Τεστ δυσανεξίας & Τεστ DNA
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6

    Τεστ δυσανεξίας & Τεστ DNA

    Καλημέρα σας!
    ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς σας Τεστ δυσανεξίας ή Τεστ DNA σχετικά με τις τροφές που μας παχαίνουν κ μας αδυνατίζουν. Βρήκα μια προσφορά που τρέχει αυτό το διάστημα κ επειδή ακούγονται πολύ τωρα τελευταία,θα ήθελα να μάθω αν κάνουν δουλειά ή είναι μούφα. Δοκίμασε κανείς σας?Είχε αποτέλεσμα η διατροφή που του συνέστησαν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Ριξε μια ματια εδω και θα σου λυθουν πολλες αποριες..επισης το υπουργειο υγειας με προσφατη αποφαση του εχει απαγορευσει τα εν λογω τεστ

    http://diatrofi.gr/index.php/diaita/...B5%CE%B9%CF%82

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    και για του λογου το αληθες

    http://www.ed-de.gr/edde/common/news-contents.jsp?id=30

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    εγώ το είχα κάνει πέρυσι το χειμώνα (τεστ δυσανεξίας με αίμα). δεν πολυπίστευα σε αυτά, αλλά είπα να δοκιμάσω. μου έβγαλαν πρόβλημα πάνω από το 50% των τροφών και από τις υπόλοιπες τις μισές δεν τις έτρωγα έτσι κι αλλιώς (είμαι περίεργη στο φαγητό).. anyway, η γιατρός που μου το έκανε μου είπε πως δε χρειάζεται να περιορίσω τις ποσότητες, απλώς να κόψω αυτές τις τροφές και σταδιακά μετά από 3 μήνες θα άρχιζα να τις ξανατρώω. ξεκίνησα μέσα Φεβρουαρίου, ως τέλη Ιουλίου. μετά από 5.5 μήνες, έχασα μόνο 7 κιλά, οπότε είπα να την σταματήσω και να κάνω υγιεινή διατροφή. μέσα στους 2 μόνο επόμενους μήνες έχασα άλλα 8. κάπου εκεί σταμάτησα κ φέτος το χειμώνα που είχα πάρει πάλι 5, είπα να αρχίσω πάλι διατροφή. πριν ένα χρόνο έκανα να φαω 5+ μήνες: ζάχαρη, γάλα κ όλα τα γαλακτοκομικά, πατάτα, αλεύρι, ρύζι, ζυμαρικά με γλουτένη, σοκολάτα, ντομάτα, τα μισά λαχανικά και σχεδόν όλα τα φρούτα (εκτώς από 3) κ άλλα που δε θυμάμαι τώρα. στο τέλος ένιωθα αδύναμη και κουρασμένη.. και είχα χάσει μόνο 7 κιλά. τώρα τρώω από όλα με μέτρο και νιώθω fit από όλες τις απόψεις :blush:
    έκανα για πλάκα και φέτος το τεστ κάπου που ήταν σχεδόν τζάμπα να δω τι άλλαξε και μου βγήκαν σχεδόν όλα τα αντίθετα :/ δεν ξέρω αν είναι αληθινό, πάντως αν είσαι σε ψυχολογία "καλύτερα ας μου απαγορεύσουν τέλειως κάτι, αλλιώς δεν μπορώ να αντισταθώ" κάν΄το! αλλά θα χάσεις απλώς επειδή δε θα τρως πολλά, όχι λόγω δυσανεξίας νομίζω. αυτά, ελπίζω να μην σε ζάλισα!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    6
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας spaceride και mpumpuki!ημουν πολυ δυσπιστη μ'αυτα,αλλα ειχα αρχισει να αμφιβαλλω γιατι 2 γνωστες μου οντως εχασαν πολλα κιλα εφαρμοζοντας οσα τους υπεδειξαν με το τεστ αυτο. καταληγω πως δε θα το κανω,γιατι φοβαμαι μηπως μου κοψουν τροφιμα που λατρευω-εστω κ αν ειναι υγειινα κ μη παχυντικα-και μετα εχω τυψεις οταν τα τρωω!

  6. #6
    καλησπερα και απ μενα...
    εγω το εκανα αυτο το τεστ(με αιμα ) περισι σχεδον.
    προσωπικη μου αποψη..μεγα χαζαμαρα... δυσανεξεια συνηθως ο ανθρωπος εχει στα γαλακτοκομικοτετοια.... χανεις με προσπαθεια ναι..αλλα γιατι εκοψες καποια τροφημα η τα αντικατεστησες αλλιως...αλλα μου φαινεται πολυ κουλο να σου λεει πχ. δεν κανει να φας κοτοπουλο αλλα κανει γαλοπουλα (ειναι λιγο πολυ τα ιδια) ...φυσικα σου κοβει( συνηθως) πατατες μακαρονια κλπ...ψωμι εμενα μου βγαλε σικαλης λεει ουτε καν ολικης αλεσης.... αλκοολ και τα συναφι κομενα ειδικα το πρωτο 6μηνο....
    οχι λεει στο σταφιλι...κατεπεκταση στο κρασι στο ξιδι κλπ ελεος!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •