Καλησπέρα! σε όλους & όλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    1

    Καλησπέρα! σε όλους & όλες

    Καλησπέρα! Νέος στο forum... θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την δική μου προσπάθεια για απώλεια βάρους... Είμαι άντρας 26 ετών ζυγίζω 132 κιλά και έχω ύψος 1,76. το δικό μου πρόβλημα ξεκίνησε πριν 5 χρόνια περίπου όταν είχα έναν σοβαρό τραυματισμό κατά την διάρκεια ποδοσφαιρικού αγώνα, με αποτέλεσμα να βρεθώ χειρουργημένος και να ξεχάσω για αρκετό καιρό το αγαπημένο μου άθλημα. από εκείνη την μέρα άρχισα να παίρνω βάρος. (το βάρος μου τότε ήταν 84 κιλά και το ποσοστό λίπους 8,8%) έπαιρνα περίπου 10 κιλά το χρόνο, τελικά όταν κατάφερα να ξαναμπώ στο γήπεδο να κάνω προπόνηση ήρθε η πρώτη απογοήτευση... βαριά αναπνοή-λαχάνιασμα και φυσικά δεν κατάφερα να βγάλω ούτε την μισή προπόνηση...(15 κιλά βαρύτερος!!!) αυτό ήταν με πήρε από κάτω κλείστηκα στον εαυτό μου δεν ήθελα να βγω από το σπίτι παραλίγο να παρατήσω και τις σπουδές μου. η τότε κοπέλα μου και συγκάτοικος μου προσπαθούσε να με στηρίξει... αλλά όταν δεν σου μπαίνει τίποτα από τα ρούχα σου δεν μπορείς να χαρείς τη ζωή κάνοντας τα αγαπημένα σου χόμπι... και φυσικά το χειρότερο τα σχόλια και ο ρατσισμός... (είχα συνηθίσει να ακούω θετικά σχόλια για το σώμα μου...) τι κάνεις??? η κατρακύλα συνεχίστηκε... χώρισα με την κοπέλα μου γιατί ντρεπόμουν να κυκλοφορώ μαζί της... μείωσα στο ελάχιστο τις εμφανίσεις μου σε κοινωνικές εκδηλώσεις. σταμάτησα να πηγαίνω διακοπές καλοκαίρια και αφοσιώθηκα στην επιχείρησή μου. πέρσι αποφάσισα να πάω σε διαιτολόγο... επέλεξα τυχαία, έκλεισα ραντεβού και ξεκίνησα... όμως κατέληξα να πηγαίνω στα ραντεβού όχι για την διατροφή αλλά για την διαιτολόγο.... (καταλαβαίνετε....) και το πράγμα έγινε περίπλοκο και η προσπάθεια είχε ήδη αποτύχει.... απογοήτευση φθηνές δικαιολογίες... και το πρόβλημα συνέχεια εμπρός μου...Από σήμερα όμως αποφάσισα να προσπαθήσω και να ξανά κερδίσω την παλιά μου ζωή... !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλώς ήλθες, κι εγώ νεότατος είμαι εδώ και καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Gerakas
    Posts
    205
    ΤΡΑΒΑ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΚΟΙΤΑΣ ΠΙΣΩ

    εμένα το καμπανάκι μου χτυπησε στα 37 μου όταν μετά από 10ετία κρεπάλης ξεκίνησα από 67 κιλά με αγώνες δρόμου στα πόδια μου και ενα τραυματισμενο αριστερο γόνατο να ζυγίζω πέρσυ το καλοκαιρι 108 , είσαι νέος με θέληση και υπομονή θα ξαναβρείς τον εαυτό σου.

    η αγαπημενη μου ατάκα απο ταινία " οι αντικαταστατες" με Gene hackman και Keanu Reeves

    " σε κοιτάζω και βλέπω δύο ανθρώπους , ο άνθρωπος που εισαι και ο ανθρωπος που θα γινεις , μια μερα αυτοι οι δυο θα συναντηθουν"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Φαντάζομαι θα ξεκινήσεις κάποια δίαιτα.
    Να σου δώσω μια πρώτη συμβουλή.
    Ότι κάνεις τώρα, φρόντισε να το ακολουθήσεις και σ' όλη την υπόλοιπη ζωή σου. Ένα λάθος που κάνουμε όταν θέλουμε να χάσουμε βάρος είναι να "στερούμαστε" τα πάντα για κάποιο δίαστημα μέχρι να δείξει η ζυγαριά το νούμερο που θέλεουμε. Μετά επιστρέφουμε στις παλιές διατροφικές συνήθειες. Και φυσικά τα κιλά επανέρχονται δριμύτερα.
    Έτσι λοιπόν πρέπει να σκεφτείς το τι πρέπει να "αλλάξεις" από τις συνήθειες. Και να το αλλάξεις για την υπόλοιπη ζωή σου.

  5. #5
    καλως ηρθες και καλη επιτυχεια στην προσπαθεια σου!

    ειμαστε αρκετοι σε αυτη την δυσκολη θεση της "αναζητησης"...και οπως βλεπεις η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο στην προσπαθεια αυτη...

    τι σκεφτεσαι να κανεις απ δω και περα?τα εβαλες σε μια ταξη στο μυαλο σου?

    μου κανε εντυπωση αυτο που γραφεις,....
    "και φυσικά το χειρότερο τα σχόλια και ο
    ρατσισμός... (είχα συνηθίσει να ακούω
    θετικά σχόλια για το σώμα μου...) "

    καποιοι απ μας εχουν δει μονο αυτην την πλευρα.... τη "γλυκα" των ανθρωπων...αλλα αν το καλοσκεφτεις ειναι να τους λυπασαι...βγαζουν απλα την πικρα για να κρυψουν τα δικα τους κομπλεξ!
    εσυ εχεις δει και τις 2πλευρες..αυτο νομιζω πρεπει να σε κανει πιο δυνατο να παλευψεις και να κερδισεις παλι...να θυμασαι..και να προσπαθεις να φτασεις εκει που ησουν αλλα και να γινεις ακομα καλυτερος απ οτι ησουν! :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    40
    Καλημερα και καλωσηρρθες!!!!!!

    Ενιωσες τον ρατσισμο απο τους αλλους, αλλα και την απορριψη και κυριως απο τον ιδιο σου τον εαυτο!!!Απαρνηθηκες...κοπελα , κοινωνικη ζωη και οτι αλλο μπορει να σου προσφερει χαρα!!!!!!

    εφτασε η ωρα να ξεκινησεις απο το μηδεν...να βρεις τον παλιο καλο σου εαυτο.....και να να γινεις ακομα καλυτερος!!!!

    Ειμαστε εδω και......θα σε στηριξουμε.....αρκει να εχεις θεληση και να εισαι αποφασισμενος να ειναι και η τελευταια σου προσπαθεια και..........ΑΠΟΛΥΤΑ πετυχημενη!!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    129
    Καλώς όρισες!! Έχω περάσει και εγώ πολλούς τραυματισμούς και 2 φορές από ένα εξάμηνο στο κρεβάτι, με κιλά και μελαγχολία να συσσωρεύονται μέσα μου και να μη θέλω όχι να βλέπω κανέναν, αλλά να με βλέπουν οι άλλοι... και να με λυπούνται..! Ο ρατσισμός των αγνώστων δεν με ένοιαζε ποτέ ιδιαίτερα, αλλά να βλέπεις τα πρόσωπα που αγαπάς να σε κοιτούν με συμπονετικό βλέμμα και να ξέρεις τι σκέφτονται από μέσα τους δεν το αντέχω.
    Εύχομαι να καταφέρεις το στόχο σου και να νιώθεις χαρούμενος και πάλι με το σώμα σου και τους γύρω σου. :yes: :thumbup:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •