Γιατί είναι κακό, να είσαι χοντρός???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1

    Γιατί είναι κακό, να είσαι χοντρός???

    Σήμερα έζησα κάτι που να πω ότι δεν με ταρακούνησε ή τουλάχιστον δεν με έκανε να σκεφτώ,θα πω ψέματα.Ο ανιψιός μου είναι ένα παιδάκι 11 χρονών, που παίζει να έχει 2 κιλά παραπάνω..Η γιαγιά του την ώρα που του έβαζε να φάει μεσημεριανό,του είπε ''κοίταξε μη τρως πολύ γιατί τα πήρες τα κιλάκια σου'' με πολύ γλυκό τρόπο βέβαια,αυτό τον τρόπο που μόνο οι γιαγιάδες έχουν..Τότε ο μικρός την κοιτάει μέσα στα μάτια έτοιμος να βάλει τα κλάματα και αφού ακούει εμένα να φωνάζω,έλα βρε μια χαρά είναι το παιδί,λέει:και που είναι το κακό του να είσαι χοντρός??γιατί όλοι λένε ότι οι χοντροί είναι και άσχημοι??Και του λέω ποιος στο είπε αυτό?και λέει:όλοι όλοι το λένε πως οι χοντροί είναι άσχημοι..αφού δεν είναι άσχημοι οι χοντροί που ξέρω εγώ,γιατί το λένε όλοι αυτό??Ἥ αλήθεια είναι πως δεν ήξερα τι να του απαντήσω.Του είπα απλά πως να μην ακούει κανέναν και να κρατήσει αυτή την όμορφη άποψη που έχει για πάντα..Δεν ξέρω ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Θάνο, ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι η γιαγιά είπε όσα είπε ορμώμενη από αγάπη για το παιδί. Συνεχίζουμε, σκεπτόμενοι ότι το επιπλέον βάρος είναι πρόβλημα και για την υγεία και για την αυτοπεποίθηση του ατόμου και δημιουργεί προβλήματα και μόνο.
    Δεν υπάρχουν στεγανά του τύπου "οι χοντροί είναι ωραίοι" ή καλοί άνθρωποι ή δεν ξέρω τι. Τα κιλά είναι βάσανο και καλό είναι το παιδί να μάθει από τώρα να διαχειρίζεται το σώμα του, ώστε να μη φτάσει αργότερα να ζει μία ζωή με δίαιτες, χειρουργεία και όλα αυτά τα όμορφα, που εμείς γνωρίζουμε καλά.. Αν η γιαγιά τοποθετήθηκε λίγο άγαρπα, πες του εσύ ότι η υγεία μας υπαγορεύει να είμαστε σε φυσιολογικά κιλά. Όσο για το τι είναι φυσιολογικό, αυτό θα το καθορίσει ο ίδιος και μόνο. Όπως αισθάνεται άνετα. Σκοπός είναι να νιώθουμε όμορφα μέσα στο σώμα μας και όχι να ψυχαναγκαζόμαστε με πρότυπα ομορφιάς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    453
    πολυ γλυκο το παιδακι και μπραβο του!καλα εκανες και το συμβουλεψες ετσι θανο.
    αληθεια γιατι του ηρθαν κλαματα αφου η γιαγια το ειπε με καλο τροπο;
    η αληθεια ειναι παντως οτι ειναι σπαστικο την ωρα που πας να φας μεσημεριανο να σε λεει ο αλλος "προσεξε ποσο θα φας"¨.ισως ντραπηκε που το ακουσες εσυ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Οπως να'χει το πραγμα, ξερουμε οτι το παχος περιοριζει. Θυμαμαι τη ξαδερφη μου οταν ημουν μικρη, (εγω ημουν περιπου 14 χρονων και ο ανηψιος μου 7 η 8) και ηθελε να φαει κι αλλα μακαρονια, και αρχισε να γκρινιαζει, και η ξαδερφη μου του εβαλε τις φωνες "Εχεις κανει διπλες στα πλευρα σου, δεν θα γινεις σαν τον αποπανω που δεν μπορει να παρει ανασα στα 5 βηματα, εφαγες δυο μεριδες, φτανει!" Και του επιασε τη διπλα στα πλευρα.

    Φυσικα το πιτσιρικι ψιλοεκλαιγε, και ηρθε σε μενα και μου ειπε "μη τυχον και του δωσεις τιποτα, εχει φαει 2 πιατα φαι ηδη". Σαφως και τη ακουσα αλλα ηθελα να του δωσω κατι στα κρυφα, οσο το σκεφτομαι πλεον, κακο θα του εκανα. Τ

    ον εγραψε σε αθληση(νομιζω ποδοσφαιρο η μπασκετ, δεν ειμαι σιγουρη) και σημερα ειναι σε φυσιολογικο βαρος και καλη υγεια.

    Το παχος ειναι συνδεδεμενο με αλλες "ασχημιες". Δυσκινησια, κακη θρεψη, κακη υγεια, κακες μυρωδιες απο ιδρωτα, κακες επιλογες.... δεν ειναι κατ'αναγκη η "ασχημια" ως εικονα.

    Ελπιζω το πιτσιρικι να μη το πηρε κατακαρδα και του βγει το αναποδο που ηθελε η γιαγια να πει, αλλα καλο ειναι να προλαμβανονται ολα στη αρχη τους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    σε αυτές τις ηλικίες παίζει μεγάλη σημασία η εμφάνιση, τα παιδιά δεν κάθονται να το ψυχολογήσουν, οι φιλίες τους είναι εφήμερες.
    όσο ωριμάζει το άτομο θα αρχίσει να κρίνει με διαφορετικά κριτήρια στο θέμα "μετράω τον άνθρωπο", μπορεί να παραμείνει στα ίδια κριτήρια με τα παιδικά χρόνια μπορεί και όχι.
    Δυστυχώς στα παιδιά όποιος είναι λίγο διαφορετικός θεωρείται "προβληματικός". Και ακόμα κι αν δεν το πιστεύουν όλα τα παιδιά που δεν είναι διαφορετικά (bystanders) θα φοβηθούν να σταματήσουν το bullying(εκφοβισμός-χλευασμός)
    Αυτός είναι ο κανόνας όχι μόνο για εμφάνιση αλλά και για απόψεις, τρόπο σκέψης, σεξουαλικότητα κ.α.
    Ένα καταπληκτικό βιβλίο είναι το Lord of the flies Σιγουρα υπάρχει ελληνική μετάφραση αλλά δεν το έχω ψάξει. Δώσε του το να το διαβάσει.
    Από φίλους μου που μεγάλωσαν Καναδά άκουσα ότι είναι στάνταρ βιβλίο που πρέπει όλα τα παιδιά να διαβάσουν στις πρώτες τάξεις της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είναι μέρος της ύλης τους. Δεν κάνουν μόνο αποσπάσματα λογοτεχνίας αλλά διαβάζουν κάποια βιβλία από την αρχή ως το τέλος και αυτό είναι ένα από τα επιλεγμένα του υπουργείου τους.
    Βλέπεις πως λειτουργούν τα παιδιά, χωρίς κανόνες χωρίς να το πολυψάχνουν, εμείς ως ενήλικες πρέπει να τους τα εμφυσήσουμε αυτά. Το στρουμπουλό παιδί που είχε δυνατό καθαρό μυαλό και καλό χαρακτήρα έχει κακό τέλος.
    Ένα ρητό που διάβασα στο ίντερνετ έλεγε: προσπαθούμε να αφήσουμε έναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας και όχι καλύτερα παιδιά για τον κόσμο. Πόση αλήθεια να έχει...
    Μια μέρα σε χώρο υποδοχής γονέων σχολείου βρήκα φυλλάδιο που έλεγε για ποιους λόγους πρέπει να προσέχει ένας γονέας το βάρος του παιδιού του. Πρώτος ήταν η υγεία. Δεύτερος ότι θα το πειράζουν στο σχολείο και ότι για αυτό είναι υπεύθυνος ο γονέας του παιδιού. Να προσπαθεί να δημιουργήσει τύψεις σε έναν γονέα ( :shocked2: ) και όχι να ενοχοποιήσει τους γονείς/καθηγητές/εκπαιδευτικό σύστημα που υποστηρίζει (ενεργά ή έμμεσα) τον κακώς εννοούμενο ανταγωνισμό (για το απόλυτο τίποτα, στείρα γνώση χωρίς φαντασία τα υποχρεώνουμε να μάθουν) και το "ο θάνατος σου η ζωή μου".

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Ο άρχοντας των μυγών λέγεται στα ελληνικά
    περίληψη στα ελληνικά
    http://anamesastoustoixous.blogspot....blog-post.html
    http://fridge.gr/book-review/lord-of-the-flies/

    Είναι συγκλονιστικό βιβλίο, ανατρίχιασα μόνο που το ξαναθυμήθηκα
    Φυσικά ο Γκόλντγουιν πήρε νομπελ :thumbup:

  7. #7
    Η αντίδρασή του πιστεύω πως ήταν αυτή,γιατί τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι αρκετά ευαίσθητα και την παραμικρή κουβέντα την κάνουν υπερβολική στο μυαλό τους.Και όσο μπορώ να θυμηθώ από τα δικά μου παιδικά χρόνια,κάθε φορά που κάποιος μου έκανε παρόμοια παρατήρηση, κάτι έσπαγε μέσα και μπορώ να πω πως στεναχωριόμουν αρκετά.Και όμως όσο και να λέμε όλοι πως αυτό ισχύει μονάχα στα παιδικά μυαλά,και πως οι άνθρωποι καθώς μεγαλώνουν, ωριμάζουν και σκέφτονται πως η εξωτερική εικόνα δε σχετίζεται με την εσωτερική...μάλλον δεν είναι η πραγματικότητα.Μιας και σίγουρα όσοι είχατε ή έχετε αρκετά παραπανίσια κιλά και μιλάω για πολλά...θα έχετε δει ανθρώπους να φέρονται άσχημα ανεξαρτήτως ηλικίας..

  8. #8
    ααα otiosa ξέχασα να σου πω,πως το βιβλίο που περιγράφεις το έχω δει σε ταινία..πρόσφατα σχετικά και είναι συγκλονιστικά ανατριχιαστικό..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    θανο καλησπέρα....έχω να μπω καιρό στο φόρουμ και νομίζω ότι μιλάμε πρώτη φορά μαζί... θα συμφωνήσω με την Ava ότι "το να είσαι χοντρός, είναι ΔΕΝ είναι καλό (το προτιμώ απ'το κακό)" γιατί προκαλεί πολλά προβλήματα στην υγεία μας, τονίζοντας όμως ότι και "το να είσαι πολύ αδύνατος, ΔΕΝ είναι καλό" ακριβώς για τον ίδιο λόγο...

    Επιπλέον θα ήθελα να επισημάνω (χωρίς να γνωρίζω αν πράγματι και κατά πόσον έχει περισσότερα κιλά ο ανηψιός σου) ότι τα παιδιά συχνά είναι πολύ σκλήρά μεταξύ τους... έτσι συνηθίζουν να "κοροϊδεύουν" το ένα το άλλο για την εμφάνισή του, για την διαφορετικότητα του, την ιδιαιτερότητά του κτλ... ως αποτέλεσμα πληγώνουν και πληγώνονται πολλάκις..... σημασία λοιπόν έχει, σε στιγμές ειλικρίνειας και καλής διάθεσης που συζητάνε τέτοια πράγματα να παίρνουν απαντήσεις προς μελλοντική επεξεργασία περισσότερο παρά προς καθησυχασμό....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Θάνο, η γιαγιά μπορεί να μην είχε κακή πρόθεση, αυτό που έκανε όμως ήταν να αναπαράγει αυτό που έχει εκπαιδευτεί να κάνει: να ορίζει πρότυπα για τον τρόπο με τον οποίο πιστεύει πως πρέπει να ζήσουν τα παιδιά και τα εγγόνια της. Ο 11χρονος με την άδολη παιδική σκέψη αποκωδικοποίησε το πρότυπο και διατύπωσε την απορία του όπως μόνο τα παιδιά μπορούν: με αμεσότητα και ειλικρίνεια. Μακάρι να κρατήσει αυτή την ιδιότητά του όσο πιο πολύ μπορεί, καθώς χρειαζόμαστε τέτοια ταρακουνήματα που μας βάζουν και αναθεωρούμε πολλές από τις απόψεις που θεωρούμε δεδομένες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Είναι κακό για την υγεία σου. Για κανέναν άλλο λόγο. Κουράζεις την καρδιά σου, έχεις υψηλότερους παλμούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γιατί είναι κακό, να είσαι χοντρός???


    Θα έπρεπε να ήταν κακό μόνο σε ό,τι αφορά την υγεία και την ελευθερία των κινήσεων σου
    ωστόσο δυστυχώς ο,τιδήποτε εκφεύγει όσων οριοθετούνται ως "φυσιολογικά" δημιουργεί θέματα
    από την απλή πρόκληση,που καλείσαι να ξεπεράσεις μέχρι την πλύση εγκεφάλου,που ρισκάρει
    να τα ενστερνιστείς και να ζήσεις εγκλωβισμένος και δυστυχισμένος στ'αλλότρια στεγανά του.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    18
    Αυτά θα έλεγες στον 11χρονο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σ'εμένα απευθύνεσαι,συννεφιά;
    Απάντησα στο ερώτημα,φεύγοντας απ'το περιστατικό αφορμή για προβληματισμό με τον 11χρονο.
    Στον 11χρονο θα ελεγα να είναι περήφανα ο μοναδικός εαυτός του, ό,τι εκείνον κάνει να νιώθει καλά στο πετσί του.
    Όποτε πάντως με ρωτούσε κάποιο παιδί κάτι για τα κιλά μου,απαντούσα αναφερόμενη και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μου.
    "Γιατί η κοιλιά σου είναι μεγάλη;"Γιατί τα μάτια μου είναι καστανά,τα μαλλιά μου σπαστά,τα χέρια μου δύο και θα σε γαργαλήσουν!"
    Είμαστε πολλά περισσότερα απ'ό,τι ενδεχομένως παρασυρόμαστε να λογίζουμε πως μας καθορίζει.Ας το υποτιμήσουμε και θαύματα θα συμβούν!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    18
    Ναι, Nadine, σ' εσένα απευθύνθηκα, αφού γράφω ακριβώς κάτω από σένα. Είδα κάτι για «αλλότρια στεγανά» και σκιάχτηκα. Προτιμώ να κρατήσω αυτό:

    Originally posted by NADINE
    θα ελεγα να είναι περήφανα ο μοναδικός εαυτός του

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •