Ο ΕΛΕΓΧΟΣ του φαγητού είναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ όχι η λύση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453

    Ο ΕΛΕΓΧΟΣ του φαγητού είναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ όχι η λύση.

    απο το e-psycology.gr



    "Ένα απο τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι που είναι σε δίαιτα είναι ο έλεγχος του «τσιμπολογήματος». Πολλοί δηλώνουν ότι ενώ είναι σε δίαιτα δεν μπορούν με τίποτα να μην τσιμπολογήσουν τα αγαπημένα τους σνακ καθώς είναι «πάνω απο τις δυνάμεις τους». Τελικά αντί η δίαιτα που ακολουθούν να ελέγχει τη διατροφή τους, το φαγητό παίρνει τον έλεγχο.
    Σε μία πρόσφατη έρευνα στη Μεγάλη Βρετανία (Nic Hooper, et al., 2011) αποδείχτηκε ότι όταν προσπαθούμε να ελέγξουμε την πείνα μέσω της αποφυγής των σκέψεων για φαγητό...

    η με το να κάνουμε κάτι άλλο ώστε να ξεχαστούμε έχει σαν αποτέλεσμα να καταναλώνουμε μακροπρόθεσμα μεγαλύτερη ποσότητα της απαγορευμένης τροφής.

    Στην έρευνα συμμετείχαν 52 άτομα τα οποία αρχικά ρωτήθηκαν πόσες σοκολάτες καταναλώνουν ανά εβδομάδα. Σε όλους δόθηκε η οδηγία να μην καταναλώσουν καθόλου σοκολάτες για διάστημα 6 ημερών και χωρίστηκαν σε 3 ομάδες. Στην πρώτη ομάδα (ομάδα ελέγχου) δόθηκε η οδηγία κάθε φορά που θα ήθελαν να φάνε σοκολάτα να το αντιμετωπίσουν με όποιο τρόπο θεωρούσαν οι ίδιοι καλύτερο.

    Στη δεύτερη ομάδα (ομάδα καταπίεσης των σκέψεων για σοκολάτα) δόθηκε η οδηγία κάθε φορά που σκέφτονται σοκολάτες να το καταπιέζουν κάνοντας κάτι για να ξεχνιούνται. Στην τρίτη ομάδα (ομάδα αποδοχής) δώθηκαν οδηγίες για το πως να αναγνωρίζουν τα συναισθήματα πείνας και απλά να τα δέχονται και να τα παρατηρούν χωρίς να τα κρίνουν ως κάτι αρνητικό και να προσπαθούν να κάνουν κάτι για αυτό.

    Μετα απο έξι ημέρες οι συμμετέχοντες ξεχωριστά συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο σε ένα δωμάτιο με ένα κουτί γεμάτο σοκολάτες απο το οποίο μπορούσαν να φάνε όσες θέλουν.

    Αποδείχτηκε ότι κατά τη διάρκεια της εβδομάδας όλοι οι συμμετέχοντες έφαγαν περίπου τον ίδιο αριθμό από σοκολάτες με μικρή διαφορά της ομάδας που καταπίεζε τις αρνητικές σκέψεις για φαγητό (κατανάλωσαν μικρότερο αριθμό). Αξιοσημείωτο ήταν το αποτέλεσμα ότι απο το κουτί που είχε τοποθετήσει η ερευνητική ομάδα η ομάδα ελέγχου κατανάλωσε τις περισσότερες σοκολάτες ενώ η ομάδα αποδοχής κατανάλωσε το μικρότερο αριθμό από όλους.

    Η παρούσα έρευνα παρουσιάζει ένα νέο τρόπο αντιμετώπισης των προβλημάτων που προκαλούν οι επαναλαμβανόμενες δίαιτες. Οι παραπάνω δίαιτες μπορεί να έχουν ένα προσωρινό αποτέλεσμα αλλά μακροπρόθεσμα είναι αποδεδειγμένα αναποτελεσματικές. Η γνώση και συναίσθηση (mindfulness) των σημάτων του σώματος και γενικότερα η αποδοχή των αρνητικών σκέψεων αποτελεί σύμφωνα με τα νέα ερευνητικά δεδομένα έναν αποτελεσματικό τρόπο αντιμετώπισης τόσο των διατροφικών διαταραχών όσο και των προβλημάτων παχυσαρκίας.

    Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων πρόσληψης τροφής και γενικότερα των διατροφικών συμπεριφορών τα τελευταία χρόνια η επιστημονική κοινότητα έχει στραφεί στη συνεργασία των κλάδων της διαιτολογίας, της ψυχολογίας, της φυσικής αγωγής και της γενικής ιατρικής. Καθώς η πολύπλευρη αντιμετώπιση ενδείκνυται για αποτελέσματα που έχουν διάρκεια στο χρόνο.

    Εύη Νεοφώτιστου Μ.Sc.
    Ψυχολόγος ? Ανάλυση Συμπεριφοράς
    Επιστημονική Συνεργάτης του ΚΕΑΔΔ"

    http://www.e-psychology.gr/eating-di...ai-autoelegxos

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.... απίστευτο :duh::duh::duh::duh:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    παντα η διαιτα μου αποτυγχανε οταν ειχα στο μυαλο μου να αποφυγω αυτα που μαρεσαν,στη διατροφη που κανω τωρα,βρηκα ομοιοτητες με την ομαδα της αποδοχης.
    πραγματικα ενδιαφερον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    23
    και εγω οσες φορες επρεπε να ακολουθησω κατι συγκεκριμενο με αποκλισμο τροφων τα παρατουσα συνεχεια.τωρα τρωω οτι μαρεση σε πολλυ μικρη ποσοτητα και ετσι δεν μου λιπη τιποτα .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Η κλασσική περίπτωση που ισχύει σε πολλούς ανθρώπους (και σε εμένα) : αν μου απαγορεψει καποιος κάτι ΣΙΓΟΥΡΑ μου βάζει πιο έντονα στο μυαλό την ιδέα να το φάω (ή να το κάνω , γιατί σε εμένα αυτο ισχύει και σε γενικότερο επίπεδεο πέρα ν του φαγητου . Καλά με έλεγε από μικρή η μάνα μου "πνεύμα αντιλογίας" :P ) .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    4
    Aυτο ειναι ενα πολυ καλο παραδειγμα Αντιστροφης Ψυχολογιας, περισσοτερες πληροφοριες θα βρειτε εδω.
    Εχω εδω και πολυ καιρο καταλαβει οτι δουλευει και προσπαθω να το χρησιμοποιω.
    Παλιοτερα εκανα αφισες και αυτοκολλητα με δικα μου logo και εξυπναδες και τα κολλουσα παντου..σπιτι..στη σχολη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    γιαυτό πιστεύω οτι καλύτερα να ξεκινάς πρώτα άσκηση και μετά να μπαίνεις στην διαδικασία διατροφής. ξεκινάς με λίγο περπάτημα ,μετά λίγο τρέξιμο,μετά λίγους κοιλιακούς ,μετά γράφεσαι σε γυμναστήριο,αρχίζεις και πορώνεσαι και μετά αρχίζεις και προσέχεις. το εφαρμόζω στον εαυτό μου τώρα αυτό,αφού απέτυχα να προσπαθώ διαρκώς να περιορίσω την όρεξή μου για μάσα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    Το επαναφερω να δω τα σχολια σας επ'αυτου!!! Μηπως κατι κανουμε κ σαμποταρομε τη προσπαθεια μας?:sniff:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    yperfagika................................μολι ς εκανα ενα. Πηγαινα το δικαιολογησω, οτι πεινουσα, οτι ειχα ελλειψεις, οτι οτι 100000 οτι, αλλα η αληθεια ειναι οτι πονουσα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •