Μηδενιστική και άλλες οπτικές... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Andy
    Θα μπορουσε να μην υπαρχει τίποτα?
    Και δεν εννοω μονο μετά τον θανατο αλλά και πριν. Όλο αυτό που ζούμε να ειναι ένα όνειρο ή εφιάλτης? Ν α ειμαστε απλώς εδώ για την διασκέδαση ενός θεού που απλά βαρέθηκε και ήθελε να σπάσει λίγο πλάκα με τις συνεχόμενες ερωτησεις και αναζητήσεις μας ?

    Να παιζουμε απλά ένα θεατρο κωμωδία-τραγωδία και τίποτε άλλο να μην έχει νόημα? Ν α ειμαστε απλά σχήματα στο μυαλό κάποιου φαρσέρ?

    Φυσικα ρητορικές ερωτήσεις.
    Όλα είναι το ίδιο απίθανα και πιθανά, αναλογα με την κατευθυνση/οπτική που υιοθετεί κανεις...
    Αυτό που έχω να σου πώ, είναι οτι πιθανόν το νόημα της ζωής μας, να μην χρειάζεται να το ορίσουμε σε σχέση με το πρίν απο αυτή ή το μετά απο αυτή σημείο...
    Το νόημα της ζωής ίσως βρίσκεται μόνο μέσα στην ίδια τη ζωή και στο να τη ζούμε. Ίσως το νόημα να βιώνεται μόνο και να μην ορίζεται.
    Ίσως, να μην έχει ανάγκη για να υπάρξει τις διαθέσεις ενός θεού, τις υποσχέσεις μιας μετά θανατον συνάντησης ή τα στοιχεία μιας τραγωδίας/κωμωδίας.
    Είναι μόνο ότι βλέπεις, αισθάνεσαι, βιώνεις.
    Ψάχνουμε ένα νόημα για το παρόν, κοιτάζοντας μπροστά ή πισω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Empneustns
    Ισως ο θεος να ενοιωσε μοναξια και να ηθελε λιγο ποιοτικη παρεα.Οποτε αφου εκανε τον ανθρωπο να οριζει μονος του τον εαυτο του,για να μην ειναι προβλεψιμος ουτε απο τον ιδιο τον θεο(να εχει ενδιαφερον),ξεχωριζει αυτους που \"ξεχωριζουν\" και τους κρατα μαζι του.Μακαρι και οι αγαπημενοι σας να ειναι σε αυτους που \"ξεχωριζουν\"....
    (σας ακουγεται επιστημονικη φαντασια?)
    Πιστεύω οτί όλοι μας έχουμε την θεϊκή πλευρά μας. Όλοι μας έχουμε τη δυνατότητα να φτάσουμε στα ανώτερα στρώματα του εαυτού μας, σε ένα επίπεδο φωτός και γαλήνης. Η θεικότητα της φύσης μας είναι για μένα αναμφισβήτητη. Καθε άνθρωπος είναι εν δυνάμει πηγή αγάπης και φωτός. Είναι στα πλαίσια της ελευθερίας του καθενός να καλλιεργηθεί και να εξελιχθεί στον ανώτερο εαυτό του. Να αυτοπραγματωθεί, μέχρι τέλους. Και ίσως μετά να μην φοβάται άλλα \"τέλη\".
    Επίσης,
    όλοι έχουμε μέσα μας το δικό μας μοναδικό στοιχείο και ως εκ τούτου ξεχωριστό.
    Στο ένα ή στο άλλο, ο καθένας μας βιώνει και αντιλαμβάνεται με έναν τρόπο όλοδικό του και σίγουρα έχει ένα ταλέντο, έχει κάτι να προσφέρει, κάτι να πεί.
    Σε όλη του τη ζωή ο άνθρωπος, μπορεί να παλεύει για να γίνει αυτός που έιναι, όπως είπε κι ο Νίτσε.
    Κι όταν έρθει ετούτη η στιγμή, σίγουρα, θα είναι ενας ανθρωπος ξεχωριστός.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    [quote]Originally posted by Θεοφανία
    Originally posted by weird
    Η λαχταρα οτι κατι μενει, η προσδοκια να ξαναδεις τους αγαπημενους και η θαλπωρη της ανθρωπινης επαφης που τους θυμιζει... εκει \"παραπαιω\" και ενδομυχα ελπιζω.


    Πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό! Ο φόβος για το θάνατο φεύγει με την ελπίδα για το ...μετά. Εκεί που μπορεί να συναντήσουμε...τι? Αυτούς που χάσαμε ή εμάς? Θα απαντήσουμε σε ερωτήσεις ή θα κλείσουμε πληγές?

    Το τίποτα είναι πολύ μακριά από αυτό που σκέφτομαι. Όπως και να έχει είναι αδύνατο να το αποφύγουμε και αυτό είναι το μόνο σίγουρο.


    Κατα τα αλλα ομως και στις υπολοιπες συνθηκες, βρισκομαι σε αρμονια με το να κοιταω τον ηλιο καταματα, τα \"σκληρα δεδομενα της Υπαρξης\".
    Εχω περασει τοσο χρονο να τα κοιταω, που τολμω να πω, εχω συμφιλιωθει αρκετα μαζι τους... και μαλιστα εχω διαλεξει εναν τροπο για να ζω.



    Να ξερες πόσο σε ζηλεύω μερικές φορές. Είσαι πολύ γενναία.

    Αγαπητή μου... κάθε φόβος κρύβει μέσα του και μιαν ελπίδα...
    Ακολούθησε την αίσθησή σου, οτι κάτι μένει. Ο καθένας μας έχει ίσα δικαιώματα στο να πρεσβεύει την αλήθεια του..
    Ίσως σιγά σιγά έχεις κι εσύ αρχίσει να σηκώνεις τα μάτια στον ήλιο.
    Μην τρομάζεις,
    όλη η δύναμη του κόσμου, βρίσκεται μέσα μας..
    Χρειάζεται απλά \"πηγές έμπνευσης\" για να εκδηλωθεί.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σημασια δεν εχει το τι πιστευουμε αλλα το τι ισχυει.

    Και μαλλον αυτο ποτε -εν ζωη-δεν θα το ανακαλυψουμε...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και ομως Andy το τι πιστευουμε εχει σημασια...γιατι αυτο ισχυει για μας...δεν πα να κουνιεται το συμπαν συθεμελα.
    Και οταν λεμε πιστευω εννοω \"ΠΙΣΤΕΥΩ\" χωρις την παραμικρη αμφιβολια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Μπορει..αλλα δεσ το και αλλιως.

    αν εγω σε κλεισω σε μια φυλακη με φαι και γκομενες, εχει σημασια αν περνας εσυ καλα η αν ενω γελαω ή σε χρησιμοποιω για τους δικους μου σκοπους...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η αληθεια σου...αληθεια σου και η αληθεια μου...αληθεια μου καπως ετσι.
    Αν για μενα το μονο που υπαρχει ειναι το φαι και οι γκομενες και δεν ξερω καν την δικη σου υπαρξη τι με νοιαζει?
    Εκτος αν βεβαια με χτυπησει καταφατσα μια μερα μια αλλη αληθεια και τα δω ολα κωλυομενα...που παλι μπορει να ειναι μια ψευδη αληθεια...καταχρηστικα χρησιμοποιω τη λεξη \"αληθεια\".
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    σε επιρεαζει ομως γιατι δεν σε αφηνει να δεις περα απο την φυλακη, μπορει ουτε καν να υποπτευεσαι την υπαρξη της.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η αληθεια ειναι ονειρο απατηλο...οποτε τρελαινομαι νομιζω οτι ειμαι ετοιμος να σκισω καποιο πεπλο και να ανακαλυψω την αληθεια,μια αληθεια που χορευει στα ματια μου μπροστα και την αγνοω,αλλα παντα κυνηγαω σκιες.
    Ολοι παντως πιστευουμε σε κατι,αν μη τι αλλο στην υφη της πραγματικοτητας που αντιλαμβανομαστε με τις αισθησεις μας.
    Αν αρχισουμε να μη πιστευουμε στις αισθησεις μας τοτε βρισκομαστε σε χοντρους μπελαδες.
    Εν πασει περιπτωση ειμαστε απλως ανθρωποι πεπερασμενοι,δεν προκειται ισως ποτε να ανακαλυψουμε ορισμενα πραγματα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    παρολο που η αληθεια ειναι μια,ο καθενα την βιωνει με διαφορετικο τροπο,σαν να την βλεπουμε μεσα απο γυαλια με διαφορετικους βαθμους μυωπειας.και εξηγω τι εννοω.εχετε ενα μαγαζι που το νοικιαζετε 300 ευρω.Αν ειστε ο ιδιοκτητης σας φαινονται λιγα,αν ειστε ο νοικαρης σας φαινονται πολλα.Η αληθεια ειναι μια και ο καθενας την φιλτραρει με τον δικο του προσωπικο τροπο.Μπορει να νοιωθεις χαρουμενος μεσα σε μια σχεση χωρις να ξερεις οτι σε απαταει η κοπελια σου (αυτο παει για το παραδειγμα σου αντυ) και ερωτω,ποια αληθεια θελεις να ξερεις?πως περνας καλα στην αγνοια σου η την σκληρη πραγματικοτητα.Και αν την ολη πραξη εσυ την θεωρεις ανηθικη,η αληθεια της κοπελιας ποια ειναι;πως ειναι κατι το συνηθισμενο στην εποχη μας? ......
    Αν δεν δεις μια κατασταση σφαιρικα με τον εαυτο σου εξω απο αυτην δεν προκειται να δεις καμια αληθεια....

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •