τελικά όόόλοι εδώ μέσα είμαστε πολύ αχάριστοι!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40

    τελικά όόόλοι εδώ μέσα είμαστε πολύ αχάριστοι!!!

    λοιπόν...παιδία ξυπνίστε και σταματίστε να κλαίγεστε για τα παραπάνω ή τα λιγότερα κιλά που έχετε...όλα αυτά είναι μ***ες που τις έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας στον εαυτό μας!

    πραγματικά έχω νευριάσει πολύ με τον εαυτό μου..η ανότατη δύναμη που υπάρχει πείτε το θεό,γιάννη,νίκο όποιος είναι τέλος πάντων μου έχει δώσει το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο..υγεία!!!και εγώ την καταστρέφω καθημερινά όπως συμπερριφέρομαι στον εαυτό μου..

    υγεια!κάτι που σταμάτησε να δίνει στο πρώτο μου 10χρονο ξαδερφάκι που πριν μερικές ημέρες διαγνώστηκε ότι το σωματάκι της έχει γεμίσει από καρκίνο..

    πραγματικά νίωθω ΗΛΙΘΙΑ!
    δεν παρακαλάμε μόνο δοξάζουμε..κάτι ξέρει τελικά η γιαγιά μου που το φωνάζει συνεχώς..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,811
    αχαρηστια? βαρια κουβεντα... δεν νομιζω να γνωριζεις τι προβληματα υγειας κουβαλαει ο καθενας εδω μεσα, αλλο να εχεις καλο στον εγκεφαλο με 2 παραπανισια κιλα και αλλο να εχεις προβλημα υγειας λογο βαρους.
    εξαλου το ιδιο το θεμα του φορουμ ειναι αυτο.
    σας ευχομαι δυναμη και υπομονη μεσα απο την καρδια μου κοριτσι μου

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    Συμφωνώ mitsokolo αλλά άν δεν τρώγαμε εξοφρενικά ελάχιστοι άνθρωποι θα είχαν προβλήματα για το φαγητό...γενικός τα άκρα ποτέ δεν είναι καλό..αλλά εδώ μέσα σίγουρα η πλειοψηφία έχει δημιουργίσει από μόνη της το πρόβλημα...τεσπα..να 'σαι καλά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Originally posted by black_fairy
    Συμφωνώ mitsokolo αλλά άν δεν τρώγαμε εξοφρενικά ελάχιστοι άνθρωποι θα είχαν προβλήματα για το φαγητό...γενικός τα άκρα ποτέ δεν είναι καλό..αλλά εδώ μέσα σίγουρα η πλειοψηφία έχει δημιουργίσει από μόνη της το πρόβλημα...τεσπα..να 'σαι καλά..
    καταλαβαίνω τον θυμό σου όμως δεν ξέρεις τι οδηγησε τον καθένα στο να δημιουργίσει από μόνος του το πρόβλημα.... δεν ξερεις γιατι καποιος τρώει μεχρι λιποθυμιας ουτε γιατι δεν σταματαει τους εμετους μεχρι να βγαλει τα σωθικα του... η σωματική αρρωστια συχνα είναι απλά η μασκα της ψυχικης αρρωστιας κι αυτο σε κανει εξίσου "αρρωστο" με τους υπολοιπους... μην αφηνεις τον θυμο σου να σε κανει να αδικη με τους ανθρωπους... κι αν όπως ειπες η διαγνωση εγινε πριν 10 μερες εχετε πολυ δρομο μπροστα σας..ευχομαι καλα κουραγια, δύναμη, και καλα αποτελεσματα... ότι χρειαστεις και μπορω ευχαριστως να σε βοηθησω, στειλε u2u (ειμαι ψυχολογος)....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Τα προβλήματα παχυσαρκίας, ανορεξίας, βουλιμίας κ.α.είναι προβλήματα υγείας. Το να λες κάποιον αχάριστο γιατί ασχολείται με την υγεία του δεν το καταλαβαίνω. Είναι βαριά κουβέντα και θα συμφωνήσω με το μιτσοκολο για τον κάλο των 2-4 κιλών.
    Σίγουρα αισθάνομαι αδικία να μαθαίνω για ένα παιδάκι ότι έχει καρκίνο και πράγματι εύχομαι να πάνε όλα καλά και κουράγιο και δύναμη στους γονείς που έχουν μεγάλο αγώνα μπροστά τους, αλλά δεν νομίζω ότι είμαστε αχάριστοι επειδή ασχολούμαστε με την υγεία μας. Γιατί οι περισσότεροι εδώ με διατροφικές διαταραχες έχουν θέμα υγείας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Αυτό που εγώ καταλαβαίνω από τα γραπτά της black_fairy, είναι ότι γύρω μας υπάρχουν πολύ πιο μεγάλα και πολύπλοκα προβλήματα από τα δικά μας, είτε αυτά λέγονται παχυσαρκία είτε βουλιμία είτε ο,τιδήποτε άλλο και ότι ασχολούμαστε με ''βλακείες''.

    ʼμα συγκρίνουμε την παχυσαρκία μας (που συνήθως την προκαλούμε μόνοι μας), με καρκίνο σε ένα μικρό κοριτσάκι, ναι, το δικό μας πρόβλημα είναι μηδαμινό.
    Ο καθένας όμως φίλη black_fairy, βλέπει το προσωπικό του πρόβλημα και ο καθένας προσπαθεί να το επιλύσει με τον τρόπο που ενίοτε βρίσκει ορθότερο.

    Επειδή το σόι μου έχει ταλαιπωρηθεί πολύ άσχημα με αυτή την καταραμένη ασθένεια, το μόνο που έχω να σου πω είναι καλή δύναμη και υπομονή.
    Δε θα αναφερθώ ούτε στο θεό, ούτε σε κάποια ουράνια ή εξωγήινη δύναμη.
    Αναφέρομαι στην δική σου δύναμη και των ανθρώπων γύρω απ'αυτό το πρόβλημα.

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    40
    επιτελους καποιος που κατανοησε τι προσπαθω να πω!!!εννοειται πως δημιουργουνται σοβαρα προβληματα απο τις διατροφικες διαταραχες αλλα ουσιαστικα τα δημιουργουμε ενω θα μπορουσαμε να μην ειχαμε τιποτα...
    σας ευχαριστω πολυ ολους..ελπιζω να κριβει πολυ δυναμη μεσα της η πριγκιπισα μας και να φυγει οταν θα ειναι η ωρα και οχι τωρα...να 'στε καλα..

    Υ.Γ.συγγνωμη αν ημουν καπως αυστηρη ή καυστικη..απλα με χει παρει λιγο απο κατω..και για οτι συμβαινει γυρω μου αλλα και για την δικια μου υγεια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    εχεις ΤΟΣΟ δικιο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by black_fairy
    λοιπόν...παιδία ξυπνίστε και σταματίστε να κλαίγεστε για τα παραπάνω ή τα λιγότερα κιλά που έχετε...όλα αυτά είναι μ***ες που τις έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας στον εαυτό μας!

    πραγματικά έχω νευριάσει πολύ με τον εαυτό μου..η ανότατη δύναμη που υπάρχει πείτε το θεό,γιάννη,νίκο όποιος είναι τέλος πάντων μου έχει δώσει το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο..υγεία!!!και εγώ την καταστρέφω καθημερινά όπως συμπερριφέρομαι στον εαυτό μου..

    υγεια!κάτι που σταμάτησε να δίνει στο πρώτο μου 10χρονο ξαδερφάκι που πριν μερικές ημέρες διαγνώστηκε ότι το σωματάκι της έχει γεμίσει από καρκίνο..

    πραγματικά νίωθω ΗΛΙΘΙΑ!
    δεν παρακαλάμε μόνο δοξάζουμε..κάτι ξέρει τελικά η γιαγιά μου που το φωνάζει συνεχώς..
    να σου πω κατι, και θα ακουστω μαλλον καπως εγωιστρια....

    πιστευεις οτι αν δεν παραπονεθεις για αυτα που σε ενοχλουν ΕΣΕΝΑ προσωπικα και επιρρεαζουν αμμεσα τη ζωη σου, ο διπλανος σου δεν θα παθαινε καρκινο;

    Πιστευεις πως αν φας ολο σου το φαι, τα παιδια στη αφρικη θα σταματησουν να πεινανε;

    Εγω ειμαι υπερ του να παραπονιομαστε για τα ΔΙΚΑ μας προβληματα ΚΑΙ να κανουμε κατι για αυτο. Αν δεν παραπονεθουμε, το αναλυσουμε , το συζητησουμε και βρουμε τη ριζα του προβληματος δεν θα τα λυσουμε.

    Ειτε παχυα ημουν, ειτε αδυνατη και ο σουβλατζης απεναντι μου τον χτυπησε αμαξι και πεθανε, και της σπιτονοικοκυρας μου ο πατερας επαθε εγκεφαλικο και πεθανε, κτλ κτλ κτλ.

    Δεν εχουμε ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ επιρροη στο τι γινεται στους αλλους, ειτε παραπονιομαστε ειτε οχι, τα προβληματα των αλλων δεν λυνονται, και να εθελοτυφλουμε στα δικα μας επειδη καποιος αλλος, κοντινος η μακρινος γνωστος/συγγενης εχει προβληματα σοβαρα υγειας η οικονομικα, δεν σημαινει οτι τα δικα μας αμεσα προβληματα δεν ειναι εξισου σημαντικα.

    Μπορει το δικο μου προβλημα να το θεωρεις εσυ μαλακια, αλλα για ΕΜΕΝΑ ειναι πολυ συμαντικο. Εσυ μπορει αν χρειαζοταν να ξυρισεις το κεφαλι σου γιατι σου καηκανε τα μαλλια αναξιο λογου, αλλα εμενα με επιρρεασε πολυ ασχημα, και επειδη ΕΣΥ δεν θα αντιδρουσες με τον ιδιο τροπο σαν εμενα, δεν σημαινει οτι το προβλημα μου ειναι μαλακια προβλημα.

    Ειτε καποιος εχει καρκινο, ειτε καποιος κερδισει το λοττο, εμενα ακομα θα με ενοχλει το κοντο μου το μαλλι.

    Η δικαιολογια του "δεν παραπονιεμαι για τα κιλα μου και δεν κανω κατι για αυτο γιατι καποιος που ξερω εχει βαρυα προβληματα και θα μπορουσα να ειχα και εγω" ειναι ακριβως αυτο. Δικαιολογια για να αγνοησουμε τα προβληματα μας και να μην θελουμε να καλυτερεψει η κατασταση η δικη μας, μονο και μονο επειδη καποιος αλλος ειναι σε χειροτερη.


    Να σημειωσω ... Δεν κανω επιθεση σε κανεναν. Και εγω εθελοτυφλουσα γιατι "θα μπορουσα να ημουν χειροτερα" μεχρι που εγινα χειροτερα. Ειναι ΠΟΛΥ λαθος σκεψη αυτη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Black_fairy, τα εχω περασει και εγω με τον πατερα μου και τη γιαγια μου, καλη δυναμη σου ευχομαι, τα παιδια ειναι συνηθως πιο δυνατα, προ παντων να μην απελπιζεστε, η ψυχολογια γυρω απο τον ασθενη εχει μεγαλη σημασια, η ξαδερφη μου περασε λευχαιμια οταν ημασταν 10 χρονω και θυμαμαι που μας λεγανε να συμπεριφερομαστε σαν να μην εχει τιποτα και να μη της θυμιζουμε οτι εχει λευχαιμια. Φορεσαμε και εμεις μαντιλια στο κεφαλι οταν εχασε τα μαλλια της και λεγαμε οτι εχει ζεστη, για υποστηριξη, χωρις να της θυμισουμε οτι ειναι αρρωστη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    Originally posted by black_fairy
    λοιπόν...παιδία ξυπνίστε και σταματίστε να κλαίγεστε για τα παραπάνω ή τα λιγότερα κιλά που έχετε...όλα αυτά είναι μ***ες που τις έχουμε δημιουργήσει μόνοι μας στον εαυτό μας!

    πραγματικά έχω νευριάσει πολύ με τον εαυτό μου..η ανότατη δύναμη που υπάρχει πείτε το θεό,γιάννη,νίκο όποιος είναι τέλος πάντων μου έχει δώσει το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο..υγεία!!!και εγώ την καταστρέφω καθημερινά όπως συμπερριφέρομαι στον εαυτό μου..

    υγεια!κάτι που σταμάτησε να δίνει στο πρώτο μου 10χρονο ξαδερφάκι που πριν μερικές ημέρες διαγνώστηκε ότι το σωματάκι της έχει γεμίσει από καρκίνο..

    πραγματικά νίωθω ΗΛΙΘΙΑ!
    δεν παρακαλάμε μόνο δοξάζουμε..κάτι ξέρει τελικά η γιαγιά μου που το φωνάζει συνεχώς..
    δε θα πω αν εχεις δικιο ή αδικο γιατι ο,τι λες,το λες απο τη στεναχωρια σου,απο το θυμο σου...
    πραγματικα ειναι τοσο αδικο του πουλακι μου,ευχομαι να παν ολα καλα για το ξαδελφακι σου,πραγματικα δε ξερω τι να πω,στεναχωρεθηκα πολυ (

    τι ειδους καρκινο εχει;υπαρχει ελπιδα;

  12. #12
    lineal το μηνυμα είναι παλιό. Μακαρί το παιδάκι να έχει τη υγεία του τώρα, και εγώ το εύχομαι!

    Merrymaker, δε νομίζω ότι κατάλαβες απόλυτα τι ήθελε να πεί. Οπως και οι περισσότεροι.
    Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι ήθελε να πει είναι οτι πρέπει να εκτιμάμε την υγεία μας.
    Γιατί για να στεναχωρηθείς για το μαλλί σου πρέπει πρώτα να είσαι υγιής.
    Ολοι οι υγιείς όμως θεωρούν την υγεία δεδομένη και αυτονόητη, οπότε βρίσκουν 1002 πράγματα για να παραπονιούνται.
    Το ίδιο κάνω και εγώ. Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι πόσο δίκιο έχει, σε λίγο όμως θα το ξεχάσω και θα σκεφτώ την κυτταριτιδα μου ας πούμε...
    Γιατί πολύ απλά είμαι υγιής...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    ναι εχεις δικιο ασημενια,δε το προσεξα καθολου...
    και γω συμφωνω με αυτο που λες απολυτα,
    μακαρι να μας πει τι εγινε με το παιδακι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    Καλή δύναμη και πολύ αγάπη, εύχομαι....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Originally posted by Ασημένια
    lineal το μηνυμα είναι παλιό. Μακαρί το παιδάκι να έχει τη υγεία του τώρα, και εγώ το εύχομαι!

    Merrymaker, δε νομίζω ότι κατάλαβες απόλυτα τι ήθελε να πεί. Οπως και οι περισσότεροι.
    Εγώ αυτό που κατάλαβα ότι ήθελε να πει είναι οτι πρέπει να εκτιμάμε την υγεία μας.
    Γιατί για να στεναχωρηθείς για το μαλλί σου πρέπει πρώτα να είσαι υγιής.
    Ολοι οι υγιείς όμως θεωρούν την υγεία δεδομένη και αυτονόητη, οπότε βρίσκουν 1002 πράγματα για να παραπονιούνται.
    Το ίδιο κάνω και εγώ. Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι πόσο δίκιο έχει, σε λίγο όμως θα το ξεχάσω και θα σκεφτώ την κυτταριτιδα μου ας πούμε...
    Γιατί πολύ απλά είμαι υγιής...
    ναι, αυτο! και εγω το κανω, καλα.. εγω κι αν το κανω, αλλα ειμαι και παρανοικη με τη υγεια μου, 3-4 φορες τον χρονο κανω εξετασεις αιματος, 1 φορα το χρονο γενικη εξεταση, καρδια, κτλ κτλ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •