The Linden Method
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25

    The Linden Method

    Καλησπέρα,

    Ταλαιπωρούμε και εγώ εδω και 4 χρόνια με κρίσεις πανικού.
    Παρολαυτα δεν μπορω να πω πως απεχώ απο την ζωή μου, κάπως τα καταφέρνω και ταξιδευω με αεροπλανα και βαπορια, παω δουλεία βγαίνω εξω, αλλα εσωτερικα πεθαινω καθε λεπτο και φοβαμαι καθε λεπτο.

    Ενας εφιαλτης σκετος. Ωσπου πέτυχα το παραπανω βιβλιο. Αν και λεει οτι πρεπει να απεχω απο συζητησεις θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. :P

    Γνωρίζετε αυτη την μέθοδο?

    http://www.thelindenmethod.co.uk/

    Ναστε καλα ολοι σας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Θα μπορουσα να παραθέσω τους 9 κανονες... για να καταλάβετε τη παίζει με αυτο τον τροπο....

    1. Stop visiting every practitioner you can find
    2. Talk to your doctor about withdrawing your medication
    3. Stop researching your condition
    4. Only follow the liden method
    5. Stop talking about your condition
    6. Stop leaning on other people
    7. Don\'t hold onto memories of your condition
    8. Divert your mind - make it your new habbit - always
    9. Stop accomodating your anxiety

    Ο τυπος δεν είναι Phd Doctor super duper woaaw.. Ειναι απλα παθών για πολλα χρόνια. Μετά απο ντουζινες φαρμακα απο οτι λέει τα κατάφερε και ζει νορμαλ ζωή.

    Το σκεφτικα απο έδώ το σκέφτηκα απο εκεί και είπα... It\'s a mind game after all... και το δοκιμάζω...
    Μέχρι στιγμής όλα καλα...

    Αντε γερά! Δεν θα περάσει ο πανικός! (για τους παλιούς και παραφρασμένο)....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    iro1,

    Ισως σου φανει ρομαντικο, ισως τρελο, αλλα ειναι δικια μου η επιλογη να μην ειμαι σε προγραμμα. Θεωρω πως θα χάσω ετσι τη μαχη που ειναι αποκλειστικα δικη μου. Ναι δεν λεω περασα κάποιες πολυ δυσκολες στιγμες, στη ζωη μου αποξενωθηκα, αλλα προσπαθω να επιστρεψω πατωντας μονο στα δικα μου ποδια παλευοντας μονος. Μπορω θα πεις, ισως, ισως και οχι παντως θα το προσπαθω συνεχεια.

    Θυμαμαι είχα δει αυτη την ταινια, Beautiful Mind και μου διδαξε πολλα. Οπως ειπα it\'s a minds game, και θελω να θεωρω οτι το ελεγχο εγο αυτο και οχι εκεινο εμενα (control is an illusion i know). Δεν ξερω πως θα καταλειξει και σε ποσο καιρο, αλλα με οποιοδηποτε χαπακι απλα παραδεχομαι την ητα μου....

    Ισως κανω λαθος δεν ξερω....

    Αντε γερά! Δεν θα περάσει ο πανικός!

    PS Sorry για τα ελληνικα μου, αλλα αγγλομαθης...γαρ....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Μεχρι στιγμης την παλευω.... Η τελευταια κριση μου ηταν τον Ιουνιο οπου και κατεληξα στο νοσοκομειο..νομιζοντας τα χειροτερα. Αλλα νευριασα πολυ που δεν ειχα τιποτα, τα εβαλα μαζι μου. Απο τοτε οπως και να νιωθω προσπαθω να το μπλοκαρω... και ετσι περασαν 2 μηνες. Ναι ωρες ωρες νιωθω περιεργα πολυ, η νιωθω πονους αλλα η απλα νομιζω οτι κατι θα παθω παρολα αυτα δεν παω ξανα σε γιατρο παρα μονο στα 80 Αν νιωσω περιεργα πια δεν αποφευγω και τρεχω απλα καθομαι και υπομενω... οπου και να ειμαι... Λεω μεσα μου οτι δεν ειναι τιποτα οτι θα περασει και ελεγχο την αναπνοη μου (παιζει τρομερο ρολο αυτο, παρατηρησε μια φορα πως αναπνεεις οταν σε πιανει η κριση και θα καταλαβεις οτι δεν αναπνεεις σωστα). Ετσι επιβιωσα 2-3 φορες απο τον Ιουνιο και αρχιζω να πιστευω... οτι και παλι θα τα καταφερω....

    Τα χαπακια δεν τα αποριπτω... απλα θεωρω οτι μας βγαζουν απο την πραγματικοτητα και αν εμεις οι ιδιοι δεν το πιστεψουμε οτι και να κανουμε οτι και να παρουμε αυτο θα γυριζει δυνατοτερο. Πρεπει εμεις να το παλεψουμε και οχι τα χαπακια. Δεν ειναι θεραπεια το χαπι, τουλαχιστον οχι σε αυτη την περιπτωση, ειναι απλα μια οδος για να νιωσεις καλλιτερα και παντα προσωρινα. Τι γινεται ομως οταν το σταματησεις? και αν ξαναρχισει? παλι χαπι? Η λυση για μενα για αυτο και επελεξα αυτο ειναι το χαπακι του εαυτου μου. Ετσι περνανε οι μερες... μεχρι ο ξεροκεφαλο μου να πιστεψει οτι ειμαι 100% καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    (waver) : δεν έχω κρίσεις πανικού αλλά ξέρω για την μέθοδο που λες.

    Υπάρχει μια ανταπάντηση ενός καθηγητή ψυχολογίας κάποιου αγγλικού πανεπιστημίου (ο μόνος που δεησε ν\' ασχοληθεί λίγο). Ψάξε να τη βρεις, νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα. Ιδίως στο σημείο που κάνει λόγο για \"cultist methods\" αλλά και για το αντίτιμο που πληρώνει κάποιος για να αγοράσει την μέθοδο αυτή.
    Επίσης έχει και μερικά ψεματάκια. Ισχυρίζεται ότι έχει λάβει έγκριση η μέθοδος από το ινστιτούτο ψυχικής υγείας της Βρετανίας. Κάτι που δεν ισχύει γιατί το ινστιτούτο δεν δίνει \"εγκρίσεις\" σχετικά με καμία μέθοδο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    54
    Φίλε τα πράγματα είναι δύσκολα. Και εγώ για καιρό τώρα ...ίσως να είναι 5 μήνες... ίσως 1-2 χρόνια... το παλεύω μόνος μου...το ξαναπαλεύω.... Ακόμα εδώ είμαι, στα ίδια.Μελετάω την κάθε μου κίνηση, στο κάθε τι που κάνω το πώς αισθάνομαι το πώς αναπνέω ... πόσο γρήγορα χτυπάει η καρδιά ...πώς θα γίνει να ηρεμήσω ...να μη με καταλάβουν ... να κάτσω εδώ να μην τα παρατήσω ...
    Αλλά πολύ φοβάμαι οτι αρχίζει και με κουράζει.
    Θέλω πια να ζήσω ήρεμα... Αναίσθητα. Να συμβαίνει το οτιδήποτε και να μην νοιώθω.
    Όσο κι αν δε το θέλω ...νομίζω πως η λύση είναι ο ψυχίατρος
    Όταν το πάρω απόφαση να κουνηθώ ....θα πάω.
    Δε γίνεται αλλίως απ οτι βλέπω. ΔΥΣΤΥΧΩΣ .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    @alexandros3

    Μιλας για αυτο μαλλον
    http://www.jacquelinegallagher.co.uk...d%20Review.pdf

    Το εχω διαβασει.... αλλα τι να πω δεν ξερω...αλλοι λενε καλα (παθοντες σε διαφορα forum) και υπαρχει και Prof. Για αυτο ρωτησα εδω... εγω ξεκινησα το διαβασμα ουτως η αλλος, προκειται για ενα ακριβο βιβλιο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν δουλεύει το link για να στο επιβεβαιώσω...

    Προσωπικά νομίζω ότι η μέθοδος έχει πιάσει το βασικό/κεντρικό νόημα αλλά ότι δεν δουλεύει... γιατί αυτά που λέει δεν γίνονται και μπορούν να αποβούν ακόμα και επικίνδυνα.
    Μάλιστα ο ίδιος ο Linden αναφέρεται στο \"greatest thing on this planet... behavioral psychotherapy\" αν θυμάμαι καλά
    Πάντως θα συμφωνήσω ότι αυτά που λέει είναι άκρως εντυπωσιακά... σε πρώτη ανάγνωση

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Originally posted by ledzep
    Φίλε τα πράγματα είναι δύσκολα. Και εγώ για καιρό τώρα ...ίσως να είναι 5 μήνες... ίσως 1-2 χρόνια... το παλεύω μόνος μου...το ξαναπαλεύω.... Ακόμα εδώ είμαι, στα ίδια.Μελετάω την κάθε μου κίνηση, στο κάθε τι που κάνω το πώς αισθάνομαι το πώς αναπνέω ... πόσο γρήγορα χτυπάει η καρδιά ...πώς θα γίνει να ηρεμήσω ...να μη με καταλάβουν ... να κάτσω εδώ να μην τα παρατήσω ...
    Και εγω μια απο τα ιδια ημουν... αλλα σταματησα να προσεχω πωσ κτυπαει η καρδια μου και αλλα τετοια, αμα την παρατηρεις θα κτυπαει τι θες να κανει?

    Απλα ledzep μετα απο 4 χρονια και νιωθωντας οτι και εσυ βαρεθηκα να με οδηγει ο πανικος μου και ειπα να οδηγησω για λιγο παλι εγω να δω πως ειναι... Μου ελειψαν πολλα και τα θελω παλι πισω... Και αν ποτε αποτυχω τοτε με βλεπω σε ψυχολογο και οχι σε ψυχιατρο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Da link again...

    http://www.jacquelinegallagher.co.uk/upload/The%20Linden%20Method%20Review.pdf

    Απο οτι νομιζω μιλαει μονο για Panic Attacks.. Οταν θα το διαβασω ολο θα σου πω. Παντως σαν κεντρικη ιδεα μεχρι τωρα μου αρεσει...(λογικα μου φαινονται οσα λεει ή αν θες ταιριαζουν σε μενα).

    Πιστευω... οτι ο καθε ενας απο εμας ειναι και μια ιδιαιτερη περιπτωση σε αυτο το θεμα, αλλος την βρισκει μονος του την ακρη αλλος οχι... Το θεμα ειναι να μην μας βαλει κατω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Yep... αυτό είναι το άρθρο του καθηγητή στο οποίο αναφερόμουν.
    Η μέθοδος επικεντρώνεται στις κρίσεις πανικού αλλά δεν περιορίζεται εκεί.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Ξερεις τη με χαλαει ομως σε οσα λεει ο Prof?
    Οτι δεν αναφερει αυτο....

    365 day \'no quibble\' refund guarantee.

    Ουτε αυτο...

    1 year of 24-hour email and telephone support

    Και το βιλβιο για UK δεν ειναι και τραγικα ακριβω... 78UK Pounds... και εχει και τα παραπανω... Και επειδει περασα πολλα χρονια της ζωης μου εκει...αν ηταν κατι περιεργο..τωρα θα ηταν αυτος καπου περιεργα if you know what i mean...

    Οπως ειπα θα δειξει. Θανξ παντως για το τσατ...

    Αντε γερά! Δεν θα περάσει ο πανικός!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ ότι αυτό το refund δεν ισχύει στην πραγματικότητα... Κάποιος το είχε δοκιμάσει.
    Και επίσης ότι κάποιος που έπερνε τηλέφωνο στο τέλος του είπαν να μην ξαναενοχλήσει (με κομψό τρόπο...)
    Σου λέω απλώς αυτά που διάβασα... την προσωπική μου άποψη στην είπα πιο πάνω.
    (Σημειωτέον ότι διάβασα την μέθοδο αλλά δεν την πλήρωσα )

    Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη

    Μου θύμισες και το ηρωϊκό τραγούδι... και\' χει σα στάμπα τη ζωή μου σημαδέεεψει δεν θα περα, δεν θα περασει ο φασισμός!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Δεν ξερω Αλεξανδρε για αυτο ρωτησα αν την εχει ακλουθηση εδω κανεις κατα γραμμα (to the letter που λεμε ελληνικα).

    Το ειχα ψαξει και εγω...και ειχα βρει και θετικες και αρνητικες αποψεις. Αλλα παντα ετσι γινεται με αυτα, ειναι πολλα τα λεφτα αλεκοοοοοοο!

    Οπως και να εχει δεν βλαπτει το διαβασμα... τουλαχιστον με αποροφα και δεν σκεφτομαι αλλα

    Θανξ για την ευχη σου...

    Μα για αυτο εβαλα δεν θα περασει ο ΠΑΝΙΚΟΣ! +ve thinking dude...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Sadness,

    ηθελα μονο να πω πως στην αρχη της γνωριμιας μου με μια καλη φιλη, προσπαθουσα να πιστεψω πώς η συγκεκριμενη κοπελα ειχε κρισεις πανικου.....Ηταν κ ειναι τοσο δυναμικη, δυνατη, ανεξαρτητη....Αλλα τελικα ειχε κ στιγμες που δεν ηταν τοσο δυνατη κ τοσο δυναμικη κ τοσο αγερωχη. Αυτο όμως σε τπτ δεν μειωνε την ομορφια της.

    Υποθετω πώς σε ενοχλει να παθαινεις αυτες τις κρισεις κ ειναι λογικο. Απο την αλλη ειναι ο τροπος αντιδρασης σου στις οποιες δυσκολιες ή αντιξοοτητες, υποθέτω. Αποδεχομενος πως δεν εισαι σουπερ μαν ισως να ναι κ πιο ευκολο να τις ξεπερασεις.

    Σου ευχομαι ολη τη δυναμη που θα χρειαστεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •