ψυχολόγος στο δημόσιο, Αθήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    16

    ψυχολόγος στο δημόσιο, Αθήνα

    καλησπέρα σας

    απευθύνθηκα στο Αιγινήτειο αλλά δεν προσφέρουν, λέει, ψυχολογική υποστήριξη παρά μόνο ψυχιατρική

    επίσης, τα ραντεβού αργούν μήνες, γι΄ αυτό και 24/24ωρο υπάρχει πάντα διαθέσιμος Ψυχίατρος στα εξωτερικά ιατρεία του Αιγινητείου ο οποίος αντίστοιχα με το περιστατικό κατευθύνει...

    γνωρίζετε νοσοκομεία ή κέντρα ψυχικής υγείας στα οποία υπάρχει η δυνατότητα συνεδριών με ψυχολόγο χωρίς πληρωμή, μόνο με το βιβλιάριο του ταμείου και τα ραντεβού να μην έχουν αναμονή 3 μήνες και...;!

    για Αθήνα ενδιαφέρομαι


    ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Δυστυχώς σε όλα τα νοσοκομεία υπάρχει τρομερή αναμονή! Αναζήτησα κι εγώ για πρόσωπο του στενού μου περιβάλλοντος ψυχολογική βοήθεια, και μόνο από το Αιγινήτειο μπόρεσα να πάρω μια τηλεφωνική "συμβουλευτική". Κέντρα ψυχικής υγείας υπάρχουν, πχ σε μένα πρότειναν λόγω γεωγραφικής κατανομής να απευθυνθώ στο Παγκράτι, και μάλιστα πρέπει να απευθυνόμαστε μόνο εκεί που ανήκουμε τομεακά - δηλαδή εκεί που έχουν χωρίσει τα γεωγραφικά όρια οι διάφορες δομές. Ωστόσο, παντού υπάρχει πολύμηνη αναμονή, ακόμη και στο ΙΚΑ ο χρόνος ξεπερνάει το δίμηνο!
    Μπορείς να απευθυνθείς σε ΜΚΟ, που δεν θα χρειαστούν ούτε το βιβλιάριο του ταμείου. Αν θέλεις ψυχολογική υποστήριξη, πάρε τηλέφωνο στην Κλίμακα, 210-3417160-3. Υπάρχουν εθελοντές ψυχολόγοι που παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη σε εβδομαδιαία βάση χωρίς πληρωμή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Vasia καλησπέρα.. Είμαι ψυχολόγος και γνωρίζω και άλλους φορείς (εκτός από νοσοκομεία) που παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη δωρεάν ή με ενδεικτικό κόστος (ενημερωτικά και τα νοσοκομεία στην τακτική παρακολούθηση θέλουν 5?/συνεδρία) . παρ'όλ'αυτά ακριβώς επειδή οι καταστάσεις είναι πολύ περίεργες τον τελευταίο καιρό δεν ξέρω τι ακριβώς θα βρεις (αναμονή, παρεχόμενες υπηρεσίες, κόστος κτλ), οπότε θα σε ενημερώσω αλλά με κάθε επιφύλαξη. Αν θες πες μου περιοχή που μένεις ώστε να δω τι υπάρχει κοντά σου και επίσης αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο αίτημα (πχ διατροφικη διαταραχή) για να δω αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κάποια μκο.

    Βέβαια γνώμη μου είναι καλύτερα 1 φορά το μήνα σε ιδιώτη παρά κάθε βδομάδα στο δημόσιο, αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.
    Αννα65 οι υπηρεσίες της Κλίμακας απ'όσο γνωρίζω απευθύνονται σε καθαρά περιθωριοποιημένες ομάδες (μετανάστες, τσιγγάνους, άστεγους, αλλόθρησκους κτλ)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Γεια σου vasia..
    Πάνω κάτω τα πράγματα είναι όπως στα είπαν η konina και η anna65.
    δυστυχώς τώρα στην Ελλάδα όι καταστάσεις είναι πολύ περίεργες..
    Είχα πάει και εγώ πριν κάτι μήνες σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας με εβδομαδιαίο ραντεβού με μόλις 5 ευρώ.
    Στν αρχή είχα μία πάρα πολύ καλή ψυχολόγο αλλά στην συνέχεια με άλλαξαν γιατί έσπασε το πόδι της και έπρεπε να βγεί σε άδεια..η δεύτερη ψυχολόγος δεν ήταν για μένα(πολύ απρόσιτη και χωρίς διάλογο) και έτσι αφού δεν είχα επιλογή σταμάτησα να πηγαίνω..καταλήγω σε αυτό που σου γράφει η konina. καλύτερα κάθε μήνα παρά κάθε εβδομάδα εκτός αν τύχεις σε πολύ καλό επαγγελματία σε κάποιο δημόσιο κέντρο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Konina, κι εγώ θεωρούσα πως οι ΜΚΟ απευθύνονται σε περιθωριοποιημένες ομάδες, όμως δεν είναι έτσι. Αναφέρω τη συγκεκριμένη (σίγουρα πρέπει να υπάρχουν κι άλλες), καθώς υπάρχουν άτομα από το στενό μου περιβάλλον που έχουν βρει ανταπόκριση εκεί, χωρίς να ανήκουν σε κάποια ευαίσθητη ομάδα πέρα από διαγνωσμένη κατάθλιψη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Anna μου συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή, αλλα σε καμία περίπτωση δεν αφορουν ολες οι ΜΚΟ περιθωριοποιημένες ομάδες!! εγώ πχ εργάζομαι σε μια ΜΚΟ η οποία υποστηρίζει ανθρώπους που εμπλεκονται με τον καρκίνο. Η κάθε ΜΚΟ απευθύνεται σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων. ʼλλες σε παιδιά, άλλες σε γονείς, άλλες σε καρκινοπαθείς, αλλες σε εξαρτημένους κτλ. Απλά η Κλίμακα παρέχει υπηρεσίες σε ανθρώπους "κοινωνικά" περιθωριοποιημένους. Εκτός αν έχουν την δυνατότητα να είναι πιο ευέλικτοι στο κοινό στο οποίο απευθύνονται (το οποίο δεν το γνωρίζω). Αλλά επίσημα η γραμμή που έχουμε ως ψυχολόγοι είναι να παραπέμπουμε στην Κλίμακα μετανάστες, άστεγους κτλ ώστε να μπορέσουν εκεί να τους εξυπηρετήσουν καλύτερα. Αυτές κιόλας είναι οι παρεχόμενες υπηρεσίες σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Κι έγω έχω ψάξει αρκετά για κάποιον ψιχολόγο με χαμηλό κόστος αλλά δεν έχω βρει τίποτα :/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •