Μερες ωορρηξιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453

    Μερες ωορρηξιας

    Γεια σας,
    ηθελα να κανω μια ερωτηση στα κοριτσια αν ξερουν
    Μηπως ξερετε τις μερες τις ωορρηξιας -τη 14η με 15η μερα δηλαδη απο την αρχη της περιοδου- βαζουμε λιγα γραμμαρια ή πρηζομαστε;
    Ρωταω γιατι σημερα-14η μερα-ειχα πονακια στις ωοθηκες και η ζυγαρια με εδειξε λιγα γραμμαρια-400γρ συγκεκριμενα-παραπανω.

    Οχι δε ψαχνω δικαιολογιες για τα γραμμαρια,αλλα καλο θα ηταν να ηξερα αν οντως ισχυει αυτο τις μερες που "πιανουμε"παιδι ;-)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    lineal και εγώ τα παθαίνω αυτά τα πρηξίματα, περιμένω πως και πως να μου έρθει η περίοδος και μετά να ξεπριστώ και μετά από λίγες μέρες έχω πάλι πονάκια και πρηξίματα, ακόμη και δυσκοιλιότητα μπορεί να έχω εκείνες τις μέρες. Βέβαια εγώ έχω και ενδομητρίωση η οποία επιβαρύνει την κατάσταση αλλά ναι δεν είναι δικαιολογιά πράγματι συμβαίνει και το έχω παρατηρήσει ότι μου συμβαίνει κάθε μήνα. Αν κάνεις την διατροφή σου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο. Αχ γυναίκες τι τραβάμε!!! :crazy:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    ναι αυτο με τη δυσκοιλιοτητα οντως συνεβη
    αλλες φορες -δηλ οταν δεν εκανα διαιτα-ουτε που το προσεχα,δε το παρατηρουσα
    αυτη τη φορα ομως,λογω ζυγισματος και επειδη πονουσα λιγακι στις ωοθηκες -νομιζω οι ωοθηκες με πονουσαν -
    μετρησα και ειδα οτι ειμαι στις "μερες" μου,ομως δε γνωριζω αν οντως πρηζομαστε ΚΑΙ σε αυτες τις μερες,οποτε γιαυτο η ερωτηση.
    οντως τι τραβαμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    κι εγω ποναω στις ωοθηκες κατα την ωορρηξια, μην σε ανησυχει, ειναι ενδειξη ωορρηξιας.
    κι εχω ψιλοπρηξιμο που μετα υποχωρει λιγο κι αρχιζει το μεγαλοπρηξιμο το προ της περιοδου.
    δλδ ουσιαστικα, χωρις καθολου πρηξιμο ειναι καμια 10ρια μερες:thumbdown:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    παντα μας τα πρηζουν δηλαδη )

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Αχ κορίτσια μου τι τραβάμε! Εγώ εχω μικρό σχετικά κύκλο 26-27 ημερών και η περίοδος μου κρατάει συνήθως 7 μέρες!!! Οπότε τις περισσότερες φορές είμαι περισσότερες μέρες πρησμένη μέσα σε ένα κύκλο παρά ξεπρησμένη . Έχω και την ενδομητρίωση η οποία επιβαρύνει τα συμπτώματα της ωορρηξίας και καμιά φορά νιώθω λες και έχω περίοδο δύο φορές το μήνα μιας και συχνά έχω και λίγο αίμα... Να κάνω κάνα παιδί μπας και στρώσω λίγο με τα γυναικολογικά μου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    πωπω eli εχεις οντως μικρο κυκλο...μεχρι να σε τελειωσει σε ξαναρχεται βρε κοριτσι μου...

    οντως αν κανεις παιδι στρωνει ο κυκλος.
    επισης εγω πριν γεννησω παντα τη πρωτη μερα περιοδου πονουσα τρομερα και δεν υπηρχε περιπτωση να βγω απο τη τουαλετα

    μετα τη γεννα αντε να πονεσω λιγουλακι τη δευτερη μερα,κι αν πονεσω δηλαδη,θα πρεπει να ειμαι κρυωμενη, για να πονεσω λιγακι.

    ευτυχως δηλαδη,γιατι δεν αντεχεται ωρες ωρες αυτος ο πονος της περιοδου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    και η επομενη μου ερωτηση-ασχετη με την ωορρηξια-ειναι ποσες μερες πριν τη περιοδο εχουμε πρηξιμο.
    ρωταω γιατι 5 μερες τωρα εχω κολλησει και δε κατεβαινω -ευτυχως ουτε ανεβαινω-σε κιλα.
    περιμενω βεβαια περιοδο αλλα δε ξερω κι αυτη ποτε θα μας κανει τη χαρη να ρθει
    ξερει καμμια αν οντως πριν τη περιοδο δε χανουμε κιλα;
    το βρισκω λιγο παραξενο και πρωτη φορα ετσι να κολλησω,πραγματικα δε ξερω αν φταιει οντως η αναμονη περιοδού ή αν ειναι κατι αλλο.
    τωρα οσον αφορα το προγραμμα μου,το διατροφικο το ακολουθω κανονικα και δε πιστευω να τρωω παραπανω ή λιγοτερο ωστε να φταιει αυτο.
    αν ξερεις καποια κοπελα ας με πει παρακαλω.

    αα να σημειωσω οτι πριν 5 μερες (ειχα κατι καφετια σα σταγονιτσες που νομιζα ειναι αρχη περιοδου,κρατησαν 2 μερες και εξαφανιστηκαν.
    δεν ηταν κανονικη περιοδος καφετι-μου εχει ερθει και τετοια-αλλα κατι σαν σταγονιτσες πολυ λιγες και πολυ σκουρες.

    ευχαριστω οποια με απαντησει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    5
    Originally posted by lineal
    ευχαριστω οποια με απαντησει
    υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    φανταζομαι οχι-δηλαδη ημουν σιγουρη-αλλα αυριο θα ξερω ή μεθαυριο...uzzled:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •