Χορτοφαγική διατροφή - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 94 of 94
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by Alma libre
    Γλυκια μου sweetOctober ειμαι χορτοφαγος λυπαμαι που θασε απογοητευσω , γιατι ειναι σταση ζωης για μενα και οχι μεθοδο αδυνατισματος και ειμαι γραμμενη και σε forym για χορτοφαγους και παρακολουθω και ενημερωνωμαι ............Δεν ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα οτι δεν ειμαι χορτοφαγος ................Μπορει να μην μπορω να φαω τις ιδιες ποσοτητες με το Γιωργο αλλα αυτο δενεχει καμμια σημασια.............
    Γλυκια μου Αλμα, το σε ποιο φορουμ εισαι γραμμενη ειναι δικο σου θεμα. Εγω εδω διαβασα τιτλο χορτοφαγια και εγραψα, φορουμ ειναι κι δω, οχι μερος να ξεσπατε. αλλα εσεις θελετε να τρωγεστε μεταξυ σας, σε ολα τα θεματα.

    Μου δειχνεις οτι δεν εισαι χορτοφαγος Διοτι στη διατροφη σου εγραψες "οτι εχω μαγειρεψει" που δειχνει πως δεν κανεις κανενα συνδιασμο τροφων για να παρεις οσα θα επρεπε να ξερεις οτι ενας χορτοφαγος στερειται απο τις απλες τροφες σε καποιο βαθμο, ενω μπορει να το αποκομισει τα μεγιστα με σωστο συνδιασμο τροφων.
    Αψηφας τους γιατρους και νομιζεις οτι με ενα κριτσινι και λιγο τυρι τρως σωστα. Φρουτα και λαχανικα δεν ειδα καν στο διαιτολογιο σου οταν το ποσταρες (δεν μπαινω στον κοπο να το ξαναδιαβασω ετσι προσβλητικη που εισαι).
    Δεν ξερεις οτι τα οσπρια ειναι πιο φτηνα απο το κρεας και μπορεις να παρεις ισαξιες πρωτεινες απο αυτα με σωστο συνδιασμο τους με αλλες τροφες.
    Δεν ξερεις οτι μπορεις να μαγειρεψεις φακες και να τις αφησεις στο ψυγειο προχειρες (αρα και πιο φτηνα και λιγοτερος χρονος).
    Κυριως πιστευω οτι δεν εισαι χορτοφαγος γιατι ο μονος λογος που γραφεις εδω ειναι για να την πεις στον Γιωργο, ενδεχομενως και σε μενα. Φυσικα εχουμε ελευθερια λογου αλλα εισαι χειρουργημενη και μεχρι πριν λιγο καιρο ετρωγες νεκρη σαρκα για να επιβιωσεις, εκανες ενα χειρουργειο ξεροντας οτι ετσι θα τρεφεσαι εφορου ζωης. οποτε μη μου λες οτι η χορτοφαγια σου ειναι σταση ζωης. Βασικα μη μου λες τιποτε εμενα, γιατι δεν περιμενω απο ενα στομαχι που γεμιζει με 1 φρυγανια να μου μαθει να τρωω σωστα.
    Θα σε ξαναπαρακαλεσω οτι προσωπικο εχεις με το γιωργο να το λυσεις προσωπικα, τα συμπερασματα σου για τη διατροφικη διαταραχη του μπορειτε να τα λυσετε σε αλλο θεμα. Εδω ειναι για χορτοφαγους.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ευχαριστώ τους διαχειριστές για την άμεση ανταπόκριση!

    Δημητρούλα θα προσπαθήσω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου:
    1. Το αλάτι αυτό το βρήκα σε καταστήματα βιολογικών και σε καταστήματα με ξηρούς καρπούς. Έχει και στο σούπερ μάρκετ αλλά εκέι είναι πολύ ακριβό. Ενδεικτικά το βρήκα περίπου στα 3? το κιλό.
    2. Το τόφου σε φυσική μορφή, το σκέτο τόφου δηλαδή το βρήκα σε κατάσατημα βιολογικών με τιμή 2? τα 200γρ η συσκευασία. Ο κιμάς σόγιας φτιάχνεται από σκέτη σόγια όπως διαβάζω στα συστατικά του. Το τόφου από φασόλια σόγιας, νερό, πηκτικό μέσο (νιγκάρι) και προσθήκες κάποιων μεταλλικών αλάτων, ασβεστίου και μαγνησίου αν θυμάμαι καλά και τα γράφω και ακλά επίσης.
    Το τόφου μπορείς να το κάνεις όπως θες. Μπορείς να το φτιάξεις σαν σαγανάκι πχ, να το τηγανίσεις σε λίγο λάδι ή να το βράσεις σε νερό μαζί με μπαχαρικά. Εγω το προσθέτω σκέτο στη σαλάτα.
    3. Οι καρποί γκότζι είναι μούρα, τα ίδια λέμε. Goji berries στα Αγγλικά.
    4. τα μούρα τα αγοράζω από καταστήματα ξηρών καρπών. Επειδή υπάρχουν και ζαχαρωμένα μούρα, προτίμησε τα απλώς αποξηραμένα που είναι και λίγο πικρόξινα, αλλά με μεγαλύτερη θρεπτική αξία.
    Τα μούρα τα τρώω για τις αντιοξειδωτικές ιδιότητές τους. Τα κόκκινα μούρα. Τα καλύτερα είναι κάτι άγρια κοκκινοσκούρα μούρα που βγαίνουν στην άκρη του δρόμου προς τον Αύγουστο - πολύ ζουμερά που βάφουν - και κανείς δεν τους δίνει σημασία. Μια μικρή ποσότητα κατά διαστήματα πιστεύω πως αρκεί. Μια μικρή χούφτα παράδειγμα.
    5, Δεν ξέρω τις διαφορές από τα λευκά μανιτάρια και τα πλευρώοτυς. Η θρπετική τους αξία πρέπει να είναι περίπου η ίδια. Προτιμώ τα πλευρώτους γιατί τα λευκά συνήθως έχουν υπολείματα επάνω τους από το χώμα (κοπρια) στο οποπίο μεγαλώνουν. Τα πλευρώτυς τα ξεπλένω τα κόβω μικρά κομματάκαι και τα βράζω μέχρι να φύγουν τα νερά και να αρχίσουξν να καίγονται λίγο, σα να πας να τα τσιγαρίσεις σε σκέτο νεράκι, κάτι τέτοιο. Εκεί είναι που νοστιμίζουν πολύ.

    6. Η διατροφική μαγιά είναι διαφορετικό προϊόν από τη μαγιά μπύρας (που τρώγεται ως συμπλήρωμα διατροφής) ή τη μαγιά που χρησιμοποιείται στην παρασκευή ζύμης. Και αυτό γιατί προέρχεται από διαφορετικά στελέχη ζυμομύκητα.Περιέχει περίπου 50% πρωτεΐνη και είναι νοστιμότατηΗ διατροφική μαγιά, απενεργοποιεί τις ζυμώσεις μέσα στο σώμα και για τον λόγο αυτό, μπορεί να καταναλωθεί ακόμη και από άτομα με κάντιντα, με προβλήματα δυσανεξίας και με γενικόιτερο πρόβλημα ανοχής στα προιόντα μαγιάς.Είναι μια πλήρης πρωτείνη, πλούσια πηγή βιταμινών Β .Η διατροφική μαγιά, απενεργοποιεί τις ζυμώσεις μέσα στο σώμα και για τον λόγο αυτό, μπορεί να καταναλωθεί ακόμη και από άτομα με κάντιντα, με προβλήματα δυσανεξίας και με γενικόιτερο πρόβλημα ανοχής στα προιόντα μαγιάς.Είναι μια πλήρης πρωτείνη, πλούσια πηγή βιταμινών Β .Επίσης είναι πολύ χαμηλό σε λιπαρά και σε νάτριο.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπλήρωμα διατροφής αλλά και να προστεθεί μέσα στο φαγητό, στην σαλάτα, στις σούπες. Η γεύση της είναι πολύ απαλή και θυμίζει την γεύση του τυριού.Διαλύεται εύκολα στο νερό, σε χυμό ή σε άλλο ρόφημα.
    http://olea.skroutzstore.gr/p.Nutrit...TD.807484.html

    Διατροφική μαγιά ή μαγιά μπύρας έχω σε καθημερινή σχεδόν βάση στο διαιτολόγιό μου. Μια μικρή ποσότητα. Οι Άγγλοι την δίνουν σε κουρασμένα άλογα για να συνέλθουν.

    7. Πιστεύω ότι δε θα στερηθείς τίποτα αν δε φας σόγια. Τα ίδια πράγματα μπορείς να παρεις και από άλλες τροφές. Όσον αφορά τις πρωτεΐνες μπορείς να πάρεις και από στραγγιστό γιαούρτι ή και άλλα άπαχα γαλακτοκομικά.
    8. Το έχω σαν χόμπι τώρα, αλλά στην αρχή με βοήθησε να καταλάβω τί τρώω και τί χρειάζεται να φάω. Δεν έχω κάποιον ιδιαίτερο στόχο.
    9. Δική μου η ευχαρίστηση.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο, θα τα κοιτάξω, αν έχει εδώ, αλλιώς και με παραγγελία. Με κατατοπισες πληρως!

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Βρε παιδια ψαχνω μαυρο σκορδο και δεν βρσκω σε κανενα site , ξερετε που μπορω να βρω;;;;;;

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •