Νέα Προσπάθεια - Νέα Αρχή - Νέο Μέλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7

    Νέα Προσπάθεια - Νέα Αρχή - Νέο Μέλος

    Καλησπέρα σε όλες και όλους.
    Με λένε Μάχη, είμαι 36 ετών.
    Πάντα ήμουν κανονική με τάση να παχαίνω και σταθερή στα 60-63 κιλά με ύψος 1.63
    Τα τελευταία έξι χρόνια (αφότου έγινα μανούλα) έχω χάσει τον έλεγχο!
    έχω φτάσει τα 87 κιλά. Δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω.
    Πριν δύο χρόνια έκανα διατροφή και γυμναστική και κατάφερα να πέσω στα 72.
    Αλλά ξανακύλισα.
    Δεν αντέχω άλλο να είμαι έτσι. Νοιώθω ότι έχω παγιδευτεί σε ένα ξένο κορμί.
    Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες να ξεκινήσω δίαιτα, την πρώτη εβδομάδα όλα καλά (χάνω κανένα κιλάκι) και μετά αρχίζει κάτω βόλτα, γιατί κολλάω και δεν χάνω, απογοητέυομαι και ξανακυλώ στη μάσα...
    Ελπίζω εδώ μέσα να βρώ στήριγμα, παρότρυνση και βοήθεια! Και ποιος ξέρει.. ίσως μπορέσω να βοηθήσω και εγώ..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Θα προσπαθήσω λοιπόν από σήμερα (και ας είναι Τετάρτη), από τώρα (και ας είναι μεσημέρι) να κάνω μικρά βήματα μπας και τα καταφέρω.
    Θα ήθελα πολύ να έχω την βοήθεια σας!
    Ευχαριστώ
    Μάχη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Μάχη, καλωσόρισες και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!
    Σε καλωσορίζω μόνο, γιατί δεν είμαι και το πλέον κατάλληλο άτομο για διατροφικές οδηγίες. Ίσως θα σε βοηθούσε αν απευθυνόσουν σε διατροφολόγο, ώστε να έχεις κάποιου είδους δέσμευση και πίεση, προκειμένου να είσαι πιστή στους στόχους σου. Επίσης, θα σου πω πως όποιος θέλει πραγματικά κάτι πάρα πολύ, το πετυχαίνει. Θέλεις να χάσεις τα κιλά που σε βαραίνουν στ' αλήθεια; Θα το καταφέρεις! Εδώ υπάρχουν πολλοί, που κάνουν διατροφή, έχουν χάσει εντυπωσιακό αριθμό κιλών και μπορούν να σε βοηθήσουν ουσιαστικά.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Καλησπέρα ʼβα! Σε ευχαριστώ για το καλώσορισμα! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.
    Όμως εμένα έχει μπλοκάρει ο εγκέφαλος μου τα τελευταία χρόνια! (δεν πειράζει, θα τον ξεμπλοκάρουμε!)
    Τι διαιτολόγο πήγα (σταμάτησα την δευτερη εβδομάδα), τι γυμναστήριο, τι taste&diet, τι lipotox, τι παθητική γυμναστική, τι xxsmal.... (έχω κάνει τα "προσφοράδικα" τύπου groupon πλούσια!!!
    Τα έχω ξεκινήσει όλα, αλλά τίποτα δεν το έχω φτάσει ως το τέλος εώς τώρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κι εγώ βίωσα ακριβώς την ίδια κατάσταση για πολλά χρόνια. Είχα κάνει τα πάντα, είχα ξοδέψει μια περιουσία, έχανα κάποια κιλά και τα ξαναέπαιρνα και αυτά και επιπλέον. Έφτασα αισίως τα εκατό κιλά (από πενήντα που ήμουν στα καλά μου) και αναγκάστηκα και έκανα επέμβαση γαστρικού δακτυλίου. Ακριβώς γι' αυτό σου είπα ότι δεν είμαι αρμόδια να βοηθήσω ως προς τη διατροφή. Είμαι ακόμη λιχούδα και τρώω πολύ για την επέμβαση που έχω. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι πλέον είμαι εξήντα οκτώ κιλά, χωρίς να έχω στερηθεί και σπουδαία πράγματα. Θέλω να φτάσω στα εξήντα. Ευτυχώς τα κιλά σου δε δικαιολογούν επέμβαση. Είναι λίγα και θα τα χάσεις, με τη βοήθεια των παιδιών εδώ, αλλά κυρίως με τη δική σου δύναμη. Προσπάθησε να την ενεργοποιήσεις!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Πάλι σε ευχαριστώ!
    Είναι πολύ σημαντικό να νοιωθεις ότι δεν είσαι μόνος σου...(και νομίζω ότι αυτό είναι που χρειάζομαι για να ενεργοποιηθώ).
    Μπράβο για την δικιά σου επιτυχία!!Σου εύχομαι γρήγορα στο στόχο σου και πραγματικά ελπίζω να τα λέμε

  7. #7
    γεια σου Μάχη...να πας σε διατροφολόγο ναι ναι να δεσμευτείς να λυπάσαι τα λεφτά που θ δώσεις κ αν χαλάσεις τη διατροφή(δίαιτα) σου...μη ψάχνεις μαγικές δίαιτες παν μέτρον άριστον κ μόνο ένας σωστός διατροφολόγος θα στο διδάξει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν είσαι μόνη σου, αυτό είναι σίγουρο..
    Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου, ελπίζω να γίνουν πραγματικότητα, γιατί μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά θέλει κουράγιο το να μπεις σε ένα χειρουργείο. Το θεωρώ μεγάλη θυσία.
    Θα τα λέμε, αυτό είναι σίγουρο επίσης! Σου εύχομαι τα καλύτερα και το συντομότερο δυνατόν. Μακάρι αυτή να είναι η τελευταία σου προσπάθεια. Και μία τελευταία γνώμη.. Μη το σκέφτεσαι πάρα πολύ, μην του δίνεις διαστάσεις.. Εννοώ ότι όλοι μας προσπαθούμε για κάτι, όλοι αγωνιζόμαστε στη ζωή για το ένα ή για το άλλο. Δες το χαλαρά και θα πετύχεις!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    μαχη καλως ορισες,
    ποσο σε καταλαβαινω σα να μιλας για τον εαυτο μου,και γω τα εχω καλει ΟΛΑ ομως...
    τωρα ξεκινησα μονη μου,διατροφη και σιγα σιγα πιστευω να χασω

    -αν και σιγα σιγα σε 24 μερες εχασα 6 κιλα!!!

    βοηθαει παρα πολυ το φορουμ μαχη μου και καλα εκανες που ηρθες στη παρεα μας,να μπαινεις οσο περισσοτερο μπορεις,να τα λεμε

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Ava, Eadi, Lineal ευχαριστώ!
    Και εγώ μόνη μου σκέφτομαι να ξεκινήσω.
    ένα βήμα την φορά, μια μια μέρα ...
    έχω κάπου βαθιά στο μυαλό μου τις αρχές μιας σωστής διατροφής, καθώς είχα κάνει weight watchers ως έφηβη, τότε που υπήρχαν στην Ελλάδα. Τότε βέβαια δεν είχα τόσα να χάσω. Αλλά τα έχασα (περίπου οκτώ κιλά, από 71 πήγα στα 63, όπου και έμεινα για την υπόλοιπη ενήλικη ζωή μου μέχρι τα τριάντα)...
    Δεν ψάχνω μαγικές δίαιτες και ξέρω ότι δεν πρόκειται από την μια μέρα στην άλλη να ξυπνήσω 60 κιλά....
    Πρέπει να μπω σε ένα πρόγραμμα (δίαιτας και γυμναστικής) και να μείνω σε αυτό.
    Αρκετά όμως με εμένα προς το παρόν..
    Πείτε μου για εσάς. (Ava σίγουρα η απόφαση να κάνεις ένα χειρουργείο είναι πολύ μεγάλη και δύσκολη)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Larissa
    Posts
    604
    Γεία σου Μάχη!!!!!Καλή αρχή κ από εμένα!!!!!!!!!Επειδή έχω δοκιμάσει όλες τις βλακείες που κατά καιρούς εμφανίστηκαν χωρίς κανένα αποτελέσματα θα σε συμβουλευα να κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή κ όλα θα πάνε καλά!!!!!Καλή αρχή!!!!!

  12. #12
    μαχη καλως ορισες και καλη αρχη στην προσπαθεια σου !!!!!! ομολογουμενως ουτε εγω μπορω να σου δωσω τις καταλληλες συμβουλες γιατι και εγω οπως καιη ava κατεφυγα στην λυση του γαστρικου δακτυλιου.......
    παντως οτι χρειαστεις στην διαθεση σου !!!!!
    avaaaaaaaa που εισαι καλε??? σε εχασα......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Μάχη καλή αρχή κι από μένα . Όλο εδώ μέσα πάνω κάτω τα ίδια πισωγυρίσματα έχουμε . Θα συμφωνήσω με την giotaki , κάνε μια ισορροπημένη διατροφή , χωρις υπερβολες , χωρις στερήσεις , μια διατροφή που να μπορεις να την κάνεις για πάντα και θα τα χάσεις τα κιλά σου . Καλή επιτυχία .

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    7
    Για σου dora_th!
    Βλέπω ότι έχεις κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο στην απώλεια σου! Μπράβο!!
    Ακολουθείς κάποια συγκεκριμένη διατροφή και δίαιτα και εσύ? Μόνη ή σε διαιτολόγο? Πες μου για εσένα και πως τα καταφέρνεις (αν θες)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    Μόνη μου Μάχη ,
    Θα σου γράψω πιο μετά όμως γιατί τώρα είμαι ακόμη στη δουλειά και δεν έχω άλλο χρόνο

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •