ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 126
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου προβληματίζομαι πολύ με το βάρος που θέλεις να φτάσεις. Είσαι ήδη αρκετά αδύνατη. Αααχ αυτός ο πρωταθλητισμός... πόσα παιδιά τα οδηγεί σε διατροφικές διαταραχές....

    Πέραν του προβλήματος της νευρικής βουλιμίας, χρειάζεσαι οπωσδήποτε και την καθοδήγηση ενός διατροφολόγου που θα σου δώσει μία σωστή διατροφή ανάλογα με τις προπονήσεις σου και το πρόγραμμα σου. Ότι και να σου πω εγώ θα είναι ανεπαρκές σε ότι έχει να κάνει με διατροφή, και δυστυχώς στο Ελλάντα που ζούμε όσα παιδιά ασχολούνται σοβαρά με τον αθλητισμό ανάθεμα και αν λαμβάνουν διατροφικές συμβουλές από ειδικούς.

    Ξέρω ότι δεν θέλεις να το ακούσεις τώρα αυτό, αλλά θα χρειαστεί να βάλεις την υγεία σου και την προσπάθεια σου να απαλλαγείς από την νευρική βουλιμία πιο πάνω από την επιθυμία σου να ασχοληθείς επαγγελματικά με την πυγμαχία....
    Ίσως να μπορέσεις να το παλέψεις παράλληλα, εξαρτάται από τα δικά σου ψυχικά αποθέματα, από το πόσο εθισμένη είσαι στην βουλιμία και στους εμετούς και από τους συμμάχους που θα βάλεις στην ζωή σου.
    Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει την κατάσταση; Από περίοδο πως τα πας;

  2. #17
    παλι καλα ναι ειμε οντος τυχερη μαλλον :)

    το πηρα το τηλεφωνο στην κλινικη!εκλεισα ραντεβου για την αλλη δευτερα (δεν ειχε πιο πριν κανενα κενο αλλα δεν πειραζει)
    γελαω και κλαιω!αχαχχαχαα, δεν παω καλααα! :')
    (αλλα τα καταφερα και πηρα τηλεφωνο!)

    εγω απο χτες πειραματιζομε με τις πιπεριες, εχουν πολυ λιγες θερμιδες και ειναι και θρεπτικες!
    τωρα θα παω να παρω και το κεφιρ!;)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου δεν ξέρεις τι χαρά μου έχεις δώσει! :roll:

    Είμαι σίγουρη ότι θα τα πας θαυμάσια!! Είσαι μικρή σε ηλικία ωστόσο βλέπω ότι έχεις την ωριμότητα να κάνεις βήματα και να τολμήσεις. Να είσαι βέβαιη ότι δεν θα το μετανιώσεις. Στην κλινική βοηθάνε παααρα πολλά παιδιά γι αυτό δεν έχουν ραντεβού νωρίτερα. Καλή σου αρχή και θα περιμένω τα νέα σου με χαρά και ανυπομονησία :D

    Λιλουκο μου με συγκίνησες με την ετοιμότητα σου και με την όρεξη σου να πολεμήσεις :starhit:
    Δεν το κάνουν πολλά παιδιά αυτό, να το ξέρεις έχεις κάνει ήδη ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βήμα!!!

  4. #19
    το ξερω πως ειναι δυσκολο και θα ειναι και ακομα πιο πολυ αλλα δεν πειραζει! το αθλημα μου το αγαπαω πραγματικα πολυ (ειναι πραγματικα ενα κομματι μου) και θα κανω τα αδυνατα δυνατα να τα καταφερω, δεν μπορω να το αφησω και πιστευω πως εχω την δυναμη να το παλεψω παραλιλα με την βουλιμια!γι αυτο αλλωστε το πιρα αποφαση να γινω καλα, ειχε αρχισει να επιρεαζει τις επιδοσεις μου!
    η αληθεια ειναι πως στην Ελλαδα τα πραγματα οχι απλος δεν ειναι καλα.. αθλια ειναι, καμια υποστιριξη απο ειδικους! και οι προπονιτες μου μου λενε μονο να τρωω ισοροπιμενα αλλα δεν ξερουν και πολλα απο διατροφη.. :/

    το οτι πασχω απο βουλιμια δεν το ξερει κανενας αλλος.. μονο εδω καταφερα να το πω!(γιαυτο κανω σα χαζη απο τη χαρα μου):bouncy:
    ειχα παει να το πω στη γιαγια μου που εχουμε πιο καλες σχεσεις αλλα μολλις ειδα το πως ανισιχισε το γυρισα και της ειπα πως εχω πολυ ανχος μαλλον και γι αυτο με ενοχλει το στομαχι μου.
    με τους γονεις μου δεν εχουμε σχεσεις.. δεν ασχολουντε και πολυ αλλα δεν με νιαζουν πια.. (παλιοτερα με στεναχωρουσε πολυ αυτο αλλα τωρα πια νιωθω σαν να μην με νιαζει) θελω ασφαλως να ειναι καλα και δεν θελω το κακο τους αλλα μεχρι εκει. καλημερα και καλινυχτα μονο.ετσι ειναι καλιτερα γιατι οταν προσπαθω να ερθουμε λιγο πιο κοντα παντα μαλωνουμε και αυτο με στεναχωρει.δεν με πειραζει πια και τοσο.τουλαχιστων πλεον οτι καταφερω στη ζωη μου θα το εχω καταφερει με την δικη μου δυναμη!:wink2:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Χρησιμοποίησε την αγάπη σου για το άθλημα σου ώστε να σε τραβήξει μακριά από την βουλιμία, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις εφόσον το θέλεις τόσο πολύ :). Ήδη μέσα σε δύο μέρες έχεις κάνει τόσα πολλά βήματα :thumbup:
    Αυτό από μόνο του υποδηλώνει μεγάλη θέληση!
    Όσο για τους γονείς σου, δεν μου κάνει εντύπωση δυστυχώς. Γνωρίζω κοπέλα που ήταν για χρόνια βουλιμική και κατάφερε να το ξεπεράσει χωρίς να το μοιραστεί με την οικογένεια της παρόλο που ζούσε και ζει μαζί τους. Πήγαινε στην ψυχολόγο της σχολής της για τρία χρόνια και το πάλεψε με καλή διατροφή και με την ψυχολόγο της. Τώρα είναι καλά και χαίρεται την ζωή της. Υπάρχει ελπίδα Λιλούκο μου, έχεις την δύναμη :)

    Πάω να κάνω δουλίτσες και θα τα πούμε και αργότερα αν θέλεις. Ότι και να κάνεις, μην ξεχνάς ότι οι υποτροπές είναι μέσα στο πρόγραμμα. Και εγώ χθες έπεσα σε υπερφαγικό επεισόδιο λόγω κακής ψυχολογίας. Έχω μάθει όμως να ξυπνάω την επόμενη μέρα, να κάνω στην άκρη τις τύψεις και να προχωράω ακάθεκτη.

  6. #21
    αυτο που ειπες μολλις εγω τωρα εχω αρχισει να το σκεφτομε και πραγματικα νομιζω πως κανει δουλεια!
    ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΡΑ και ακομα και να μην τα κατφερνουμε τοσο καλα καποιες μερες δεν πειραζει μπορουμε να ξαναπροσπαθισουμε.;)

    (κανενας μα κανενας δεν αξιζει να σου χαλαει την ψυχολογια και να σε ριχνει)
    πηγενε να κανεις τις δουλιτσες σου και τα ξαναλεμε οποτε μπορεις και εσυ.:)
    πραγματικα με βοηθας πααααρα πολυ παντος να το ξερεις αυτο!σε ευχαριστω.:smilegrin:

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου εμένα πλέον δεν με επηρεάζει τόσο η άποψη των άλλων, τα προβλήματα μου έχουν να κάνουν με οικονομικά θέματα και με το γεγονός ότι εδώ και καιρό είμαι άνεργη. Ωστόσο κανένας λόγος δεν χρειάζεται να είναι αφορμή για να το ρίχνουμε στο φαγητό γιατί έτσι απλά προσθέτουμε περισσότερα προβλήματα στην ζωή μας. Θα δεις ότι αν μάθεις να ελέγχεις την διατροφή σου, θα μπορείς να διαχειρίζεσαι αυτά που σε απασχολούν με περισσότερη ψυχραιμία και διαύγεια. Αν εγώ δεν είχα την διατροφή αυτή που κάνω, στην κατάσταση που είμαι, είμαι σίγουρη ότι θα είχα τουλάχιστον 10 κιλά περισσότερα και θα ήμουν και σε βαριά κατάθλιψη...

  8. #23
    καλημερα ελλη!
    χτες το απογευμα τα εκανα χαλια..:sniff:
    απογοητευτικα λιγο απο μενα αλλα μετα ειπα οκ ειναι λογικο να μην μπορω ακομα να το ελενχω σωστα?
    τουλαχιστων εχω αρχισει να το μειωνω κατι ειναι κι αυτο :saint2:
    σημερα εκανα ενα μικρο επεισοδιο στις δεκα.. οχι κατι μεγαλο ομως γιατι το εκοψα στη μεση και ας ηθελα να συνεχισω..
    και εβγαλα μονο μερικα (πραγματικα ειμε σιχαμερη πιστευω πλεον.. :P)
    α ζυγιστικα κιολας και με δειχνει 51,500 :sniffle:
    αλλα αποφασισα πως για τρεις μερες δεν θα ζυγιστω ΚΑΘΟΛΟΥ (απο αυριο δηλαδη) :saint2:
    ελπιζω μεχρι τοτε να εχω ξαναπεσει τουλαχιστων στα 50.700!

    εσυ ολα καλα εχτες?
    αααα πηρα και κεφιρ και το δοκιμασα σημερα!!!ειναι νοστιμοοο και ξινουτσικο!τις συμπαθω εγω αυτες τις γευσεις που σε κανουν να στραβομουτσουνιαζεις.:wink2:

    (α ηθελα να σου πω και οτι λεω να κατσω να γραψω σε ενα χαρτι οτι θελω να συζιτισω με τους ανθρωπους στην κλινικη, τις διατροφικες μου συνιθιες και τις προτιμισεις μου.καλη ιδεα δεν ειναι?)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου καλημέρα :)
    Αν λες ότι έκανες 2-3 επεισόδια την ημέρα και τώρα κάνεις ένα είναι πρόοδος. Επικεντρώσου στο να μην κάνεις περισσότερο από ένα την ημέρα και είναι ένα πρώτο μεγάλο βήμα :). Νιώσε καλά που κατάφερες να το περιορίσεις λοιπόν και μην νιώθεις τόσες τύψεις. Είπαμε μαχαίρι οι εμετοί δεν κόβονται. Συνέχισε πάραυτα να κάνεις το πρόγραμμα διατροφής σου και μετά το επεισόδιο σου σαν να μην έγινε. Η διατροφή σου είναι το κλειδί για να σε απομακρύνει από τα επεισόδια. Όσο συνεχίζεις να τρως ισορροπημένα, ακόμη και αν κάνεις ένα βουλιμικό, είναι πιο εύκολο να επανακάμψεις. Συνήθως το λάθος που κάνουμε είναι μετά από ένα υπερφαγικό επεισόδιο, λόγω τύψεων, να σταματάμε να τρώμε και μετά μας ανοίγει ανεξέλεγκτα η όρεξη και έτσι οδηγούμαστε σε νέο υπερφαγικό. Ένας τρόπος λοιπόν για να κόψεις τον φαύλο κύκλο είναι να συνεχίζεις ακόμη και μετά το επεισόδιο να τρως τα γεύματα σου κανονικά σαν να μην συνέβη.

    Χαίρομαι τόσο που σου άρεσε το κεφίρ! Να ξέρεις ότι είναι πολύ καλό να το πίνεις για πρωινό, ένα φλιτζάνι σίγουρα, θα σε βοηθήσει πολύ! Αν το επιθυμείς πίνε και ένα στο βραδινό σου για να ενεργοποιήσεις το πεπτικό σου και να εμπλουτίσεις το έντεράκι με καλά βακτήρια που θα το βοηθήσουν να κάνει ευκολότερη την πέψη.
    Όσο για την ριμαδοζυγαριά άστην στην άκρη γιατί μόνο άγχος θα σου προσθέσει σε αυτή τη φάση. Μην ανησυχείς, αν τρως ισορροπημένα δεν θα βάλεις βάρος, αλλά τις κατακρατήσεις δεν θα τις γλυτώσεις τώρα στην αρχή. Οπότε καλό είναι να μην τις βλέπεις και στην ζυγαριά και σε αγχώνουν. Αποχή είναι το καλύτερο αν μπορέσεις να το κάνεις.
    Είναι καλή ιδέα να γράψεις σε ένα χαρτί ότι απορίες έχεις πριν πας στο ραντεβού σου και να είσαι έτοιμη για να τους δώσεις πλήρες ιστορικό από το πως ξεκίνησε η όλη ιστορία με την βουλιμία. Όταν θα πας εκεί θα είσαι αρκετά φορτισμένη καθώς θα είναι η πρώτη φορά και πολλά πράγματα θα τα ξεχάσεις αν δεν τα έχεις σημειώσει.

    Εγώ χθες είχα μία καλή μέρα ευτυχώς. Νιώθω πρησμένη βέβαια και δεν τολμώ να ζυγιστώ μιας και έχω και περίοδο, αλλά ήδη σήμερα νιώθω πιο δυνατή και ήρεμη. Θα κάνω ευλαβικά την διατροφή μου και θα τρώω ανά τρίωρο για να μην πεινάω και μου μπαίνουν σκέψεις ... Χθες μπόρεσα να αποφύγω και το παγωτό που μου γύριζε στο μυαλό όλο το απόγευμα. Την γλίτωσα με μία κουταλιά :). Κατά τα άλλα ένιωθα χορτάτη όλη μέρα και με καλή ενέργεια, πήρα και το ποδήλατο μου και έκανα τις δουλίτσες μου και τις βόλτες μου και ανέβηκα κάπως.

  10. #25
    η αληθεια ειναι πως νιωθω φουσκομενη λιγο τωρα αλλα οκ.πινω πολυ περισσοτερο νερο απο οσο επινα πριν και εχω ξαναβαλει τις σαλατες στο παιχνιδι.:wink1:
    το κεφιρ λεω να το πινω το βραδακι για να με γεμιζει!
    εγω χτες εψησα πιπεριες στην τοστιερα (βαριομουν να βαλω τυγανι ή να αναψω φουρνο και πειραματιστικα)
    τις αφησα αρκετη ωριτσα αλλα γινανε πολυ μαλακες και ωραιες.σημερα λεω να κανω καμια αυτοσχεδια σουπα με λαχανικα για να ηρεμισει τελειως το στομαχι μου.:)

    χερομε πολυ που τα καταφερνεις! (το ατιμο το παγωτο ειναι νοστιμο και εγω συγκρατιθικα και ασ το θελα χτες);)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Δοκίμασε να πίνεις το κεφίρ για πρωινό, ειδικά στην αρχή. Όταν είναι εντελώς άδειο το στομάχι μας έχει καλύτερα αποτελέσματα. Εγώ προσωπικά έχω δει ότι η καλύτερη ώρα για να το πιω είναι η πρωινή. Ωστόσο μπορείς να πίνεις και το βράδυ αν θέλεις :). Επίσης βάλε στο παιχνίδι όσο πιο πολλά ωμά τρόφιμα μπορείς κυρίως λαχανικά, φρούτα και καρπούς. Οι ξηροί καρποί (ανάλατοι - άψητοι) και ειδικά οι μουλιασμένοι, αν τους συνδυάσεις με φρούτο ( στα σνακ σου) είναι τρομερά χορταστικοί σε μικρές ποσότητες μάλιστα. ʼσε που όταν τους μουλιάζεις απελευθερώνουν ένζυμα που είναι πολυ χρήσιμα για την υγεία μας και την καλύτερη πέψη τους. Επίσης είναι και ανορεξιογόνοι, επειδή ακριβώς είναι πολλοί θρεπτικοί! Μην φοβάσαι τις θερμίδες τους, τους μουλιασμένους ξηρούς καρπούς δεν μπορείς να τους φας σε μεγάλη ποσότητα ;) ειδικά αν τους συνοδεύσεις με ένα φρούτο. Είναι το καλυτερο και θρεπτικότερο σνακ που μπορείς να επιλέξεις ειδικά σε ημέρες προπόνησης ;)

  12. #27
    αμε, θα τα δοκιμασω αυτα που μου ειπες.αυτο για τους ξηρους καρπους πρωτη φορα το ακουω.πολυ ενδιαφερον.;)
    και για ποση ωρα να τους μουλιασω?
    προπονιση εχω ευτυχως καθε μερα (φτου φτου φτου παλι καλα) και τα σαβατοκιριακα ξεκουραση ή θαλασσα (σαν πιο χαλαρη ασκηση) αλλα μην ανισιχεις γιατι κοιμαμε οσο μπορω αρκετα :P

    εχουν οντος αρκετες θερμιδες αλλα αμα τους τρως σε μικρη ποσοτιτα κανουν πολυ καλο.εχω και στο σπιτι οποτε θα δοκιμασω να τους εχω προχειρους αμα πεινασω.:)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Μούλιασε τους για όσο πιο πολύ μπορείς εγώ συνήθως τους μουλιάζω για 2-3 ώρες αλλά και για 20 λεπτάκια να τους μουλιάσεις αν δεν προλαβαίνεις και πάλι καλό είναι. Μαζί με το φρούτο σου θα σου δώσουν τέτοια ενέργεια που σίγουρα θα δεις και καλύτερες επιδόσεις στις προπονήσεις σου ;)
    Η ενδεικνυόμενη ποσότητα είναι 1 με 2 κ.σ. προ μουλιάσματος.

  14. #29
    οταν μουλιαστουν φουσκωνουν κιολας?
    θα το δοκιμασω συγουρα.:tumble:
    (αχ περιμενω πως και πως την δευτερα να δω τι θα μου πουν):wink2:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ναι ναι φουσκώνουν και μαλακώνουν :). Το νεράκι μετά το μούλιασμα ρίξτο σε καμιά γλαστρούλα θα κάνει καλό και στο φυτό ;)

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •