γαστρικο μανικι(sleve) VS γαστρικη πτυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    γαστρικο μανικι(sleve) VS γαστρικη πτυχωση

    ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτεροτερη μεθοδος(γαστικο μανικι η γαστρικη πτυχωση)?

    γαστρικο μανικη 5χρονια αποτελεσματων μη αναστρεψιμο
    γαστρικη πτυχωση 3χρονια αναστρεψιμο
    (αν δεν κανω λαθος)

    εχετε κανει κατι απ τα δυο και αν ναι πιο??? ποιες οι σκεψεις σας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Δεν έχει καμμία σχέση η μία επέμβαση με την άλλη...η πτύχωση δεν φαίνεται να έχει αποτελέσματα σε βάθος χρόνου και είναι λογικό αν ξέρει κανείς πως λειτουργεί.Το αναστρέψιμο του θέματος δεν είναι πλεονέκτημα,δεν γνωρίζω κάποιον που να θέλει να ξαναβάλει το παλιό του βάρος .Το μανίκι είναι πιο αποτελεσματικό,ΑΝ ταιριάζει στο ιατρικό και διατροφικό προφίλ του ασθενή,αλλιώς ούτε αυτή έχει αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.Δίλλημα μπορεί να τεθεί σε κάτι ισοδύναμο και εφόσον ταιριάζει στον ασθενή.Πχ το μανίκι μοιάζει σε αποτελέσματα με τη γαστρική παράκαμψη σε αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων.

  3. #3
    καλησπερα! :-)
    Καταρχας σε ευχαριστω που απαντησες!
    εννοειται οτι ολες οι μεθοδοι δεν ταιργιαζουν σε ολους...για αυτο και πρεπει να εξιδανικευονται στο καθενα ξεχωριστα...
    Ειμαι υποσκεψη για το τι να κανω..ο γιατρος μου προτεινε το sleve(ειμαι 22χρ 1.67 104κ )... αλλα ξερεις τωρα με το νετ ψαχνεις και βλεπεις πολλα...Εχω κοντρα με τους δικους μου,δεν θελουν να δεχτουν οτι εχω αναγκη βοηθειας...βρηκαν νετ την γαστρικη πτυχωση και προσπαθουν να με πεισουν (να μην κανω τιποτα φυσικα) αλλα αν ειναι να το προχωρισω να σκεφτω την πτυχωση...λεν ειναι το ιδιο πραγμα χωρις να κοβουν στομαχι (ακροτηριασμος και κεινους και οτι δεν θα μπορεσω να μαι φυσιολογικη ποτε)...Την αναστρεψιμοτητα την τονιζουν οχι στο να ξαναγινω οπως ειμαι αλλα απ οτι καταλαβα σκεφτονται οτι θα παθω ανορεξια ετσι η την περιπτωση που αρρωστησω πχ παθω κανενα ελκος και χρειαστει να μου αφαιρεσουν και αλλο τι θα γινει....

    Εγω εμπιστευομαι το γιατρο μου,που απ οτι εμαθα και απ δω ειναι καλος και εμπιστοσυνης.
    Αλλα ηθελα και την γνωμης για αυτα εξου και το τοπικ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Fwtino_Asteraki , διάβασε την εμπειρία και αυτής της κοπέλας.

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid182426

    Ίσως σε βοηθήσει. Πάντως καλό είναι να ψάξεις πρώτα για τον κατάλληλο γιατρό και εκείνος με τη σειρά του θα σου συστήσει την καταλληλότερη επέμβαση, αν όντως χρειάζεσαι επέμβαση. καλή επιτυχία.

  5. #5
    Καλησπερα monahoiot!
    Σε ευχαριστω για την παραπομπη στο τοπικ το διαβασα και καταλαβα το ολο θεμα...

    Ειχα επαφη με 3ως τωρα γιατρους...
    ο 1ος στο ΙΑΣΟ ΘΕΣΑΛΙΑΣ πολυ λεγιν δουλεια,απ οτι καταλαβα,.....
    ο 2ος στο Λαικο(αθηνα) ασχολιαστο..αλλα για αυτο μαλλον αλλος φταιει...
    και 3ο στο Ιποκρατειο...που μου φανηκε καλος και σαν γιατρος και σαν ανθρωπος...και απ οτι μου παν και δω τα παιδια ειναι ευχαριστημενοι...

    Ελπιζω να παρω τη σωστη αποφαση και να κανω την καλυτερη δυνατον επιλογη... :-)
    Ευχομαι τα καλυτερα και σε σενα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    αστεράκι καλημέρα! και εγώ ψάχνομαι για δημόσιο.θα μπορούσες να μου στείλεις σε μήνυμα με ποιον γιατρό θα προχωρήσεις? ευχαριστώ πολύ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5
    καλημέρα!
    είμαι νοσηλεύτρια κ στο νοσοκομείο που δουλεύω (δημόσιο) γίνονται απ ότι έμαθα, δωρεάν gastric sleeves.
    δε θέλω να κάνω διαφήμιση απλά βλέπω πως ψάχνεστε κ ξέρω ένα άτομο που έκανε στο συγκεκριμένο γιατρό κ πάει πολύ καλά.
    αν θέλετε οτιδήποτε, στείλτε μου u2u
    δε σας λέω ελάτε σ αυτόν θα δείτε άριστα αποτελέσματα, απλά λέω πως είναι καλός και δεν παίρνει χρήματα, απ ότι μου είπαν! κ φαντάζομαι σας αφορά το θέμα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    και βέβαια!σου στέλνω μήνυμα σε λιγάκι!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2
    maria-pentagiotissa souxw steilei u2u!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •