θέλω να χάσω κιλά..!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1

    θέλω να χάσω κιλά..!!!

    καλησπέρα σας, νέο μέλος εδώ στο forum, ονομάζομαι ακης είμαι 18 χρόνον και έχω πρόβλημα με το βάρος μου.! το ύψος μου είναι γύρο στο 1,77 και είμαι 105 κιλά... έχω και υποθυροειδισμό και περνώ τα T4 των 75mg η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ τακτικός με το χάπι του θυροειδή και το έκοψα απότομα εδώ και 4 μήνες.. <<τώρα βεβαια το άρχισα ξανά>> γιατί μου είπε ο ενδοκρινολόγος ότι θα περνώ κιλα.. κιταχτε να δειτε τώρα πιο είναι το πρόβλημα μου και με ανήσυχη πολύ.. επειδή έχω έντονο άγχος και μερικά ψυχαναγκαστικά σε πολύ ελαφρύ βαθμό.. άρχισα μια θεραπεία με αντικαταθλιπτικά και μπορώ να πω ότι είδα πολύ καλή βελτίωση με την ψυχική μου υγεία..! τώρα σκέφτομαι όμως το εξής ρε παιδιά ότι από 85 κιλά που ήμουνα πριν πάρω τα αντικαταθλιπτικά έφτασα στα 105.. και χωρίς να τρώω και τόσο πολύ. δηλαδή όσο περνώ το φάρμακο σκέφτομαι ότι δεν θα μπορώ να χάσω κιλά. αν το κόψω θα έχω την υποτροπη του άγχους.. :sniffle: βρήκα το κατάλληλο φάρμακο που με βοηθάει και μου αυξάνει το βάρος?? δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση πείτε μου τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    γεια σου ακη,
    ηθελα να σε πω διαβαζοντας το θεμα σου,οτι δεν επρεπε να σταματησεις τα χαπια για το θυροειδη,
    δεν ειναι μονο τα κιλα που θα παρεις μα τοσα ακομα που σχετιζονται με το θυροειδη,να ξερεις αυτο το αγχος,τα ψυχαναγκαστικα,η καταθλιψη,ολα μα ολα σχετιζονται με τον υποθυροειδισμο.
    οποτε μη σταματας να τα παιρνεις θα δεις οτι θα βελτιωθει και η ψυχικη σου υγεια και φυσικα αν εισαι καλα μεσα σου θα προσπαθησεις με μεγαλυτερη ορεξη για το εξω σου!
    εισαι μικρος και ειναι κριμα να το αφηνεις ετσι.
    οποτε παρε τη θυροξινη σου,κανε οτι σε λεει ο ενδοκρινολογος σου,συνεχισε και τα αντικαταθλιπτικα και ζητησε μια διατροφη απο τον γιατρο σου-ενδοκρινολογο-για να σε βοηθησει να χασεις αν γινεται καποια κιλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    καλημερα ακη και καλως ηρθες!!!

    διαβαζοντας το μηνυμα σου χθες ηθελα να σου πω ακριβως αυτα. ο υποθυροειδισμος δεν ειναι απλως οτι παιρνεις κιλα , ειναι ολα αυτα που σου ειπε η lineal παραπανω. θα σου πω κατι χαρακτηριστικο , εγω παρολο που ειχα παρει 30 κιλα και ηδη ο πατερας μου ειχε υποθυροειδισμο δεν το ειχα ψιλιαστει , το καταλαβα οταν αρχισα να εχω σοβαρη καταθλιψη, εκλαιγα ολη μερα και χαρακτηριστικα θυμαμαι εβλεπα μαυρα συννεφα πανω μου!!! καταλαβαινεις τι εννοω νομιζω.

    επειδη εκει που ησουν ημουνα σου λεω θελει χρονο αλλα θα ρυθμιστει ο θυροειδης σου και θα γινουν ολα.

    και κιλα θα χασεις και θα φτιαξει η διαθεση σου .

    οτι θελεις διαθεση σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •