Τα φώτα σας παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33

    Τα φώτα σας παρακαλώ!

    Καλημέρα σε όλους!
    Είμαι η Aquarium και θα ήθελα τα φώτα σας!
    Είμαι 29 ετών, 1.64 ύψος και 99 κιλά.
    Ξεκίνησα από αναλαμπή που είδα μια διαφήμιση το Lipotox σκόνες και χάπια και ελπίζω να βοηθηθώ (αναφέρει ότι: 1. βοηθά το σώμα να παράγει ορμόνες για την καύση του λίπους, 2. εμποδίζει την απενεργοποίηση του μεταβολισμού, 3. ελαχιστοποιεί την απώλεια μυϊκής μάζας, 4. είναι μία πλήρης διατροφική αντικατάσταση γεύματος)
    Τελευταία φορά θυμάμαι και νοσταλγώ (από φωτογραφίες) τον εαυτό μου "λεπτό" στα 17 μου χρόνια όπου είχα πλακωθεί στο φαγητό με τις πανελλήνιες κι έφτασα τα 64 κιλά!
    Στην συνέχεια μου ήρθε έμμηνος ρύση στα 17.5 διαγνώστηκε σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών φορτώθηκα άπειρα χάπια-ορμόνες κι άρχισα να βάζω ΤΑ κιλά με απίστευτους ρυθμούς.
    Έχασα στο καπάκι τον άνθρωπο που με μεγάλωνε κι έχασα τον κόσμο γύρω μου... η μόνη μου παρηγοριά το φαγητό.
    Έφτασα 100 κιλά σε χρόνο dt τα οποία έχω 10 χρόνια τώρα.
    Προσπάθειες έκανα πολλές, με δίαιτες, με περπάτημα, ινστιτούτα αισθητικής, τσάγια, xenikal και παρά τις προσπάθειες η ζυγαριά εκεί κολλημένη η βελόνα! Είτε έτρωγα είτε πρόσεχα το ίδιο ήταν!
    Πριν 2 χρόνια έκανα αμυγδαλεκτομή και πήγα 84 κιλά αλλά μετά που άρχισα πάλι να συνέρχομαι και να τρώω κανονικά τα πήρα ξανά.
    Τελικά ένα γυναικολόγος (ο μοναδικός διότι πήγα σε πολλούς από Καβάλα μέχρι Λάρισα και σε αυτόν πήγα για παρέα για θέμα φίλης) τον ρώτησα τυχαία ποια είναι η γνώμη του και μου είπε να κάνω εξετάσεις για θυροειδή και του λέω να τες! (Νωρίτερα είχαμε πάει με τη φίλη μου στον δικό μου γυναικολόγο!)
    Τα βλέπει ο άνθρωπος και έχει σαστίσει!
    Μα έχεις υποθυροειδισμό μου λέει και του λέω αφού είναι στις φυσιολογικές οι τιμές εδώ στα αποτελέσματα πως γίνεται να έχω?
    Και μου εξηγεί ότι για το φύλλο και την ηλικία μου αυτό που γράφει 5 και ορίζεται ως φυσιολογικό επειδή είναι στις τιμές που δίνουν οι εξετάσεις θα έπρεπε να είναι 0.5 το πολύ! Το 5 θα ήταν εντάξει αν ήμουν άνδρας ή γυναίκα 50 ετών!
    Με παραπέμπει σε ενδοκρινολόγο κατευθείαν (ούτε καν με χρέωσε!)
    ο οποίος με τη σειρά του μου λέει ότι άδικα έχω πάρει τόσα φάρμακα και τόσες ορμόνες και ότι αν ρυθμιστεί ο θυροειδής θα γίνω μπαλαρίνα (ναι έκανα 10 χρόνια κλασσικό και όχι μόνο!) και θα βλέπω και περίοδο κάθε μήνα και όχι ανά διετία!
    Πράγματι ο ενδοκρινολόγος μου έφερε περίοδο μετά από 2 χρόνια καθυστέρηση (τρίτος κύκλος τώρα) και ενώ τόσα χρόνια παιδεύτηκα με γυναικολόγους, ψυχολόγους και ομοιοπαθητικούς και τίποτα!
    Στην αρχή δεν πίστευα ότι θα μου φέρει κύκλο γιατί είχα απογοητευτεί με τις τόσες προσπάθειες και τα τόσα έξοδα και είχα πάρει απόφαση ότι θα μπω/μπήκα στην κλιμακτήριο και ούτε παιδί πρόλαβα να κάνω!
    Τώρα ο ενδοκρινολόγος μου λέει ότι θα χάσω, με το χάπι που παίρνω για τον θυροειδή με ρυθμίζει γενικότερα και μου έδωσε και το Glucophage που κάτι κάνει με την ινσουλίνη και δεν αισθάνομαι πείνα ενώ πριν δεν προλάβαινα να τελειώσω το γεύμα και σε 20-30 λεπτά πέθαινα στην πείνα λες και είχα να φάω εβδομάδες!
    Έχετε καμιά ιδέα του τι να κάνω για να αδυνατίσω?
    Βλέπω αναφέρεστε σε διάφορες άγνωστες για μένα δίαιτες (ντουκάν-μουκάν-άτκινς κλπ) και αναρωτιέμαι τι στο καλό είναι όλες αυτές και ποια έχει αποτέλεσμα! Στο χωριό μου δεν είχαμε τέτοια!
    Έχετε γίνει σωστοί διαιτολόγοι με τόσες γνώσεις στα συστατικά!
    Τώρα κάνω Lipotox σκόνες και χάπια μήπως υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο? Μήπως να πάω σε μαγαζιά που πουλάνε σκευάσματα για body-bilder και δίνουν ίσως κάτι για χοντρούς?
    Μήπως όλα αυτά είναι άκυρα και να κάνω μόνο τη διατροφή μου?
    Είδα και τις φωτογραφίες σας πριν και μετά και έπαθα σοκ!
    Στο μετά άλλος άνθρωπος-φρεσκαδούρα!
    Τις εγχειρήσεις όμως τις τρέμω...
    Καλέ πείτε καμιά γνώμη θα σκάσω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλώς όρισες.
    Κατ' αρχήν πιστέυω ότι όλα θα παν καλά καθώς βλέπω ότι έχεις κάνει το 1ο βήμα. Η αρχή είναι το ήμιση του παντώς.
    Εγώ θα σου προτείνω αυτά που έκανα εγώ.
    Υγιεινή διατροφή, με έμφαση στα τρόφιμα ολικής άλεσης. Τρώγε τα πάντα με τη φλούδα. Μη χρησιμοποιείς περιττά λιπαρά στο πιάτο σου. Λάδι μόνο στο πιάτο 1 κουταλάκι του γλυκού. Προσπάθησε να παράγεις μόνη σου την τροφή σου γιατί δε ξέρεις τι βάζουν έξω για την νοστιμήσουν. Πολύ λάδι και πολύ αλάτι. Και οτιδήποτε χημικό καρκινογόνο βρεθεί μπροστά τοςυ αρκεί να σε κάνουν να φας το προϊόν τους.
    Στην αρχαιότητα λάτρευαν το ελαιόλαδο, αλλά αλειφόταν με αυτό δεν το τρώγαν.
    Προσπάθησε να χάνεις, μετά το 1ο δίμηνο που θα έχεις κι απώλειες υγρών, έως και 2 κιλά το μήνα. Όχι στερητικές τρελές δίαιτες. Αλλάζεις 1,2 πράγματα. Εγώ κατάφερα να ξεκινήσω χάρην στη χορτοφαγία, όχι μόνο χόρτα, κάθε τι φυτικό.
    Μιας κι είπα χόρτα, μήπως χόρτασες; Από εκεί προέρχεται η ονομασία των χόρτων. Σαλάτα πριν το φαγητό. Πολλές φορές τη μέρα φρούτα, μακρια από γλυκά ζαχαροπλαστείου. Μακριά από φαρμακευτικά σκευάσματα. Έχουν παρενέργειες.
    Γυμνάσου κάθε μέρα. Περπάτα, κάνε ποδήλατο, τρέξε, ότι μπορείς. Να είσαι δραστήρια.
    Σου εύχομαι να βρεις ότι επιθυμείς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Επίσης επειδή γνωρίζω ότι δεν αρέσει σε κανέναν να χάσει τα λάδι από το πιάτο του, εγώ μαγειρεύω όλα τα "λαδερά" φαγητά σκέτα. Έχουμε μάθει και τα τρώμε όλοι στο σπίτι με ευχαρίστηση. Χωρίς λάδι κι αλάτι. Ένα κουταλάκι του γλυκού στο πιάτο εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο, που δεν έχει βράσει σε κανένα στάδιο της παραγωγής του, γιατί το ελειόλαδο είναι πανφάρμακο.
    Μετράω καθημερινώς τι τρώω. Και σας πληροφορώ ότι χωρίς να προσθέσω ούτε μια σταγόνα λάδι στο διαιτολόγιό μου αυτό δεν παύει να έχει ένα ποσοστό από 5% έως και 10% σε έλαια. Που βρίσκονται αυτά; Παραδείγματα:
    Γάλα σόγιας - 2,6%
    Καλαμποκογκοφρέτες - 3,4%
    Γύρη μελισσών - 8%
    Κακάο σκόνη - 21%
    Καρπούζι - 0,2%
    Μπανάνα - 0,3%
    Νιφάδες βρώμης - 8%
    Ωμή πολυσαλάτα εποχής - 1,8%
    Σησάμι, ταχίνι ολικής - 49,7%

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα λάδια, λίπη, ζάχαρη (σκέτη δηλαδή), ψωμιά, τα φρούτα, οι σαλάτες, οι σούπες, τα ψάρια και τα κρέατα.
    Μπορώ να ζήσω άνετα με μακαρόνια, πατάτες, ρύζι κανά φιλέτο κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι και φυσικά γλυκά!
    Αχ είμαι αθεράπευτα γλυκατζού και δεν αναφέρομαι στα έτοιμα-τυποποιημένα μόνο αλλά και σε αυτά που φτιάχνω. Τώρα με το χάπι Glucophage δεν παθαίνω υπογλυκαιμία και δεν μου λείπουν καθόλου τα γλυκά.
    Κάνω διατροφή από όλα και από λίγο και με το ζόρι τρώω φρούτα, σαλάτες και ψάρια τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα φαω!
    Τώρα με το Lipotox αφού το πήρα λέω να το κάνω ήδη ξεπρήζομαι σιγά σιγά 4η μέρα σήμερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by Aquarium
    Καλημέρα σε όλους!
    Είμαι η Aquarium και θα ήθελα τα φώτα σας!
    Είμαι 29 ετών, 1.64 ύψος και 99 κιλά.
    Ξεκίνησα από αναλαμπή που είδα μια διαφήμιση το Lipotox σκόνες και χάπια και ελπίζω να βοηθηθώ (αναφέρει ότι: 1. βοηθά το σώμα να παράγει ορμόνες για την καύση του λίπους, 2. εμποδίζει την απενεργοποίηση του μεταβολισμού, 3. ελαχιστοποιεί την απώλεια μυϊκής μάζας, 4. είναι μία πλήρης διατροφική αντικατάσταση γεύματος)
    Τελευταία φορά θυμάμαι και νοσταλγώ (από φωτογραφίες) τον εαυτό μου "λεπτό" στα 17 μου χρόνια όπου είχα πλακωθεί στο φαγητό με τις πανελλήνιες κι έφτασα τα 64 κιλά!
    Στην συνέχεια μου ήρθε έμμηνος ρύση στα 17.5 διαγνώστηκε σύνδρομο πολυκυστικών οωθηκών φορτώθηκα άπειρα χάπια-ορμόνες κι άρχισα να βάζω ΤΑ κιλά με απίστευτους ρυθμούς.
    Έχασα στο καπάκι τον άνθρωπο που με μεγάλωνε κι έχασα τον κόσμο γύρω μου... η μόνη μου παρηγοριά το φαγητό.
    Έφτασα 100 κιλά σε χρόνο dt τα οποία έχω 10 χρόνια τώρα.
    Προσπάθειες έκανα πολλές, με δίαιτες, με περπάτημα, ινστιτούτα αισθητικής, τσάγια, xenikal και παρά τις προσπάθειες η ζυγαριά εκεί κολλημένη η βελόνα! Είτε έτρωγα είτε πρόσεχα το ίδιο ήταν!
    Μια από τα ίδια... ακριβώς!
    Ήμουν λεπτή έφηβη μετά τα πήρα ξαφνικά μέσα σε χρόνο μηδέν όταν πέθανε το άτομο που με μεγάλωσε και στην ουσία ένιωθα ασφάλεια και μόνο που υπήρχε στον κόσμο.
    Είμαι 1.66, 30 ετών, τώρα 95 κιλά αν και είχα φτάσει στις μεγάλες δόξες μου λίγο πάνω από τα 130, έχασα λίγα αφού αύξησα τις κινήσεις μου (δούλευα και ήμουν εκτός σπιτιού μακριά από το ψυγείο) και έπεσα στα 115, και μετά από 10 χρόνια, είπα ότι δεν θα τα κουβαλάω άλλο!!! ως εδώ και μη παρέκει.
    Από πέρυσι τον Σεπτέμβρη ξεκίνησα ελαφριά γυμναστική με βιντεάκια από του γιουτιουμπ (χορό της κοιλιάς :smilegrin: σταμάτησαν οι πόνοι στην μέση μαχαίρι) και το πιο βασικό απ'όλα, άρχισα να ενημερώνομαι, να το ψάχνω... λέω κάτι δεν πάει καλά εδώ, γιατί δεν χάνω, γιατί πεινάω?
    είχα κάνει weight watchers για 3 βδομάδες και είχα ΠʼΡΕΙ 2 κιλά, αξέχαστη εμπειρία :spin: δύο φίλες μου έχασαν, αλλά σαν να μην "έδεναν" καλά σε εμένα οι δίαιτες, και πεινούσα και δεν έχανα αρκετά κιλά (συγκριτικά με την πείνα μου) και ένιωθα απαίσια όταν τα ξανάπαιρνα

    το xenical μου είχε δώσει η ενδοκρινολόγος μου και το θεωρώ το μεγαλύτερο φιάσκο το οποίο έχαψα ποτέ, απέκτησα πρόβλημα στο στομάχι και πήγα σε γαστρεντερολόγο που μου είπε ότι μειώνει την απορροφητικότητα του εντέρου και δεν παίρνεις βασικές βιταμίνες τις οποίες κατανάλωσες αλλά δεν απορροφώνται κάτι το οποί εξηγεί την πείνα και το ότι ξαναπήρα τα κιλά στο διπλάσιο μόλις το σταμάτησα

    Δεν είχα ποτέ πολυκυστικές οωθήκες εάν και δύο γυναικολόγοι μου είπαν ότι λόγω των κιλών μάλλον θα έχω, με ψήσανε να κάνω υπέρηχο αλλά δεν βρήκανε κάτι
    Φυσικά με την παχυσαρκία είχα πρόβλημα στον κύκλο μου

    Πριν 32 μέρες (ακριβώς :spin: ) είδα το βιντεάκι που έχω βάλει στην υπογραφή μου που εξηγεί γιατί πεινάμε και δεν χορταίνουμε με τίποτα, την ίδια στιγμή που το είδα έκοψα μαχαίρι ζάχαρη και τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (δες εδώ το θέμα: Μύθοι και αλήθειες σχετικά με τη δίαιτα )
    Έγραψα την εμπειρία μου εδώ http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ge=1#pid223892 το πως ένιωθα πριν μοιάζει πολύ με αυτό που περνάς
    τώρα έχω χάσει ένα κιλό, οι περισσότεροι χάνουν πολλά κιλά με ατκινς, αλλά όχι εγώ, εξαρτάται από τον οργανισμό σου, δες τι έχω γράψει ίσως βρεις κοινά σημεία.
    το βασικό είναι ότι νίκησα το θεριό που λέγεται Πείνα και ακόμα κι αν δεν χάσω άλλα κιλά με διατροφή χαμηλή σε υδατάνθρακες θα την διατηρήσω στο μέλλον, βρήκα την ψυχική μου ηρεμία, άρχισα να σκέφτομαι πιο καθαρά, απελευθερώθηκα από την βουλιμία (όχι εντελώς, κάνω επεισόδια που και που, αλλά όχι να έχω μόνιμη σκέψη στο μυαλό μου το φαί)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by Aquarium
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσουν τα λάδια, λίπη, ζάχαρη (σκέτη δηλαδή), ψωμιά, τα φρούτα, οι σαλάτες, οι σούπες, τα ψάρια και τα κρέατα.
    Μπορώ να ζήσω άνετα με μακαρόνια, πατάτες, ρύζι κανά φιλέτο κοτόπουλο στο τσακίρ κέφι και φυσικά γλυκά!
    Μόνο για αυτό αξίζει να δεις το βιντεάκι της υπογραφής μου και να διαβάσεις τι είναι ο γλυκαιμικός δείκτης και πως στην ουσία εθιζόμαστε σε μία τέτοια διατροφή και νομίζουμε - κουνια που μας κούναγε - ότι είναι επιλογή μας, "τυχαίνει" και μας αρέσουν αυτά τα τρόφιμα και νιώθουμε ότι δεν μπορούμε να τα αποχωριστούμε
    Ακριβώς το ίδιο έλεγα κι εγώ πριν ξεκινήσω να προσέχω τι είδους υδατάνθρακες τρώω, ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια και πατάτες, ε όχι μόνο μπορώ να ζήσω αλλά μπορώ να ζήσω και καλύτερα!!! Ένα καλύτερα που ούτε το φανταζόμουν ότι υπήρχε!
    Και όντως το λίπος ειναι μπλιαχ αλλά όπως είπε ο γιώργοςδέλτα μπορείς να το αποφύγεις

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα 3 μήνες ειδική διατροφή με εταιρία που φέρνουν τα φαγητά σπίτι για αδυνάτισμα όπου τον πρώτο μήνα έβαλα 3 κιλά και τους άλλους από 2 κιλά! Δεν φτάνει που δεν έχασα κιλά έβαλα κιόλας 7 ολόκληρα κιλά! Και μην σκεφτείτε ότι σαβούριαζα κι άλλα εκτός του ντελίβερι!
    Επίσης πήρα xenical χάπια μετά από προτροπή του παθολόγου και είχα μόνο παρενέργειες και προβλήματα υγείας!
    Πέρσι πήρα τα Alli και στο μισό κουτί έπαθα αιμορροΐδες και υπέφερα πολλούς μήνες σε φάση να μην μπορώ να καθίσω. Τραγικό και μέγιστη αποτυχία.

    otiosa διάβασα αυτά που μου πρότεινες και σε ευχαριστώ πολύ! Το weight watchers τι είναι?

    giorgosdelta σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες αν και αναρωτιέμαι τι πράγμα είναι οι καλαμποκογκοφρέτες ! :crazy:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Οι καλαμποκογκοφρέτες κι οι ρυζογκοφρέτες aquarium είναι κάτι σαν γκοφρέτες, σκέτο ρύζι ή καλαμπόκι και λίγο αλάτι. Αν εχεις Α/Β κοντά, ρώτα να σου δώσουν. Αλλά μόνο τις βιολογικές πάρε, είναι σε καλή τιμη.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! Θα δοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή μετά τα Lipotox! ;)

    Εντωμεταξύ είμαι σε δίλημμα, σε λίγο που θα μου τελειώσουν τα Lipotox λέτε να τα ξαναπάρω? Τι να κάνω οέο? :puzzled:

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Κάποια πρόταση κάποιος? :puzzled:

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Αχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τους συνδέσμους!

    Ζυγίστηκα σήμερα και είμαι 96.400 κιλά και ξεκίνησα στις 14/6!!!

    ʼρχισα να ξεπρήζομαι και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα.

    Ουφ έχω πολύύύύύ μακρύ δρόμο ακόμη όμως θα συνεχίσω.

    Σκεφτόμαστε για παιδάκι και σίγουρα με όλα αυτά τα κιλά είναι κάτι το ακατόρθωτο και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θέσω σε κίνδυνο το μωράκι που τόσο πολύ θέλουμε...

    ʼσε που ο ενδοκρινολόγος είπε ότι αν χάσω κιλά ενδεχομένως να φύγουν και κάποια θέματα υγείας και θα σταματήσω και κάποια από τα φάρμακα που παίρνω...

    Κάθε μέρα σκέφτομαι το μωρούλι που λαχταράμε και μένω προσηλωμένη στον στόχο μου...

    ʼσχετο: Υπάρχει μήπως κάποιος πίνακας που να έχει συνάρτηση φύλλο-ηλικία-ύψος και να σου προτείνει το ιδανικό βάρος?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    33
    Μα πόση γνώση! :o

    Δοκίμασα το site που μου έστειλες αλλά κάπου το έχασα με τις μετατροπές των μονάδων και με έβγαλε κοκαλιάρα! Omg!

    Δοκίμασα άλλο site ελληνικό και μου έβγαλε το ακόλουθο μήνυμα:
    "Το ιδανικο βαρος αναλογικά με το ύψος σας είναι 67 κιλά. Για να επιτύχετε το ιδανικό βαρος θα πρέπει να χάσετε 32 κιλά."

    Ας αρχίσω να χάνω και θα καταλάβω στα πόσα είμαι καλά!

    Η μεζούρα είναι πονεμένη ιστορία... Πρωί-βράδυ μέτρηση +25 εκατοστά το βράδυ στην περιοχή της κοιλιάς (άνω ισχίο) οι τυμπανισμοί έδιναν ρεσιτάλ (πριν τα Lipotox).

    Ζυγαριά έχω ψηφιακή όπου έκανα το προφίλ μου και κρατάει στη μνήμη όλα τα δεδομένα και κάνει πολλές μετρήσεις και έχεις και πολλές παραμέτρους και φίλτρα.

    Διάβασα και τα σχετικά links που μου πόσταρες και μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να κάνω πολύ καιρό Lipotox... :exclamation:

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, συνέχισε έτσι και εις κατώτερα!

    :bouncy::bouncing::bouncy:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •