Belviq
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Belviq

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637

    Belviq

    Ξέρετε πως είμαι γενικά αντίθετος σε τέτοιες λύσεις αλλά μιας και απ'ότι φαίνεται θα το δούμε σύντομα στα φαρμακεία και 13 χρόνια μετά τη προηγούμενη γενιά φαρμάκων με βάση τη σιβουλτραμίνη το θεωρώ σημαντική εξέλιξη ανοίγω το τόπικ. Θαρρώ πως δε θα αργήσουμε να μάθουμε περισσότερα.


    Το πρώτο εδώ και 13 χρόνια Διστακτικό «ναι» της FDA σε χάπι αδυνατίσματος που μπλοκάρει την πείνα

    Ονομάζεται Belviq και αποτελεί το πρώτο νέο χάπι κατά της παχυσαρκίας που, μέσα σε διάστημα 13 ετών, λαμβάνει το πράσινο φως της αμερικανικής υπηρεσίας Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA). Πιέσεις προς την έγκριση Σύμφωνα με την αρμόδια αμερικανική υπηρεσία, η έγκριση τέτοιων φαρμάκων αποτελεί ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση. Κατά το παρελθόν είχαν κυκλοφορήσει σκευάσματα τα οποία σχετίζονταν με προβλήματα υγείας ή ακόμη και θανάτους. Με τα δύο τρίτα των Αμερικανών όμως να κατατάσσονται στην κατηγορία των υπέρβαρων και παχύσαρκων και το κόστος της δημόσιας υγείας για την περίθαλψή τους να εκτοξεύεται στα ύψη, η FDA δέχθηκε μεγάλη πίεση προκειμένου να εγκρίνει μια νέα θεραπεία κατά της παχυσαρκίας. «Όπως φαίνεται η άποψη της υπηρεσίας έχει μετατοπιστεί επισήμως προς την κατεύθυνση που θεωρεί ότι η μη αντιμετώπιση της παχυσαρκίας αποτελεί κίνδυνο από μόνη της, έτσι προτιθέμεθα να βγάλουμε στην αγορά σκευάσματα για να βοηθήσουμε τον κόσμο να χάσει βάρος ? ακόμα και αν αυτό συνοδεύεται από κινδύνους» αναφέρει ο διευθυντής του τομέα βιοτεχνολογίας της αμερικανικής επενδυτικής εταιρείας Cowen, Σίμος Σιμεωνίδης. Το χάπι της «μεζούρας» Το χάπι Belviq με δραστική ουσία τη λορκασερίνη, της Arena Pharmaceuticals Inc, είναι σχεδιασμένο ώστε να «μπλοκάρει» τα σήματα της πείνας στον εγκέφαλο βοηθώντας έτσι τα άτομα που το λαμβάνουν να νιώθουν χορτάτοι με μικρότερες ποσότητες τροφής. Κατά τη διάρκεια κλινικών δοκιμών μεγάλης κλίμακας, οι ασθενείς που λάμβαναν το εν λόγω χάπι έχασαν επιτυχώς το 5% του σωματικού τους βάρους. Προσοχή στην ειδική σήμανση Παρόλα αυτά, η σήμανση της FDA στη συσκευασία του αδυνατιστικού φαρμάκου αναφέρει ότι η καθημερινή λήψη του θα πρέπει να διακοπεί μετά από την πάροδο 12 εβδομάδων, ακόμα και αν ο ασθενής δεν έχει καταφέρει να χάσει το 5% του σωματικού του βάρους. Το χάπι της Arena έχει λάβει έγκριση για λήψη από ενηλίκους με Δείκτη Μάζας Σώματος (BMI) _ το πηλίκο του βάρους σε κιλά διά του τετραγώνου του ύψους σε μέτρα _ από 30 και πάνω, που κατατάσσονται στην κατηγορία της παχυσαρκίας. Μπορεί ακόμα να ληφθεί από ενηλίκους με ΔΜΣ από 27 και άνω (δηλαδή υπέρβαρους) που αντιμετωπίζουν τουλάχιστον ένα πρόβλημα υγείας που σχετίζεται με το βάρος τους όπως υπέρταση, διαβήτη τύπου 2 ή υψηλή χοληστερόλη. Σύμφωνα με οδηγία της FDA, η παρασκευάστρια εταιρεία οφείλει να προχωρήσει σε έξι μελέτες παρακολούθησης των αποτελεσμάτων από τη λήψη του αδυνατιστικού φαρμάκου όπως επίσης και την καταγραφή του κινδύνου καρδιακών και εγκεφαλικών επεισοδίων.

    Βήμα Science Newsroom ΔΟΛ
    http://news.in.gr/science-technology...aid=1231202628

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Γιατι καποιος να αγορασει πλεον χαπια και σεικ αδυνατισματος;; Ο κοσμος το εχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι οτι ΔΕΝ κανουν δουλεια;
    Προσπαθουμε να αγοραζουμε απο τα "βιολογικα" και παιρνουμε χημικα σκευασματα αδυνατισματος; Ειναι οπως τα κεντρα αδυνατισματος! Ναι την δεκαετια του 90-00 εκαναν θραυση, πλεον αφου ξερουμε τι απατεωνια ειναι ολο αυτο, πως υπαρχουν ανθρωποι που συνεχιζουν και πηγαινουν εκει η αγοραζουν αυτα τα σκευασματα;
    Αν σε αρχαιους ταφους εβρισκαν χαπια αδυνατισματος, για να τα εχουν οι νεκροι στον Αδη και να παραμενουν αδυνατοι να πω αντε κατι ηξεραν... Μελι νερο και παιχνιδια τους εβαζαν!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Καταρχάς ούτε το πρότεινα ούτε θα το πάρω ούτε πήρα ποτέ αυτά που αναφέρεις φυσικά. Από κει και πέρα δε πρόκειται για σκεύασμα-συμπλήρωμα-σέικ αλλά για φάρμακο που θα το χορηγούν γιατροί αν κυκλοφορησει οπότε δε νομίζω πως έχει σχέση με οσα λες. Το τόπικ το άνοιξα ώστε να υπάρχει η βασική πληροφορία και να μην ανοίγουν μελλοντικά τόπικ τύπου "άκουσα πως βγήκε φάρμακο που κόβει την όρεξη και χάνεις 70 κιλά σε 2 μήνες" οπως αυτά που έχουμε συνηθίσει...

    Από τα βιολογικά κάκιστα αγοράζει όποιος το κάνει imo και πιάνεται κορόιδο οπότε μη μου το αναφέρεις σα κάποια έξυπνη τακτική... Για τους αρχαίους νεκρούς έβαζαν πράματα στο τάφο με κριτήριο να μη παχύνουν ε; Ενδιαφέρον... ε αφού δε χρησιμοποιούσαν χάπια και πρέπει να με πείσει(που προσωπικά εμένα δε χρειάζεται)θα ήθελα να μου πεις για τα ευρήματα σορών με χειρουργημένα στομάχια, είναι επιχειρήματα αυτά; Θεωρώ πως η βαριατρική χειρουργική είναι σπουδαία βοήθεια, μη παρεξηγηθώ, αλλά με τέτοιες απόψεις πως πρέπει να προσκολληθούμε στην αρχαιότητα μου κάνει τεράστια εντύπωση που ήταν η δική σου επιλογή...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Καλημέρα Φίλιππε,χαίρομαι που σε "βλέπω" )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    «Όπως φαίνεται η άποψη της υπηρεσίας έχει μετατοπιστεί επισήμως προς την κατεύθυνση που θεωρεί ότι η μη αντιμετώπιση της παχυσαρκίας αποτελεί κίνδυνο από μόνη της, έτσι προτιθέμεθα να βγάλουμε στην αγορά σκευάσματα για να βοηθήσουμε τον κόσμο να χάσει βάρος ? ακόμα και αν αυτό συνοδεύεται από κινδύνους»
    δεν ξερω περι τινος προκειται, αλλα αυτη η φραση με εκανε να ανατριχιασω....
    κυριως γιατι εχω την υποψια οτι το κινητρο τους ειναι η επιβαρυνση των ασφαλιστικων ταμειων απο παρελκομενα της παχυσαρκιας και οχι η ασφαλεια των πειραματοζωων...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Καλε! Δεν εννοουσα οτι τα εχεις παρει ουτε κατι κακο για εσενα!!
    Συγνωμη αν το πηρες ετσι δεν τα ελεγα προσβλητικα η κατι τετοιο! Ουτε ειπα οτι διαφημιζεις το προιον!
    Απλα επειδη προκειτα για σκευασμα και επειδη και τα χαπια αδυνατισματος για παραδειγμα υποσχονται αμεσα και καλα αποτελεσματα γι'αυτο τα ειπα οσα ειπα!!! :/
    Επισης δεν ειπα να ακολουθουμε την αρχαιοτητα, εννοειτε οτι παμε μπροστα!
    Αλλο η συχρονη ιατρικη και η πραγματικη βοηθεια που προσφερει και αλλο ενα ΑΚΟΜΗ "θαυματουργο" χαπι!
    Νομιζω εγινες λιγο επιθετικος χωρις λογο.. Τα δικα μου "νευρα" πηγαιναν σε αυτους που θα πιστεψουν οτι με ενα χαπι θα χασουν 70 κιλα σε 2 μηνες οπως ειπες, οχι σε εσενα που το ανεφερες!! Δεν νομιζω να σε προσβαλα με αυτα που ειπα γιατι πολυ απλα δεν αναφερονται σε εσενα! Αν το πηρες ετσι, συγνωμη αλλα δεν ηταν αυτη η προθεση μου! Και δεν νομιζω να ειναι χαζο καποιος που παιρνει βιολογικα προιοντα και δεν εννοω απο το σουπερ μαρκετ αλλα απο σιγουρα καταστηματα με βιολογικα η απο τους γονεις του στο χωριο η τα φυτευει μονος του.. Δεν μπορω να καταλαβω προς τι ολη αυτη η επιθεση ρε Φιλιππε..
    Τεσπα.. Πιστευω αυτη την φορα να καταλαβες πως το εννοω και παλι, δεν ηταν η προθεση μου να τα παρεις..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •