"Ελληνική εταιρία ομαδικής ανάλυσης και ψυχοθεραπείας"
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429

    "Ελληνική εταιρία ομαδικής ανάλυσης και ψυχοθεραπείας"

    Γειά χαρά. Πρίν απο 2-3 μέρες πήρα τηλέφωνο στην "Ελληνική εταιρία ομαδικής ανάλυσης και ψυχοθεραπείας" που βρίσκεται στο Νέο Ψυχικό -www.hagap.gr
    Μου κλείσανε ραντεβού και πήγα. Μίλησα με κάποια κυρία Αθηνά Κλάδη και μου εξήγησε κάποια πράγματα σχετικά με το κέντρο αυτό. Μου είπε οτι υπάρχουν ομάδες που ασχολούνται με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο όπως μουσική, παραμύθι, ζωγραφική, θέατρο-ψυχόδραμα και άλλα με συχνότητα 1 ή 2 φορές την εβδομάδα. Οτι κάθε δραστηριότητα διαρκεί 1.30 ώρα και από αυτή τα πρώτα 15 λεπτά είναι ομιλία, τα επόμενα 50 λεπτά ενασχόληση με τη δραστηριότητα και τα τελευταία 25 λεπτά ομιλία πάλι.Μου είπε επίσης οτι οι δραστηριότητες αφορούν την ψυχοδυναμική προσέγγιση και οτι το κέντρο είναι παράρτημα ενός Αγγλικού κέντρου (ή κάτι τέτοιο). Τα χρήματα είναι 115 ευρώ εώς 150 ευρώ το μήνα ποσό που νομίζω είναι καλό.
    Επειδή μου βγαίνει έντονη μία καχυποψία ίσως από ανασφάλεια μήπως ξέρει κανείς γι αυτό το κέντρο ή για τη μέθοδο που ακολουθείται?? Είναι επιστημονική μέθοδος εδραιωμένη ή θα γίνω πειραματόζωο? Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    καλησπερα, αυτο που ξερω σιγουρα να σου πω ειναι οτι λεγοντας ψυχοδυναμικη εννοουμε τον Φρουντ και τους μαθητες του. Απο αυτους πολλοι διαφωνησαν μαζι του θεωρητικα και προσεγγισαν διαφορετικα τα πραγματα. Επιστημονικα η ψυχοδυναμικη δεν ειναι τεκμηριωμενη με την εννοια οτι οι ψυχαναλυτες δεν δεχονται να υποβαλλουν σε πειραμα τις θεωριες που πρεσβευουν. Σε καποια πραγματα ο Φρουντ εχει αποδειχθει οτι ειχε δικιο σε αλλα οχι. Μεγαλη συζητηση. Στη θεση σου θα ρωταγα πιο πολλα. Ψυυχοδυναμικη ωραια, τι ακριβως εννοειτε? Φρουντ? Γιουνγκ?Ποιον?Ετσι μετα μπορεις να το ψαξεις θεωρητικα. Πρακτικα επισης, ποιοι ειναι αυτοι πουτα κανουν ολα αυτα? τι πτυχια εχουν? τι εμπειρια? Ρωτησε αυτα και ξαναμιλαμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Έχω την αίσθηση χωρίς να είμαι ειδικός οτι η ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία είναι πολύ πιο τεκμηριωμένη και δοκιμασμένη από άλλες όπως η γνωσιακή-συμπεριφοριστική. ίσως γιατί εγώ αυτή ακολουθώ και έχω δεί πως είναι κάτι πολύ περισσότερο από απλή ομιλία και συμβουλές. Δεν λέω οτι οι άλλες προσεγγίσεις δεν είναι καλές αλλά στη δική μου περίπτωση βλέπω οτι η ψυχοδυναμική είναι η καταλληλότερη. Τώρα δεν καταλαβαίνω αυτό το \"πόλεμο\" μεταξύ των διαφορετικών σχολών λές και υπάρχει χώρος μόνο για τη μία στο κόσμο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    ... ή λές και αυτά που λέει η μία σχολή είναι εντελώς διαφορετικά από αυτά που λέει η άλλη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Καθολου δεν εννοησα κατι τετοιο και δεν προκειται για πολεμο. Επειδη ειμαι ειδικη, πρεπει να σου πω οτι αυτα που λεω δεν ειναι κατι που βγαζω απο το κεφαλι μου, ειναι πραγματα που προκυπτουν απο ερευνες. Το να σου κανει μια θεωρητικη προσεγγιση δεν σημαινει οτι τεκμηριωνεται και επιστημονικα. Πειραματικα μονο η γνωστικη ψυχολογια εχει τεκμηριωθει και ψαξτο απο οπου θελεις. Ακομα δεν ειμαι ειδικευμενη σε καμια ψυχοθεραπεια οποτε δεν ειμαι οπαδος και καμιας προσεγγισης. Ειναι κατι που θελω να ψαξω πολυ. Ξερω ομως οτι οταν μιλαμε για ερευνα στην ψυχολογια μιλαμε για γνωστικη ψυχολογια. Απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει αυτο που του παει και αναλογα βεβαιως επηρρεαζεται απο την αποφαση του. Δηλαδη μερικες φορες μπορει να ειναι απλα η προσωπικη αποφαση του καθενος να βρει την ακρη του και οχι τοσο η μεθοδος που διαλεγει να βρει την ακρη του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    γνωστική συμπεριφορική είναι αυτή που επικεντρώνεται στο \"αποτέλεσμα\" έτσι δεν είναι;
    σε αντίθεση με την ψυχανάλυση που πάει πολύ στο παρελθόν...;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    \"Δηλαδη μερικες φορες μπορει να ειναι απλα η προσωπικη αποφαση του καθενος να βρει την ακρη του και οχι τοσο η μεθοδος που διαλεγει να βρει την ακρη του\"
    Συμφωνώ με αυτό και να σου πώ οτι παλιότερα είχα σχηματίσει την άποψη οτι η γνωσιακή είναι πιό επιστημονική από τη ψυχανάλυση όταν όμως άρχισα ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου άλλαξα γνώμη. Κι εγώ νόμιζα οτι η ψυχανάλυση πάει πολύ στο παρελθόν ενώ η γνωσιακή στο παρόν αλλά καμιά σχέση. Για τη γνωσιακή δεν μπορώ να μιλήσω γιατί δεν έχω εμπειρία αλλά μπορώ να πώ οτι η ψυχοδυναμική ψυχανάλυση που κάνω δεν επικεντρώνεται καθόλου στο παρελθόν. Το αντίθετο... Επικεντρώνεται στο παρόν και μάλιστα στο πολύ παρόν για μένα.Στα συναισθήματα που μου γεννιούνται όταν μιλάω με τον γιατρό αλλά και στη καθημερινή ζωή μου.Όπως και στα όνειρα που έχουν άμεση συμβολική σχέση με τον ψυχισμό του ατόμου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η Bonnie έχει δίκιο για τα περί επιστημονικής τεκμηρίωσης, αλλά στην κλινική πράξη μετρά πολύ αυτό που νομίζεις ότι σου ταιριάζει. Αν πιστεύεις ότι η ψυχοδυναμική σε βοηθά δεν βλέπω το λόγο να μην τη συνεχίσεις.
    Τώρα για το κέντρο αυτό, τι ακριβώς περιμένεις να πετύχεις μέσα από αυτές τις δραστηριότητες; Πάντως το \'παράρτημα ενός αγγλικού κέντρου\' δεν λέει κάτι, αν εφαρμόζουν μια αναγνωρισμένη προσέγγιση, είναι μέλη π.χ. της Ελληνικής Ψυχαναλυτικής Εταιρείας ή της αντίστοιχης διεθνούς; Ποιοι είναι αυτοί που θα συντονίζουν τις όποιες δραστηριότητες και με τι πτυχία-εμπειρία;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Ήθελα να ρωτήσω περισσότερα όταν πήγα σχετικά με τη μέθοδο που ακολουθούν, την εμπειρία και τα πτυχία που έχουν αλλά φοβήθηκα νομίζω μήπως φανώ \"κακός\" και καχύποπτος και θυμώσουν... Βλακεία μου. Τώρα το έχω αφήσει και δεν βλέπω να πηγαίνω αν και δεν ξέρω...Τώρα το τί περιμένω να πετύχω από εκεί κι εγώ αναρωτιέμαι

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Κοίταξε, αυτά (πτυχία, εμπειρία, αποτελέσματα και προς ποια κατεύθυνση) καλό θα ήταν να στα έχουν πει έτσι κι αλλιώς, ή να υπάρχουν αναλυτικά στο site ώστε να είναι διαθέσιμα σε όποιον επιθυμεί. Ο δισταγμός να εμπιστευτείς αβίαστα κάτι που σου προτείνουν είναι λογικός, ειδικά αν δεν έχεις συγκεκριμένες γνώμες και συστάσεις από ανθρώπους που συμμετείχαν (π.χ. δεν θα με κάλυπτε να ακούσω \'πάω πέντε χρόνια εκεί και είναι ωραία\') και βέβαια η διεκδίκηση δεν είναι \'κακία\'.

    Όσο για το τι περιμένεις να πετύχεις, σκέψου γενικά τι θα ήθελες και μετά αναζήτησε μεθόδους-κέντρα κλπ που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ... ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΑ POST ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ \"Ελληνική εταιρία ομαδικής ανάλυσης και ψυχοθεραπείας\" ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ SITE ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΕΚΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΗ ΤΗΣ κας ΑΘΗΝΑΣ ΚΛΑΔΗ. ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΨΑΞΑ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ Ή ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ..ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΠΛΗΣΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ....!!!!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης (ανώνυμη καταγγελία που δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί και ως εκ τούτου θεωρείται δυσφημιστικό σχόλιο).
    Last edited by Aeon; 30-04-2020 at 17:46.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •