Ψυχολογία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Ψυχολογία

    Γεια σας.Πως είστε όσον αφορά την ψυχολογία σας?Χάνετε δε χάνετε κιλά.. Πως σας επηρεάζει?Και το ρωτάω αυτό,επειδή το καλοκαίρι εγώ προσωπικά νιώθω αρκετά περίεργα. Πες η θάλασσα?Πες η ζέστη??Πες ότι μου λείπουν τα χειμερινά μου ρούχα που νιώθω ότι κρύβουν κάθε σημείο?Πες λίγο από όλα??Επίσης πως νιώθετε όσοι σιγά σιγά κατεβαίνετε και είστε ''κοντά'' στο στόχο σας?Δηλαδή πως βιώνετε την αλλαγή στο σώμα σας?Εγώ σκεφτείτε πως έχω άλλα περίπου 25 κιλά να χάσω και ως τώρα έχασα 38.Αλλά στον καθρέφτη μου νιώθω το ίδιο ή μάλλον στην ψυχολογία μου νιώθω το ίδιο.Θα ντραπώ, δεν θα πάω στην τουαλέτα μαγαζιών για να μη με βλέπει ο κόσμος να γυροφέρνω βόλτα τα κιλά μου, παρ'όλο που από τους γύρω μονάχα καλές κουβέντες ακούω.Θέλετε να το αναλύσουμε??

  2. #2
    Μια καλησπερα απ μενα!! :-)
    Καταρχας συγχαριτηρια για το επιτευγμα σου και ευχομαι σιγα σιγα να καταφερεις να το συνειδητοποιησεις και συ ο ιδιος....και εις ανωτερα!
    Τωρα οσο αφορα την ψυχολογια προσωπικα ειμαι στα μαυρα μου τα χαλια με η χωρις το καλοκαιρι...απλα το θεμα της παραλιας του μπανιου κλπ επειδινονουν μια υπαρχουσα κατασταση...
    Αυτο με την τουαλετα το χω σκεφτει και γω και βλεπω πως με κοιταζουν....ισως στο σημειο που ειμαι ακομα και η ιδεα μου οτι κοιταζουν περιεργα αρκει να μου χαλασει τη διαθεση παλι...
    Ειμαι κοντα στο μεγαλο βημα οποτε ελπιζω να αλλαξει συντομα και η ψυχολογια μου!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Έχει την πλάκα του το καλοκαίρι!
    Όταν ξεκινάω να βγάζω ρούχα νιώθω αρκετά μειονεκτικά, όμως μετά από κάποια μπάνια ξαναβρίσκω τη χαμένη αυτοπεποίθηση μου!
    Νομίζω πως είναι ό,τι χειρότερο να κλείνεσαι μέσα λόγω των κιλών...... στο τέλος παθαίνεις κατάθλιψη.

    Μπορεί στην αρχή να είναι δύσκολα, αλλά τα μπάνια βοηθούν στη γύμναση του σώματος και ο ήλιος στη ψυχολογία μας!
    :smirk:

    Και προσωπικά με βοηθάει όταν νιώθω άσχημα, να σκέφτομαι: "Αυτή είμαι τώρα, τέλος. Κάνω την προσπάθεια μου, τέλος. Σε όποιον αρέσωωω, τέλος!!!"

  4. #4
    Καταλήγουμε πως αυτή η ψυχολογία είναι που μας οδηγεί ακόμα και στο πιο απλό σημείο,του πως θα περάσουμε τη μέρα μας.Ώρες ώρες το καλοσκέφτομαι όταν φεύγει μία μέρα,και εγώ το μόνο που κάνω είναι να γκρινιάζω για το πως είμαι,και λέω πόσο χαζός είμαι,αυτή η μέρα δεν θα ξαναγυρίσει και εγώ για άλλη μία φορά τη χαράμισα με κακές σκέψεις.
    Fwteino asteraki σε καταλαβαίνω αφάνταστα,είναι αυτή η αρχή που θα κάνεις να πεις,είμαι έτοιμος να ξεκινήσω..να αλλάξω τη ζωή μου.Το ζήτημα είναι αν έχεις βολευτεί στη ζωή σου και δε θέλεις να την αλλάξεις τι γίνεται?ή μάλλον δεν τοποθετήθηκα σωστά..για την ακρίβεια θες να την αλλάξεις αλλά έχεις βολευτεί στο σημείο που βρίσκεσαι..εύχομαι να είμαι κατανοητός..Δε μπορώ να σου πω,πως όλα μία απόφαση είναι..και αυτό γιατί γνωρίζω καλά πόσο δύσκολο είναι να έχεις μία συνήθεια πολλά χρόνια και να πρέπει μέσα σε μία μέρα να την αλλάξεις.Δύσκολο..όντως..βέ� �αια όχι ακατόρθωτο φυσικά.
    Sethunya και εσύ από την πλευρά σου έχεις δίκιο.Με καμία κυβέρνηση δεν πρέπει να κλεινόμαστε στα σπίτια μας λόγω των κιλών..όχι φυσικά.Απλά είναι κάτι που αρκετές φορές σε καταβάλει και είναι πολύ δυνατό σε σχέση με εμένα προσωπικά πάντα απαντάω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by thanos
    Με καμία κυβέρνηση δεν πρέπει να κλεινόμαστε στα σπίτια μας λόγω των κιλών..όχι φυσικά.Απλά είναι κάτι που αρκετές φορές σε καταβάλει και είναι πολύ δυνατό σε σχέση με εμένα προσωπικά πάντα απαντάω..
    Πάμε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ παραλία! ΤΩΡΑ! :tumble: :spin:

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    γεια σας. είμαι καινούργιο μέλος εδώ και ειμαι λίγο "κουμπωμένη" ακόμα στο να γράψω άνετα... ο λόγος που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ είναι το πρόβλημα της παχυσαρκίας... διαβάζοντας το ποστ του θάνου, είναι λες και σ αυτό καθρεφτιζόταν ο εαυτός μου... μετά από μια αποτυχημένη επέμβαση δακτυλίου, ετοιμάζομαι για επέμβαση μανικιού... αντί να είμαι χαρούμενη για την επέμβαση που θα κάνω, η ψυχολογία μου έχει πέσει στα πατώματα... λίγο η απογοήτευση της προηγούμενης επέμβασης, λίγο ο φόβος, λίγο τα λόγια από τους γύρω... έχω καταντήσει να μην βγαίνω από το σπίτι για να μη με βλέπουν και με σχολιάζουν... θυμώνω με τον εαυτό μου που του στερώ τόσα πολλά πράγματα, αλλά δε μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός του κουτσομπολιού από τους γύρω (προς το παρών τουλάχιστον)... μακάρι να ξυπνούσα μια μέρα και ολη αυτή η ψυχολογική κατάσταση να μην υπήρχε... χαίρομαι που ανακάλυψα την παρέα σας... καλή σας μέρα και καλή απαλλαγή από τα περιττά μας κιλά... :blush:

  7. #7
    Καλως την και καλη εβδομαδα!! :-)
    Και γω καπως ετσι ξεκινησα πριν λιγο καιρο αλλα πολυ συντομα θα καταλαβεις οτι λιγο πολυ ολοι εδω μεσα εχουμε πανω κατω τα ιδια προβληματα και δενομαστε πολυ ευκολα....Πολλοι καθρεπτιζομαστε με διαφορα εδω..αλλα η συμπαρασταση ειναι απιστευτη!
    Ευχομαι ολα να σου πανε καλα απ δω και περα!!ποτε με το καλο???
    Οι γυρο παντα θα λενε...οπως και να σαι/μαστε... τα κομπλεξ τους ειναι πολυ μεγαλυτερα απ το να δουν την αληθεια...Η πιο ωραια "εκδικηση" ειναι να τους διξουμε οτι δεν πεσαμε!! (τα λεω για να τα ακουσω και γω...στην ιδια ψυχολογια με σενα ειμαι!)
    Αν ξυπνουσες μια μερα και η ψυχολογια σου ηταν αλλιως μηπως δεν θα ησουν ο ανθρωπος που εισαι τωρα?!μηπως δεν θα χες τη βαση και το μυαλο σου?(αυτα σκεφτομαι και προσπαθω να παρηγοριθω!)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    καλώς σας βρήκα... σ ευχαριστώ για την υποδοχή και τις ευχές σου... το έχω καταλάβει ότι είστε δεμένοι και αυτό με ενθάρρυνε πολύ... για τέλος σεπτεμβρίου υπολογίζεται η επέμβαση...
    για τους γύρο είναι ωραίο να καταφέρνουμε να δείχνουμε ότι δεν πέσαμε, αλλα συνήθως είναι τόσα πολλα τα "κτυπήματα" που όσο και να θες να μην πέσεις, δε τα καταφέρνεις (εγώ τουλάχιστον). για την αλλαγή της ψυχολογίας θεωρώ ότι το μόνο που θα άλλαζε, θα ήταν η αυτοπεποιηθηση μου, να αγαπήσω επιτέλους τον εαυτό μου, να μάθω να διεκδικώ αυτά που δικαιούμαι σαν άνθρωπος, να απαντάω εκεί που πρέπει και να μην φεύγω πάντα με σκυμμένο το κεφάλι, κλπ κλπ...

    εσύ έχεις κάνει κάποια επέμβαση;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Καλωσόρισες panie! Να μη ντρέπεσαι καθόλου! Είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε και να μας ακούσεις
    Δε ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω,
    όμως καμιά φορά είναι στο μυαλό μας πως οι άλλοι σκέφτονται μόνο άσχημα για μας...
    Όχι βέβαια πως δεν υπάρχουν κακόβουλοι άνθρωποι - απ'αυτούς άλλο τίποτα!

    Είσαι σίγουρη πως αν βγεις από το σπίτι θα ξεκινήσουν και τα κακεντρεχή σχόλια;
    Επειδή δηλαδή δεν πέτυχε μια επέμβαση και κουβαλάς κάποια παραπάνω κιλά;

    Σου λέω, με άλλα λόγια, πως ίσως τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζεις.

    Δε ξέρω γιατί, μου δίνεις την εντύπωση πως μεγαλύτερο τρόμο σου προκαλούν οι "γύρω",
    παρά τα κιλά καθαυτά...
    Ελπίζω να κάνω λάθος, γιατί δεν αξίζει κούκλα μου να χάνεις τη ζωή σου γι'αυτούς.

    Τώρα για τις επεμβάσεις, τι να πω... Καλή δύναμη και μην το βάζεις κάτω.
    Εύχομαι από ψυχής αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά, και να έρθεις
    ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο σου!

    Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, υπάρχουν κάποιοι φίλοι/οικογένεια να σε στηρίζουν;

  10. #10
    Για τους κακοπροερετους φτανει να δειξουμε οτι δεν πεσαμε,για μας που φυσικο ειναι να γονατισουμε καποια στιγμη,το θεμα ειναι να καταφερουμε να σηκωθουμε οσο το δυνατον πιο γρηγορα γινεται..σ αυτο βοηθαει να χουμε διπλα μας ανθρωπους που μας αγαπανε!

    Και γω ετσι που τα λες σκεφτομουν/μαι αλλα μηπως πρεπει να προσπαθησουμε να αγαπησουμε τον εαυτο μας οπως ειναι γιατι μετα παντα κατι θα μας βρωμαει?? την απαντηση ακομα την ψαχνω!!

    οχι δεν εχω κανει καποια επεμβαση ακομα,για σλιβ λεω και γω κατα τον νοεμβριο με το καλο,ελπιζω να τα καταφερω αυτη τη φορα...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    καλησπέρα κορίτσια. Sethunya σ ευχαριστώ για τις ευχές σου. δυστυχώς δεν είναι μόνο στο μυαλό... μπορεί να μην είναι καθημερινά τα σχόλια, αλλά έρχεται η επιβεβαίωση της υποψιας αργά ή γρήγορα... τουλάχιστον εδώ που ζω, οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πολύ της επιφάνειας, τους αρέσει να κυκλοφοράνε με άτομα που θα τα "καμαρώνουν" δίπλα τους... τώρα θα μου πεις και σε ποιον δεν αρέσει να έχει ωραίους ανθρώπους δίπλα του, το γεγονός όμως του να σε κρίνουν πάντα γι αυτο που φαίνεσαι εξωτερικά και ποτέ γι αυτο που είσαι πραγματικά σαν άνθρωπος, σε απογοητεύει. στο θέμα οικογένεια και φίλοι, ευτυχώς έχω την υποστήριξη τους και είναι δίπλα μου από τότε που είχα πάρει την απόφαση για την 1η επέμβαση... πριν όμως απ αυτο, ακούγα διάφορα. ξέρω ήταν για το καλό μου αλλά εγώ όσο τα άκουγα, τόσο ποιο πολύ πείσμα πήγαινα και δεν προσπαθούσα να μειώσω το βάρος μου.

    Fwtino_Asteraki προσπάθησα πολλές φορές να αγαπήσω τον εαυτό μου (ή τουλάχιστον να συμβιβαστώ μ αυτο που είμαι) και πίστεψα σε κάποια φάση οτι τα είχα καταφέρει. όταν όμως στο παρελθόν άκουσα από ανθρωπους που αγαπούσα τη φράση "με ενοχλεί η εμφάνιση σου" ή "ντρέπομαι να κυκλοφορώ έξω μαζί σου", εκεί γκρεμίστηκαν όλα... μακάρι να καταφέρεις κι εσυ να κάνεις την επέμβαση και σιγά σιγά να φτάσουμε τον στόχο μας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by panie
    ... τώρα θα μου πεις και σε ποιον δεν αρέσει να έχει ωραίους ανθρώπους δίπλα του, το γεγονός όμως του να σε κρίνουν πάντα γι αυτο που φαίνεσαι εξωτερικά και ποτέ γι αυτο που είσαι πραγματικά σαν άνθρωπος, σε απογοητεύει. στο θέμα οικογένεια και φίλοι, ευτυχώς έχω την υποστήριξη τους και είναι δίπλα μου από τότε που είχα πάρει την απόφαση για την 1η επέμβαση...
    Όσος καιρός και να περάσει, όσο αδύνατη/όμορφη και να γίνεις... Πάντα κάποιοι θα σε κρίνουν.
    Εξωτερικά. Γιατί απλά έτσι συμβαίνει.
    Μην περιμένεις να δουν οι πολλοί τον εσωτερικό σου κόσμο, γιατί αυτό είναι πραγματικά αδύνατο.
    Αυτό που είσαι, και πόσο αξίζεις σαν άνθρωπος, το γνωρίζουν οι φίλοι κι η οικογένεια σου.

    Ενδεχομένως να είναι δύσκολο να βγεις από αυτή τη λογική εφόσον απ'ό,τι κατάλαβα ζεις σε μια μικρή κοινωνία,
    ειδικά τώρα που σε βαραίνει και ο ίδιος σου ο εαυτός.

    Προσπάθησε όμως να επικεντρωθείς στην προσπάθεια σου
    και στους ανθρώπους που νοιάζονται για 'σενα.
    Πάρε μια φιλενάδα σου και πάτε για καφέ. Χωρίς να σκέφτεσαι. Ζήσε.

    Και εδώ είμαστε. Θα τα λέμε.

  13. #13
    Originally posted by panie
    ........ στο θέμα οικογένεια και φίλοι, ευτυχώς έχω την υποστήριξη τους και είναι δίπλα μου από τότε που είχα πάρει την απόφαση για την 1η επέμβαση... πριν όμως απ αυτο, ακούγα διάφορα.......

    ......... όταν όμως στο παρελθόν άκουσα από ανθρωπους που αγαπούσα τη φράση "με ενοχλεί η εμφάνιση σου" ή "ντρέπομαι να κυκλοφορώ έξω μαζί σου", εκεί γκρεμίστηκαν όλα... μακάρι να καταφέρεις κι εσυ να κάνεις την επέμβαση και σιγά σιγά να φτάσουμε τον στόχο μας
    Εισαι πολυ τυχερη που χεις τους δικους σου και τους φιλους σου διπλα να σε στηριζουν σε αυτα τα μεγαλα βηματα και της αποφασεις... Ειναι οτι πιο δυσκολο να περιμενεις μια "βοηθεια" και να σε αντιμετωπιζουν οπως αυτοι εξω που ανεφερες!!

    Οσο για αυτους που σου παν τετοια πραγματα του στιλ "με ενοχλεί η εμφάνιση σου" ή "ντρέπομαι να κυκλοφορώ έξω μαζί σου" κλπ δεν αξιζαν να ναι διπλα σου και δεν σ αγαπησαν ποτε ισως..αγαπας καποιον για αυτο που ειναι οχι για αυτο που θελεις να ειναι! .. Ξερω ειναι λογια που πονανε αυτα τα χω νιωσει και γω...αλλα πια τους λυπαμαι...δεν ενιωσαν και δεν καταλαβαν ποτε τι ειναι ΑΓΑΠΗ!

    σε ευχαριστω για της ευχες,ελπιζω να τα καταφερουμε πριν να ναι αργα...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    κοριτσια μου καλημέρα. χαίρομαι ειλικρινά που βρίσκομαι στην παρέα σας. ήδη μ αυτα που μου ειπατε νοιώθω καλύτερα. χρειάζομαι όμως πολύ δουλειά για να καταφέρω να μην λαμβάνω υπόψην μου τα λόγια του κόσμου. σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμπαράσταση.

  15. #15
    καλησπέρα panie.Χαίρομαι που είσαι καλύτερα ήδη από αυτά που σου είπαν οι κοπέλες παραπάνω και εύχομαι να συνεχίσεις έτσι..Το γεγονός της προηγούμενης επέμβασης δεν πρέπει καν να το σκέφτεσαι,μιας και ανήκει στο παρελθόν.Ξέρεις είναι γνωστό το ότι αν κολλάμε πίσω δεν πάμε μπροστά.Το ζήτημα είναι και εσύ και εγώ και όλοι μας εδώ μέσα,να σταματήσουμε να δίνουμε σημασία στα λόγια των άλλων.Να ζούμε για εμάς και για τους ανθρώπους που μας αγαπούν..Πάντα θα υπάρχει στη ζωή μας κάποιος,που με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα μας πικράνει.Είναι στο χέρι μας πόσο θα μας επηρεάσει αυτό.Εμένα προσωπικά με επηρεάζει αλλά κοιτάζω όσο μπορώ να μειώνω το χρόνο που μου τρώει σαν σκέψη..Δηλαδή παλιά στεναχωριόμουν μπορεί και μία εβδομάδα για κάτι που άκουγα..μετά για 3 μέρες και πάει λέγοντας.Τώρα προσπαθώ να μένω στο''θα στεναχωρηθώ δέκα λεπτά και όχι παραπάνω''..Η ψυχολογία του ανθρώπου είναι δύσκολη υπόθεση.Και όσο ψάχνομαι, καταλαβαίνω ότι έχει πολύ δουλειά το όλο πράγμα..Καλή δύναμη σου εύχομαι..Να είσαι δυνατή και πάντα όσο πιο χαρούμενη γίνεται!Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •