το πείραμα του γιατρού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113

    το πείραμα του γιατρού

    Καλημέρα, καλή μεγάλη βδομάδα σε όλους μας...

    κάποια στιγμή, ψάχνοντας για τη μακροζωία στο youtube, βρήκα κάτι που το είχα θεωρήσει ενδιαφέρον....
    φυσιολογικά κιλά=μακροζωία

    ο γιατρός έλεγε και την απλή μέθοδο για να χάσεις γρήγορα, φυσιολογικά, πολλά κιλά

    πρωινό λίγο ψωμί με τυρί ή κάτι άλλο αντίστοιχο

    μεσημεριανό ένα πιάτο φαγητό κανονικά, χωρίς περιορισμούς, απλή σπιτική κουζίνα

    βραδυνό ένα γιαούρτι με λίγο ψωμί, παξιμάδι όχι αργότερα από τις 9μμ

    άθληση 3 ώρες περπάτημα/ημέρα, σπασμένες από μια ώρα στην αρχή, μετά 1 1/2 και έπειτα 3... αυτό που πρότεινε είναι να πηγαίνουμε παντού με τα πόδια για να κερδίσουμε το χρόνο στην άθληση

    ίσως να μην υπάρχει τόσος χρόνος για άθληση, 3 ώρες είναι πολλές για μένα. αποφάσισα όμως να κάνω 2 ώρες την ημέρα για αρχή και δυστυχώς θα είναι κολύμπι με γιογκα ή πιλάτες από το δήμο, γιατί λόγο τραυματισμού στη μέση δεν μπορώ να κάνω το αγαπημένο μου άθλημα, τρέξιμο.

    αυτή τη στιγμή η ζυγαριά με δείχνει 69,9 με λίπος 34%

    με βάση τα λεγόμενα του γιατρού, με την απλή αυτή μέθοδο θα πρέπει να έχω μεγάλες αλλαγές σύντομα... για να δούμε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Σου ευχομαι καλη επιτυχια.Το μονο που με παραξενευει ειναι οτι ο γιατρος δεν περιλαμβανει λαχανικα κ φρουτα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    "μεσημεριανό ένα πιάτο φαγητό κανονικά, χωρίς περιορισμούς, απλή σπιτική κουζίνα"

    για εμας τους ελληνες, αυτο σημαινει +σαλατα και φρουτακι στο τελος.

    Τωρα που το σκεφτομαι, στο εξωτερικο η σαλατα ειναι κανονικο φαι, ενω για μας ειναι συνοδευτικο.

    Το πειραμα του γιατρου δεν ειναι τιποτα αλλο απο το "παν μετρο αριστον" κατι ξερανεεεεεεεεεεεε! αλλα το περπατημα επιβαλλεται!!!

    Εγω δεν ξερω τι με πιανει, αν κατσω σε μηχανημα στο σπιτι και κανω γυμναστικη, κανω με τις ωρες, οταν βγω εξω, με πιανει μια βαρεμαρα.. μια "κουραση"... ενα "ωχ ποιος παει μεχρι εκει.." μια ονκηρια ολη δικη μου....

    μονο εγω το παθαινω η το'χει και κανας αλλος;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    lessing ευχαριστώ για τη συμπαράσταση...:blush::blush:

    όπως είπε και η merry, ο γιατρός βασίζεται στο παν μετρον άριστον, αν σκεφτείς ότι και τα φασολάκια ή τα πράσα είναι χορταρικό, τότε νομίζω ότι είσαι πλήρης....

    άλλωστε και η ελληνική διατροφή, από όσο μου λέει ο πατέρας μου, ήταν χορταρικά στο φαγητό σε καθημερινή σχεδόν βάση, εκτός από τις μέρες που έτρωγαν όσπρια,
    φρούτα υπήρχαν ελάχιστα και αυτά μόνο σταφύλια και μερικά σύκα ή αχλάδια το καλοκαίρι, δηλ σε περιορισμένες εποχές, άντε βία καμιά σταφίδα αποξηραμένη το χειμώνα για λίγο χρονικό διάστημα γιατί δεν έφταναν, που και που έκλεβαν κανένα κορόμηλο από κάποιο ξένο δέντρο....
    όσον αφορά στο κρέας, λίγες φορές το μήνα κοτοπουλάκι, ενώ περίμεναν τις γιορτές για να φάνε χοιρινό ή αρνί ή κατσίκι
    ακόμα και τώρα δεν έχουν προβλήματα παχυσαρκίας ή βάρους...

    merry κι εγώ βαριέμαι αφόρητα πολλές φορές.... δεν είσαι η μόνη, άσε που ταλαιπορούμε με τη μέση μου και το μόνο που έκανα χτες ήταν 1 ώρα κολύμπι, δυστυχώς ούτε να περπατήσω δεν μπορώ... περιμένω ότι με τα μπάνια θα βελτιωθεί :sniff:

    όσον αφορά στο φαγητό, δεν μου είναι εύκολο όπως είχα μάθει να τρώω, αλλά μαθαίνω πάλι από την αρχή
    η ζυγαριά έδειξε σήμερα 69,6 -0.3 από χτες, για μένα που δεν χάνω πολύ, είναι σουπερ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    αυτο ειναι ρε φιλε, το να μαθουμε να τρωμε ειναι πιο κυριο απο το να μαθουμε τι να τρωμε. Εμαθα τι να τρωω, αλλα το "πως" και το "ποσο" ακομα δεν το'χω πιασει. Τη ζυγαρια τη φυλαξαμε προς το παρον για να συγκετρωθω στο "τρωω μεχρι να γεμισει το στομαχι μου, οχι μεχρι να αδειασει το πιατο και το σπιτι"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    101
    Κάπως έτσι ειμαι τους τελευταίους μήνες.... εκτος απο κάτι παρασπονδίες για γλυκα....
    Δεν μπορω να πω οτι εχω χάσει τα τρελα κιλα αλλα νιώθω ποιο ξεφουσκωμένη....
    Η αδυναμία μου ειναι το ψωμί και τα γλυκά....
    Προσπαθώ να τρώω οσο γινεται λιγότερο και κυρίως το βράδυ να μην τρωω μετα τις 9.

    Ας πούμε χτες εφτιαξα το αγαπημενο μου φαγητο καλαμαράκια με ρύζι. Εφαγα 1 με λιγο σαλατουλα...
    Το βράδυ ο αντρας εφαγε απο το ρυζάκι ζηλεψα και εγω και εβαλα δυο κουταλιες της σουπας .... ε τι ηταν να το φάω δεν μπορουσα να ηρεμήσω βγηκαμε να αγοράσουμε σοδα.
    Το υπολοιπο το εβαλα στην κατάψυξη και σημερα θα φάω λιγο ρυζάκι με γιαούρτι ή σαλάτα.... γιατί αυριο λογω εορτης θα εχουμε διάφορα αν και εχω ψυχολογηθει και πηρα για εμενα ενα πολυ ωραίο ψάρι να το συνδυάσω με σαλάτα. (αρνι μπλιαχ)
    Εκει που θα ξεφυγω θα ειναι στο γλυκο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    207
    Καλή επιτυχία. Περιμένουμε αποτελέσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :saint::saint::saint:

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΜΑΣ

    λοιπόν, έχω μια πολύ ωραία δικαιολογία, αυτή των εορτών....:blush:
    το μόνο που έκανα ήταν ότι πήγα κολυμβητήριο όλες τις μέρες που ήταν ανοιχτό και ότι περπάτησα με το σκύλο μου λιγάκι....

    ξεκινάω πάλι από Τρίτη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    ξανακύλισα στα πρώτα μου 72, καμία δικαιολογία
    όμως, σήμερα, έφαγα το πρωινό γάλα-κορν φλεικσ, το μεσημέρι κανονικά, και για βράδυ γιαούρτι με πίτα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    113
    με το χτεσινό φαγητό και μια παρασπονδία τουτ'έστιν ένα μπολ σπιτικό ποπ κόρν η ζυγαριά με έδειξε -1 κιλό, δηλ 71,1 και συνεχίζουμε...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •