Συμπληρώματα διατροφής - η εμπειρία μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341

    Συμπληρώματα διατροφής - η εμπειρία μας

    Καλησπέρα σας,

    δημιουργώ αυτό το τόπικ για να μοιραστούμε την εμπειρία μας από την πρόσληψη συμπληρωμάτων διατροφής.

    Πολλοί από εμάς πιστεύω πως κατά καιρούς έχουμε καταναλώσει τέτοια σκευάσματα είτε σε μορφή shake - ροφήματα που είναι η πιο συνήθης, είτε σούπες, είτε σκόνες, είτε κάψουλες, είτε υγρά....

    Παρακαλώ να είστε περιεκτικοί. Μιλήστε ελεύθερα για την εμπειρία σας, ώστε να αποφύγουμε πιθανές μελλοντικές αγορές που ίσως μας αφήσουν από μια απλή απογοήτευση, μέχρι και προβλήματα υγείας. Ενδεχομένως λειτουργήσουν και ευεργετικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Εδώ και 3 μέρες πίνω τα cambridge shakes τα οποία κυκλοφορούν σε διάφορες γεύσεις, ως συμπληρωματικά στην διατροφή που κάνω (δεν ακολουθώ την cambridge-diet). Κυρίως ήθελα να αντικαταστήσω τα ενδιάμεσα γεύματα που πάντοτε μου ξεφεύγουν, με κάτι γλυκό και δροσιστικό. Από γεύση είναι αρκετά καλό (πήρα φράουλα) αν και αφήνει μια ελαφριά γλυφάδα στο τέλος ως επίγευση, η οποία δεν με ενοχλεί πλέον.

    Τα έχει δοκιμάσει κανείς στο παρελθόν;
    Last edited by Aeon; 09-06-2020 at 14:12.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Σε μια απο τις άπειρες φορές να κατεβάσω το δείκτη στη ζυγαριά, είχα καταφύγει στα συμπληρώματα της herbal life. Τελικά όντως είχα μια απώλεια από τα 109 κιλά στα 102 σε λίγους μήνες. Δεν ήταν η εντυπωσιακή απώλεια που περίμενα, και όσο και αν επέμενε ο φίλος προμηθευτής μου δεν ήταν απλό "πλατώ" η σταθεροποίηση. Ωστόσο ήταν η μόνη φορά που το βάρος μου σταμάτησε να αυξάνει για τα επόμενα 3 χρόνια, παρόλο που δεν τα έπαιρνα πάνω από 10-12 μήνες. Μετά την τριετία και χωρίς να αλλάξω κάτι στη διατροφή μου, η ζυγαριά πετάχτηκε στα 120, λες και μου χρωστούσε αναδρομικά τις αυξήσεις!
    Σίγουρα είναι απογοήτευση. Μπορεί να υπόσχονται πολλά, τελικά όμως μόνο το πορτοφόλι αδυνατίζουν... Όσο για τα προβλήματα υγείας, τα πολλά κιλά και τα γιο-γιο δημιουργούν από μόνα τους αρκετά προβλήματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλημέρα ʼννα

    Διάβασα το ποστ σου και ήθελα να σε ρωτήσω αν όταν έπαιρνες τα συμπληρώματα ακολουθούσες κάποια διατροφή. Δηλαδή τα έπαιρνες επί 1 χρόνο και έχασες τόσα λίγα κιλά; Επίσης μου φαίνεται πολύ περίεργο μετά από 3 χρόνια να πήρες τόσα μαζεμένα κιλά χωρίς να αλλάξει κάτι. Πιστεύεις ότι είναι λόγω των συμπληρωμάτων που έπαιρνες παλιά, η αύξηση βάρους που είχες μετά από 3 χρόνια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Η διατροφή που είχα όταν τα έπαιρνα δεν είχε κάτι το συγκεκριμένο - δηλαδή δεν είχε και πολλά πολλά! Το πρωί ήταν το shake, στη δουλειά είχα να πίνω τσάι, στο σπίτι (γύρω στις 5-5.30) είχα το ένα και μοναδικό γεύμα της ημέρας και το βράδυ ένα ακόμη shake. Τα κιλά φύγανε σε λίγες βδομάδες, και όλους τους επόμενους μήνες δεν κατέβηκε γραμμάριο. Μου λέγανε να προσέχω το ένα και μόνο μου γεύμα, να αλλάξω τις ώρες των γευμάτων, να περπατάω, να πιώ πιο πολύ τσάι, να πάρω έξτρα συμπληρώματα, κάτι σε γκουράνα που μου ανέβασε την πίεση, αλλά η ζυγαριά ακούνητη. Σταματώντας τα συμπληρώματα, είναι σίγουρο πως έφαγα κάτι παραπάνω, όμως η ζυγαριά παρέμεινε μυστηριωδώς ακούνητη. Ναι, πιστεύω πως τα μαζεμένα κιλά τα πήρα λόγω των συμπληρωμάτων.
    Αξίζει να αναφέρω πως τα σταμάτησα λόγω εγκυμοσύνης. Στην εγκυμοσύνη δεν πήρα γραμμάριο - αλλά ούτε και έχασα, ήταν μέσα στην τριετία της σταθερότητας! Όταν πήρα τα μαζεμένα κιλά, και ενώ προσπαθούσα μάταια να τα χάσω, έμαθα πως ήμουν πάλι έγκυος, με διαβήτη κύησης από νωρίς, που παρέμεινε κανονικό ζάχαρο μετά τη γέννα. Ίσως τα μαζεμένα κιλά να οφειλόταν στην έναρξη του διαβήτη, ποιός ξέρει πια. Πιστεύω πως τα συμπληρώματα παίξανε κάποιο ρόλο στην εμφάνιση του ζαχάρου. Ίσως να υπήρχε κληρονομική προδιάθεση (κάτι μακρυνές θείες), αλλά με τις χημικές απόπειρες να δαμάσω το θηρίο τελικά έφερα μεγαλύτερο πρόβλημα από κάποια επιπλέον κιλά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Υπάρχουν κάποια συμπληρώματα διατροφής, τα spirutein της natures plus. Οι Αμερικανοί τα χρησιμοποιούν σε δίαιτες για να παίρνουν όλες τις απαραίτητες βιταμίνες μεταλλικά άλατα κλπ σε περιόδους δίαιτες προς απώλεια κιλών.
    Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά των γευμάτων. Επίσης τα παίρνουν κι αθλητές γιατί έχουν υψηλή πρωτεϊνική αξία.
    Έχουν ως βασικό συστατικό την σπιρουλίνα που είναι μια φυσική τροφή κι έχει τα πάντα. Είναι πα΄νακριβα στην Ελλάδα αλλά μπορείς να τα βρεις πολύ φθηνα από ΑΜερική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    εχω ξοδεψει πανω απο 800 ευρω σε "μαγικα" προιοντα. Οταν εχανα, εχανα γιατι προσεχα τι ετρωγα οταν τα επαιρνα, μερικα μου προκαλουσαν ταχυκαρδιες (ο,τι ειχε καφεινη) και τρεμουλο. Καποια στιγμη ξεμεινα απο λεφτα και επρεπε να τα σταματησω οταν τελειωσανε. Παρατηρησα μετα οτι με τη ιδια διατροφη, εχανα αν οχι με τον ιδιο ρυθμο, παραπανω κιλα. Το εξηγω αυτο με το γεγονος οτι λογω ελλειψης κακης διαθεσης, μπορουσα να κανω παραπανω γυμναστικη.

    Επισης για να καλυβονται νομικα, θα δειτε οτι ολα τα συμπληρωματα λενε "σε συνδιασμο με υγεινη διατροφη και ασκηση".

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Καλημέρα σας!

    Βλέπω ότι τελικά ή δεν είναι πολλοί αυτοί που δοκίμασαν τέτοια προιόντα ή απλά σνομπάρουν το τόπικ!
    Φαντάστηκα ότι θα είχαμε πολλές εμπειρίες όλοι να μοιραστούμε. Να αναλύσουμε αυτό το κεφάλαιο και να προβληματιστούμε.
    Πιθανότατα η απογοήτευση κάποιων είναι τόσο μεγάλη που ούτε να ασχοληθούν καταγράφοντας την εμπειρία τους δεν θέλουν.
    Όπως και να'χει...

    Συμπερασματικά αυτά τα προιόντα πιστεύω ότι τα χρησιμοποιούμε με λάθος τρόπο... Ένα συμπλήρωμα είναι για να συμπληρώνει τα γεύματα μας κι όχι να τα αντικαθιστά. Νοουμένου ότι ακολουθούμε μία διατροφή και δεν μπορούμε να ελέγξουμε πλήρως τα γεύματα μας (στην δική μου περίπτωση τα ενδιάμεσα τσιμπολογήματα) θεωρώ ότι αυτά τα shakes μου έδωσαν μια εύκολη, γρήγορη και άμεση λύση. Μπορώ να ξέρω ακριβώς τι καταναλώνω, να υπολογίζω την ενέργεια που μου δίνουν και να έχω ένα φακελάκι στην τσάντα ανα πάσα στιγμή. Διευκρινίζω και πάλι ότι η χρήση τους είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.
    Επίσης όπως μου εξήγησε διατροφολόγος άλλο τα συμπληρώματα διατροφής και άλλο τα προιόντα αδυνατίσματος.
    Πολλοί από εσάς θα πείτε, ωραία, αλλά γιατί δεν φτιάχνεις ένα κανονικό milkshake ή γιατί δεν τρως ένα άλλο σνακ; Προσωπικά δεν τα καταφέρνω να έχω έτοιμο το σνακ μου και να το παίρνω μαζί μου, ούτε τον χυμό μου, ούτε να φτιάχνω milkshake ανα πάσα στιγμή.
    Αυτό που προβληματίζει είναι το κόστος αυτών των συμπληρωμάτων. Αυτά που χρησιμοποιώ εγώ στοιχίζουν κοντά στα 3.3 ευρώ κάθε φακελάκι που βγάζει 2.5 περίπου shakes σύμφωνα με την δικιά μου προτίμηση σε γλυκιά γεύση. Αν σκεφτώ ότι θα έπαιρνα αυτά τα shakes σε καφετέρια περίπου 10 ευρώ τότε η τιμή είναι καλή. Αν πάλι υπολογίσω ότι για να τα φιάξω και πάλι θα ήθελα για γάλα και σκόνη (σοκολάτα, φράουλα) κοντά στα 3 ευρώ και πάλι είναι καλά. Το θέμα είναι ότι σίγουρα αυτό που θα έφτιαχνα θα είχε περισσότερη και καλύτερη γεύση.
    Ο προβληματισμός μου αφορά τις παρενέργειες και το κατα πόσο χρησιμοποιώ σωστά αυτά τα συμπληρώματα. Δεν τα πήρα αυθαίρετα, μου τα πρότεινε διατροφολόγος (χωρίς προσωπικό κέρδος).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Γιώργο εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά τα shakes; μπορείς να μας πεις για την γεύση ή αν είχες κάποια άλλη παρατήρηση που αφορά αυτό το ρόφημα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by Nefeli-
    Γιώργο εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά τα shakes; μπορείς να μας πεις για την γεύση ή αν είχες κάποια άλλη παρατήρηση που αφορά αυτό το ρόφημα;
    Το συγκεκριμμένο σήμερα το άνοιξα. Έχει γεύση καταπληκτική. Σττον σύνδεσμο μπορείς να δεις περιγραφή και συστατικά. Αν δε καταλαβαίνεις κάτι να σου εξηγήσω. Εγώ τα χρησιμοποιώ γιατί το γύρισα στην χορτοφαγία πάλι και το έχω κάπως για να αντικαθιστώ τις πρωτεΐνες που έπαιρνα από τα γιαούρτια. Καθαρά το χρησιμοποιώ λόγω της γυμναστική που κάνω.

    Το iherb στέλνει τα δέματα σαν απλά γράμμτα όχι συστημένα, όχι παραγγελίες άνω των 80? κι όχι βάρος άνω των 1,8κιλών. Μπορείς να δοκιμάσεις να παραγγείλεις σκέτο αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by Nefeli-
    Θα το δοκιμάσω κι εγώ μόλις τελειώσω αυτά που έχω. Θα το προτείνω και στον καλύτερο μου φίλο που είναι χορτοφάγος. Είσαι vegan; Επειδή το έψαξα λίγο, βρήκα μία σελίδα σε πολύ καλή τιμή! Δες
    --->εδώ
    Ο σύνδεσμος δεν ανοίγει αλλά το βρήκα. Εϊναι στα 29,14$ όντως πολύ καλή τιμή. Στο άλλο που έγραψα εγώ βγαίνει με τα ταχυδρομικά σχεδόν 40$. Έχεις υπόψιν πόσο πανε σε αυτό που προτείνεις. Έχεις παραγγείλει από εκεί;
    ʼΛλη μια ερώτηση, υπάρχει κάποιο θέμα και δεν έδωσες απευθείας τον σύνδεσμο;

    Vegan μάλλον όχι, τρώω μέλι και μανιτάρια + όλα τα φυτικά. Όχι σε κρέας, γαλακτοκομικά, αυγά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά στο site αυτό. Απ' το iherb έχω πάρει πολλές φορές, δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Απλά στέλνει τα δέματα ως γράμματα. Εγώ τα λαμβάνω σε θυρίδα, γιατί στην οικοδομή μπορεί να τα παρει ο καθένας που θα του γυαλίσει. Οπότε 100% ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Εσύ γιώργο έχεις πρόβλημα με το βάρος σου; έχεις παραπανίσια κιλά; ακολουθείς κάποια διατροφή; είσαι σε συντήρηση; Αν βέβαια δεν θα ήθελες να απαντήσεις σε καμία ερώτηση θεώρησε ότι ποτέ δεν έγιναν Εγώ βρίσκομαι εκεί που λέει το ticker μου και αυτός ο διατροφικός αγώνας και η αυξομείωση κιλών είναι σχέση ζωής

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Όχι, δεν έχω πρόβλημα με τα κιλά μου πια. Συτή τη σχέση του ανεβοκατεβάσματος την έχω ξεπεράσει. εδώ και καιρό. Θα ήθελα να χάσω 3,4 κιλά μέχρι τον Νοέμβρη βέβαια αλλά κι εδώ να μείνω καλά θα είναι. Προσέχω την διατροφή μου σε σημείο να μη τρώω τίποτα έτοιμο απ' έξω. Είμαι στα 72 τώρα με 1.75 ύψος. Δε νομίζω να είναι ντροπή. Τα κιλά μας κι η διατροφή μας εκτός κι αν είμαστε κανίβαλλοι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Κατα τη γνωμη μου, τα συμπληρωματα διατροφης/χαπια αδυνατισματος ειναι σαν τους πολιτικους. Υποσχονται πολλα, πραγματοποιουν τιποτα.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •