Κοκκινες ραγαδες!!! Βοήθεια !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    tweetaki15
    Guest

    Κοκκινες ραγαδες!!! Βοήθεια !

    Μετα απο μια αυξομειώση του βάρους εμφανίστηκαν αυτές οι αναθεματισμενες κοκκινες ραγαδουλες! Δεν ξέρω τι να κάνω . Θέλω μα φύγουν!!!!!! Αυτο που με καθησυχάζει είναι πως όταν είναι κοκκινες θεραπεύονται . Κ ας μην φύγουν εντελώς δεν με νοιάζει αρκεί να μην είναι τόσο έντονες .έχει κανεις σας καμία καλη θεραπεία άμεση ;;;;;;
    Σας ευχαριστω εκ των προτέρων :·)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    Οι ραγάδες δεν φεύγουν και δεν θεραπεύονται. Έχει να κάνει με την ελαστικότητα του δέρματος. Έχω επισκεφθεί δερματολόγο (από Αμερική ορμόμενο) με το laser το ιατρικό για τις ραγάδες και δεν υπάρχουν ικανοποιητικές εξελίξεις ακόμα. Οι κόκκινες θα γίνουν λευκές και με τον καιρό θα σου φανούν να ξεθωριάζουν. Ουσιαστικά σκίζεται το δέρμα. Πολύ αδύνατες κοπέλες έχουν ραγάδες λόγω μικρού ποσοστού ελαστίνης στο δέρμα τους. Το παρήγορο είναι ότι το ψάχνουν κι ότι μελλοντικά ίσως και να καταφέρουν να εξαφανίσουν και τις ραγάδες από το σώμα.

  3. #3
    tweetaki15
    Guest
    Κ εγω γενικά το χω ψάξει κ αυτο λένε πως γίνονται άσπρες μετα . Ποτε θα γίνουν ;;;; Ξέρεις πόσο άσχημα φαίνονται κ τις έχω στο μπράτσο. Πως να τις κάνω να μην φαίνονται τώρα με τα ραντακια;;;;;; Αισθάνομαι πολυ μειονεντικα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Διάβασε εδώ και μην το βάζεις κάτω, θέλει τρόπο κι υπομονή:

    http://botanologia.blogspot.com/2011...g-post_19.html

    Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα μπουκαλάκι βαλσαμέλαιο (σπαθόχορτο - έλαιο υπερικού) από τα βιολογικά, Έχει περίπου 5? τα 50κε(ml).
    Να αγοράσεις από το φαρμακείο ή από τα βιολογικά επίσης ένα μπουκαλάκι αιθέριο έλαιο λεβάντας 10κε (ml), δε ξέρω πόσο έχει αλλά γύρω στα 10 με 15?.
    Να ρίξεις στο μπουκαλάκι με το βαλσαμέλαιο 30 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας. Ανακάτεψε καλά. Κάνε καλό μασάζ πολλές φορές την ημέρα.
    Το αιθέριο έλαιο, να του τυλίξεις το άνοιγμα μια μια μονωτική ταινία προς αποφυγή εξάτμισης. Η λεβάντα διώχνει τις ψείρες και τον πονοκέφαλο επίσης.
    να μας πεις τα ποτελέσματα μετά από 2 μήνες.

    Το λάθος πιστεύω είναι η απότομη αυξομείωση βάρους. Θέλει σιγά-σιγά. 2 κιλά το μήνα. Θέλει και γυμναστική για να μην έχουμε τέτοια θέματα.


    Κάποιες εικόνες για να ξέρεις τι να πάρεις αν το αποφασίσεις τελικά.


  5. #5
    tweetaki15
    Guest
    Σ ευχαριστω παρα πολυ θα το ψάξω εντωμεταξυ κάνω κ μασάζ μ ένα ειδικό μηχάνημα αλλα δε ξέρω κατα πόσο βοηθά κ πινω κ πολυ νερό που ναι σημαντικο αυτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    chania , herakleion
    Posts
    207
    εγω επερνα απο το φαρμακειο μια κρεμα της vichy και τουλαχιστον στο στηθος μου εκανε δουλεια. βεβαια μετα που θα γινουν ασπρες δεν θα φαινονται τοσο πολυ.και το καλοκαιρι με το μαυρισμα δεν φαινονται τοσο πολυ...αλλα γενικοτερα στις ραγαδες δεν υπαρχει μια οριστικη λυση ουτε γινεται να εξαφανιστουν. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατας το σωμα σου ενυδατωμενο με κρεμες , αλοιφες ωστε να μην βγαλεις περισσοτερες..!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    Με το lazer νομιζω οτι γινονται ασπρες και υπαρχει μια γενικοτερη μικρη βελτιωση.Να εξαφανιστουν δυσκολο.Εγω εχω στον πωπο λιγες ,επισης 1-2 γραμμες στο πισω μερος στα μπουτακια.Αλλα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει,εδω εκανα αμαν κ πως να χασω τα περιττα κιλα δε θα παραπονιεμαι τωρα.Εξαλλου τι να κανει και αυτο το δερμα?Αν χανουμε και παιρνουμε τοσα κιλα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    11
    Εγώ πιο παλιά είχα χρησιμοποιήσει μια φαρμακευτική κρέμα (σόρρυ, δε θυμάμαι το όνομά της), αλλά δεν έκανε τίποτα... και τότε ήμουν στην εφηβεία και υποτίθεται το δέρμα ήταν πιο ελαστικό....Και τότε που το έψαχνα πολύ οι περισσότεροι μου έλεγαν ότι δε φευγουν... :sniff: Αλλά μη σκας, σε λίγο καιρό θα γίνουν άσπρες και δε θα δινεις και πολύ σημασία!
    Α! Επίσης έχω ακούσει ότι οι κόκκινες βγαίνουν όταν παχαίνουμε και οι λευκές όταν αδυνατίζουμε... Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πληροφοριακά το λέω...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3
    Πολυ νερο που πινεις κ μασαζ κανουν την μεγαλυτερη δουλεια. Στο εμποριο θα βρεις πολλες κρεμες αλλα κατα τη γνωμη μ δεν κανουν τιποτα. Εχω μια συνταγη για ενα βουτυρο που μπορεις,αν θελεις, να φτιαξεις με φυσικα προιοντα. Εγω την εχω φτιαξει κ την χρησιμοποιω αρκετο καιρο κ εχω δει διαφορα σημαντικη. Να εξαφανιστουν δεν υπαρχει περιπτωση.Moνο με laser κ αν... Λοιπον, η συνταγη ειναι η εξης: 50 ml βαλσαμελαιο, 20 ml λαδι αχιλλεας, 20 ml λαδι καλεντουλας, 20 ml jojoba oil, 2κ.σ. μελισσοκερι, 2 κ.σ. βουτυρο karite και απο αιθερια ελαια 15 σταγονες νερολι, 10 σταγονες πατσουλι, 10 σταγονες λεμονι και 5 σταγονες ylang ylang. Λιωνεις το βουτυρο και το μελισσοκερι σε μπεν μαρι κ προσθετεις τα λαδια μεχρι να ομογενοποιηθουν. Μολις ενωθουν καλα τα υλικα κ δεν καιει πολυ το μειγμα προσθετεις κ τα αιθερια ελαια.Το βαζεις σε βαζακι κ να ξερεις μολις κρυωσει τελειως θα ειναι πολυ παχυ κ λιπαρο.Ετσι πρεπει ομως να ειναι.Κανεις μασαζ με λιγη ποσοτητα πανω στις ραγαδες με απαλες ,κυκλικες κινησεις μεχρι να απορροφηθει τελειως, 2 φορες την ημερα. Παρε αν θες κ ενα γαλακτωμα σωματος για συσφυξη να βαζεις πρωτα αυτο κ μετα απο λιγο το μειγμα που σου εγραψα.Αυτα.Ελπιζω να βοηθησα λιγο.:starhit:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    chania , herakleion
    Posts
    207
    οταν παχαινεις βγαινουν οι ραγαδες επειδη το δερμα ξεχυλωνει στην ουσια και δεν εχει την ελαστικοτητα που χρειαζεται..στην ουσια σκιζεται το δερμα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πως φεύγουν οι ραγάδες αν και νομίζω οτι δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα κάποιον προιόν ή κάποια μέθοδος αλλά θα ήθελα μόνο να συμπληρώσω πως ραγάδες δεν βγάζεις μόνο όταν παχαίνεις αλλά και όταν αδυνατίζεις..απλά στην αρχή θα είναι κόκκινες-ρόζ και σιγα-σιγά θα γίνονονται άσπρες..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Παρότι έχω αδυνατίσει, σφίξει εδώ και χρόνια παρατήρησα όντως κάποιες ραγάδες άσπρες στα πόδια, από τα αρχαία χρόνια. Φαίνονται μόνο από κοντά. 'Έτσι κι αλλιώς δε δίνω σημασία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •