εκανα καλα η οχι τελικα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13

    εκανα καλα η οχι τελικα???

    καλησπερα....ονομαζωμαι ιωαννα και ειμαι 23 χρονων
    απο μικρη λοιπον ειχα θεματα με το φαητο χαρακτηριστικα θυμαμε την γιαγια μου να μου λεει ...ολο το φαγητο θα φας που σου εχω βαλει στο πιατο δε θα το πεταμε...μεεεγα λαθος....
    ετσι λοιπον απο μικρο παιδακι ημουν παχυσρακο ο πρωτος μου διαιτολογος ηταν οταν ημουν 6 ...ετσι λοιπον ξεκινησαν ολα,διαιτες τσακωμουσ με τους δικους μου να μην τρωω να μην ''κλεβω'' κ.ο.κ
    το 2007 ειχα ενα τροχαιο και ημουν καθηλωμενη στο κρεββατι 3 μηνες ειχα ξεπερασει και το φραγμα των 100 κιλων..εκανα διαιτα αφοτου εγινα καλα και εχασα γυρω στα 20 κιλα.την επομενη χρονια φευγω απτο πατρικο μου για σπουδες και μενω μονη μου σε ενα σπιτι ,εκει ξεκινησε η καταθλιψη να μου χτυπαει την πορτα...το ξεπερασα για λιγο χρονικο διαστημα και τα πανω και τα κατω μου...το 2009 ζυγιζα 117 κιλα λεω ιωαννα εως εδω ηταν ξεκινα να χανεις,παλι διαιτολογος και παλι εχασα 20 κιλα σε διαστημα 2 ετων περιπου,σε ολο αυτο το διαστημα ειχα και τον πατερα μου να μου λεει να κανω επεμβαση και να χασω κιλα κτλπ,και απλα τον αγνοουσα λεω εγω δεν κανω τετοια εναντια στην φυση δεν παω.ετσι λοιπον πριν κανα 2μηνο γνωρισα μια κοπελα που ειχε κανει δαχτυλιο,και μου ειπε απο πρωσοπικα την εμπειρια της,κατι βιντεακια κατι πληροφοριες απο το ιντερνετ με ωθησαν να παω να μιλησω με το γιατρο ο οποιος μου ειπε να παω να κανω το μανικι καλυτερα..βεβαια οταν θα εφτανα στο επιθυμητο αποτελεσμα που εννοει 60 με 65 κιλα θα επρεπε να κανω και εμεμβασεις πλαστικης καθως θα ειχα σακουλιασει + το γυμναστηριο βεβαια...και η αλλη λυση του δαχτυλιου να χανω αργα σταθερα χωρις βεβαια να τρωω τροφες οπως παγωτα γλυκα κτλπ που ουτως η αλλως δεν με απασχολουσε αφου οι μεγαλες ποσοτητες ηταν το θεμα μου...βεβαια εχω ακομα απορια αν θα πρεπει να το βγαλω καποια στιγμη και τι θα γινει τοτε???ετσι λοιπον...πηρα την αποφαση και εκανα το δαχτυλιο οταν μπηκα χειρ ημουν 126 και ηδη εχω χασει 3 ...τελικα ομως εκανα καλα η οχι??και σε 3 μηνες πχ ποσα κιλα μπορω να χασω??θα ηθελα να μου πειτε τις ιστοριες σας περι του θεματος..αααα και επειδη ο δαχτυλιος δεν ειναι μηχανη αδυνατισματοσ απο πεμπτη ξεκιναω και διαιτολογο να βοηθηθω σας ευχαριστω πολυ:starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Πιστευω οτι θα το δεις μονη σου οταν φτασεις στο αποτελεσμα που θες. Και εγω 120 κιλα ηταν το μεγιστο μου, επεσα στα 48 με διαιτα και γυμναστικη, αλλα η χαλαρωση, χαλαρωση. Εκανα κακως που περιμενα να χασω αρκετα κιλα πριν ξεκινησω γυμναστικη.

    οπως και να τα χασεις, γυμναστικη!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλώς την! Αν εσύ νιώθεις καλά, τότε καλά έκανες!
    Γενικά παίζει ρόλο και το ιστορικό μας και η διατροφική μας συμπεριφορά, αλλά και η επιθυμία μας. Έχω την ίδια επέμβαση, αλλά μην περιμένεις να σου πω ότι τόσα κιλά θα χάνεις σε τόσο χρονικό διάστημα. Αυτό μόνο ο γιατρός σου θα σου το πει, βάσει των στατιστικών των ασθενών του. Κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και αντιδρά με το δικό του τρόπο. Δεν κάνουμε διαγωνισμό απώλειας βάρους. Καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου να δεις σύντομα τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Εφόσον σκέφτεσαι σωστά, που κάτι τέτοιο καταλαβαίνω, θα τα δεις!
    Όπως πολύ σωστά είπες, ο δακτύλιος δεν είναι μηχανή αδυνατίσματος. Είναι ένα βοήθημα και φρόντισε να το εκμεταλλευτείς όσο καλύτερα μπορείς και μάλιστα σε βάθος χρόνου. Αυτό το διάστημα περνάω μία κρίση λαιμαργίας και όχι μόνο κόλλησα στην κατηφόρα, αλλά πήρα και τρία κιλά. Αρχίζω, λοιπόν, διατροφή, προκειμένου να επανέλθω και να σταματήσω να τρώω γλυκά.
    Το δακτύλιο μπορείς να τον κρατήσεις μάξιμουμ 15 χρόνια, εφόσον όλα πάνε καλά, τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου γιατρός. Και κάτι ακόμη: Μη διστάζεις να ρωτάς το γιατρό σου οτιδήποτε. Είναι εκεί για σένα και ρώτα τον, χωρίς ντροπές και περιστροφές. Εμείς μπορούμε και θέλουμε να βοηθήσουμε, αλλά δεν είμαστε γιατροί, ούτε ξέρουμε ακριβώς την περίπτωσή σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    σας ευχαριστω παρα πολλυ για τις απαντησεις σας και ναι αβα ρωταω το γιατρο μου αλλα οταν πηγαινω εκει τα ξεχναω ολα χαχαχαχ....δλδ εσυ περα απο τις λαιμαργιες σου κτλπ εχεις δει αποτελεσμα ε??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κι εγώ ξεχνούσα, μέχρι που τα σημείωσα σε ένα χαρτί. Χαμογέλασε όταν το είδε, αλλά δε με ένοιαξε καθόλου. Του είπα ότι ούτε σούπερ μάρκετ δεν πάω χωρίς τη λίστα μου, έτσι λειτουργώ, οργανωτικά.
    Και βέβαια έχω δει αποτέλεσμα. Ο γιατρός μου, την τελευταία φορά που με είδε, είπε ότι αν χάσω άλλα έξι κιλά είμαι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και ότι γι' αυτόν ουσιαστικά η προσπάθεια έχει ολοκληρωθεί. Μου είπε να πάω να τον ξαναδώ όταν θέλω, αν θέλω. Έπειτα, αποφάσισα να κόψω το κάπνισμα και φυσικά τα κιλά έγιναν εννέα. Σήμερα ξεκίνησα διατροφή και βλέπουμε! Ό,τι θέλεις να με ρωτήσεις, μη διστάζεις. Να είσαι καλά και να έχεις καλή και ομαλή πορεία. Αγάπα το δακτύλιό σου και θα σε αγαπήσει κι αυτός. Και κάνε το συνέχεια, ε; Είδες τι έπαθα μόλις σταμάτησα να τον αγαπώ και να τον υπολογίζω..

  6. #6
    jojokaki καλως ήρθες και απο εμενα.....

    ειμαι και εγω σχετικα καινουργια με τον δακτυλιο αφου μου κραταει συντροφια τους τελευταιους 7 μηνες....αρχικα ημοην πολυ διστακτικη και υπερβολικα φοβισμενη !!! δεν ακουγα και τα καλυτερα..και ειδικα εδω μεσα με φοβιζαν ακομα περισσοτερο..μην σε ζαλιζω τελικα κατεληξα να το κανω στις 13/10/2011 στο ιασω....και δεν μετανιωνω ΛΕΠΤΟ !!!! οπως σου ειπε και η ava αγαπα το για να σε αγαπησει !!! οχι υπερβολες..θα τρως λιγο απολα !!! εγω ημουνα 124 με υψος 1,72 και τωρα ειμαι 87....δοξα το θεο!!!!ααααααα και με μονο μια ρυθμιση των 2cc....γιαυτο σου ξαναλεω..<ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ>....οτι θες θα ειμαι στην διαθεση σου !!! πολλαααααααα φιλια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Jojokaki καλως μας ηρθες κ σου ευχομαι οτι καλυτερο στο χασιμο των κιλων κ γενικοτερα στη ζωη σου.Διαλεγουμε την επεμβαση που κανουμε βαση της διατροφης μας με το γιατρο μας κ φυσικα παιζει ρολο κ το ποσα κιλα θελουμε να χασουμε.Δεν θα συνεχισω λοιπον γιατι ειναι κατι που το εχεις ηδη κανει κ σιγουρα υπαρχουν κ καποιοι που ειναι ευχαριστημενοι αν κ στην Αμερικη εχει καταργηθει σαν μεθοδος κ εδω εχει εγκαταλειφθει σχεδον.Το οτι δεν θα χαλαρωσεις ομως χανοντας 60 κιλα ποιος στο ειπε?αν στο ειπε ο γιατρος σου να πεις ποιος ειναι να του κανουμε καταγγελια στον ιατρικο συλλογο.Χανοντας τοσα κιλα χαλαρωνεις ακομη κ αν κανεις γυμναστικη.Φυσικα εσυ που εισαι 23 χρονων θα χαλαρωσεις λιγοτερο απο μια 35 κ αυτη λιγοτερο απο μια 45.Γι'αυτο αρχισε περπατημα κ οταν επιτρεψουν τα κιλα σου γυμναστικη κ φυσικα προσεξε να παιρνεις αρκετη πρωτεινη για να μην χανεις μυικο ιστο.Καλη συνεχεια κ καλες κατηφορες!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    κοριτσια χιλια ευχαριστω για τα λογια σας και μου δινεται κουραγιο και ναιιιι αγαπαω το δακτυλιο μου και μαλιστα σημερα ειχα και την πρωτη μου ρυθμιση μετα την επεμβαση...ναιιι χεχχεχεχ..και γλαυκη το 80 % εδω μεσα η και παρπανω που εχουν κανει μανικι ισχυριζωνται πως δεν κρεμασ κτλπ και λεω μα πως ειναι δυνατον ??εμενα ο γιατρος μου μου το ειχε πει φυσικα,και μαλιστα ο αδερφος του κανει πλαστικες αλλα προς θεου δεν με πιεσε καθολου για τιποτα απλα μου ειπε να διαλεξω..και η κατηφορα λεει -5

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    jojokaki δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλοί/ες εδώ μέσα που να έχουν κάνει μανίκι ή οποιαδήποτε άλλη βαριατρική και να έχουν υποστηρίξει πως δεν χρειάζονται καμία εναπορθωτική επέμβαση μετά,ίσα-ίσα αν διαβάσεις καλύτερα θα δεις πως όλοι ή σχεδόν όλοι έχουν αναφέρει πως χρειάζονται κάποιες πλαστικές επεμβάσεις!Μην τα φέρνουμε όλα στα μέτρα μας ή όπως μας "βολεύει" !θα συμφωνήσω με αυτό που λέει η Γλάυκη μας πως το πιο πιθανό είναι εσύ στα 23 να χαλαρώσεις λιγότερο από ότι κάποια που είναι 35 αλλά χαλάρωση καλώς ή κακώς θα υπάρξει!και αν ο γιατρός σου λέει πως δεν θα κρεμάσεις καθόλου επειδή θα τα χάσεις "σταδιακά" τι να σου πω....ίσως έχει μαντικές ικανότητες ή σου έκανε κάποιο μαγικό χειρουργείο που στο εγγυάται Καλή συνέχεια να έχεις,ακολούθα τους κανόνες διατροφής σου και θα τα πας μια χαρά!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    μωρε δεν τα φερνω στ μετρα μου και ουτε ο γιατρος μου μου ειπε να μην περπαταω κτλπ και ολα μελι γαλα μου εχει πει πως και τι ...απλα ναι ατομα που ειχαν κανει μανικι μου λεγανε πως δεν κρεμας κτλπ και ποιο μεγαλοι απο μενα και λεω τωρα εκανα καλα η οχι....νασε καλα και εσυ γλυκια μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    jojokaki καλωσήλθες Καλή επιτυχία σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Να θυμάσαι ότι τα γλυκά και τα αναψυκτικά καθώς και τα λιπαρά-τηγανιτά είναι απαγορευτικά για τον δακτύλιο. Πρωτεΐνη, πολύ νερό και περπάτημα είναι οι δικές μου συμβουλές Όσον αφορά το γιατρό σου και αυτά που σου λέει για τη χαλάρωση σαφέστατα και δεν ισχύουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τόσα πολλά κιλά και να μην έχεις χαλάρωση λιγότερη ή περισσότερη. Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •