετα απο αυτα που θα εβλεπε την επομενη μερα θα ειχε ορεξη να φαει κρεας.
    Επειτα ο ανθρωπος δεν ειναι φτιαγμενος για να τρωει σαρκα.Οι πιο πολλοι ανθρωποι αμα δουν ενα αρνακι να βοσκει σε ενα λιβαδι δεν σκεφτονται να του ορμηξουν στο λαιμο σαν σαρκοφαγα,σκεφτονται τι αγαθο κ χαριτωμενο ειναι.
    Επειτα ειναι ο ανθρωπος φτιαγμενος για σαρκοφαγος;Τα σαρκοφαγα ζωα εχουν μικρο εντερο κ ειδικα σουβλερα δοντια ενω τα φυτοφαγα μεγαλο εντερο κ μικρα δοντια.Ο ανθρωπος εχει ανατομια φυτοφαγου-μακρυ εντερο κ μικρα δοντια.Επειτα το κρεας κανει 30 ωρες για να χωνευτει κ να αποβληθει απο τον οργανισμο κατι που επιβαρυνει αφορητα το σωμα μας ενω οι σαλατες κ τα φρουτα ελαχιστες.Επισης οι χορτοφαγοι ειναι πιο λεπτοι κ σε πολυ καλη κατασταση υγειας αφου τρεφονται με φρουτα ,σαλατες,δημητριακα κ ξηρους καρπους σε αντιθεση με τους κρεατοφαγους που πασχουν απο εκφυλιστικες ασθενειες.
    Αυτα σαν αρχη γιαα μερικους προβληματισμους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    αυτο με το ποιο λεπτοι τιθεται υπο αμφισβητηση... κ οι αγελαδες φυτοφαγες ειναι αλλα..... :lol:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Smart μου εννοω για τους ανθρωπους.Οι χορτοφαγοι ειναι αποδεδειγμενα λεπτοι κ υγιεις.Διαβασε κ το παραkατω αρθρο.Εκει θα δεις γιατι το κρεας παχαινει.Ειναι πολυ κατατοπιστικο.

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by lessing
    Smart μου εννοω για τους ανθρωπους.Οι χορτοφαγοι ειναι αποδεδειγμενα λεπτοι κ υγιεις.Διαβασε κ το παραπανω αρθρο.Εκει θα δεις γιατι το κρεας παχαινει.Ειναι πολυ κατατοπιστικο.
    εχω διαβασει απο την αλλη οτι εχουν διαφορα προβληματα-πχ αναιμια!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Οχι την αναιμια την παθαινουν ανθρωποι που τρωνε κρεας! Ειναι μυθος αυτο που λενε για την αναιμια.Διαβασε το αρθρο οταν εχεις το χρονο κ θα το δεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Αυτο το αρθρο εννοω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    126
    Lessing μου, συγγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω σε αρκετά.
    δυστυχώς πρέπει να φύγω για το γραφείο, οπότε απλά να πω 3 επιχειρήματα:
    1. ορισμενες βιταμινες και θρεπικα συστατικα δεν ειναι το ιδιο απορροφήσιμα από τον ανθρώπινο οργανισμό όταν έχουν φυική προέλευση
    2. ξέρω αρκετούς χορτοφάγους οχι απλά υπερβαρους, αλλά παχύσαρκους. Διότι στη σημερινη εποχή, τρώνε και πολλούς υδατάνθρακες. Το βλέπω κι εγώ στον εαυτό μου όταν ήμουν μικρότερη και νήστευα. Πάντα πάχαινα, γιατί για να χορτάσω έτρωγα ψωμιά, ταχινια, τηγανητα κλπ.
    3. μια λέξη: "κυνόδοντες"

    τέλος, να πω ότι έχω κατασταλάξει από προσωπική εμπειρία πια το "παν μέτρον άριστον". ούτε το ένα άκρο είναι καλό, ούτε το άλλο. Όλα χρειάζονται στη ζωή μας, για συγκεκριμένους λόγους.
    Για την αναιμία επίσης, εξαρτάται στο τι είδους αναιμία αναφερόμαστε. Εγώ μετά που έχασα όλα αυτά τα κιλά, ο γιατρός μου είπε έχω αναιμία. Και νόμιζα ότι έτρωγα αρκετό κρέας. Όμως έτρωγα κυρίως κοτόπουλο και ασπράδια αυγών (οχι μονο αυτα, εννοώ αυτή ηταν η κύρια πηγή πρωτεϊνης για εμενα, και γαλακτοκομικά). Και με υποχρέωσε, έστω και λιγο καθε μερα, αλλά ΚΑΘΕ μερα να τρωω κοκκινο κρεας.

    Η δικη μου αναιμια ομως δεν ειχε να κανει με το σιδηρο. Ο σιδηρος ηταν πολύ καλός. Απλα ο οργανισμος δεν παρηγαγε αρκετα ερυθρα αιμοσφαιρια, κι ετσι αιμοπεταλια, αιμοσφαιρινες κλπ ήταν στον πάτο. Τρομαξα, γιατι ετσι δεν οξυγονώνονται τα όργανά μου, κι αυτό είναι επικίνδυνο, οπότε άρχισα να τρώω πιο πολύ κρέας και σκούρα πράσινα λαχανικά, όπως επίσης και τον κρόκο του αυγού. Η γιατρός είπε από από αυτά που είδε, μου έλειπε η Β12. Και να φανταστείς δεν ήμουν καν χορτοφάγος!

    Να τονισω όμως, ότι αυτά τα λέω μετά από προσωπική μελέτη. Και άποψή μου, προσωπική, ότι:
    ΌΛΑ χρειάζονται! όλα, από λίγο -στις ποσότητες που χρειάζονται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    θα συμφωνησω με την redish
    αν ο ανθρωπος δεν ηταν και κρεατοφαγος, δεν θα μπορουσε καν να μεταβολισει το κρεας.
    η απορροφηση του σιδηρου δεν μπορει με τπτ να γινει οπως στον σιδηρο ζωικης προελευσης κι αυτο ειναι αναντικαταστατο για ατομα με ελλειψη σιδηρου.

    αν μεσα στην ολη αναζητηση σου περι διατροφης, αποτελεσε κινητρο σου η σκεψη οτι οι χορτοφαγοι ειναι αδυνατοι, να σου πω οτι ειναι απλα μυθος.
    εχω γνωρισει χορτοφαγους ανω των 100 κιλων...
    σκεψου απλα ποσους υαδατανθρακες καταναλωνει κανεις αποφευγοντας το κρεας .και λιπη φυσικα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Oxι ο προβληματισμος μου ειναι η σφαγη κ η κακοποιηση των ζωων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Αχ Lessing μου δύσκολο θέμα έθιξες... και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές και έχω επίσης παρακολουθήσει βίντεο που δείχνουν πόσο κακοποιούνται τα ζώα προκειμένου να φτάσουν στο δικό μας πιάτο. Είναι πράγματι ένα ηθικό δίλημμα.
    Δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει να μην τρώω κρέας αλλά σίγουρα το έχω ελαττώσει σε σχέση με παλιότερα. Ωστόσο δεν νομίζω να μπορέσω να αποκλείσω το κρέας από την διατροφή μου. Βλέπεις είμαι από χωριό και έχω δει να σφάζουν ακόμη και μπροστά μου κατσίκια ή να τα γδέρνουν και δεν είναι κάτι που με φρικάρει. Ο παππούς μου έσφαζε τις κότες μπροστά μας όταν ήμασταν μικρά παιδιά και μετά τις ξεπουπούλιζε η γιαγιά μου και τις μαγείρευε. Είναι κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό, Αυτό που με φρικάρει είναι η αλόγιστη κατανάλωση χωρίς να εκτιμάμε αυτό που έρχεται στο πιάτο μας. Η ασυδοσία με ενοχλεί και αυτή είναι που έχει οδηγήσει στις κτηνώδεις συνθήκες κάτω από τις οποίες μεγαλώνουν και σφαγιάζονται τα ζωντανά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    εγω δεν εχω πειστει οτι ο ανθρωπος ειναι φυτοφαγο!!
    απο που προκυπτει αυτο??
    ισα ισα ολα τα στοιχεια συνηγορουν στο οτι ειναι παμφαγο!!!
    τα πρωτα εργαλεια που κατασκευασε ο ανθρωπος ηταν οπλα για το κηνυγι!!
    πιστευω οτι το θεμα ειναι το μετρο!!!

    ειναι μετρο να ανατρεφουμε υπερεντατικα ζωα με μοναδικο προορισμο τη σφαγη?
    οχι!!!
    αυτο για μενα ειναι ενα θεμα ηθικης φυσεως!!

    θα μπορουσαμε να ζησουμε με λιγοτερο κρεας?
    θεωρω πως ναι!!

    αρρωσταινουμε επειδη τρωμε κρεας?
    προσωπικα πιστευω οτι αρρωσταινουμε εξαιτιας οσαν εχει φαει το ζωο προκειμενου να αναπτυχθει παρα φυσιν γρηγορα!!

    ωστοσο, αν πατε ενα βραδυ σ ενα θερμοκηπιο στην κρητη κ δειτε ποσα αγγουρια ειναι ωριμα, αν μεινετε εκει ολη νυχτα κ τα ακουσετε να κανουν "κρακ-κρακ" καθως μεγαλωνουν κ ανδειτε κ τι παραγωγη υπαρχει ετοιμη το πρωι, θα σας φυγει καθε ιδεα περι υγιεινης διατροφης με λαχανικα!!!


    οποτε, για μενα, υπαρχει ζητημα ηθικης στο πως ο ανθρωπος βιαζει τη φυση (ταζωα,ταδυτα, τον ανθρωπο) και σ αυτη ητ φαση μπορω νασυζητησω για κρεατοφαγια κ χορτοφαγια!!

    καποια επιχειρηματα ομως χορτοφαγων τα τοποθετω στη σφαιρα της συνωμοσιολογιας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Παντως εγω πιστευω οτι αν δουμε ενα μικρο γουρουνακι ενα κατσικακι η ενα αρνακι θα μας ειναι αδυνατο να το σκοτωσουμε για να το φαμε.Γι αυτο κ τα σφαγεια ειναι εν κρυπτω για να μην βλεπουν οι ανθρωποι τι γινεται εκει περα κ σε τι απανθρωπες συνθηκες διαβιουν τα ζωα γιατι αν τα βλεπαμε,θα μας εφευγε καθε ορεξη να καταναλωσουμε σαρκα ζωων.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Οταν οι παππούδες μας δλδ είχαν τα κοτοπουλάκια και τα κατσικάκια τους γιατί τα είχαν δλδ; Για να τα σφάξουν και να τα φάνε τα είχαν και αυτό έκαναν φυσικά για να τραφεί η οικογένεια τους.

    Προσωπικά δεν έχω τέτοια διλήμματα και ούτε καν με έχουν απασχολήσει ποτέ, φυσικά δε θα πετάξω ποτέ κρέας αλλά η "ευαισθησία" μου κάπου εκεί τελειώνει. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι η ζωική πρωτεινη είναι απαραίτητη και αναντικατάστατη για τον οργανισμό μου και πολύ δύσκολα θα με πείσει κάποιος για το αντίθετο

    Θα συμφωνήσω με smart οτι πολλά επιχειρήματα των φυτοφάγων είναι στα όρια της συνωμοσιολογίας.

    Πάντως αν μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού αποφάσιζε να σπεύσει προς τη φυτοφαγία το πρόβλημα για τη πανίδα του πλανήτη θα ήταν μεγαλύτερο imho... σκεφθείτε μόνο πόσες ακόμα εκτάσεις θα μετατρέπονταν σε καλλιεργήσιμες...΄

    Γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα της ανθρωπότητας και τώρα και ακόμα περισσότερο όσο περνανε τα χρόνια είναι ο υπερπληθυσμός και οτι ειδικά τους τελευταίους 2 αιώνες έχουμε εξελιχθεί στο απόλυτα και αδιαμφισβήτητα κυρίαρχο είδος στο πλανήτη... και δε νομίζω οτι το διαχειριζόμαστε σωστά.

    Τέλος... οτι σκατά κι αν τρώμε, όσο σκατά συνήθειες κι αν έχουμε αναπτύξει, όσα λάθη κι αν έχουμε κάνει σα κοινωνίες η αλήθεια πιστεύω είναι πως αρρωσταίνουμε επειδή κανένας δε πεθαίνει πλέον από φυσικά αίτια. Το προσδόκιμο ζωής είναι off the charts και η επιστήμη αρκετά προχωρημένη ώστε να μη πεθαίνουμε για ψύλλου πήδημα, ίσως ο πιο σημαντικός λόγος για την αύξηση ποσοστιαία των... γνωστών νόσων. Μιλάω προφανώς για δύτικές κοινωνίες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Originally posted by lessing
    Παντως εγω πιστευω οτι αν δουμε ενα μικρο γουρουνακι ενα κατσικακι η ενα αρνακι θα μας ειναι αδυνατο να το σκοτωσουμε για να το φαμε.
    Νομιζω οτι ο ανθρωπος ειναι απο τη φυση του κυνηγος.Και γω αν δω ενα γουρουνακι θα πω "Αχουτο τι χαριτωμενο που ειναι" αλλα αν μ το φερουν μετα απο λιγο στο φουρνο με πατατες δεν θα χω διλημμα να το φαω.Μπορει να μην σκοτωνω να φαω το φαγητο μου γιατι δεν ζω στο χωριο και ειμαι λιγο μη μου απτου αλλα αν χρειαστει νομιζω ολοι μας θα το καναμε.Ειναι στο dna μας.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •