ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 126
  1. #1

    ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ..

    Δεν το αντεχω αλλο ολο αυτο.. το συχαθικα.. και μενα με συχαθικα αλλα δεν μπορω να το σταματισω.εχω καταφερει να μην κανω ουτε μια φορα εμετο για μιαμιση με δυο μερες.. αλλα μετα ξαναπεφτω στο βουρκο..:sniffle:
    νιωθω τοσο κουρασμενη μερικες φορες που λεω δεν παει αλλο απλα δεν θα ξαναβαλω τιποτα στο στομα μου αλλα ξερω πως αυτο θα τα κανει ολα χειροτερα μετα...

    αν μπορει ας μου πει καποιος πως να βγω απο δω.. αν εχει καποιο προγραμα, καποια συμβουλη η τεχνικη.. δεν 3ερω, ειλικρινα οτιδιποτε.. ειμε 17 χρονων και δεν μπορω να χαρω την ζωη μου.. και το θελω τοσο πολυ αυτο..
    ζηταω λιγη βοηθεια.. μονο αυτο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Lilouko μου καλημέρα :)
    Αχ αυτή η άτιμη βουλιμία!!! Υπάρχει τρόπος να βγεις από την βουλιμία καλή μου αλλά θέλει θέληση και πείσμα και επιμονή. Βεβαίως και υπάρχει διατροφή που μπορεί να σε βοηθήσει αλλά θέλει πρόγραμμα και δέσμευση από την πλευρά σου ότι θα την τηρήσεις παλεύοντας παράλληλα με τις τύψεις. Στα τρίωρα και στις τριάδες έχουμε γράψει πολλά για την βουλιμία και για την διατροφή που κάνουμε για την απαλλαγή των υπερφαγικών επεισοδίων. Παράλληλα ακόμη και αν κάνεις επεισόδια θα πρέπει να βρίσκεις το κουράγιο να μένεις πιστή στην διατροφή σου.

    Αν μένεις Αθήνα μπορείς να πας στην Μονάδα Εφηβικής Υγείας της Β' Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών - Νοσοκομείο Παίδων "Π. & Α. Κυριακού
    http://www.youth-health.gr/gr/index.php
    Εκεί αναλαμβάνουν ανήλικους με διατροφικές διαταραχές και δίνουν ψυχολογική και διατροφική υποστήριξη και πληρώνεις κάτι εντελώς συμβολικό, σαν να πήγαινες για ένα καφέ.

  3. #3
    Ax Ελι σε ευχαριστω τοσο πολυ που μου απαντισες.(το ξερω μπορει να ακουγετε χαζο η απελπισμενο αλλα σε ευχαριστω.):starhit:
    θα μπω να το κοιταξω τωρα κιολας το θεμα με τα τριωρα και τις τριαδες γιατι θελω τοσο πολυ να σταματισει.
    φοβαμε να παω σε καποιο γιατρο η κλινικη γιατι δεν θελω να το μαθουν οι δικοι μου.. οχι για να μην στεναχωριθουν η ανισιχισουν γιατι δεν τους νιαζει και ιδιετερα απλα θα βρουν εναν ακομα λογο να με πουν ανικανη..
    πιστευω πως μπορω να το νικισω και μονη μου.θα βαλω τα δυνατα μου.
    τελος παντον σημερα εκανα μια αρχη και εγραψα εδω (μερες τωρα εμπενα αλλα ντρεπομουν να γραψω.. κι ας μην ειμαι ιδιαιτερα ντροπαλη)
    εσυ εχεις περασει καποια διατροφικη διαταραχη στο παρελθον?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Ναι Λιλούκο μου πέρασα από αδηφαγική διαταραχή και είμαι βέβαιη πλέον ότι πέρασα και από ελαφριά κατάθλιψη. Έκανα αρκετά υπερφαγικά επεισόδια ειδικά βραδινά μετά την δουλειά και δεν μπορούσα να σταματήσω. Το φαγητό ήταν το ναρκωτικό μου και το βάλσαμο μου. Απλά δεν χρησιμοποιούσα καθαρτικές μεθόδους. Και έτσι μία πάχαινα και μία αδυνάτιζα. Για χρόνια με πήγε έτσι μέχρι που αποφάσισα με την βοήθεια του διατροφολόγου μου να κάνω την συγκεκριμένη διατροφή για να με βοηθήσει να βάλω την διατροφή μου σε μία τάξη. Και με έχει βοηθήσει πολύ η αλήθεια είναι. Απλά οι διατροφικές διαταραχές να ξέρεις δεν φέυγουν ούτε γρήγορα ούτε και εύκολα, θέλει και ψυχολογική υποστήριξη αλλά και οργάνωση στην διατροφή. Προσπάθησε και από μόνη σου αλλά αν είσαι στην Αθήνα δεν είναι ανάγκη καν να το ξέρουν οι γονείς σου αν πας στο κέντρο που σου έδειξα. Πες ότι πας βόλτα και κάνε το ραντεβού σου. Θα λάβεις πολύτιμη βοήθεια. Ξέρω και προσωπικά άτομα που δουλεύουν σχεδόν εθελοντικά εκεί μέσα που έχουν βοηθήσει πολλούς εφήβους.
    Να ξέρεις πάντως ότι δεν ακούγεσαι απελπισμένη, επίσης να ξέρεις ότι δεν είσαι η μόνη που υποφέρεις από νευρική βουλιμία, είναι δυστυχώς πολλά το κορίτσια που περνάνε το ίδιο με σένα και δυστυχώς έτσι όπως είναι οι καιροί μας συνεχώς αυξάνονται. Ότι χρειαστείς είμαστε και εμείς εδώ να σε βοηθήσουμε. :)

  5. #5
    Τωρα πως εισαι εσυ?

    Αρχισα να φτιαχνω προγραμα.θελω να το παλεψω και νομιζω πως το πηρα αποφαση.:grin:
    (αν και το ξερω οτι θα ειναι αρκετα δυσκολο και δεν προκιτε να το κοψω μαχαιρι μαλλον)
    εχω γενικα μεγαλη εμονη με τη διατροφη και την ασκηση οποτε αυτο με βοηθαει αρκετα στο να φτιαξω ενα προγραμα, το μονο θεμα ειναι να το τηρω!
    (εχω ονειρο να ασχολιθω και επαγγελματικα στο χορο του αθλιτισμου γι' αυτο)
    ισως να περασω και απο την κλινικη που μου ειπες μια μερα!!
    με βοηθισε πολυ που το ειπα σε καποιον, σαν να ελαφρυνε αυτο το βαρος.. εδω και πολυυυ καιρο το προσπαθουσα αλλα δεν μπορουσα, σαν να μην με αφηνε ο εαυτος μου να το πω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου καλημέρα :)
    είναι δύσκολο να παραδεχτείς την πρώτη φορά ότι έχεις πρόβλημα, είναι μεγάλο βήμα. Εκτός του ότι εκτίθεσαι, αρχίζεις πλέον να αναγνωρίζεις και να παραδέχεσαι ανοιχτά ότι έχεις ένα σοβαρό πρόβλημα το οποίο θέλεις να πολεμήσεις. Η βουλιμία όμως εκτός από πρόβλημα είναι και φίλη και πολλές κοπέλες ζουν χρόνια μαζί της, πολλά χρόνια! Είναι έτσι δύσκολο να την αποχωριστείς, γιατί ενώ ξέρεις ότι σου κάνει κακό, σου προσφέρει και κάποια πράγματα παράλληλα. Δες λοιπόν τι είναι αυτά τα πράγματα στα οποία η βουλιμία σε βοηθάει και ποιοι είναι οι λόγοι που την διατηρείς στην ζωή σου και ψάξε τρόπους να αντικαταστήσεις την βουλιμία με άλλες δραστηριότητες που δεν βλάπτουν την υγεία σου. Αυτό θέλει πολύ δουλειά και θα γίνεται παράλληλα με την διατροφή σου.
    Εννοείται πως δεν πρόκειται να κόψεις τους εμετούς μαχαίρι! Δεν είσαι σούπερ γούμαν Λιλούκο μου. Θα ξεκινήσεις με πιο βατούς στόχους, δηλαδή να τους ελαττώσεις. Παράλληλα λοιπόν θα χρειαστείς μια διατροφή σύμμαχο στον αγώνα σου που θα είναι θρεπτική και πλήρης από όλες τις τροφές και το σημαντικότερο ανά τρίωρο. Πάρε και ένα συμπλήρωμα διατροφής να σε βοηθήσει στην θρέψη. Αν είσαι της υγιεινής διατροφής γενικά πάρε σπιρουλίνα και λάμβανε τρεις φορές την ημέρα προ φαγητού, μειώνουν και την βουλιμία. Πάρε χυμό αλόης από τα βιολογικά για να καταπραΰνει το πεπτικό σου σύστημα και οπωσδήποτε ένα προβιοτικό ρόφημα για να αποφύγεις τα φουσκώματα και τα πρηξίματα. Το κεφίρ έχει αποδειχθεί σωτήριο σε άλλα κορίτσια με βουλιμία. Πίνω και εγώ και με βοηθάει πάρα πολύ γιατί είχα προβλήματα με το έντερο μου και πονούσα λόγω κακής διατροφής. Αν θέλεις πάρε το βιβλίο Διατροφική Νοημοσύνη θα το βρεις και στο διαδίκτυο για να πάρεις μία καλη ιδέα για το πως λειτουργεί η διατροφή στην καταπολέμηση της βουλιμίας και της υπερφαγίας. Είναι ένας καλός οδηγός. Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ.

    Όσο για μένα ναι έχω δει μεγάλη διαφορά στην διατροφική μου συμπεριφορά. Δεν κάνω τα υπερφαγικά επεισόδια που έκανα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω απαλλαγεί τελείως από την υπερφαγία αλλά έχω βρει ισορροπίες στην διατροφή μου και το σημαντικότερο δεν νιώθω να ζω ένα διατροφικό χάος. Παραμένω σταθερή στο βάρος μου και σιγά σιγά και με ψυχραιμία χάνω και το το περιττό βάρος μου χωρίς να κάνω στερητικές δίαιτες και χωρίς να καταπιέζομαι. Ακόμη έχω υποτροπές αλλά δεν είναι σοβαρές και κυρίως μπορώ να τις κρατάω σε κάποιον σχετικό έλεγχο με αποτέλεσμα να μην βάζω βάρος.
    Όσο πιο σύντομα ξεκινήσεις για να καταπολεμίσεις την διατροφική σου διαταραχή τόσο πιο σύντομα θα καταφέρεις να απαλλαγείς. Εγώ το άφησα και εξελίχθηκε από την εφηβία μου μέχρι και τα 30 μου. Είναι πιο δύσκολο να επανακάμψεις μετά από τόσα χρόνια άστατης διατροφής. Είσαι μικρή έχεις όλη την ζωή μπροστά σου και είναι υπέρ σου ότι αναγνωρίζεις τόσο νωρίς ότι η βουλιμία σου κάνει κακό και θέλεις να απαλλαγείς από αυτή.

    Εύχομαι να βρεις τον δρόμο σου και ειλικρινά να σκεφτείς σοβαρά να πας από το κέντρο μία βόλτα. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ, θα σε εκπαιδεύσουν και θα μπορέσεις να μιλήσεις και με ψυχολόγο και διατροφολόγο οι οποίοι είναι υπέρμαχοι αυτής της διατροφής που σου πρότεινα παραπάνω. Και είναι μόνο για ανήλικους οπότε θα έχεις την δυνατότητα να πας το πολύ για δύο χρόνια ακόμη. Σκέψου το σοβαρά, γιατί είναι σημαντικό να αποκτήσεις συμμάχους στην προσπάθεια σου αυτή. Καλή επιτυχία!

  7. #7
    Χαιρομε για σενα στα αληθεια και σου ευχομε να τα πας και ακομα καλυτερα;)
    εγω ευτυχως ταλεπορουμε με αυτο εδω και ενα χρονο μονο περιπου αλλα πλεον το εχω καταλαβει πως ολο αυτο με βλαπτει πολυ και πρεπει να σταματισει.πρεπει να σου ηταν πολυ δυσκολο να το παρεις αποφαση μετα απο τοσο καιρο!

    σημερα αρχισα διατροφη, ΣΩΣΤΗ.:)
    μερικες φορες νιωθω να πειναω λιγο αλλα εχω βαλει σε καθε σημειο που σινιθιζω να καθομε και απο ενα μπουκαλακι με νερο.. ξερω οτι δεν πειναω πραγματικα οποτε πινω με το ζορι και μετα μου λεω 'τωρα δεν εχει χορο να φας, πιο μετα'.
    βρηκα ενα προγραμα διατροφης που πιστευω ειναι πολυ καλο (θα το ανεβασω κιολας σε τεσερις μερες αν τ θελει και καποιος αλλος) μολλις δω πως εχει αποτελεσμα.
    ευτυχως εχω και τις προπονισεις μου (φτου φτου φτου) που με απασχολουν και με ηρεμουν πολυ!

    αυτο για το κεφιρ μου φενετε πολυ ενδιαφερον, εμενα μου αρεσει πολυ και το γιαουρτι.
    θα κοιταξω και για τον χυμο αλοης!

    ευχομε οποιος το δει αυτο να παρει κουραγιο και να γραψει και αυτος ή αυτη εδω το προβλημα της
    να βοηθαμε ολοι ο ενας τον αλλο
    εμενα μου ηταν τοσο δυσκολο να γραψω αυτο το πρωτο ποστ αλλα τωρα νιωθω σαν να κουβαλουσα ενα βουνο και τωρα να το εβγαλα απο πανω μου (ξανα φτου φτου φτου μην το γρουσουζεψω) :wink1:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο αν σου αρέσει το γιαούρτι το κεφίρ θα το ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ! Κάνει πολύ καλό στο εντεράκι μας και βοηθάει και στην τουαλέτα ;). Επίσης είναι καταπραϋντικό για το στομάχι οπότε για την νευρική βουλιμία είναι ταμάμ!!! Αν μειώσεις τους εμετούς και αρχίσεις να τρως κανονικά μπορεί να νιώσεις φουσκώματα αλλά με το κεφίρ θα το καταπολεμήσεις επάξια! Είναι καλό που αθλείσαι γιατί σίγουρα βοηθάει θετικά στην προσπάθεια σου και θα σε κρατάει σε μια υγιεινή διατροφή πιο πιστή. Ωστόσο σκέψου και αυτό με τις σπιρουλίνες που σου είπα ε;
    Δεδομένου μάλιστα ότι αθλείσαι έντονα έχεις υψηλές διατροφικές ανάγκες, συνεπώς πρέπει να τρως πολύ θρεπτικά και επαρκώς. Μην φοβάσαι ότι θα παχύνεις, αν κάνεις συχνά θρεπτικά γεύματα ανά τρίωρο δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο. Και μην ξεχνάς ποτέ το πρωινό σου γεύμα, είναι το πιο σημαντικό ;).
    Ελπιζω μόνο να μην είσαι σε κάποιο άθλημα που έχει απαιτήσεις να είσαι πολύ αδύνατη και αυτό σε στρεσάρει παραπάνω. Να το προσέξεις αυτό γιατί θα ενθαρρύνει τις υποτροπές....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Θα περιμένω να δω την διατροφή που οργανώνεις και να ανταλλάξουμε ιδέες :)

  10. #10
    χτες τελικα τα πηγα μετρια.. ολη την ημερα δεν εκανα κανενα βουλιμικο αλλα το βραδυ δεν αντεξα (το καλο ειναι πως ηταν πολυ μικρο)
    σημερα εκανα την μεγαλη βλακεια να ζυγιστω ομως.. με εδιξε μισο κιλο πιο πανω.. :sniffle:
    η αληθεια ειναι πως εβαλα τα κλαματα κατευθειαν αλλα το παλεψα και δεν εκανα βουλιμικο, εφαγα κανονικο πρωινο (ενα αυγο και μια φετα ψωμι τοστ ολικης με μια κουτ.γλ. becel) και τωρα ειμαι χαρουμενη γι αυτο :saint2:
    τωρα εφαγα δεκατιανο 3 βερικοκα, τρωω και πολυ σαλατα :grin:

    μακαρι αυριο να εχω ξαναπεσει στα κιλα.. μονο αυτο με φοβιζει, δεν θελω να παρω καθολου βαρος και πρεπει να χασω και 1 μισι με 2 κιλα!

    (ειμε αθλητρια πυγμαχιας για αγωνιστικη και θελω πολυ να ασχολιθω επαγγελματικα, πρεπει να ειμε κατω απο 51 κιλα για την κατιγορια μου..(εχω υψος 1,58-1,60 και σημερα ειμουν 51,400) και το θεμα ειναι οτι αυτα τα κιλα πρεπει να ειναι μονο μυς και οχι λιπος)

    αυριο λεω να περασω απο την κλινικη, θα παρω σημερα τηλεφωνο μαλλον!

  11. #11
    χτες εφαγα
    πρωινό
    1 σέικ φρούτων:
    1 φλιτζάνι ψιλοκομμένα φρούτα εποχής, ½ φλιτζάνι γιαούρτι. Ρίχνετε τα υλικά στο μπλέντερ, ανακατεύετε καλά και το απολαμβάνετε σε ψηλό ποτήρι.

    σνακ
    3 φλιτζάνια ποπκόρν φτιαγμένο στο σπίτι χωρίς λάδι ή βούτυρο (εγω εφαγα 2)

    μεσημεριανό
    - σάντουιτς με τόνο: ½ φλιτζάνι τόνο και 2 κουταλιές του γλυκού
    μαγιονέζα light με μαρούλι και ντομάτα σε 2 φέτες, ψωμί ολικής άλεσης (εγω εβαλα 1 κουτ.σ. μουσταρδα αντι για μαγιονεζα και πολυυυυυυ μαρουλι χωρις ντοματα)
    - 1 φλιτζάνι ωμά λαχανικά με μία κουταλιά της σούπας λαδολέμονο (αυτα δεν τα εφαγα γιατι ειχα σκασει)

    σνακ
    1 μηλο

    δείπνο
    - 90 γρ. ψητό κοτόπουλο (εβαλα και πιπεριες και μια κουτ.σ. γιαουρτι και ηταν τελιο!!)
    - 2 φλιτζάνια σαλάτα με μία κουταλιά της σούπας λαδολέμονο
    - 1 φλιτζάνι κους κους ή πλιγούρι και ½ φλιτζάνι μπρόκολο και κολοκύθια στον ατμό (αυτα δεν το εκανα)
    - μισό ποτήρι (120 ml) κρασί ή έξτρα σνακ 80 θερμίδων (ουτε αυτο γιατι δεν θελω να πινω αλκοολ λογο προπονισης)

    σνακ
    γιαούρτι με λίγα λιπαρά με κομματάκια μήλου και κανέλα (ουτε αυτο το εφαγα) :P

    μετα το χαλασα γιατι εφαλα 3 κριτσινια και 2 φλυγανιες.. και τα βγαλα μαζι με το μισο βραδυνο.. :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Λιλούκο μου δοκίμασε να κάνεις το εξής:
    Στα τρία βασικά γεύματα της ημέρας πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό να τρως και από τις τρεις ομάδες τροφών δηλαδή μία μερίδα πρωτείνης, μία μερίδα υδατάνθρακα (προϊόντα ολικής άλεσης, ρύζι, πατάτα, καλαμπόκι κτλ), και κάτι φρέσκο (σαλάτα φρέσκια, σαλάτα βραστή, φρούτα)
    Ο συνδυασμός και τρων τριών ομάδων βοηθάει στο να παραχθεί σεροτονίνη και να πάει στον εγκέφαλο ώστε να νιώθουμε πιο εύκολα πλήρης και να νιώθουμε καλά όλη μέρα. Ενδιάμεσα ανά τρίωρο τρώγε ένα φρούτο και συνόδευε τον με έναν υδατάνθρακα κατά προτίμηση σύνθετο όπως 1-2 κ.σ. ξηρούς καρπούς ανάλατους άψητους, 1 κριτσίνι ολικής άλεσης, ένα μπισκότο ή μπάρα δημητριακών κτλ.
    Πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι ένα αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, αν και αυτό που μου περιέγραψες ευτυχώς δεν είναι πολύ αυστηρό, αλλά οι συνδυασμοί δεν σε βοηθάνε και τόσο. Επίσης όταν έχεις ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα να κάνεις, με την παραμικρή απόκλιση πιστεύεις ότι το έχεις χαλάσει και καταλήγεις σε επεισόδιο. Π.χ. χθες το βράδυ απλά έφαγες τα κριτσίνια και μετά έπρεπε να τα κάνεις εμετό γιατί ήταν εκτός προγράμματος. Δοκίμασε την επόμενη φορά που θα θέλεις να φας κάτι να φας ένα φρούτο και 5-6 αμύγδαλα, σίγουρα μετά θα νιώθεις καλύτερα και δεν θα δες να φας τις περισσότερες φορές και μπορεί να γλυτώσεις το επεισόδιο. Και στην ουσία αυτό το σνακ το είχες ανάγκη απλά το παρέληψες γι αυτό έπεσες και στα κριτσίνια μετά και ένιωσες να χάνεις τον έλεγχο. Αυτό που σε πάει στην τουαλέτα τρέχοντας ανεξάρτητα από το τι θα έχεις φάει πριν είναι η αίσθηση απώλειας ελέγχου, αυτό χρειάζεσαι να αποκτήσεις ΕΛΕΧΓΟ! Αν έχεις έλεγχο σε αυτά που τρως και ένα σνακ παραπάνω να κάνεις πιθανότατα δεν θα σε οδηγήσει σε επεισόδιο.

    Για να έχεις όμως τον έλεγχο χρειάζεται να μην παραλήψεις γεύματα! Ακόμη και αν δεν πεινάς. Ανά τρίωρο να τρως πεινάς δεν πεινάς. Εκεί είναι το μυστικό, κρατάς την γλυκόζη στο αίμα σταθερή έτσι και δεν έχεις λιγούρες και υπογλυκαιμίες με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να πέφτεις με τα μούτρα μετά στο φαγητό ή να μην σε καλύπτει το επόμενο γεύμα. Ακόμη και αν παραλήψεις σνακ να το τρως προ του γεύματος σου. Τα 400 γρ που σε έδειξε η ζυγαριά παραπάνω είναι καθαρά θέμα κατακράτησης γιατί αν κάνεις επεισόδια κάθε μέρα και μία μέρα δεν κάνεις ο οργανισμός σου είναι στρεσαρισμένος και παλεύει να κρατήσει ότι μπορεί από αυτά που του έδωσες. Πάρε το κεφίρ, το πουλάνε σε σούπερ μάρκετ και πίνε ένα ποτήρι το πρωί με το πρωινό σου. Η ζυγαριά σου στην αρχή θα σου κάνει πολλά νούμερα να είσαι προετοιμασμένη. Δεν σημαίνει ότι παχαίνεις όμως :)

  13. #13
    (με αρκετο μελι..)

  14. #14
    με καθησιχασες καπως τωρα..:)
    μαλλον θα ειναι κατακρατιση τοτε γιατι εγω εκανα εμετο καθε μερα (και τον τελευτεο και 2 και 3 φορες.. )
    παντος ειναι μια αρχη και το οτι εκανα μονο ενα και μικρο
    λεω αυτες τις μερες να μην ζυγιστω (ελπιζω να αντεξω γιατι τον τελευτεο καιρο δηλαδη μεχρι προχτες ζυγιζομουν 5-6 φορες την μερα)
    χαζηηηη που ειμουν θεε μου τωρα που το σκεφτομε! :rolleyes:
    (και πριν αρχισω με την βουλιμια ειμουν σε αρχη ανορεξιας.. αλλη εξυπναδα)

    θα παω απο το σουπερ μαρκετ να κανω τα ψωνια και θα παρω και κεφιρ!
    μολλις το δοκιμασω θα σου πω εντυπωσεις!
    ;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    ʼχ Λιλούκο μου δεν ξέρεις πόσο τυχερή είσαι :)
    Δεν είναι τυχαίο που από την ανορεξία έπεσες στην βουλιμία αλλά όπως λέει και ο διατροφολόγος μου αυτό είναι μία θετική εξέλιξη. Και δεν κάνω πλάκα, η ανορεξία είναι πολύ πιο άτιμη από την νευρική βουλιμία και σαφώς πιο επικίνδυνη. Να φανταστείς οι διατροφολόγοι που ασχολούνται με ανορεκτικά άτομα ανακουφίζονται όταν το γυρνάνε σε βουλιμία.
    Η ανορεξία οδηγεί σε υποθρεψία με αποτέλεσμα να αντιδρά ο οργανισμός μας και να μας δημιουργεί ανεξέλεγκτη τάση για υπερφαγία, προκειμένου να καλύψει τις θρεπτικές ανεπάρκειες. Το κακό είναι ότι όταν συμβαίνει αυτό εμείς πέφτουμε με τα μούτρα σε λιπαρές και ανθυγιεινές τροφές που όχι μόνο δεν θρέφουν αλλά προσθέτουν και πολλές κενές θερμίδες. Μπαίνουμε έτσι σε έναν φαύλο κύκλο, δίαιτας ή εμετών και κατόπιν ξανά υπερφαγίας και τύψεων.

    Λιλούκο μου χαίρομαι που αν και είσαι αρκετά μικρή και πρόσφατη στην βουλιμία έχεις την θέληση να προσπαθήσεις για να απεγκλωβιστείς από αυτή την κατάσταση. Υπάρχουν πολλά παιδιά που ξεκινάνε από την εφηβεία και μένουν στην νευρική βουλιμία για πολλά χρόνια ή ακόμη και για μία ολόκληρη ζωή. Να ξέρεις ότι η νευρική βουλιμία είναι άκρως εθιστική και όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο δύσκολο θα είναι να την βγάλεις από την ζωή σου. Όσο για την ποιότητα ζωής που θα έχεις, ξέρεις ήδη....

    Κάνε το τηλέφωνο στην κλινική, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Από αυτά που μου γράφεις νιώθω ότι είσαι αρκετά συνειδητοποιημένη για την κατάσταση σου και βλέπω ότι έχεις θέληση :).
    Περιμένω εντυπώσεις για το κεφίρ ;)

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •