Χορτοφαγική διατροφή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 94
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    >Είμαι και επισημα πια...ειναι μονοδρομος, πιεστηκα εξω να φαω κρεας (ειχα βγει) και αηδιασα...και μονο στην ιδεα!!!

    Επειδη το ειχα ξαναγραψει αλλα μαλλον χαθηκε στα πολλα που εγραψα...η αποστροφη πρωτο ηρθε οταν ειδα ενα βιντεο με ενα μοσχαρακι που δακρυσε πριν τη σφαγη. Καιρο πριν δεν απολαμβανα το "κρεατενιο" φαγητο μου, μετα ειδα το βιντεο, το βιντεο δεν εδειχνε τιποτε ιδιαιτερο. Κι ομως μπηκε στην καρδια μου. Ισως να ετυχαν ολες μαζι οι συγκιριες...

    Σημερα, αποψε, ειδα ενα φρικτο βιντεο, σαν ντοκιμαντερ, με εκτροφεια ζωων, σφαγεια κτλ...Δεν μπορω να κοιμηθω...δεν ξανατρωω κρεας ποτε http://www.youtube.com/watch?v=vZmk0...&feature=share αυτό είναι το βίντεο και μόνο με εγγραφη μου το εδειξε. Μου ειπαν για αυτο και το αναζητησα. Τωρα ειμαι σιγουρη για την επιλογη μου...κρεας τελος. Αν δε κανει εδω που εβαλα το λινκ να μου το πειτε παρακαλω. Ελπιζω να ζηταει εγγραφη οπως και σε μενα και να πειτε οτι ειστε ενηλικοι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Εμείς πάλι πάντα απο τον χασάπη πέρναμε, άσχετα που από την οικογένεια ή φίλους όλο και μας εφερναν (το χειροτερο μου, ωμο κρεας...). Τα της οικογενειας με δυσκολια τα ετρωγα τις γιορτες ή και καθολου, για το παιδι επαιρνα απο το χασαπη γιατι δεν αντεχα στην ιδεα οτι θα σφαξουν για το παιδι, απο τη μια ηθελα να του δωσω το καλυτερο απο την αλλη... Νομιζα οτι στην "μαζικη" παραγωγη οι συνθηκες ειναι αρτιες, πληρουν κανονισμους, το νομιζα αλλιως! Οτι τα εκτρεφουμε για να τα τρωμε. Μεχρι που ειδα το βιντεο. Εγω τετοιο δε προκειται να ξαναφαω, του χασαπη εννοω. Ο αντρας μου μου ειχε πει καποτε να φυγουμε απο ενα σπιτι γιατι θα εσφαζαν και αν εβλεπα δε θα ηθελα να ξαναφαω. Τοτε θεωρουσα κι γω οτι δε πρεπει να δω γιατι τα ζωα ειναι για να τα τρωμε. Τωρα δεν θεωρω αυτο καθολου....και δε μου φαινεται καθολου φυσικο. Τωρα που ειδα επελεξα...Σου ειπα ολα αρχισαν απο ενα δακρυ, χωρις να δω κατι, ενα δακρυ ενος μοσχαριου, τιποτε αλλο δεν εδειχνε το βιντεο. Κι ομως δε μπορεσα να ξαναγγιξω κρεας. Χθες επρεπε να κανω κατι δραστικο, προσπαθησα να φαω (εξω) κι αφου ειδα οτι δεν τα καταφερα επρεπε να παρω μια αποφαση, ή τρώω κρέας ή δε μπορώ και δε βασανίζομαι αλλο (κι ουτε αλλα ζωακια χαρη σε μενα)

  3. #33
    χαιρετιζω τους νεους και τις νεες "συναδελφους" στην γαλακτοχορτοφαγια

    σας συγχαιρω για τις αποφασεις σας, πανω απο ολα για το δικο σας καλο, για την δικη σας σωματικη μα και ψυχικη υγεια:thumbup:
    μην αγχωνεστε για τις ουσιες (βιταμινες κλπ) που υπαρχουν στις τροφες αυτες
    απλα τρωτε απο ολα
    θα περασουν πολλα-πολλα χρονια μεχρι να αρχισετε να αναρωτιεστε για το τι πρεπει να εχει μεσα η τροφη σας και σας το λεω σαν ενας επι 25ετια γαλακτοχορτοφαγος

    επι τη ευκαιρια, για οσους ζουν στην αθηνα και στα μεγαλα αστικα κεντρα, μια καλη εταιρεια που φερνει πολλα ειδη, ολα απο φυτικα και σογια ειναι η www.frys.gr
    την ανακαλυψαν προσφατα καποιοι φιλοι και συνηθως αγοραζω μαζικη παραγγελια οταν ερχομαι αθηνα απο τον ιδιο τον εισαγωγεα καπου πιο κατω απο την χαμοστερνας, σε πολυ καλυτερες τιμες απο τα καταστηματα υγεινης διατροφης
    ειδικα το παριζακι του μου αρεσει πολυ. δοκιμαστε απο τα μαγαζια και ο,τι σας αρεσει μπορειτε να αγορασετε μαζικα
    και αλλες εταιριες φερνουν παρομοια προιοντα που μου αρεσουν ακομα πιο πολυ, οπως κατι κοκκινα λουκανικα την μαρκα των οποιων ομως δεν θυμαμαι τωρα

    εδω στην επαρχια, δυσκολα βρισκεις τετοια προιοντα, αλλα εβαλα το θεμα για να δουμε οτι ακομα και τετοιες λιχουδιες οπως παριζακια και λουκανικακια υπαρχουν και οτι η (γαλακτο)χορτοφαγια δεν σημαινει απαραιτητα και οτι ξεχναμε τις λιχουδιες ή οτι στερουμαστε κατι
    μαλιστα αν φτιαξετε σουβλακια απλης σογιας (αγορασμενης απο το σουπερμαρκετ) και τα ψησετε στην σκαρα με λαδολεμονο,θα γλυφετε και τα δαχτυλα σας :lol:

    και παλι συγχαρητηρια, δεν ειναι ευκολο πραγμα για οποιον μεγαλωσε αν κρεοφαγος να κανει τετοια μεταστροφη

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γεια σου Νικολα!!! 25 χρονια ε...αν επιτρεπεται βλεπω λες sleeve, εχεις χειρουργηθει δηλαδη? Πως και ανεβηκαν τοσο πολυ τα κιλα με τοσο καλη διατροφη? Με προβληματισες...Οσο για τις νοστιμιες που λες, κι γω επαρχεια ειμαι και δεν εχει τιποτα, μονο κεμπαπ βρηκα που προς το παρον δεν μου κανει αισθηση, δεν εχω ¨"στερηθει". Δεν ξερω αν θα υπαρξει καν στερηση αφου για μενα πια υπαρχουν τα πτωματα ζωων και οι τροφες. Το πρωτο δεν μπορω να το φαω πια, ειναι τελεσιδικο. Το μαγειρευω για τους αλλους (και ειμαι και καλη μαγειρισσα λενε) αλλα δεν το αντεχω πια, αναγκαστικα. Δεν νιωθω να εχω επιλογη πχ "να το φαω η να μη το φαω". Τον χειμωνα που θα σφιξει ο κλοιος των...λαχανικων ισως αναζητησω νεες γευστικες επιλογες. Τοτε θα εχω και περισσοτερο χρονο για "μαγειρικες αναζητησεις". θα τη σημειωσω τη μαρκα που ειπες! Σε ευχαριστω!

  5. #35
    γεια σου και σενα γλυκουλα!
    ναι εκανα σληβ πριν λιγους μηνες
    τα κιλα ηρθαν απο πολυ λιπαρα φαγητα και απο την πολυ ζαχαρη
    ομως επιπλεον, πριν 5 χρονια περιπου εκανα αφαιρεση χολης και απο τοτε επειδη τα λιπαρα διασπωνταν με δυσκολια, παρα του οτι εκοψα πολυ το φαγητο, τα κιλα αργα-αργα ερχονταν και δεν εφευγαν. ημουν 136 κιλα οταν εκανα αυτη την εγχειρηση, και παρα του οτι τρωω τα τελευταια χρονια πολυ λιγοτερο απο ο,τι στο παρελθον, εφτασα αργα αλλα σταθερα τα 165.

    και παρα του οτι δεν ετρωγα πολυ, μετα σε παιρνει απο κατω, λες δεν θα καταφερω τιποτα, καθως μερες-μερες λιμοκτονεις και ομως αϊντε να χασεις ενα κιλο.
    κι αυτο ειναι το χειροτερο, καθως εχεις ψυχολογια λουζερ...

    μην προβληματιζεσαι με το θεμα του πως απεκτησα αυτα τα κιλα
    γιατι με 25 κουταλιες ζαχαρη τη μερα (πινω πολλους εξαιρετικους καπουτσινο που φτιαχνω στο σπιτι αλλά και εξω) συν την ζαχαρη απο τα γλυκακια και τις σοκολατιτσες, συν τα τυρακια που εχουν τα σκασμενα μπολικα λιπαρα, και ολα αυτα χωρις να εχω την χολη μου, ηρθε και εδεσε το γλυκο! :smilegrin:
    βαλε και στην εξισωση οτι δεν περπατουσα καθολου και οτι την τελευταια φορα που πηγα γυμναστηριο ηταν πριν 9 χρονια, και οτι η δουλεια μου ειναι καθιστικη και καταλαβαινεις το πως αποκτουνται τα ατιμα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καταλαβα! Σε ευχαριστω πολυ, καταλαβαινεις, ανησυχω γενικα "τί θα απογίνω τώρα που δεν τρώω κρέας" γιατί όλες οι δίαιτες με ψητά και βραστά είναι! Ασε που οι τροφες που τρωμε εμεις σε 1 ωρα εχουν χονευτει ενω το κρεας παιρνει ώρες!!!

    Να σου πω τον πόνο μου? Τελικά το τυρί σόγιας, το κίτρινο το "σκληρό" δε μου αρέσει καθόλου! Μα καθόλου! Ειμαι τυρου κι γω :bouncy: Προσωπικά τυρί τρώω (κανονικό εννοώ) και δε θα το...αποκλεισω απο το διαιτολογιο μου, ετσι θα μου αρεσε να ειχα την επιλογη της σογιας που βοηθα την...ιδιαιτεροτητα μας... (μαλλον ειμαστε οι μονοι vegeterian....)

    Περιμενω πως και πως να δοκιμασω αυριο την φυτικη "φετα", ισως αυτο μου αρεσει Θελω να τρωω σογια για ευνοητους λογους............

    Σημερα ενιωσα πολυ ασχημα, εχω πει στη μητερα μου οτι εκοψα το κρεας, κι ομως μου εστειλε γιουβετσι με κρεας ενω με ειχε ρωτησει 3 φορες και ειπα και τις 3 οχι...το πεταξα οπως ηταν. Ενιωσα ασχημα που το πεταξα, και πιο ασχημα που ο αντρας μου το αναζητησε (δεν το περιμενα). Ακομα πιο ασχημα που καποιοι δεν εχουν να φανε κι γω αηδιασα και το πεταξα. :barfy:

  7. #37
    sweetoctober γιατί δεν το κράτησες για τον άντρα σου; κι αυτός είναι χορτοφάγος;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιατι δουλευει ολη μερα και δεν τρωει σπιτι, αυτο ηταν απο ψυγειο κι επρεπε να φαγωθει. Το πεταξα λοιπον! Και μετα μου ηρθε και με ρωτησε που ειναι...ισως για να δει αν το εφαγα. Μη νομιζεις εχει σοκαριστει με την αλλαγη μου κι ας λεει οτι...δεν!
    Ειχες ρωτησει το Γιωργο κατι, που τρως μια φορα το μηνα κρεας, θελεις να το ξαναγραψεις μηπως δε το ειδε?
    Ασε το χειροτερο μου σημερα, πρεπει να κανω στο παιδι φαγητο...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481

    Η εμπειρία τελικά δε συγκρίνεται με τίποτα!

    Θυμάμαι πως όταν ξεκίνησα ένιωθα πιεσμένος και φοβισμένος. Που θα βρω, τί να βρω να φάω; Σόγια; Τόφου; Λουκάνικα σόγιας; Γάλα και γιαούρτι σόγιας; Σαν τον παλαβό έτρεχα σε ειδικά καταστήματα για να ψωνίσω.
    Τελικά σχεδόν μπορείς να προμηθευτείς τα πάντα κι εύκολα. Γιαούρτι σόγιας ή καλύτερα να πούμε καλλιέργεια γιαουρτιού είναι πανεύκολη υπόθεση και δε στοιχίζει καθόλου.

    Είναι κάποια δημητριακά που πρέπει να προτιμούμε για την υψηλή βιολογική τους αξία αλλά και γιατί δεν τα έχουμε στο πληκτικό σύνηθες διαιτολόγιό μας, όπως: κεχρί, κινόα, αμάρανθο, βρώμη, φαγόπυρο, ζέα.

    Πρωτεΐνες
    Πρωτεΐνη καλή θα αναζητήσουμε κατά δεύτερο λόγο κάνοντας συνδυασμούς!
    Δημητριακή με όσπρια, όπως για παράδειγμα:
    φακές με ρύζι
    φασόλια με ζυμαρικά αραβοσίτου
    φάβα με πλιγούρι
    ρεβίθια με βρώμη
    σόγια με κεχρί
    Οι πρωτεΐνες αποτελούνται από αμινοξέα. Υπάρχουν 22 αμινοξέα. Ορισμένα από αυτά πρέπει να τα λάβουμε αυτούσια, δηλαδή δε μπορεί να τα συνθέσει το σώμα μας. Γι αυτό τα ονομάζουμε σημαντικά αμινοξέα. Αυτά περιέχονται σε τροφές ζωϊκής προέλευσης. Επίσης σε πολλές φυτικές τροφές - σε ισάξια αναλογία με αυτή τω ν ζωϊκών. Τις πρωτεΐνες από τις φυτικές τροφές που έχουν όλα τα αμινοξέα σε καλές ποσότητες – ισάξιες των ζωϊκών – τις ονομάζουμε πλήρεις πρωτεΐνες. Από κάποιες φυτικές τροφές δε λείπουν αυτά τα Σημαντικά Αμινοξέα. Κάποια από αυτά είναι σε μικρές – ανεπαρκείς ποσότητες. Γι αυτό πρέπει να κάνουμε συνδυασμούς τροφών. Έτσι θα λάβουμε πλήρη πρωτεΐνη με την χορτοφαγική διατροφή.

    Πλήρη πρωτεΐνη θα βρούμε σε τροφές όπως: μανιτάρια, σόγια, μαγιά μπύρας, σπιρουλίνα, γύρη μελισσών, ξηροί καρποί, σπόροι, όπως ταχίνι. Αυτή η πρωτεΐνη είναι ισάξια της ζωϊκής.
    Τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνη είναι:
    Ρεβύθια 19γρ
    Ηλιόσπορος 21γρ
    Αμύγδαλα 22γρ
    Φασόλια Άσπρα 24γρ
    Κολοκυθόσποροι 25γρ
    Φακές 26γρ
    Φάβα 26γρ
    Τσία Σπόροι 27γρ
    Ταχίνι 27γρ
    Φακές Κόκκινες 28γρ
    Γύρη 30γρ
    Ινδικής Κάνναβις Σπόρoι 37γρ
    Μαγιά Διατροφική 50γρ
    Μαγιά Μπύρας 50γρ
    Σόγια Κιμάς, Κεμπάπ 51γρ
    Σπιρουλίνα 57γρ

    Ιχνοστοιχεία:
    Μερικά θέματα που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε με αυτή τη διατροφή είναι η επάρκεια σε κάποια μεταλλικά άλατα και βιταμίνες επίσης.
    Συγκεντρώνω τις μεγαλύτερες ανησυχίες μου στο σίδηρο, το μαγνήσιο, τις βιταμίνες Β12 και τη βιταμίνη D. Τα Ω3 λιπαρά επίσης.
    Για τον αθλητισμό θα απαιτηθούν συμπληρώματα κατά πάσα πιθανότητα κι ανάλογα την άσκηση.
    Βιταμίνη D έχουν τα μανιτάρια και βοηθά κι ο ήλιος στη σύνθεσή της. Β12 η διατρφική μαγιά κι η μαγιά μπύρας. Μαγνήσιο θα χρειαστεί συμπλήρωμα αν αθλείστε. Μαγνήσιο έχουν τα πετρώματα, τα αμύγδαλα, οι ξηροί καρποί, το νερό τα φρούτα και τα λαχανικά. Ηλεκτρολύτες γενικότερα έχουν τα λαχανικά και τα φρούτα.
    Ω3 έχουν οι σπόροι κι οι ξηροί καρποί.
    Φυτικές Πηγές Σιδήρου
    Πηγές σιδήρου σε χιλιοστογραμμάρια χγρ (mgr) ανά 100γρ τροφής, είναι:
    Θυμάρι Αποξηραμένο 124
    Μαϊντανός Αποξηραμένος 97,8
    Κύμινο Αποξηραμένο 82,7
    Σπιρουλίνα 28,5
    Μαϊντανός φρέσκος 20
    Κολοκυθόσποροι 15
    Κακάο 14,5
    Σόγια Κιμάς 13,7
    Άσπρα Φασόλια 10,4
    Φακές 7,5
    Μαύρη μελάσσα 4,7
    Νιφάδες Βρώμης 4,6
    Αποξηραμένα ροδάκινα 4,1
    Σπανάκι 2,7
    Μαύρη Ζάχαρη 1,91
    Αποξηραμένα δαμάσκηνα 0,9
    Πολτός Ντομάτας 0,4

    Πως θα απορροφηθεί καλύτερα ο σίδηρος από το σώμα μας:

    Τρώγοντας πλούσιες σε σίδηρο τροφές που εμπεριέχουν και βιταμίνη Γάμμα C.

    Αποφεύγοντας τροφές πλούσιες σε πολυφαινόλες όπως καφές και πράσινο τσάι. Επίσης τροφές πλούσιες σε ασβέστιο που εμποδίζουν την απορρόφηση του σιδήρου, όπως γαλακτοκομικά.

    Μαγειρεύοντας σε σιδερένια δοχεία. Τα οξέα των τροφίμων φαίνεται να τραβούν ένα μέρος του σιδήρου από τα σιδερένια δοχεία. Το σιγοβράσιμο των όξινων τροφίμων, όπως ο τοματοχυμός, σε ένα σιδερένιο δοχείο, μπορεί να υπερδεκαπλασιάσει την περιεκτικότητα σιδήρου του παρασκευάσματος. Μαγειρεύοντας τροφές που περιέχουν άλλα οξέα, όπως ξύδι, κόκκινο κρασί, λεμόνι, χυμό πρασινολέμονου, μπορεί να αυξήσει την περιεκτικότητα του τελικού μείγματος σε σίδηρο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by giorgosdelta
    Θυμάμαι πως όταν ξεκίνησα ένιωθα πιεσμένος και φοβισμένος. Που θα βρω, τί να βρω να φάω;
    that's me!!! Τωρα ειμαι καλυτερα, κυλανε οι μερες γρηγορα, ο χρονος ειναι συμμαχος, στην αρχη (ειδικα το πρωτο 24ωρο) μια τρελα σου ερχεται οταν συνειδητοποιεις ποσο αλλαξες!

  11. #41
    Originally posted by sweetOctober
    Ασε που οι τροφες που τρωμε εμεις σε 1 ωρα εχουν χονευτει ενω το κρεας παιρνει ώρες!!!
    εχεις φαει φασολαδα? :smilegrin:
    καμια σπανακοπιτα?

    ελα βρε, σε πειραζω...
    ο γιωργος εχει μελετησει πολυ και ξερει πολλα για τις τροφες απο ο,τι βλεπω
    οπότε και μπορει να σε καθοδηγησει καλα

    εγω ποτε δεν ασχοληθηκα με το τι ετρωγα, το τι περιειχαν αυτα που ετρωγα
    αν για παραδειγμα η γυναικα ή η μανα μου εφτιαχναν μια μερα μακαρονια με κιμα, μου εφτιαχναν και μενα λιγο κιμα σογιας και το ετρωγα με μακαρονια
    το ιδιο με τα πιλαφια, κλπ

    μην αγνοεις τα οσπρια και επιπλεον μην ξεχναμε και κατι απλο. μεγαλωσαμε με γαλα, τα παιδια πινουν γαλα. το γαλα και τα προϊοντα του λοιπον ειναι πολυ σημαντικα. απο μονα τους ειναι μια χαρα!

    μην σε φοβιζει κατι σε σχεση με την διατροφη την χορτοφαγικη. ειναι πολυ καλυτερη σε ουσιες και απο το κρεας χωρις καμια προβληματικη ουσια των κρεατων
    εγω 25 χρονια, ο μπερναντ σω ( και μαλιστα εκεινες τις εποχες) 50 +, αλλά και εκατονταδες εκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη δεν εχουν φαει ποτε κρεας ουτε καν ψαρι και χαιρουν ακρας υγειας μεχρι τα βαθια τους γεραματα

    γαλακτοκομικα, σογια, οσπρια γενικοτερα, μεσογειακη διατροφη, και ακομα, σπιρουλινες, βιταμινες, αβοκαντο ακομα (ειναι απο τις πλεον πληρης τροφες), φρουτα, σαλατες, ξηροι καρποι, ακομα και ζυμαρικα και ρυζια και πατατουλες και ο,τι τραβα η ορεξη σου και δεν θα σε απασχολησει ποτε το θεμα του κρεατος
    οχι μονο εσωτερικα θα νιωθεις ομορφα, αλλά και το κορμι σου θα ειναι πολυ πιο υγειες
    εχεις τις καλυτερες ευχες μου για να κρατησεις την νεα σου διατροφη για οσο περισσοτερο καιρο μπορεις!

  12. #42
    "έχω την εξής απορία: νομίζω ότι έχω χάσει μυικό ιστό. πώς αναπληρώνεται; από την άλλη, η παραπάνω πρωτείνη γίνεται λίπος;
    γράφω εδώ γιατί η διατροφή μου είναι σχεδόν "χορτοφαγική", τρώω κρέας αλλά με συχνότητα 1φορά το μήνα περίπου. "
    αυτό είχα γράψει. αν ξέρει κάποιος, θα μου ήταν χρήσιμο.
    πάντως είναι εξαιρετικά βοηθητικό να συμμετέχουν στη χορτοφαγία και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. προσωπικά μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον όπου είχαμε κρέας σχεδόν 5 φορές την εβδομάδα. ίσως έτσι να εξηγούνται οι προτιμήσεις πλέον.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Δεν ειμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι η επιπλεον πρωτείνη αποβάλεται με τα ούρα. Σίγουρα αυτή είναι δουλειά των πρωτεϊνών - η δημιουργία ή ανάπλαση του μυϊκού ιστού. Θα σου απαντήσω εν ευθέτω χρόνο!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Νικόλα μια χαρά σε βρίσκω! Ωραία είναι να σου μαγειρεύει άλλος, το βιώνω κι γω συχνά! Μάνα πεθερά! Αλλά δεν πρόκειται να μου κάνουν ξεχωριστό φαγητό, δεν το θέλω εγώ. Από την άλλη μπορώ πάντα να τρώω τις πατάτες από το φαγητό που έκαναν, αν δεν το σκεφτώ μαζί με το κρέας και αηδιάσω...Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και που με καθησυχασες, είναι δύσκολα στην αρχή. Σήμερα με ρώτησε η μάνα μου αν δε τρώω κρέας λόγω δίαιτας ή για άλλο λόγο. Εγώ δε θέλω να το συζητώ. Είναι επιλογή μου και λογαριασμό δε θέλω να δίνω. Αρχισαν λοιπόν οι ενοχλητικές ερωτήσεις, πως τις αποφεύγω?

    Ο Γιώργος τα ψάχνει πολύ πράγματι! Γιώργο για δες το με την περίσσεια πρωτείνης, εγώ ξέρω (στο γενικό) ό,τι κάθε περιττό λίπος θα γίνει...Γιατί μέχρι ένα σημείο δύναται ο οργανισμός να το αποβάλει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Υπερκατανάλωση Πρωτεϊνών

    Χαμηλή ενεργητικότητα. Η υπερκατανάλωση πρωτεϊνών μπορεί να προκαλέσει μείωση στην κατανάλωση υδατανθράκων.
    Αφυδάτωση. Περισσότερο νερό χρειάζεται για να διασπαστεί και να απαλλαχθεί το σώμα των πρωτεϊνών μεταβολιτών.
    Απώλεια βάρους. Οι πρωτεΐνες έχουν υψηλότερη αξία κορεσμού (χόρτασης).
    Ελάττωση της συνολικής λήψης θερμίδων. Ο γρήγορος κορεσμός (χόρταση) προκαλεί ελαττωμένη συνολική λήψη θερμίδων.
    Ανεπάρκεια βιταμινών. Οι πρωτεΐνες δεν παρέχουν όλες τις σημαντικές βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία.
    Ενδεχόμενη απασβέστωση οστών. Παρεμβαίνει στην απορρόφηση του ασβεστίου.
    Ελαττωμένη λειτουργία νεφρών και ήπατος. Οι δίαιτες υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνες, ενδεχομένως πιέζουν τα νεφρά και το ήπαρ, κάνοντάς τα να εργάζονται σκληρότερα για να απαλλάξουν το σώμα των πρωτεϊνών μεταβολιτών.
    Πιθανή αύξηση του σωματικού λίπους. Η υπερκατανάλωση των πρωτεϊνών μπορεί να μετατραπεί και να αποθηκευτεί ως λίπος.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •