Φοβιες θανατου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23

    Φοβιες θανατου...

    Καλησπερα σας..πρωτη φορα γραφω για κατι που νοιωθω και με ποναει...Με λενε Αλεξανδρο ειμαι 28ετων και τον μαρτιο του 08 αρχισε και μενα το δικο μου ''μαρτυριο''.

    Ενα βραδυ που ξαπλωσα να κοιμηθω, ξαφνικα με επιασε μια απιστευτη ζαλη,ενα μουδιασμα στα ακρα και κυριως στο αριστερο μου χερι,μουδιασμα στο σαγονι και τη γλωσσα και ειχα μια αισθηση οτι θα μου ανοιξει η μυτη.
    Απο εκεινη τη στιγμη ξεκινησαν ολα..Σηκωθηκα με την γυναικα μου και πηγαμε στο νοσοκομειο,μου εκαναν εξετασεις αλλα τπτ...μετα απο 2 μερες παλι τα ιδια, με ξεσκονισαν στο νοσοκομειο αλλα τπτ..ολοι μου ελεγαν οτι ειναι κρισεις πανικου και ειναι απο το αγχος.
    Δεν με επισαν και ξεκινησα να περνω σβαρνα ιδιωτες-γνωστους γιατρους (καρδιολογο,παθολογο,ωρυλα, ενδοκρινολογο,ορθοπεδικο..) ολοι μου ελεγαν τα ιδια αλλα εγω τπτ...
    Συνεχεια απο τοτε φοβαμαι μηπως πεθανω και μηπως φυγω οπως και ο πατερας μου,απο καρδια 'η φυγω γενικα.
    Τον θανατο τον φοβομουν απο παλια, ομως τωρα τον φοβαμαι ακομα περισσοτερο.Ειχα μιλησει με εναν ψυχολογο μεσω τηλ. και μου ειπε οτι ισως το γεγονος του οτι εχασα τον πατερα μου, δεν ξεσπασα οσο θα επρεπε και μου βγαινει τωρα σε αυτη τη μορφη..Μου ειπε οτι ειναι συσωρευμενη ενεργεια και ψαχνει διεξοδους.
    Τωρα τελευταια εχει μειωθει αρκετα αλλα δεν μου εχει φυγει τελειως..Παντα με τον παραμικρο πονο σκεφτομαι τον θανατο και αμεσως αρχιζουν τα μουδιασματα κτλ...

    Ειναι κατι πολυ βασανιστικο και κατι που με κραταει πισω χωρις την θεληση μου...Ναι ειμαι αγχωδης ανθρωπος, Ναι εχω προβληματα σαν ανθρωπος(κυριως οικονομικα), ολοι εχουν..Εγω τι? Δεν θελω να παρω φαρμακα..Και ο πατερας μου που επερνε αγχωλυτικα & τι? τπτ....
    Το μονο που θελω ειναι να μου φυγουν αυτες οι σκεψεις και να ΖΗΣΩ...Να ΖΗΣΩ οπως πρεπει με την γυναικα μου και αυριο μεθαυριο με το παιδι μου.

    Σας Ευχαριστω για την δυνατοτητα που μου δωσατε να το βγαλω προς τα εξω και ευχομαι να ειμαι ο τελευταιος που νοιωθει ετσι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Αν καποιος-α το βιωνει ή το εχει βιωσει και το εχει ξεπερασει, θα ηθελα να μου γραψει, μηπως ο τροπος που το ξεπερασε βοηθησει και εμενα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Ο θανατος δεν ειναι κατι που πρεπει να φοβασαι.Ειναι φυσικο επακολουθο της ζωης.Το γνωρισαν πολλοι και θα το γνωρισουμε και μεις καποια στιγμη.Ο μονος τροπος για να σταματησεις να το φοβασαι ειναι να το αποδεχθεις,οσο αντιστεκεσαι στη σκεψη δεν προκειται να καταφερεις τιποτα.Παντως μεχρι το μεσο ορο που ειναι περιπου στα 70 αν δεν κανω λαθος εχεις ακομα.δεν το σκεφτεσαι σε καμια 30αρια χρονια καλυτερα? .... Επικεντρωσου λιγο στον εαυτο σου,βρες τι σε αγχωνει και μην το σκεφτεσαι συνεχεια.Αν λες συνεχεια πως εισαι βλακας θα το πιστεψεις στο τελος.Το ιδιο ισχυει και με αυτες τις σκεψεις σου.Πες και στη γυναικα σου οταν σε βλεπει ετσι να σε κανει να ξεχνας,και οποτε το κανει να την ακολουθεις στην παροτρυνση της αμεσως χωρις δευτερη σκεψη.Αφησε την να σε διατασει σε αυτο το θεμα.(να ηταν το μονο ε??? χεχεχε).Ειναι μια αρχη και αυτο.Δες τι θα πουν και τα αλλα ατομα στο φορουμ.Σου ευχομαι καλη επιτυχια.Στο κατω κατω ειτε σκεφτεσαι αγχωτικα ειτε οχι,δεν αλλαζει κατι στο συγκεκριμενο θεμα.Απλα την ζαχαρενια σου χαλας ....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Να την αφησω να διαταζει...τωρα που δεν την αφηνω και ειμαι ολο σημαδια...χεχεχε εχει και βαρυ χερι..αστα αστα... Περα απο την πλακα ομως εχεις δικιο αλλα εχω πιασει τον εαυτο μου να προσπαθει αυτο που ειπες αλλα δεν...κολλημενος με την μπαλα...Σ\'ευχαριστω ομως

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    αυτο που λεω και στην γιαγια μου που ολη μερα σκεφτεται οτι θα πεθανει...ειναι φυσικο επακολουθο..φυσικα κανεις δεν θελει να παει πριν την ωρα του,μην τρελαθουμε αλλα μηπως οταν θα ερθει η ωρα και γινει το μοιραιο θα το καταλαβουμε???μπααααααα....ε� �ομενως μην αγχωνεσαι και εισαι και νεοτατος ανθρωπος....Ξεκινα κατι που θα σε κανει να αποβαλλεις την αρνητικη ενεργεια και τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις μεσα σου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    με μονη διαφορα οτι η γιαγια οταν κοιταχτει στο καθρεπτη βλεπει ενα γερασμενο προσωπο,ενω ο φιλος μας ενα νεανικο προσωπο γεματο ζωη.Παρε το βαρυ χερι (την γυναικα σου) πηγαινετε καμια βολτα στη θαλασσα,σε καποιο βουνο με πρασινο,για εναν καφε αγκαλιτσα .... και φτιαξτε ζωη.(ο κουμπαρος σε αποσταση να ειμαστε σιγουροι).αλλιως θα ζητησω απο την πενουλα το τηλ της γιαγιας να κανετε παρεα .....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Originally posted by Empneustns
    (ο κουμπαρος σε αποσταση να ειμαστε σιγουροι).αλλιως θα ζητησω απο την πενουλα το τηλ της γιαγιας να κανετε παρεα .....
    Ευτυχως ο κουμπαρος ειναι σοι..ηξερα τι εκανα τοτε...τωρα δεν ξερω..Η αληθεια ειναι πως το παλευω οσο μπορω,αλλα οταν ερχεται η νυχτα και ειδικα η ωρα που ειναι να ξαπλωσω, εκει ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα...Πεννουλα οποτε εσω ετοιμη για το τηλ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    χαχαχαχαχαχαχαχα,μαλλον αλλου το πας,πενουλα προσεχε τον,θα σας φαει την γιαγια .....χαχαχαχαχαχα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    αχχαχαχαχαχαχαχα λες??????

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    hehehee...μαλλον παρεξιγησατε τις προθεσεις μου....Για την Πεννουλα παω...αλλα πλαγιως..... :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    πονηρουλη......δεν σ\'αρεσει η γιαγια ε??λοιπον ακου,πιπινοtherapy κανε οπως λεει κ ο Τοκος...ασε πιανει τρελά...και θα δεις οτι τπτ αρνητικο δεν θα εχεις στο νου..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Thanks for your advice...Θα το εχω στο νου μου....Παιδια ξερει κανεις τον Τοκο απο κοντα να παρω ποιο εμπειρες συβουλες, απο ενα super-man.....χαχαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    105
    Αγαπητε Αλεξανδρε πιστευω οτι πασχεις απο αυτο που λεμε ψυχαναγκαστικες σκεψεις οι οποιες καταληγουν και σε καταναγκαστικες πραξεις.Υποβαλλεις ασυνειδητα στον εαυτο σου σκεψεις που συνειδητα γνωριζεις οτι σε δυσκολευουν στην καθημερινοτητα σου και οι πραξεις σου καθοριζονται απο αυτες τις σκεψεις κι ετσι ο οργανισμος σου ξεσπαει με σωματικα συμπτωματα. Οταν μεν σου δινεται και ερεθισμα(οπως στην περιπτωση θανατου δικου σου ανθρωπου)τοτε οι σκεψεις γινονται ακομα πιο εντονες. Ολοι μας περναμε απο τον φοβο του θανατου καποια στιγμη στη ζωη μας απλα εσυ το βιωσες ισως περισσοτερο απο καποιους αλλους.Ο χρονος ειναι ο γιατρος για ολα και καλυτερα να κανεις υπομονη και να τον εμπιστευτεις..αυτα τα λιγα..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Αλικη ισως εχεις και δικιο...ομως εχω και κατι πονους συγκεκριμενα στον αυχενα, στο αριστερο χερι, στο στηθος αριστερα, στην πλατη παλι αριστερα..Φυσικα οταν με πιανουν αυτοι οι πονοι κατευθειαν θα παει το μυαλο μου στο κακο και θα με πιασει ζαλαδα,ταχυκαρδια,μουδιασμ ατα σε χερια και σαγονι,αισθηση οτι θα μου ανοιξει η μυτη...ολα αυτα ειναι \'\'φυσιολογικα\'\' στις κρισεις? ειαι ψυχοσωματικοι πονοι? εχω κανει ολες τις εξετασεις και ποτε κανεις δεν μου βρηκε τπτ, το μονο που μου ειπε ο καρδιολογος ειναι οτι λογω καποιας προδιαθεσης που υπαρχει απο τον πατερα μου, να προσεξω για το μελλον και οτι τωρα δεν εχω να ανησυχω για κατι.μου ειπε να κοψω τσιγαρο, να εχω ποιο προσεγμενη διατροφη κτλ..βεβαια η αληθεια ειναι οτι ουτε το τσιγαρο το εχω κοψει και ουτε μπορω να πω οτι προσεχω ιδιαιτερα το φαγητο...Τωρα γυρισα απο ενα δυημερο που εφυγα και μολις εκατσα λιγο,νασου οι πονοι,νασου τα μουδιασματα,να σου η αισθηση οτι θα ανοιξει η μυτη και νασου παλι σκ@τ@ ο Αλεξανδρος...με εχει κουρασει αυτο το πραγμα αυτους τους μηνες...με εχει τσακισει ψυχολογικα..και αντε να κοιμηθεις παλι το βραδυ...

    Εν τω μεταξυ με εχω παρατηρησει οτι για να κοιμηθω πρεπει να πιω 2-3 μπυρες να με ψιλοζαλισουν για να μπορεσω να κοιμηθω χωρις να σκεφτομαι (αν και δεν πιανει παντα)..φοβαμαι και μη τυχον φτασω στο σταδιο του αλκοολισμου και εχω αλλα μετα...Πρεπει να μου βρω μια λυση, να συνεχισω..Δεντη καθε αποψη και βοηθεια παντως τυπου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    nonos1503 εγω παλι πυστευω οτι σε πιανουν κρισεις πανικου ολα αυτα ειναι συμπτωματα κρισης πανικου .και γω δεν πυστευα οτι εχω κατι τετιο αλλα να που εχω.και πηρα φαρμακα γιαυτο τον λογο αλλα φοβαμαι πολυ τα φαρμακα.αφου εχω πολυ καιρο βροχιτηδα και φοβαμαι να απρω και φαρμακα για την βροχητιδα κιας μ ειπε η γιατρος μου οτι μπορω ανετα να παρω.παντως το μονο συμπτωμα σου που δεν κολαει στις κρισεις πανικου ειναι το οτι νομιζεις θα ανοιξει η μυτη σου,αυτο δεν το ειχα εγω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •