γαστρίτιδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    2

    γαστρίτιδα

    γεία σας είμαι 17 χρονών και έχω γαστρίτιδα εδώ και ένα μήνα.....έχω πάει και σε γιατρό και μου βρήκε οτι έχω γαστρίτιδα και οισοφαγήτιδα πρώτου βαθμού...μου έδωσε μια αγώγη αλλά όταν είναι να πάω να γράψω εξετάσεις με πιανεί ναυτία και ανακάτεμα και τα φάρμακα δεν με πιανούν οπότε αναγκάζομε και παίρνω 4-5 βαλεριάνες για να ηρεμίσω.......ξέρει κανείς πόσο κρατάει μια γαστρίτιδα γιατί έχω ακούσει διάφοραχ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    γειά σου...ειμαι 29 χρονων έχω διαφραγματοκήλη,οισοφαγήτ� �δα πρώτου βαθμού κ γαστρίτιδα.το προβλημα ξεκινησε οταν ημουν 16 χρονων..τα φαρμακα σε βοηθανε αλλα δεν φτανει μονο αυτο.πρεπει να αποβαλλεις το ΑΓΧΟΣ και να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες..καταναλωνε με μετρο τα λιπαρά γεύματα, τα τηγανητά , τη σοκολάτα, τον καφέ , τη μέντα, τα αλκοολούχα ποτά, τους όξινους χυμούς φρούτων..εξάλλου εσύ θα έχεις καταλαβει ποια φηγητα σε πειραζουν..σωστα?.βρες ενα καλο γαστρεντερολογο να σε παρακολουθει..κ ολα θα πανε καλα:blush:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Λοιπόν, εγώ ξεκίνησα από γαστρίτιδα στα 16 και κατέληξα με "εξελκοτικι" γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα A στα 22. Αγωγή με maalox στην αρχή όταν ήμουν 16 αλλα μετά πέρασα στην αγωγή με Losec ανά 3 μήνες. Αφού όμως είχα κάνει γαστροσκόπηση. Έχεις κάνει γαστροσκόπηση?

    είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ καν να μυρίσω τίποτα..τα σκουπίδια μου προκαλούσαν εμετό, το πρωινό βούρτσισμα στα δόντια ..εμετό, το νερό ...εμετό...μέχρι πριν να κάνω την επέμβαση την έβγαζα με maalox (αν δεν ήμουν σε φάση θεραπείας γιατί τα losec μπορείς να τα πάρεις αν 3 μήνες) τώρα δεν έχω κανένα σύμπτωμα μετά την επέμβαση εκτος από καμια φορα με το "βουρτισμα" τον δοντιών.

    όπως είπε και η Βασιλική..απέφυγε τα λιπαρά , τηγανητά, γλυκα, ξινά, και όξινα φρούτα. εμενα μου είχε απαγορέψει το πορτοκαλι και το πορτοκαλι χυμό επίσης....και προσπάθησε να περιορίσεις το άγχος σου κουκλίτσα μου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    ninap σε καταλαβαίνω απόλυτα..εγώ αυτή τη στιγμή κάνω ένα μήνα θεραπεία με nexium γιατι το στομάχι μου είναι σε έξαρση..τις πρώτες 7 μέρες δεν μπορούσα να φαω απολύτως τίποτα και μπαινόβγαινα στα νοσοκομεία με ορούς...τώρα ακολουθώ μια διατροφή με ψητά μιας κ δεν μπορώ με τίποτα να φάω τα βραστά λαχανικά..με έχει ρίξει ψυχολογικά όλο αυτό..την θολοπλαστική Nissen έκανες??έχω ακούσει ότι με την επέμβαση δεν απαλλασεσαι οριστικά απο το πρόβλημα..η δικιά σου εμπειρία ποια είναι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Βασιλική καλημέρα,

    Υπέφερα για πολλά χρονια Βασιλική. είχα μόνιμος γεύση αυγού στο στόμα από το στομάχι, πολύ τσούξιμο στον οισοφάγο και στο στομάχι και πολύ εμετό

    εμενα προσπάθησαν πρώτα να μου κάνουν ακτινογραφία στομάχου αλλα δεν μπορούσα καν να κρατήσω στο στομάχι το σκιαγραφικό υγρό, το οποιο είναι και ένα τεραστιων διαστάσεων ποτήρι, το έκανα εμετό μέσα στο ιατρείο άμεσος.

    μετά μου έκαναν γαστροσκόπηση.

    εγώ έκανα αλλου είδους επέμβαση, έκανα γαστρικό bypass, μίκρυνα δηλαδή το στομάχι μου, το νέο στομάχι είναι σε μέγεθος αυγού και το παλιό στομάχι ενώ λειτουργεί δεν εισέρχεται φαγητό καθόλου σε αυτό. η επέμβαση που έκανα δεν είχε σχέση με την "εξελκοτικι" γαστρίτιδα αλλα εδώ και 4 μήνες που την έκανα δεν έχω προβλήματα με το νέο στομάχι ούτε και με τον οισοφάγο. βεβαια όπως καταλαβαίνεις και οι ποσότητες που τρώω είναι μηδαμινές και τηγανητά / γλυκα δεν τρώω και τα φρούτα που τρώω είναι 50gr την ημερα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    καλησπέρα!!

    πο πο υπέφερες πολύ..τουλάχιστον τώρα είσαι καλύτερα. εγώ είμαι σε φάση που με πειράζουν όλα..κ από ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει χειρουργική λύση..είναι κάτι που το έχεις μόνιμα,απλά θέλει πολύ προσοχή γιατί με τα χρόνια υποτροπιάζει..:no:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    ναι Βασιλικούλα μου θα το έχεις πάντα απλά πρέπει να προσεχεις να μην "τρος" τηγανητά και πολλές ζάχαρες και όξυνα φρούτα και πχ το αυγολέμονο να μην έχει πολύ λεμόνι μέσα (πες τι μαμά σου να το κάνει με μισό λεμόνι η ένα αν κάνει πολύ φαγητό).

    απλά μετά τι θεραπεία λογικά θα σου δώσουν zandac η maalox ..αυτό με κρατούσε χρονια να μην έχω καούρες τουλάχιστον

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    4
    ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου..καλη χρονιά με καλύτερη ψυχολογια!!!:grin:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •