Τύπου ημερολόγιο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Τύπου ημερολόγιο..

    Επειδή έχω ζηλέψει με την οργάνωση όλων σας εδώ μέσα,λέω να ανοίξω και εγώ ένα τύπου ημερολόγιο και να γράφω τι τρώω κάθε μέρα και το κατά πόσο γυμνάζομαι..Μήπως και πάρω καμιά ώθηση προς τα κάτω γιατί κολλήσαμε πάλι.. Ξεκινάω λοιπόν σήμερα ή μάλλον για τη μέρα που πέρασε:

    Πρωινό: δημητριακά με γάλα
    μεσημεριανό: 3 μικρές γεμιστές πιπεριές,3 φέτες ψωμί από αυτές του τοστ και φέτα..
    βραδινό:2 φέτες του τοστ με ντομάτα και φέτα..
    και μετά από λίγο έρχεται το ξέσπασμα...2 κουταλιές παγωτό..1 κουταλιά βανίλια υποβρύχιο..
    αυτά...ότι δεν σας αρέσει έχετε το ελεύθερο να το πείτε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    τελικά ζυγίστηκες? ή ξεκίνησες δίαιτα και μετά από λίγο καιρό βλέποντας και κάνοντας

    εντελώς καλοπροαίρετα έφαγες αρκετούς υδατάνθρακες (δημητριακά, ρύζι στα γεμιστά και ψωμί, μετά πάλι φέτες του τοστ) δες το βιντεάκι της υπογραφής μου για την πείνα και τις ορμόνες, και εξηγεί το πως μπλοκάρει η παραπανίσια ινσουλίνη την λεπτίνη στον εγκέφαλο, ίσως γι'αυτό πείνασες και αναγκάστηκες να φας το παγωτό και το υποβρύχιο, ίσως και να ήταν συναισθηματικό, αλλά προσπάθησε να εξετάσεις τι το δημιούργησε, είτε σωματικά είτε ψυχικά το χρειάστηκες, οπότε ψάχνουμε την αιτία για να την διορθώσουμε, όχι να αισθανόμαστε άσχημα με το αποτέλεσμα (παραπανίσιες θερμίδες).

    Δες όλη τη σειρά λέει καλές συμβουλές για να νικήσουμε την πείνα και να χάσουμε βάρος.
    Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ στο να καταλάβω το σώμα μου

    Σου δίνω τις παραπάνω πηγές γιατί μέχρι πριν από λίγο καιρό έτσι έτρωγα κι εγώ, πρωί έτρωγα τοστ, μεσημέρι μακαρόνια με τυρί (ίσως με κρέας και σαλάτα) και απογευματάκι πάλι τοστ ή φρούτα, με έπιαναν λιγούρες το απόγευμα προς βραδάκι οπότε ή θα έτρωγα κιάλλο πιάτο με μακαρόνια τυρί άντε και κανα αυγό, ή γύρω στις 7 το απόγευμα και έβγαινα σαφάρι στα σουπερμάρκετ και τα μίνιμάρκετ, 2-3 προφιτερόλ μαζεμένα... ευτυχώς είδα το βιντεάκι και κατάλαβα γιατί πεινούσα συνέχεια. Δεν είναι φυσιολογικό να πεινάμε όταν έχουμε δώσει στον εαυτό μας τροφή, άρα κάτι τρέχει με αυτό που φάγαμε

    Επίσης το έχουμε αναφέρει σε άλλο σημείο του φόρουμ, τα ψωμιά του τοστ έχουν ζάχαρη ή φρουκτόζη ή σιρόπι γλυκόζης, δεν ξέρω αν είναι σε όλα, πάντως αυτά που έπαιρνα ήταν. Χωρίς να το ξέρεις καταναλώνεις ζάχαρη. ʼρχισε να κοιτάς ετικέτες να είσαι υποψιασμένος ότι καταναλώνεις ένα κάρο ουσίες που δεν θα σε θρέψουν και θα σε πεινάσουν. Όσο έτρωγα το ζυμωτό ψωμί φτιαγμένο από τη μαμά στο χωριό ήμουν αδύνατη (και του έδινα και καταλάβαινε!) μόλις έφυγα για να σπουδάσω ξεκίνησε η κατρακύλα, όχι ότι μου φταίει το ψωμί του τοστ αλλά κάτι από δω, κάτι από κει, να που μαζεύονται
    Μπορείς να ψάξεις για ζυμωτό με προζύμι από φούρνο, το κόβεις φέτες και το βάζεις στην κατάψυξη και βγάζεις να ξεπαγώσει όσο θα χρειαστείς κάθε μέρα, δεν χαλάει εάν έχει προζύμι, και αποφεύγεις ζάχαρη και τρως τον μύκητα που βοηθάει πάρα πολύ στην πέψη
    Μικροπραγματάκια και αλλάζεις την ζωή σου προς το καλύτερο

  3. #3
    otiosa σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!θέλω πολύ να βρω τα λάθη που μου κάνουν δύσκολη τη ζωή και για αυτό ανοίγω το ημερολόγιο για να με βοηθήσετε σε αυτά τα λάθη.Θα κάτσω να τα διαβάσω όλα αύριο αναλυτικά γιατί φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα.Όσον αφορά την ερώτησή σου,ζυγίστηκα και είμαι 99 κιλά.Αλλά κολλημένος εκεί για αρκετό καιρό.Και πρέπει να πέσω..Θα σου πω αύριο για αυτά που μου έβαλες να διαβάσω,μήπως και βοηθηθώ..να δεις και εσύ τι θα φάω αύριο μήπως βρεις και άλλα σημεία που κάνω λάθος.Σε ευχαριστώ πολύ!Καλό βράδυ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    δεν είναι "λάθος" !!!
    απλά εάν τρως παραπάνω ποσότητες σε μια ομάδα τροφίμων έχει συνέπειες, οι υδατάνθρακες έχουν υπερέκκριση ινσουλίνης (πείνα), η πρωτείνη είναι διουρητική, οπότε πολύ κατούρημα και πολύ δίψα για να αναπληρώσεις υγρά, σπανάκι-ραδίκια τρέχω στην τουαλέτα λες και είναι καθαρτικά (ίσως το παθαίνω μόνο εγώ αυτό ), τέλος πάντων, καταλαβαίνεις τι εννοώ
    δεν είναι να διαβάσεις κάτι, ένα βιντεάκι 7 λεπτών είναι http://www.youtube.com/watch?v=Yo3TRbkIrow και έχει animation! η σειρά είναι 6 βιντεάκια των 7-8 λεπτών με παρόμοιο θέμα την επιδημία παχυσαρκίας και διαβήτη

    edit δεν μου αρέσει να με βάζουν για διάβασμα, προσπαθώ να μην το κάνω :tumble: , απλά σου έδωσα μια πηγή που εγώ βρήκα χρήσιμο, κάποιος άλλος μπορεί να έχει κάτι άλλο

  5. #5
    όντως κατατοπιστικότατο το βίντεο που έβαλες.τώρα θα κάτσω να δω και τα υπόλοιπα. Λοιπόν ως τώρα έχω φάει:
    Πρωινό: δημητριακά με γάλα
    Μεσημεριανό: αυτά τα fishsticks λόγω χρόνου,με λίγη φέτα και σαλάτα..για βράδυ βλέπουμε..

    τώρα με έχει βάλει σε σκέψεις αυτό που λες για το οτι τρώμε κανονικά και πεινάμε..πρέπει να οργανώσω καλύτερα αυτά που τρώω για να μην έχω αυτές τις εξάρσεις φαγητού..να βλέπω τι τρώω..

  6. #6
    Μέρα τρίτη: πρωινό:μηδέν..
    μεσημεριανό: κοτόπουλο με πατάτες φούρνου,μία φέτα ψωμί μαύρο προζύμι και φέτα..
    για βραδινό πιο μέτα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •