Τα κιλά πες πως φεύγουν.. πως διώχνουμε τις κακές σκέψεις? Θα φύγουν μαζί με τα κιλά κι αυτές?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216

    Τα κιλά πες πως φεύγουν.. πως διώχνουμε τις κακές σκέψεις? Θα φύγουν μαζί με τα κιλά κι αυτές?

    Γειά σε όλους!

    Πρώτη φορά γράφω εδώ αν και παρακολουθώ το forum ανά διαστήματα εδώ και χρόνια και μ εχει βοηθήσει αρκετα . Όπως και όλοι εδώ έχω και εγώ πρόβλημα με τα κιλά μου, πράγμα το οποίο επηρεάζει αρκετά τη καθημερινή μου ζωή. Είμαι 25 χρονών, 1.63 ύψος και ενώ μέχρι τα 17 μου ήμουνα πολύ αδύνατη (48-49 κιλά) στις πανελλήνιες πήρα τα πρώτα 10 και μετά κατά τα 2 πρώτα χρόνια ως φοιτητρια (που εμφάνισα και υποθυροειδισμό) άλλα 5-6 φτάνοντας στα 64-65.

    Τα τελευταία χρόνια παίζω σ αυτά τα κιλά φτάνοντας στα 68 ανα περιόδους που έτρωγα αρκετά. Τους τελευταίους μήνες κατάφερα να περάσω το φράγμα των 70. Πρίν από δύο βδομάδες άρχισα προσπάθεια για σωστή διατροφή αφού είχα φτάσει αισίως στα 70-71 κιλά και τώρα έχω πέσει στα 68.5 χωρίς ιδιαίτερες στερήσεις και με μικρές παρασπονδίες στο ενδιάμεσο..

    Είναι η πρώτη φορά που έχω κρατήσει τέτοια διατροφή για τόσες μέρες και νιώθω πως μπορώ να συνεχίσω..Το θέμα μου είναι περισσότερο ψυχολογικό. Όλα αυτά τα χρόνια τα παραπάνω κιλά που είχα, παρόλο που τώρα έχω καταλάβει πως δεν είναι πάρα πολλά, μ έχουν γεμίσει με πολύ άσχημες σκέψεις για τον εαυτό μου. Ειδικά όταν άρχισαν σχετικά σχόλια από φίλους και οικογένεια και κατάλαβαινα ότι έχω στρογγυλέψει.

    Θεωρώ πως έχω φτάσει σε σημείο πολύ χαμηλής αυτοεκτίμησης, ενώ αντικειμενικά είμαι μια χαρά κοπέλα. Δεν δέχομαι εύκολα το φλέρτ- νομίζω πως υπερβάλλουν όταν με σχολιάζουν θετικά, για να φλερτάρω εγώ ούτε λόγος βεβαια.. Όταν με βλέπει κάποιος/α νομίζω ότι το πρώτο που σκέφτεται είναι τα περιττά κιλά που έχω.. Εχω κλειστεί πολύ στον εαυτό μου και δεν με φροντίζω/περιποιούμαι σαν να νομίζω ότι μόνο αν αδυνατίσω δικαιούμαι να τα ζήσω όλα στο φουλ.

    Πιο παλιά δεν έδινα τόση σημασία στο πρόβλημα μου. Τώρα όμως που βλέπω πως περνάνε τα χρόνια και δεν έχω ζήσει αυτά που θα θελα νιώθω πως χάνω τη ζωή μου μ αυτά που κάνω στον εαυτό μου. Ξέρω τι πρέπει να κάνω για να αδυνατίσω (δεν έχω σκοπό να καταφύγω σε express-διαιτες, ούτε να περιμένω να γίνουν θαύματα από τη μια μέρα στην άλλη) αλλά το πως έχω καταφέρει να χαλάσω τη ζωή μου και οι ανασφάλειες που έχω αποκτήσει πως θα φύγουν? Σε ψυχολόγο δεν έχω την οικονομική άνεση να παω..

    Σορρυ για το μεγάλο post!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,συροπιαστοκόριτσο!Καλώ ς σε βρίσκουμε στην παρέα μας!
    Όπως σε διαβάζω αφήνεις να εννοηθεί πως οι αρνητικές σκέψεις και η χαμηλή αυτοεκτίμηση ανάγονται στο επιπλέον βάρος σου.
    Λογικό κι επόμενο είναι λοιπόν(αν όντως από εκεί μόνο πηγάζουν)να φύγουν μαζί με τα κιλά κι αυτά και σιγά σιγά όσο το ζεις
    και το πιστεύεις πως άλλαξες ν'ανεβαίνει η διάθεση και να φωτίζεται η οπτική σου.Ωστόσο φοβάμαι πως θα υπάρχουν κι άλλες ρίζες...
    Αναλογίζομαι για παράδειγμα κοπέλες που σε πολύ μεγαλύτερο του δικού σου βάρος έχουν ανεβασμένη αυτοπεποίθηση και χαίρονται
    τη ζωή τους...Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείς πιθανό να κινητοποιεί τις σκέψεις αυτές;Πόσο νιώθεις να σε γεμίζει η ζωή σου;
    Τι αγαπάς από όσα τώρα έχεις;Τι νιώθεις να χρειάζεσαι και σου λείπει;Για δες το λίγο πιο σφαιρικά πέραν των κιλών το όλο θέμα...
    Σέβομαι την οπτική σου για το βάρος και την ηλικία σου,αλλά να ξέρεις πως πάρα πολλές θα δίναμε τα πάντα να είμαστε στη σημερινή σου
    θέση!Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως είσαι αχάριστη.Απλά φωτίζει τη σχετικότητα των οπτικών,τις τάσεις τελειομανίας μας,
    ενδεχομένως γίνεται μια προβολή στο προφανές άλλων σημαντικότερων λιγότερο συνειδητών ανεκπλήρωτων αναγκών και θεμάτων...
    Μη σε κουράζω...Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου για ένα ελαφρύτερο σώμα και μια πιο χαρούμενη μέσα σε αυτό ψυχή!Σε φιλώ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    725
    Μπακλαβαδάκι καλωσήρθες στην παρέα μας.....

    Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες.... και σίγουρα το να έχουμε το σώμα που ιδανικά (& ουτοπικά πολλές φορές) θα θέλαμε παίζει ρόλο στην αυτοπεποίθησή μας, αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό... Αν δεν πιστέψεις ότι δικαιούσαι ανεξαρτήτως κιλών φροντίδα & τρυφερότητα, αυτό δεν θα αλλάξει ούτε με τα κιλά.... Κατανοώ ότι σαφώς όταν είσαι σε φυσιολογικά για τον εαυτό σου κιλά, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα ορισμένες φορές αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σε διαφορετική περίπτωση δεν αξίζεις ή δεν χρειάζεσαι φροντίδα... Γνώμη μου είναι να ζήσεις και να ευχαριστηθείς κάθε τι που θα ήθελες χωρίς να περιμένεις να χάσεις πρώτα κιλά για να το κάνεις.... Η απώλεια βάρους να αποτελεί ενδειξη φροντίδας προς τον εαυτό σου και όχι προϋπόθεση.... Εξάλλου (χωρίς να μειώνω αυτό που λες ότι νιώθεις) τα κιλά που θες να χάσεις δεν είναι τόσα πολλά που να σου προκαλούν αντικειμενικά πολλά προβλήματα (πχ να μην βρίσκεις ρουχα κτλ)... Κι αν θες να στο θέσω και διαφορετικά, ΤΩΡΑ είναι που χρειάζεσαι περισσότερη φροντίδα....

    Όσο για την οικονομική δυσκολία που λες ότι έχεις για να απευθυνθείς σε ψυχολόγο, είμαι ψυχολόγος κι γνωρίζω δωρεάν δημόσιους φορείς που μπορείς να απευθυνθείς. Αν ενδιαφέρεσαι, πες μου περιοχή που μένεις ώστε να σου πω τον πιο κοντινό σου φορέα. (Με κάθε επιφύλαξη βέβαια γιατί δημόσιο είναι και ξέρεις τι γίνεται)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις..

    τα σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες και.. θέλω δουλειά νομίζω..!

    Ευτυχώς ή δυστυχώς μένω στο εξωτερικό τώρα πράγμα που κάνει κάποια πράγματα πιο δύσκολα. Πάντως συνεχίζουμε τη δίαιτα ακάθεκτες κ είδωμεν..!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •