μάχη με την βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3

    μάχη με την βουλιμία

    γεια σας!τον φλεβαρη εχοντας πια φτασει στην ττραγικη κατασταση των 110 κιλων,πηρα την αποφαση να αδυνατησω.Αρχισα γυμναστικη και διατροφη.με πολυ κοπο εχω καταφερει και εχω φτασει τα 94 κιλα.ολον αυτον τον καιρο ομως πολλες φορες ηρθα αντιμετωπη με την βουλιμια και φυσικα οι εμετοι εγιναν αναποσπαστοι υποστηριχτες μου.τον τελευταιο μηνα ομως παραεγινε το κακο.καθε μερα εμετοι και η ζυγαρια εκει κολλημενη στο 94.πραγματικα δν ξερω τι να κανω.περναω μια δυσκολη φαση καθως χωρισα και με το αγορι μου.ολα μοιαζουν να κινουνται εναντιων μου.δεν θελω να ξανα παρω τα κιλα μου πισω και επιπλεον θελω να χασω και αλλα,τι πρεπει να κανω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    Αγαπητή snowwhite καλή σου ημέρα και καλό μήνα!!!
    Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για το κουράγιο σου να εξομολογηθείς το πρόβλημα σου!
    Θέλει πολύ θάρρος και πίστεψε με είναι μια πολύ καλή αρχή! :bouncing::bouncing:
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου (σας) ότι είμαι σε μια φάση κατάθλιψης... Για καλή μου τύχη συνειδητοποίησα πολύ νωρίς τι μου συμβαίνει και πίστεψε με κάνω ότι περισσότερο μπορώ για να διαχειριστώ την τρέχουσα κατάσταση...
    Ένα από τα πολύ σημαντικά είναι ότι απευθύνθηκα σε ψυχολόγο και ειλικρινά με έχω ανακαλύψει πάρα πολύ σημαντικά πράγματα τα οποία μέσω του φόρουμ θα μοιραστώ μαζί σας!
    Το πρώτο πράγμα που μου είπε η ψυχολόγος ήταν? χαμηλή αυτοεκτίμηση!
    Κοινώς αδιαφορία για τον εαυτό μας! Για το κορμί, για το μυαλό, για τα αισθήματα μας?
    Από αυτά που έχεις γράψει παραπάνω το πρόβλημα σου φαίνεται να είναι περισσότερο το ότι έχει κολλήσει η ζυγαριά σου παρά το ότι κάνεις εμετό κάθε μέρα.
    Κοινώς σε νοιάζει περισσότερο η εμφάνιση από την υγεία σου? Γιατί όμως???
    Θα αισθανθείς μήπως περισσότερη αποδοχή αν φτάσεις στο επιθυμητό βάρος?

    ΛΟΙΠΟΝ :

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ! ΟΣΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΕΡΙΣΕΣ! ΑΡΚΕΤΑ!!!

    Αν η Χιονάτη μας είναι καλά τότε και οι άλλοι θα είναι καλά!
    Δες τα πράγματα όπως ακριβώς είναι και ρίξε τη βαρύτητα που αξίζει στον εαυτό σου!
    Έχεις σκεφτεί πόσες φορές έχεις παραμερίσει τα θέλω σου για να εξυπηρετήσεις τα θέλω κάποιου άλλου???
    Έχεις σκεφτεί πόσα πράγματα έχεις καταφέρει? Ποιες είναι οι επιτυχίες σου??? Ποιοι είναι οι στόχοι σου?
    Αγάπησε την υγεία σου! Χωρίς υγεία τι νόημα έχει ένα καλλίγραμμο κορμί?
    Αγάπησε το σώμα σου! Αν το αγαπήσεις μία φορά οι άλλοι θα το αγαπήσουν 1000!
    Κάνε πράγματα για εσένα? Κανείς δε μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έχεις ανάγκη πέρα από τον ίδιο σου τον εαυτό?
    (άσε που αν αρχίσεις να ασχολείσαι με τον εαυτό σου θα κάνεις εντύπωση σε όλους, ακόμα και στον πρώην!!! ;-) )
    Ξεκίνα μαλακά με μικρά βήματα? Δες το σώμα σου το πρωί στον καθρέπτη, άγγιξέ το, αποδέξου το, αγάπησε το? Αγόρασε του μια μυρωδάτη κρέμα σώματος? Αφιέρωσε λίγο χρόνο να γράψεις τι έχεις πετύχει μέχρι τώρα και τι θέλεις ακόμα να πετύχεις? βάλε τις προτεραιότητες σου σε σειρά και σκέψου αν πχ προτεραιότητα σου είναι να χάσεις βάρος? Σκέψου γιατί? Μήπως ζητάς αποδοχή? Διάβασε και ξανα διάβασε τις επιτυχίες σου και κάθε φορά που τις διαβάζεις θα δεις ότι θα θέλεις και άλλες επιτυχίες να προσθέσεις! Επιτυχίες που δεν έχεις αναγνωρίσει έως τώρα στον εαυτό σου!
    Δες εκπομπές ενημερωτικές για τα θέματα του σε απασχολούν (πχ το όλα για την υγεία μου έχει κάνει κάτι εκπομπές για το νερό, για τις δίαιτες κτλ)
    Διάβασε άρθρα για τον εθισμό στη ζάχαρη, ξεκίνα τα τρίωρα γεύματα, πιες νερό, κάνε ένα περίπατο με μια φίλη σου, επικοινώνησε με κόσμο? Ξεκίνα!!!
    Εύχομαι μελλοντικά στις επιτυχίες σου να προστεθεί το «Πέτυχα να φτάσω το επιθυμητό μου βάρος με το σωστό τρόπο»?
    Επίσης εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι, να σε ταρακούνησα?
    Είμαι εδώ για ότι χρειαστείς?
    Καλό τριήμερο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Μπράβο σου που γράφτηκες στο φόρουμ και τα έβγαλες από μέσα σου
    Η αλήθεια είναι ότι σου τύχανε πολλά, το στρουμπουλό νεραιδάκι (τι θεικό nickname!!!) έδωσε καλές συμβουλές
    Γνωρίζει κανείς για τους εμετούς? Μίλησε σε μια φίλη σου και ζήτα της να σε βοηθήσει, πολλές φορές έχουμε πάρα πολλούς ανθρώπους τριγύρω μας και επειδή μας απέρριψε ένας νομίζουμε ότι όλοι μας μισούν και ότι δεν αξίζουμε, αλλά δεν είναι έτσι
    Όταν είμαι ένα με το πάτωμα, οργανώνω έξοδο και ζητάω από τους άλλους να αποφασίσουν, και όπου και να πάμε, ό,τι και να κάνουμε θα είναι μια χαρά για μένα. Εάν δεν ελπίζεις σε τίποτα είσαι ελεύθερη, ακόμα κι από τον εαυτό σου, που καμιά φορά ανεβάζει ψηλά την μπάρα και σε ταλαιπωρεί

    Αυτό το νήμα έχει μερικές καλές πηγές να συμβουλευτείς για σωστό τρόπο διατροφής (η λέξη δίαιτα μου θυμίζει καταναγκαστικά έργα) http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=5701
    Δες τα βιντεάκια που έχω βάλει για το τι κάνει η υπερβολική κατανάλωση ζάχαρης στον εγκέφαλο μας.

    ΕΔΙΤ: εγώ έχω κολλήσει στα 95 αλλά ακόμα κι αν δεν χάσω είναι καλύτερα από τα 112

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    3
    σας ευχαριστω πολυ και τις 2 σας!!!πραγματικα ειμαι σε μια δυσκολη φαση και με βοηθησαν πολυ αυτα μου ειπατε....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Να είσαι καλά και να προσέχεις τον εαυτό σου!
    Και για ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε
    Είχα κάπου διαβάσει ότι όταν ο οργανισμός μας είναι πιεσμένος δεν αφήνει να του ξεφύγει ούτε γραμμάριο, γίνεται κάτι σαν αυτό: Phoebe at the jewellery store στο 0:38

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    χοροπηδώ από τη χαρά μου!!!
    Χαίρομαι που σου άρεσε το Nick μου otiosa! Με κάνει και χαμογελώ κάθε που το γράφω για να κάνω login! :P
    Xionati μου χαίρομαι και είμαι περήφανη για εσένα!
    Σε παρακαλώ μην ξεχάσεις να προσθέσεις στις επιτυχίες σου ότι κατάφερες να μιλήσεις για το πρόβλημα σου... όσο και αν δε σου φαίνεται είναι μια πολύ καλή αρχή!
    Θα σου πρότεινα να μπεις στο forum της βουλιμίας για να διαβάσεις εμπειρίες που έχουν γράψει άνθρωποι που αντιμετωπίζουν ίδιο πρόβλημα με εσένα! Να βοηθήσεις και να βοηθηθείς!
    Η αλλαγή να θυμάσαι αρχίζει πρώτα από μέσα μας...
    Σε πρόσθεσα στις επιτυχίες μου και σ' ευχαριστώ γι' αυτό!
    Να είσαι καλά!
    Θα είμαστε σε επικοινωνία...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •