Βουλιμια τελος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10

    Βουλιμια τελος!

    Χαιρεται! Ειμαι 21 χρονων και εχω βουλιμια περιπου 4 χρονια...
    Διαβαζα καποιες φορες το φορουμ αλλα ποτε δεν τολμησα να κανω λογαριασμο.. αποφασισα να κανω λογαριασμο πριν λιγες μερες... Ξεκιναω προσπαθειες να σταματησω την βουλιμια! Ποτε δεν ειχα βοηθεια απο καποιον πανω στο θεμα γιατι ντρεπομουν να το συζητησω! Θεωρησα οτι κανεις δεν θα το παρει σαν προβλημα και οτι θα με αποκαλουσαν απλα χαζη και θα μου ελεγαν να σταματησω! (Λες και αυτο θα βοηθουσε) Τελος παντων! Προσπαθουσα εδω και καιρο να σταματησω.. περνουσα τις φασεις μου ομως αλλα τωρα για πρωτη φορα κανω μια αξιολογη προσπαθεια και θα ηθελα 1ον να την μοιραστω με αλλα κοριτσια γιατι ισως τους βοηθησει και 2ον να παρω και συμβουλες.. Αποφασισα λοιπον να το κοψω μαχαιρι! Τα εβαλα κατω και κατεληξα οτι πρεπει να σταματησω την υπερφαγια πρωτα.. Οχι υπερφαγια = οχι τυψεις = οχι εμετος.. ξεκινησα λοιπον να μαγειρευω μονο μια μεριδα την φορα και οχι ολοκληρη κατσαρολα... εβαλα συγκεκριμενες ωρες που θα τρωω για να μην ξεφευγω και τα παω πολυ καλα! Δεν φτανει ομως αυτο γιατι ξερω οτι θα τυχει να φαω πολυ (γιορτες τραπεζια κλπ) αποφασισα λοιπον οτι πρεπει να χασω και κιλα για να μην νιωθω πια ασχημα! Η διατροφη μου ειναι ηδη και σαν ειδος διαιτας αλλα θα αντεξω? σκεφτομαι για χαπια για να με βοηθησουν.. τα εχει δοκιμασει καμια? Γνωριζετε αν εχουν αποτελεσματα η κινδυνους? Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου αγάπη, σωστές οι πρώτες σκέψεις, σωστά τα πρώτα βήματα και η αρχή το ήμισυ του παντός! Μόνο με τα χάπια δεν συμφωνώ, έχω διαβάσει εδώ από πολλά μέλη ότι σου κόβουν την όρεξη προσωρινά, μετά πέφτεις χειρότερα στη βουλιμία.
    Καλώς μας ήρθες!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10
    Καλως σας βρηκα! Αληθεια μακ? Ομως σε βοηθουν να χασεις βαρος? Γιατι γενικα οα μου πανε καλα αυτον τον καιρο... το μονο που με στεναχωρει ειναι το σωμα μου.. ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι οτι χειροτερο! Θελω πολυ να χασω βαρος αλλα ειμαι φοιτητρια... δεν μπορω να ελεγχω παντα την διατροφη μου! ελεγα μηπως βοηθουσανε.. Αν αδυνατισω δεν θα εχω λογο να συνεχισω τους εμετους.. ασε που και να μην αδυνατισω δεν θα τους συνεχισω... τελος το πηρα αποφαση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    αγαπη, η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνεις εμετούς επειδή δεν είσαι αδύνατη και το βρίσκεις μέσο αδυνατίσματος.. Έχεις βουλιμία για άλλους βαθύτερους λόγους που πρέπει να επεξεργαστείς και δουλέψεις με τον εαυτό σου μέχρι να βγείς από αυτό το δρόμο.. κανένα αδυνάτισμα και κανένα χάπι δεν το κάνει αυτό, μονο εμείς οι ίδιοι και η προσπάθεια μας να απαλλαχθούμε από όσα μας βασανίζουν..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10
    Δεν το βρισκω μεσο αδυνατισματος! απλα το εκανα με το σκεπτικο να μην παχυνω κι αλλο... οταν με εβλεπα φουσκωμενη απο το φαγητο ενιωθα πως θα μεινω ετσι! αν ημουν 10 κιλα πιο αδυνατη ολα θα ηταν διαφορετικα για εμενα... δεν θα με πειραζε να φουσκωσω και λιγο...αλλα τωρα εχω προβλημα.. αν ημουν αδυνατη θα με αγαπουσα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by Agaph
    Δεν το βρισκω μεσο αδυνατισματος! απλα το εκανα με το σκεπτικο να μην παχυνω κι αλλο... οταν με εβλεπα φουσκωμενη απο το φαγητο ενιωθα πως θα μεινω ετσι! αν ημουν 10 κιλα πιο αδυνατη ολα θα ηταν διαφορετικα για εμενα... δεν θα με πειραζε να φουσκωσω και λιγο...αλλα τωρα εχω προβλημα.. αν ημουν αδυνατη θα με αγαπουσα...
    :shocked2:
    πραγματικά σοκαρίστηκα όταν το διάβασα
    δηλαδή υποβάλλεις τον εαυτό σου σε τέτοιες περιπέτειες και στο τέλος ζεις με την υπόθεση ότι "ΈΑΝ αδυνατήσω θα με αγαπώ"? Και λέω υπόθεση γιατί δεν έχεις φτάσει στα κιλά, πως ξέρεις εξ αρχής εάν φτάσεις στα κιλά αυτά αν θα σε αγαπάς ή αν δεν θα σου πολυ-αρέσεις και πάλι?

    Και κάτι άλλο, γιατί μια "ωραία" εμφάνιση φέρνει ευτυχία?
    Προσπάθησε να απαντήσεις στον εαυτό σου τι θέλεις να πετύχεις στη ζωή σου και μετά εάν αυτό που θέλεις έχει ως προαπαιτούμενο συγκεκριμένο σωματικό βάρος.

    Και όσο για το θέμα "σώμα - καλοκαίρι"
    Να πω την αλήθεια, δεν κολλάω ΚΑΘΌΛΟΥ παραλία και περνάω τέλεια
    Ούτε που μου περνάει από το μυαλό ότι τα παραπανίσια κιλά θα είναι πρόβλημα για να περάσω καλά ή κακά στην παραλία, από άλλες το άκουσα πρώτη φορά :spin:
    Πέρυσι είπαμε με μια φίλη μου ότι θέλουμε να γνωρίσουμε κόσμο. Εγώ δεν χαμπάριασα, έπιασα κουβέντα με όποιον βρήκα, συναντήσαμε και παλιούς γνωστούς. Μια χαρα! Εκείνη απέφευγε να μιλήσει σε τρίτους. Μου είπε ότι ένιωθε άσχημα να μιλάει σε κάποιον ο οποίος βλέπει τα παραπανίσια κιλά της. Έχει 5 κιλά τα οποία προσπαθεί ανεπιτυχώς να χάσει με διάφορες δίαιτες, τα ξαναπαίρνει συν λίγα ακόμα κάθε φορά.
    Δεν λέω ότι ο άλλος θα δει την 115 κιλά (τόσα ήμουν πέρυσι) και την 60κάτι και πιθανόν να διαλέξει την πρώτη με βάση την εμφάνιση! Αλλά σε δεύτερο επίπεδο (πιο σημαντικό από την εμφάνιση) παίζει σημασία ποιος είσαι και τι κάνεις, π.χ. στα μάτια τους φάνηκα εγώ ως φιλική και πρόσχαρη και εκείνη ως απόμακρη που τους σνομπάρει (άσχετο εάν δεν ήταν αυτός ο σκοπός της και δεν είναι καθόλου τέτοιο άτομο)

    Εν κατακλείδι, περνάς καλά οποιαδήποτε στιγμή με οποιαδήποτε κιλά, απλά πρέπει να το θες
    Εάν βάζουμε όρους στον εαυτό μας, θα είμαι ευτυχισμένη εάν γίνει αυτό, και εάν γίνει το άλλο, είναι σαν να παίζουμε ρουλέτα με την ευτυχία μας όπου έχουμε ποντάρει όλο το θέμα "εκτιμώ τον εαυτό μου" σε ένα νούμερο. Κι αν δεν κάτσει? Πιο βαθιά κατάθλιψη και χειρότερη ψυχολογία?

  7. #7
    αγαπη πιστευω οτι πρωτα πρεπει να αγαπισεις τον εαυτο σου οπως ειναι και μετα να προσπαθισεις να τον κανεις καλυτερο (εαν τελικα ακομα το θες αυτο) και οχι να πρεπει να τον αλλαξεις για να τον αγαπισεις.:)

    ειναι φαυλος κυκλος να το ξερεις, ακομη και εαν χασεις κιλα μετα θα θες να χασεις αλλα λιγα και αλλα λιγα και μετα η ζωη σου θα ειναι τα κιλα σου.. (εγω κατελιξα ετσι και τωρα το παλευω για να μου φυγει αυτη η εμονη και να μπορω να εχω ενα φυσιολογικο βαρος και μια λογικη εικονα για μενα.. και ακομη εχω μελλον)

    καλη τυχη σου ευχομε!:wink2:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10
    Δεν καταλαβαινω γιατι θεωρειται κακο το να θελω να ειμαι αδυνατη για να με αγαπω... αγαπω τον χαρακτηρα και την προσωπικοτητα μου αλλα απο εκει και περα δεν μου αρεσει το σωμα μου... καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα ασχημα... το να λες οτι εγω ειμαι ετσι οπως ειμαι και μου αρεσω... δεν ειναι απαραιτητα καλο για εμενα... σε αποτρεπει απο το να βελτιωσεις την εικονα σου... αν το φαγητο σας αδυνατιζε αντι να σας παχαινει εσεις δεν θα το θελατε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Πρώτα απ'όλα γράφεις
    το να λες οτι εγω ειμαι ετσι οπως ειμαι και μου αρεσω... δεν ειναι απαραιτητα καλο για εμενα... σε αποτρεπει απο το να βελτιωσεις την εικονα σου...
    Αυτό το είχα ξανακούσει στο παρελθόν
    Προυποθέτεις ότι θέλω να βελτιώσω την εικόνα μου
    Ε λοιπόν δεν ενδιαφέρομαι για το τι βλέπουν οι άλλοι :spin:
    Δεν είναι στις προτεραιότητες μου το να ευχαριστώ τους άλλους αισθητικά :)

    Προσπάθησα να χάσω βάρος μόνο και μόνο για να αντέχω παραπάνω στο αγαπημένο μου σπορ, και τα κατάφερα, τώρα αντέχω περίπου 2 ώρες παραπάνω :thumbup:
    Ούτε τα ρούχα μου δεν έχω αλλάξει που φυσικά είναι τεράστια πια

    Και να απαντήσω στην τελευταία σου ερώτηση "ναι, θα ήθελα να τρώω παραπάνω εάν το πολύ φαγητό δεν είχε παρενέργειες" και οι παρενέργειες δεν είναι όμως απαραίτητα τα παραπανίσια κιλά, αλλά το κάψιμο στα πόδια, η τεράστια πείνα που οδηγεί σε υπερφαγικό, ο κακός ύπνος, ο προδιαβήτης, απότομη αλλαγή διάθεσης, ένα κάρο προβλήματα που χαλάνε την ποιότητα ζωής μου. Εάν έτρωγα γλυκά και μετά δεν πρήζονταν τα πόδια μου και δεν πεινούσα σαν λύκος για ό,τι βρεθεί μπροστά μου, ναι, θα τα έτρωγα
    Το πρόβλημα που δημιουργεί το σαβουροφαγητό είναι ότι κλονίζει την υγεία μας (υπερβολική έκκριση ινσουλίνης, διατάραξη ορμονών) και το επιπλέον βάρος είναι αποτέλεσμα των προβλημάτων υγείας που δημιουργεί

    Συγγνώμη εάν σε προσέβαλα ή σε στεναχώρησα, δεν είχα τέτοια πρόθεση, δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις
    Φυσικά και δεν είναι κακό το να θες να είσαι αδύνατη για να σε αγαπάς!
    Δεν υπάρχουν κανόνες καλό-κακό, άσπρο-μαύρο, "δεν είναι καλό που δεν θέλεις να βελτιώσεις την εμφάνιση σου" "δεν είναι καλό που θέλεις να βελτιώσεις την εμφάνιση σου"
    δεν είμαστε σε διαφορετικά στρατόπεδα
    δεν είπα ότι είναι κακό, είπα ότι είναι ριψοκίνδυνο
    όπως είπε η lilouko 22 υπάρχει φόβος να χάσεις κιλά και μετά να μην είσαι ευχαριστημένη και να θέλεις να χάσεις κι άλλα, είναι συχνή παγίδα
    Απλά μην αναβάλεις την ευτυχία σου όταν μπορείς να είσαι ευτυχισμένη με το σώμα σου κάθε μέρα από τώρα

    Επίσης, ποιός ορίζει το αντικειμενικό?
    εάν ρωτήσεις φίλους και συγγενείς πόσοι θα σου δώσουν ακριβώς την ίδια απάντηση για το εάν κάτι είναι άσχημο ή όμορφο?
    Ρώτα τους δικούς σου ανθρώπους για το εάν έχεις παραπανίσια κιλά και (εάν σου πούνε ναι) πόσα είναι αυτά
    Θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις από τον καθένα
    Κάποιοι πιθανόν να σου πούνε ότι είσαι μια χαρά όπως είσαι, δεν είναι άσχετοι ούτε λένε ψέμματα, απλά ο καθένας σε βλέπει μέσα από τους δικούς του φακούς

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10
    Οτιοσα καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα... ειδα τις προαλλες μια κοπελα στο λεωφοριο παρα πολυ γεματη και φορουσε σορτσακι και τα ποδια τις ηταν γεματα κυτταριτιδα και φαινονταν απαισιο... αυτο ειναι αντικειμενικα ασχημο και αν καποιος το θεωρει ομορφο τοτε μαλλον εχει διαστρεβλωμενη αποψη για το τι ειναι ομορφια... δεν μπορει να σου αρεσει κατι τετοιο... μπορει να ακουγομαι ρηχη.. αλλα καποια πραγματα ειναι στην ανθωπινη φυση να τα βλεπει ετσι... Το θεμα ειναι οτι εγω θα ενιωθα καλυτερα αν ημουν πιο αδυνατη και αυτο θα με εκανε να νιωθω καλυτερα και με τους αλλους... δεν λεω οτι τωρα ειμαι χοντρη και φαινομαι απαισια ...σε καμια περιπτωση αλλα υπηρξα και πολυ καλυτερα και μου αρεσε τοτε.. μου κακοφαινεται τωρα..
    Συννεφια πιστευω πρεπει να ειμαστε λιγο αυστηροι με τον εαυτο μας και να του βαζουμε ορους...για να γινομαστε αυτο που θελουμε και αυτο που μας ικανοποιει.. πρεπει να βαζουμε προτεραιοτητες του τυπου.. τι ειναι πιο συμαντικο για μενα? να τρωω και να ευχαριστιεμαι το φαι ή να ειμαι αδυνατη και να ευχαριστιεμαι το σωμα μου..? Εγω θεωρησα το 2ο πιο συμαντικο...Εμεις ειμαστε υπευθυνοι για τον ευατο μας..ουτε για τις μαναδες ουτε για της γιαγιαδες ουτε για τις θειες... μην συγκρινεις την αγαπη που νιωθουμε για αλλα ατομα με την αγαπη που νιωθουμε για εμας... ειναι 2 διαφορετικα ειδη αγαπης που δεν συσχετιζονται...τουλαχιστο� � ετσι το βλεπω εγω :)

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    10
    Ουτε εσυ καταλαβες τι ειπα.. καμια σχεση... πως εβγαλες το συμπερασμα οτι εγω εννοουσα να βιασουμε τον εαυτο μας... ? οταν λεω να ειμαστε αυστηροι με τον εαυτο μας δεν εννοω να ειμαστε κακοι και να τον κακομεταχειριζομαστε.. εννοουσα προφανως να ειμαστε αυστηροι ως προς την κριτικη που κανουμε... γιατι αν εγω μου χαιδευω τα αυτια λεγοντας μου "Δεν πειραζει και ετσι ομορφη εισαι.. δεν χρειαζεται να κανεις κατι" τοτε δεν θα εχω λογο να περιποιηθω και να φροντισω οπως λες.. Ενω αν ειμαι αυστηρη και πω "Εχεις βαλει κιλα αγαπη! πρεπει να κοψεις λιγο την γουρουνοφαγια γιατι θα καταληξεις σαν βοδι" τοτε ναι! Θα κανω κατι για να βελτιωθω! μπορει να ειναι διατροφη διαιτα γυμναστικη οτιδηποτε και αυτα σε ανταμειβουν στο πολλαπλασιο αλλα ολα ξεκιναν απο την κριτικη που κανουμε στους εαυτους μας... και οσο για το δευτερο καταλαβα τι ειπες και σου απαντησα οτι δεν μπορεις να συγκρινεις την αγαπη για τους γυρω μας με την αγαπη για τον εαυτο μας... ειναι διαφορετικα πραγματα.. τωρα εσυ για καποιο λογο κρατησες μονο το πρωτο κομματι της προτασης μου που δεν στεκεται απο μονο του σαν απαντηση..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by Agaph
    πρεπει να βαζουμε προτεραιοτητες του τυπου.. τι ειναι πιο συμαντικο για μενα? να τρωω και να ευχαριστιεμαι το φαι ή να ειμαι αδυνατη και να ευχαριστιεμαι το σωμα μου..? Εγω θεωρησα το 2ο πιο συμαντικο...
    αυτο που λες ειναι λάθος. το φαγητο μπορουμε κ οφειλουμε στον εαυτο μας να το ευχαριστιεται....... κ ταυτοχρονα να ειμαστε σε φυσιολογικο βαρος. Δηλαδη να ευχαριστιομαστε το σωμα μας κ να εχουμε καλη υγεια.... αυτο γινεται με απλο τροπο κ καθημερινη ασκηση... οχι με αυτοτιμωρια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by Agaph
    "Εχεις βαλει κιλα αγαπη! πρεπει να κοψεις λιγο την γουρουνοφαγια γιατι θα καταληξεις σαν βοδι" τοτε ναι! Θα κανω κατι για να βελτιωθω!
    επισης οφειλουμε να μην μιλαμε στον εαυτο μας με αυτο το τροπο....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    agaph, φυσικά και είναι σημαντικό να νιώθουμε κοντά στις ανάγκες του σώματός μας, φυσικά και είναι οκ να αισθανόμαστε καλά με συγκεκριμένα κιλά, όμως μια ζωή στερημένη από την ευχαρίστηση του φαγητού και κυρίως μια ζωή που συνοδεύεται από έλλειψη φαγητού αλλά και ταυτόχρονους εμετούς, δεν είναι ζωή που μου μοιάζει ευχάριστη.. πως να ευχαριστηθώ ένα λεπτό σώμα όταν ξέρω πως κρατιέμαι με νύχια και με δόντια από το να ορμήξω στα υπερφαγικά? πως να παρω ηδονή από μια καλλίγραμη φιγούρα όταν έχουν προηγηθεί εμετοί? Μοιάζει μια ανηδονική ζωή και όχι υποφερτή, για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον..
    Τα σχόλια και οι παρατηρήσεις που διαβάζεις εδώ μέσα δεν είναι προσωπική επίθεση οπότε δεν χρειάζεται να νιώθεις αμυνόμενη για όσα σκέφτεσαι, είναι απλή ανταλλαγή σκέψεων και προβληματισμών, δεν προσπαθεί κανείς να σου την πει, είμαστε νομίζω καλοπροοαίρετοι οι περισσότεροι, και σίγουρα τα κορίτσια που σου απαντούν έχουν το δικαίωμα να σκεφτονται διαφορετικά από σένα για όσα πιστεύεις. Όπως και εσύ άλλωστε..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by ria
    Originally posted by Agaph
    "Εχεις βαλει κιλα αγαπη! πρεπει να κοψεις λιγο την γουρουνοφαγια γιατι θα καταληξεις σαν βοδι" τοτε ναι! Θα κανω κατι για να βελτιωθω!
    επισης οφειλουμε να μην μιλαμε στον εαυτο μας με αυτο το τροπο....
    συμφωνώ ρία :thumbup::thumbup:

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •