ψηλα τακουνια και βαρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    34

    ψηλα τακουνια και βαρος

    κοριτσια καλησπερα! ελπιζω να μη φανει χαζη η ερωτηση μου... ηθελα να μαθω αν το αυξημενο βαρος σας επηρεαζει το περπατημα με ψηλα τακουνια... εγω παντως ειτε στα 95 ειτε στα 70 υποφερω καθε φορα μου ποναει ολο το πελμα και δεν ξερω τι κανω λαθος κ αν ειναι θεμα κιλων :sniff:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    To λάθος με τα τακούνια είναι πως αναγκάζουν το σώμα να κινηθεί σε μια εντελώς αφύσικη στάση. Φυσικά και οκαθένας θα είχε πρόβλημα περπατώντας με τακούνια. Νομίζω στραβώνει όλο το σώμα για να καταφέρεις να κινηθείς. Προσπάθησε να κινηθείς χωρίς τακούνια αλλά πατώντας σα να φορούσες τακούνια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Στον πλανήτη Happy
    Posts
    455
    Εγω βρηκα την υγεια μου με τις πλατφορμες.Τα τακουνια ποτε δεν με βολευαν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    onitsa μου είναι και θέμα κιλών αλλά και θέμα συνήθειας.
    Εγώ όταν ήμουν στα 70-75 κιλά δεν είχα κανένα πρόβλημα να τα φοράω, αλλά στην αρχή μου πήρε καιρό μέχρι να τα συνηθίσω. Έκανα καλές επιλογές όμως στις γόβες μου, κυρίως δερμάτινες, και μάλιστα επέλεγα τακούνια όχι πολύ ψηλά αλλά μέχρι 7ποντα. Στα δεκάποντα και εγώ είχα θέμα και κουραζόμουν αλλά και αυτά τα άντεχα.
    Αργότερα όταν έβαλα κιλά άρχισα σταδιακά να κουράζομαι μέχρι που ξεπέρασα τα 95 κιλά και τα κατάργησα παντελώς γιατί πλέον δεν τα άντεχα. ʼσε που ένιωθα ότι μου κάνουν κακό στα γόνατά μου και στη μέση μου. Τώρα πια έχω χρόνια να φορέσω τακούνια εκτός από μερικές ειδικές περιστάσεις. Πλέον δεν με ενοχλούν τόσο μιας και έχω και πάλι κατέβει κάτω από 95 κιλά αλλά δεν τα επιλέγω μιας και δεν θέλω να με κουράσω άδικα.
    Πιστεύω ότι καλό είναι όταν είμαστε παχύσαρκοι να τα αποφεύγουμε μιας και όντως αλλάζουν την στάση του σώματος και μπορεί να μας κάνουν κακό και να μας κουράσουν άδικα. Αλλά σε φυσιολογικά κιλά ή αν είμαστε λίγο υπέρβαρες είναι καθαρά θέμα συνήθειας πλέον και τίποτα παραπάνω. Αν για μία ζωή δεν φορούσες τακούνια είναι φυσιολογικό να σε κουράζουν. Προσπάθησε να παίρνεις καλής ποιότητας ψηλοτάκουνα, να είναι άνετα και να τα φοράς με μέτρο ώστε να συνηθίσεις σιγά σιγά να τα περπατάς με άνεση. Αν νιώσεις δυσφορία και πόνο τότε ή φταίει το παπούτσι ή απλά και εσύ χρειάζεσαι ένα διάλειμμα. Όλα θέλουν το μέτρο τους!

    Βέβαια η μόδα που επικρατεί πλέον στα ψηλοτάκουνα είναι κάπως τραγική. Είναι πολύ ψηλά και άβολα παπούτσια. Εγώ όταν φορούσα ήμουν τυχερή. Είχα πέσει στα χρόνια που είχαν κομψές και λεπτεπίλεπτες γόβες έως 10 πόντων και όχι τώρα που έχουν και τακούνι και πλατφόρμα και φοβάσαι μην πέσεις κάτω από τους 14 πόντους σου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Αναλογα το ατομο, στα 83 κιλα ειχα αγορασει κατι τακουνια απο αγγλια, το μετανιωσα μετα γιατι ποναγανε οι αστραγαλοι μου. Οταν επεσα στα 50 τα ξαναβρηκα και τα ξαναφορεσα.. τα εεεεεελιωσα! Σπασανε στο τελος αλλα τα φοραγα συνεχεια οταν εβγαινα. Ηταν και καλα παππουτσια να σου πω τη αληθεια. Και εχει να κανει πρωτα με τη ποιοτητα των παπουτσιων, το κεντρο βαρους σου και αν τα βρισκεις ανετα η οχι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Εγω δε τα παω καλα με τα πολυ ψηλα τακουνια,λιγους ποντους τους αντεχω μια χαρα.Καλα σιγουρα παιζουν ρολο τα κιλα ,τωρα που εχω χασει 20 κιλα πιο πολυ τα αντεχω.Επισης η καλυτερη λυση για οσες δε μπορουν τις γοβες τωρα το καλοκαιρι ειναι οι πλατφορμες γιατι το βαρος μοιραζεται και δε πεφτει ολο μπροστα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Αυτά που κυκλοφορούν στις βιτρίνες είτε είναι φλατ εντελώς είτε είναι κάτι τακουνάρες νάάάά!!!
    Μισογύνης τα σχεδιάζει δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση διότι και με τα μεν και με τα δε τα πόδια υποφέρουν και μαζί με αυτά και τα γόνατα και η μέση... Φαντάζομαι τα περιττά κιλά επιβαρύνουν την κατάσταση διότι αν είσαι φτερό τι να σε ενοχλήσει? Βλέπω τα κοριτσάκια-πούπουλα που φοράνε ότι να'ναι και δεν νιώθουν καμία ενόχληση... Αχ να τα χάσω τα ρημάδια να βάλω κάνα πεδιλάκι ή γοβάκι της προκοπής... όχι καρούμπαλα μην φανταστείς αλλά και το σπορτέξ σπορτέξ τόσα χρόνια ανετότατο δεν λέω αλλά το βαρέθηκα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by Aquarium
    Αυτά που κυκλοφορούν στις βιτρίνες είτε είναι φλατ εντελώς είτε είναι κάτι τακουνάρες νάάάά!!!
    Μισογύνης τα σχεδιάζει δεν μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση διότι και με τα μεν και με τα δε τα πόδια υποφέρουν και μαζί με αυτά και τα γόνατα και η μέση... Φαντάζομαι τα περιττά κιλά επιβαρύνουν την κατάσταση διότι αν είσαι φτερό τι να σε ενοχλήσει? Βλέπω τα κοριτσάκια-πούπουλα που φοράνε ότι να'ναι και δεν νιώθουν καμία ενόχληση... Αχ να τα χάσω τα ρημάδια να βάλω κάνα πεδιλάκι ή γοβάκι της προκοπής... όχι καρούμπαλα μην φανταστείς αλλά και το σπορτέξ σπορτέξ τόσα χρόνια ανετότατο δεν λέω αλλά το βαρέθηκα...
    όντως μισογύνης, πρέπει να έχει ψυχολογικά προβλήματα
    μια καλή λύση είναι οι εσπαντρίγιες (καλά τις λέω?) που έχουν ανατομικό πάτο και είναι πλατφόρμα, και μοιράζεται το βάρος και είναι αναπαυτικές

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ως ΄'ατρης των ψιλοτάκουνων θα σας πω κι εγώ την άποψη μου ^_^
    Λοιπόν εγώ όσο ήμουνα σε κανονικό βάρος (60-70 κιλά) δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με τα ψιλοτάκουνα. Και μιλάω για 15ποντα+. Ισως βέβαια να ευθύνεται και το ότι έκανα πολλά χρόνια παλέτο οπότε ο πόνος απο τα ψιλοτάκουνα δεν μου έκανε αίσθηση :P. Πλέον δυστυχώς που είμαι στα 113 δεν αντέχω να τα βάλω και να περπατήσω έξω στον δρόμο. Όσο είμαι σε σπίτι μεν, ή σε μαγαζί, οπουδήποτε δηλαδή με "ίσιο" πάτωμα είμαι σχεδόν οκ. Γνώμη μου λοιπόν σίγουρα ευθύνεται το βάρος, αλλά είναι και λίγάκι θέμα συνήθειας μάλλον....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Ειναι σιγουρα και θεμα συνηθειας, δεν μπορουν να το περπατησουν ολες το τακουνι με χαρη. Εγω πχ ακομη και με τις πλατφορμες δυσκολευομαι να ισορροπησω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ίσως να βοηθούσε μια πιο ομαλή μετάβαση. Δηλαδή πρώτα πιο χαμηλα, ίσα που να έχει τακούνι δηλαδή.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    thessaloniki
    Posts
    54
    οταν ημουν 80+ με ζορι περπατουσα πανω στα τακουνια γιατι εκαιγαν τα ποδια μου και δεν μπορουσα να ειμαι ορθια για πολλες ωρες,τωρα που εχασα τα περιττα κιλα και ολη μερα να τα φοραω δεν με πειραζει,τελικα παιζει ρολο αν εχεις πολλα περιττα κιλα γιατι ολο το βαρος πεφτει στα ποδια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Εννοείται! Απλά αν κάποιος τα έχει συνηθίσει δεν "νιώθει" και τόσο τον πόνο. Αλλά όσο πιο αδυνατός είναι κάποιος τελικά, τόσο πιο άνετο του είναι!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    πω ρε παιδιά κι εμένα τα ψηλοτακουνα είναι το θέμα μου αυτές τις μέρες! Φοράω άνετα πλατφόρμες και σχετικά άνετα παπούτσια με χοντρό τακούνι όσο ψηλό κι αν είναι. Το θέμα είναι ότι την επόμενη κυριακή εχω έναν σημαντικό γάμο (παντρεύεται ο αδερφός του αγοριού μου) και έψαχνα εδώ και κάτι μέρες για επίσημα παπούτσια με μεσαίο/ψηλό τακούνι. Το φόρεμα που θα βάλω είναι πολύ εντυπωσιακο για να το βάλω με φλατ παπουτσι. Σε όλα τα μαγαζιά υπάρχουν η τελείως φλατ η πολύ ψηλά . Στα πιο επίσημα παπούτσια δε , είναι αδύνατον να βρεις φαρδυ τακούνι. Όλα στιλέτο ! Τελικά σε γόβες στιλέτο κατεληξα , δεκαποντες πρέπει να ειναι (ασήμι peep toe με διαμαντακια , τελείες :spin: ) . Δεν είναι πάρ'όλα αυτα όσο ασταθείς τις περίμενα , τις περπατάω σχεδόν άνετα , τα πελματα μου όμως πονάνε πολύ. Εχω αρχίσει από τώρα να τις φοράω μέσα στο σπίτι με βαζελινες κλπ να ανοίξουν λίγο και μπας και πετσωσουν λίγο τα πόδια μου μέχρι το γάμο να μην καταλαβαίνω τόσο τον πόνο. Πάντως είναι σίγουρα θέμα κιλών . Όταν ήμουν 100φεύγα κιλά ούτε λόγος για γόβα , με ότι τακούνι και να ήταν ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •