Αλλη μια αποτυχημενη προσπάθεια ή όχι ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31

    Αλλη μια αποτυχημενη προσπάθεια ή όχι ;

    Καλησπέρα , ανακάληψα την σελίδα πριν κανα μήνα και έχω διαβάσει αρκέτα ώστε να πάρω την απόφαση να εκφράσω τους δικούς μου προβληματισμούς και μία ακόμα προσωπική προσπάθεια...
    Λίγα λόγια για μένα
    Είμαι 21,5 φοιτήτρια μακρυά από την πόλη μου. ΄Οταν ήμουν μικρή 5 ετων αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με τα πόδια που με αποτέλεσμα να μην μπορώ να περπατλησω μέχρι την ηλικία των 13 . ¨Οπως καταλαβαίνεται είναι πολλά χρόνια - ενδιάμεσα εκτος απο το να είμαι σε καροτσάκι είχα και την υποστίρηξη με πατερίτσες . Λόγο του προβληματος το μόνο άθλημα που μπορούσα να κάνω ήταν κολύμβηση που με βοηθησε παρα πολυ ομολογουμενος !
    Γενικά όλα μου τα παιδικά χρόνια ήταν κάπως σαν... Ούτε στον εχθρόμου !!! Πολύ ρατσισμός !!! Τέσπα το κύριο πρόβλημα που μου δημιούργησε όλο αυτό είναι να είμαι υπερβολικά κλειστη προς τους αλλους ανθρώπους και όποτε 'ανοιγόμουνʽ την πατούσα ή έκανα κακό σε άλλους γιατί δεν ήξερα να φέρομαι.
    Η οικογένεια μου(μπαμπας ,μαμα , αδελφος ) με αγαπούν πιστεύω και θέλουμε ο ένας το καλύτερο για τον άλλον ! Αλλά ο τρόπος τους στο θέμα των κιλών είναι ο χειρότερος που θα μπορούσαν να έχουν . ΄Αν κανω κάποα προσπάθεια (1η προσπάθεια 17 χρονων 1,60 70 κιλά , 2η 18χρ 1,65 75 κιλά , 3η 1,65 85 κιλα ) πάντα άκουγα σιγά μην τα καταφέρεις και ιδίως το οτι ο αδελφος μου απο τότε που ήμουν μικρή με έλεγε χοντρη (!) αν κατάφερνα κάτι μετά απο λίγο καιρό τα παρατούσα!
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΟ αυτο που χρειάζομαι είναι λίγη υποστήριξη ( θα προσπαθούσα να την έχω απο τις φίλες μου αλλά δεν έχω :/ )

    Γενικά τώρα που μένω μόνη μου (λόγο σπουδών) μπορώ να
    έχω τον έλενχο του τι τρώω , πχ καθημερινές τρώω στη σχολή το φαι που έχει το μεσημέρι με σαλάτα - προσπαθώ να μην τρώω ψωμί - και το βράδυ κανένα φρούτο , η καμιά σοκολάτα (δεν κόβεται με τίποτα μονο ελαττωνεται) ή αν βγώ έξω καμία πίτα με κοτόπουλο. τα οποία δεν τα βρίσκω υπερβολικά. Τα σαββατοκύριακα τρώω η μακαρόνια η καμια μπριζόλα ή πίτες (2) αν βαριέμαι να μαγειρέψω .
    Πάντα τρώω πρωινό ! Και πάντα την ημέρα ίδιες πάνω κάτω ώρες. ΄Εχω πρόβλημα με τον θυρωιδή και πέρνω τ4 αλλα πιστευω ότι είναι δικαιολγία.
    Το μέρος που είμαι μου δίνει την δυνατότητα να μετακινούμε με ποδήλάτο και έτσι το εκμεταλεύομαι όσο μπορω - δεν κάνει να κάνω λόγο του προβλήματος που είχα )
    1 ιουνίου ξεκίνησα να τρώω 3 φορες την μέρα , και να χρησιμοποιώ τα lipotox ήμουν 85 κιλά (το ύψος παραμένει 1,65) δεν έχω ανέβει στην ζυγαρία θα ανέβω την παρασκεύη. Ξέρω ότι τα πρώτα 3 κιλά είναι υγρά . Επισης πινω πλέον πολύ νερο. ΄Εχω ένα ατομικο μπουκαλάλι των 750 μλ και πίνω 5 την ημερα. Τρώω και φρούτα σήμερα για παράδειγμα αγόρα πεπόνι το έκοψα κομματάκια τα έβαλα σε ένα μπολ για να το έχω για απογευματινό. Ακόμα τρώω εώς της 7 τίποτα μετά . Ε αυτα
    πωπω το ξανα δίαβασα όλο αυτό και είναι αρκετά κουραστικό :/ Ζητώ συγνώμη Ο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
    Για αυτό είμαστε εδώ, για να συμπαραστέκεται η μία στην άλλη μιας και καταλαβαίνουμε το ζήτημα εκ των έσω

    Καλώς ανέφερες τις διατροφικές σου συνήθειες, αλλά μην περιμένεις κάποιον να σου τις διορθώσει. Εσύ παίρνεις την απόφαση για το τι σου ταιριάζει καλύτερα γιατί το βασικό είναι να μάθεις να ζεις με τη διατροφή που θα διαλέξεις. Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ, παρατήρησα ότι ο καθένας τραβάει τον δικό του δρόμο, άλλοι μετράνε θερμίδες, άλλοι όχι, άλλοι το έχουν ρίξει στην γυμναστική, άλλοι όχι και τόσο, άλλοι έχουν περιορίσει τους υδατάνθρακες (like me) άλλοι τους τρώνε άφοβα. Γενικά υπάρχει μία ποικιλία απόψεων.

    Στην ουσία καμία προσπάθεια δεν είναι αποτυχημένη γιατί μαθαίνεις τι να ΜΗΝ κάνεις την επόμενη φορά :smilegrin: Φορ εξάμπλ, εγώ έμαθα να μην ξαναμετρήσω θερμίδες στην ζωή μου :spin: (φυσικά κοιτάζω που και που σε ένα περίπου να ξέρω τι τρώω, 600 με 100 θερμίδες έχουν διαφορά, αλλά παραμένω ακάθεκτη στο περίπου)
    Κάτι που βοηθά στο χάσιμο βάρους είναι οπωσδήποτε να έχεις ασχολίες, όχι απαραίτητα γυμναστική, γενικά προσπάθησε να γεμίσεις τον χρόνο σου με οτιδήποτε σου αρέσει ή σου άρεσε ή θα ήθελες να κάνεις όταν μεγαλώσεις αλλά για κάποιον λόγο δεν αισθάνεσαι μεγάλη ακόμα και το αναβάλλεις :tumble:

    Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ, σε αυτό το νήμα συγκεντρώνουμε πληροφορίες Μύθοι και απαντήσεις

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση ,
    Τα χαπια ο γιατρος μου τα συστησε ενδοκρινολογος αλλα δεν θα τα συνεχισω εχω ταχυκαρδια τα βραδυα και φοβαμαι. Μην παθω και τπτ !
    Διατροφες εχω κανει πολλες και με αναλογες θερμιδες τις εχω απλα δν μπορω να καθομαι να μαγειρευω , εκτος απο την σιτιση της σχολης - για μαγειρευτω , δεν συμφερει στα χρηματα
    θα το παλεψω ομως ξανα και οσο πιο πολυ μπορω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    δυστυχώς δεν έχω ξανακούσει για αυτά τα χάπια.
    Η ταχυκαρδία το βράδυ είναι λίαν εκνευριστική (μου το κάνει το φάρμακο για το άσθμα)
    Από την άλλη πριν το κόψεις γιατί δεν του το λες? Μπορεί να σου αλλάξει την δοσολογία ή να σου προτείνει κάτι άλλο.
    Γιατί δεν πας σε διατροφολόγο?

    Μια χαρά είναι το φαγητό της σχολής, δεν έχει ένα κάρο γλυκά και πάντα υπάρχει σαλάτα :yes:

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    Εχω διατροφες απο διατροφολογους που πηγαινα παλια αλλα δεν με συμφερει απο μεριας χρηματων ή να τις ακολουθησω ή να ξανα παω .

    Ναι εχει παντα σαλατα στην σχολη και ειναι και νοστιμη - πιο πολυ απο το φαι χεχε
    Μου είχε πει ο γιατρος επειδη εχω υψηλο αιματοκριτη οτι ισως να μου κανει ταχυκαρδια και οτι δν ειναι κατι αλλα και παλι δεν ειναι οτι καλυτερο :/

    παλια επερνα και γω σπρει για το ασθμα και για το βραδυ μου χαν δωσει χαπια του στυλ ελαφρια ηρεμιστηκα μετα απο 2 βδομαδες απλα σταματησα το σπρει και οποτε ειχα προβλημα επερνα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    Μετα απο μια βδομαδα 83,1 μακαρι να μην ειναι ολα υγρα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Μπράβο kallianaki συνέχισε την προσπάθεια κι εγώ μαζί σου!
    Πήρα κι εγώ Lipotox χάπια και σκόνες!
    Έχεις το προβάδισμα οπότε σε ακολουθώ κι εγώ προς τα κάτω!
    Αν σου τελειώσουν τα σκευάσματα θα τα ξαναπάρεις?:smirk:

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    δεν ξερω αναλογα τι θα μου πει ο γιατρος. Αλλα δεν μου ειπε να παρω την σκονη μονο τα χαπια . Τι ειναι η σκονη σε τι βοηθαει ;

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    Μετά απο ένα μήνα με τα χάπια , πολύ γυμναστική , παρασπονδίες κτλ είμαι -4,3 κιλά. Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα χάπια και σε καμιά βδομάδα θα πάω να κάνω ορμολογικές εξετάσεις να δώ πως είμαι . Ελπίζω τον Ιούλιο να χάσω άλλα 4 και χωρίς τα χάπια , που πιστεύω οτι μπορώ να το κάνω

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Koritisa, eimai paxia tosa xronia pou exo ksexasi pos einai na eisai adunati i esto ligo paxouli (nomizo pos 85 kila px teleutaia fora imoun sta 17 mou). Exo kanei ekatomuria dietes kai to leo sovara. H moni pou me voithise otan imoun 22 xrono kai exasa 30 kila ta opoia kai DEN ksanapira itan otan ekopsa to psomi , ti zaxari kai to ladi . H diaita itan auti : kovis psomi (kai ta pareklomena dilad pites klp) zaxari (kai ta parelkomena px gluka, anapsuktika me zaxari) kai kathe eidous ladiou voutirou klp. mageireveis diladi xoris ladi. kathe 10 meres epitrepontan ola auta omos mono kathe 10 meres diladi 3 fores to mina. Mporouses omos na fas ta apanta. Etroga makaronia me kima, gemista klp klp,. episis den apagorevonte ta frouta oute oi ksuri karpoi. den einai kourastiki diaita katholou ma katholou eidika otan tin sunithisis (giati to alado fagito stin arxi tha sas fanei mi nostimo) dustixos tora den mporo na tin kano pia (tin exo kanei duo fores) dioti eimai diavitiki pleon (oxi apo ti diaita ) kai episis exo problima xasimou kilon etsi etoimazome gia xeirourgio

    Gnorizo polu kala pos einai i mama px na thelei na sou pei kati kalo gia ta kila sou alla na sto leei me lathos tropo. h mama mou panta to elege me lathos tropo kai etsi to apotelesma gia mena itan apo antidrasi na anoigo tin katsarola kai na mpaino mesa..episis eixe tin tasi na to kanei se giortina trapezia (xristougenna pasxa klp)


    Otan perasa sto tei tis larissas eipa edo einai eukairia giati emena stin estia kai etsi etroga panta sto estiatorio tou tei..etsi apoktisa kai xolisterini kai polu megalo pososto foititon pou trogame sto estiatorio apoktisame xolistrini. polu nostima ta fagita kai oi merides mikres ma polu lipos re paidia (asxeta me ta kila mou to sixenome to lipos sto fagito kai den to troo pote).

    Prepei na sou po pos i dieta pou anefera itan apo giatro tin opoia tin eixe dosi kai se 13 xrono koritsaki (itan 13 xrono kai 85 kila) ma den prepei na tin kaneis polles fores . dostis mia prospatheia kai tha deis apotelesmata eimai sigouri 100%.

    O upothureoeidismos (exo kai ego) den einai oti se kanei na vazeis kila ma den se voithaei na xasis kai to megalutero problima to dimiourgi i TSH an auti einai auksimeni tote pragmatika se empodizei na xasis kila.

    episis na sou po pos imoun apo tous protous pou dokimasan ta Xenical , eixa xasi 15 kila se 3 mines pou ta pira molis ta stamatisa

    Karditsa i larisa perases kai mporeis na kaneis podilato ???

    edo tha eimaste oles oi kainouries sou files na se voithisoume kai na mas voithisis me ton agona pou dinoume oloi mas :starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by kallianaki
    Μετά απο ένα μήνα με τα χάπια , πολύ γυμναστική , παρασπονδίες κτλ είμαι -4,3 κιλά. Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα χάπια και σε καμιά βδομάδα θα πάω να κάνω ορμολογικές εξετάσεις να δώ πως είμαι . Ελπίζω τον Ιούλιο να χάσω άλλα 4 και χωρίς τα χάπια , που πιστεύω οτι μπορώ να το κάνω
    Για τον θυροειδή ή γενικά?

    Αύριο θα πάω για εξετάσεις θυροειδή...

    Νινάπ όταν κόβεις ζάχαρη και αλεύρι λέγεται low-carb, αυτό κάνω κι εγώ, η οποία έχει διάφορες extreme εκδοχές και μία από αυτές είναι που κόβεις και λάδι
    Επειδή τα τρόφιμα που κόβεις (ζάχαρη αλεύρι και τα παρεπόμενα) έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη μειώνεις το ζάχαρο στο αίμα και την έκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας, οπότε ρώτα τον γιατρό σου εάν στην προτείνει να την ακολουθήσεις και να προσέξεις γιατί όταν την ακολουθούν διαβητικοί χρειάζεται να μειώσουν την δοσολογία των φαρμάκων καθ'ότι τα χρειάζονται σε μικρότερες ποσότητες
    Αλλά πρέπει να συμβουλευθείς γιατρό και για τη δίαιτα και για την δοσολογία των φαρμάκων όποτε ακολουθείς διαφορετική διατροφή

    Επίσης, δεν ξέρω τι έχεις διαβάσει, απλά πρόσφατα το διαβασα και σοκαρίστηκα γιατί όταν εμφάνισε η μητέρα μου διαβήτη (εκεί ήταν που από υπέρβαρη έγινε παχύσαρκη) ο γιατρός της την άφησε με την εντύπωση ότι θα ζει με τον διαβήτη μια ζωή λες και είναι ανίατη ασθένεια. Ο διαβήτης είναι μια κατάσταση (όχι αρρώστια) που είναι αναστρέψιμη με σωστή διατροφή!!!

    Με το ξενικάλ έχασα πολλά και πήρα πολλά, πάρα πολλά, πιο πολλά από αυτά που έχασα, μου το είχε γράψει η ενδοκρινολόγος μου. Ο επόμενος ενδοκρινολόγος μου έδωσε να πίνω κάτι ζουμιά για να αντικαθιστώ γεύματα. Έχασα-ξαναπήρα. Μετά ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε (χωρίς να τον ρωτήσω καθ'ότι είχα αρχίσει να χάνω ελπίδα) να πάρω φάρμακα που μειώνουν την όρεξη.
    Μετά δεν ξαναπάτησα σε γιατρό :spin:
    Με περπάτημα, μόνο αφού δεν άντεχα κάτι άλλο, πήγα από τα 135 στα 115, αυτό μου πήρε γύρω στα 4 χρόνια, αλλά δεν έκανα δίαιτα, τον αγλέορα έτρωγα και πάλι, απλά προσπάθησα να περπατάω 20 λεπτα με μισή ώρα την ημέρα. Στα 115 τον περασμένο Σεπτέμβριο αρχίζω να κάνω γυμναστική με κάτι βιντεάκια μεσω youtube 3-4 φορές την εβδομάδα και πολύ γρήγορα πέφτω στα 96. Τώρα ξεκίνησα low-carb και επιτέλους ένιωσα πως είναι να ζεις χωρίς να πεινάς και να σκέφτεσαι συνεχώς το φαί.
    Θέλω να πω ότι μια χαρά χάνονται τα κιλά με όποιον τρόπο θες εάν το θες και προσέχεις τον εαυτό σου, όχι στερητικές δίαιτες (ξενικάλ ή ζουμιά). Αλλά το έχω αποδεχτεί ότι θα μου πάρει τουλάχιστον ένα ακόμα χρόνο να φτάσω στα 75 και σιγά σιγά εισάγω στον τρόπο ζωής μου περισσότερες ασχολίες που με κρατούν υγιή, αυξάνουν τον μεταβολισμό και μπορώ να τις κρατήσω για το υπόλοιπο της ζωής μου. Απλά: ό,τι δεν το φχαριστιέμαι δεν το ακολουθω, π.χ. δεν κόβω ελαιόλαδο, γαλακτοκομικά, δεν κάνω γυμναστική που δεν μου αρέσει, κάνω μαθήματα χορών μέσω youtube 3 φορές την εβδομάδα, εάν μου αρέσει ένα γλυκό κάθομαι με τις ώρες να βρω συνταγές στο ίντερνετ και να το φτιάξω μόνη μου όχι με ζάχαρη αλλά με στέβια. Τρώω τέλεια μάφιν χωρίς ζάχαρη και αλεύρι κάθε μέρα
    Δεν γίνεται να αλλάξουμε τον εαυτό μας για να αδυνατίσουμε. Και αν το κάνουμε θα έχουμε εφήμερα αποτελέσματα. Κοιτάω τι μου αρέσει και τι όχι και σιγά σιγά αλλάζω τρόπο ζωής και διατροφής προς κάτι πιο υγιές. Το χάσιμο των κιλών απλά συνέβηκε, αλήθεια λέω! Ζυγιάζομαι μια φορά το δίμηνο (παλαιότερα μια φορά το χρόνο) και βλέπω τα κιλά να φεύγουν και τα ρούχα μου να μην μου κάνουν. Αλλά δεν έχω ως μέτρο τη ζυγαριά αλλά την υγεία μου, τι αντέχει το στομάχι μου, τι δεν με κάνει να πρήζονται τα πόδια μου μόλις περπατήσω λίγο (η ζάχαρη πανάθεμα τη), τι τρώμε πριν κοιμηθούμε για να κοιμηθώ καλύτερα και να ξυπνήσω χωρίς πρησμένο πρόσωπο, τι με βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του εντέρου
    Γενικά ακούς το σώμα σου, του προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς και αυτό σε ανταπόδοση θα σταματήσει να κρατάει το παραπάνω βάρος γιατί δεν θα είναι σε κατάσταση άμυνας συνέχεια

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    O γιατρος μου είπε να σταματήσω τα lipotox και μετα που θα κανω και τις ορμολογικες εξετασεις θα μου αυξησει η θα μου μείωσει τα Τ4 και την πρωτη φορα που είχα παει μου είχε πει οτι μετα αναλογα τι θα δείξουν οι εξετασεις θα κανω και εναν υπέριχο.

    Νιnap όντως αν κόβουμε το ψωμί μας βοηθάει πολύ!!! είδα διαφορα! επεισης αν κουνιομαστε απο εντατικη γυμναστικη , μια απλη βολτα το τετραγωνο μεχρι και τις δουλειες του σπιτιου ειναι υπερ μας. Και φυσικά πρώτα απ όλα ότι κάνουμε το κάνουμε για την υγεία μας , να αισθανομαστε εμείς καλύτερα και τελός για τους άλλους. Εισαι σίγουρη για το χειρουργείο ???

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    otiosa παντως μπραβο σου! εχεις κανει αρκετη προσπάθεια και εχεις ανταμοιφθει απ ότι φαίνεται!!! εχω κάνει πολλες προσπαθειες αλλα περιπου οταν ειμαι στα 80 κιλα τα παρατάω . μακαρι να μην το κανω και τωρα. α! και το πολυ νερο με εχει βοηθησει , οχι μονο για τα κιλα αλλα γενικα βλεπω και το δερμα μου πιο ομορφο , πιο λειο και πιο φωτινο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by kallianaki
    otiosa παντως μπραβο σου! εχεις κανει αρκετη προσπάθεια και εχεις ανταμοιφθει απ ότι φαίνεται!!! εχω κάνει πολλες προσπαθειες αλλα περιπου οταν ειμαι στα 80 κιλα τα παρατάω . μακαρι να μην το κανω και τωρα. α! και το πολυ νερο με εχει βοηθησει , οχι μονο για τα κιλα αλλα γενικα βλεπω και το δερμα μου πιο ομορφο , πιο λειο και πιο φωτινο.
    αυτό ξαναπέστο!!! με την διατροφή που κάνω τώρα πρέπει να πίνω πολύ νερό, το λιγότερο 8 ποτήρια μεγάλα την ημέρα
    Έφυγε η κυτταρίτιδα!!!! Έχει μείνει μόνο σε ορισμένες περιοχές
    Χωρίς πλάκα έχω χάσει ένα 80% από την κυτταρίτιδα, μια χαρά!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    31
    :O μπραβο!! που η κυτταριτιδα ειναι και δυσκολη υποθεση!!! μπραβο !! μπραβο!!
    Αφηστε!!! χτες ξεσαλωσα κανονικα βγηκα με κατι κοπελες και πηγαμε για μπυρα , μετα σε ταχυφαγιο και μετα ξανα μπυρα !! ελπιζω να το ισορροπίσω τις επομενες ημερες :/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •