Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??

    Καλησπερα σε ολους!
    Μετα απ συνενοηση με το γιατρο μου αποφασισαμε να αναβαλουμε την επεμβαση(σλιβ) για κανενα 3μηνο..για καποιες περιτερου εξετασεις μιας και εχω χαμηλο αιματοκριτη λογο στηγματος...καθως και απ οτι ειπε η καλυτερη εποχη για επεμβασεις ειναι κοντα στον οκτωμβριο,δεν εχει ουτε πολυ ζεστη ουτε πολυ κρυο...καθως και θα προλαβω την εξεταστικη μου το σεπτεμβριο,αλλιως σχεδον μου το απεκλησε να προλαβω..Μου προτεινε ακομα και καποια γυμναστικη,βαρακια και κιλιακους,για την χαλαρωση...
    Ελπιζω να πηρα την καλυτερη δυνατη αποφαση..ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για ολα..αλλα καλυτερα να τα ερευνησω ολα πριν κανω το μεγαλο βημα.
    Μηπως μπορει κανεις που χει κανει την επεμβαση να μου γραψει ειτε δω ειτε με pm ειτε να μου στειλει σε μαιλ τις οδηγιες που του εχει δωσει ο γιατρος για την διατροφη με τα αλεσμενα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Αστεράκι μου γιατί δεν ρωτάς με pm την wow η το Αγγελουδάκι (ιωάννα) η την Τζίνα? τα κορίτσια την έχουν κάνει την επέμβαση ήδη και ξέρουν.

  3. #3
    θα ρωτησω απλα σκεφτηκα οτι ισως πρεπει να υπαρχει και σαν τοπικ :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    αστεράκι ο δικός μου γιατρός σε μπαι-πασαρισμένους και σληβάτους δίνει την παρακάτω διατροφή για τον πρωτο μήνα

    από την 7η ημέρα μέχρι και την ημέρα της επανεξέτασης (περίπου 23 μέρες μετά )Κάθε μέρα πρέπει να λαμβάνεται
    *250 ml γάλα άπαχο ή ελαφρύ 0-2% λιπαρά
    * 1 γιαούρτι άπαχο ή ελαφρύ
    * 1 fortimel πρωτεινικό ρόφημα περιεκτικότητας 20γρ πρωτείνης
    *120 γρ -μαγειρεμένο βάρος- κοτόπουλο,ψάρι,ή κρέας πολτοποιημένο μοιρασμένο σε 2 γεύματα μαζί με μισό φλυτζάνι ζωμό.Σε κάθε γεύμα μπορείτε να βάλετε 1 μικρό κουταλάκι λάδι,λίγο αλάτι κ λεμόνι.Απαγορεύονται όλα τα μπαχαρικά

    -ΜΗΝ τρώτε τίποτα σε στέρεη μορφή
    -Τρώτε πάντα αργά και σε μικρή ποσότητα 1 κ.γλυκού κάθε μπουκιά
    -Πίνετε 6-8 ποτήρια νερό αλλά όχι κοντά στα γεύματα,τουλάχιστον 1/2 ώρα πριν και 1/2-1 ώρα μετά
    -Μην πίνετε καθόλου αναψυκτικά
    Μην τρώτε καθόλου ζάχαρη (η φρουκτόζη είναι ζάχαρη )
    -Επιτρέπονται γλυκαντικά όπως canderel,nutrisweet,slim line
    -Απαγορεύεται να μασάτε τσίχλα,εάν έχετε άσχημη γεύση επιτρέπονται 2-3 μικρές καραμέλες ημερησίως
    -Απαγορεύεται η κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών
    -Επιτρέπεται λίγος καφές φίλτρου ελαφρύς εφόσον πριν έχετε φάει ή έχετε πιει γάλα



    δεν ξέρω γιατί ο γιατρός σου θεωρεί πως το φθινόπωρο είναι η καλύτερη εποχή,εγώ χειρουργήθηκα αρχές Ιουνίου και μια χαρά καλοκαίρι πέρασα,τώρα για το θέμα του χαμηλού αιματοκρίτη είναι ένα σοβαρό ζήτημα.Κοιλιακούς και βαράκια σου είπε να κάνεις τώρα,προληπτικά για την χαλάρωση?ή μετά?

  5. #5
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες να σαι καλα!!
    Για τον αιματοκριτη μου το ειπε περισοτερο,λογο ηλικιας 23χρ -> υπερκινιτικοτιτα και ετσι και το θεμα της θερμοκρασιας..
    Κιλιακους και βαρακια μου πε να κανω τωρα οσο θα περιμενω για να ελαχιστοποιησω οσο γινεται την χαλαρωση του πρωτου μηνα που χανεις πολλα κιλα γρηγορα και δεν επιτρεπετε η γυμναστικη!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,705
    πρωτη φορα το ακουω αυτο με την προληπτικη γυμναστικη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    και εγώ δεν έχω ξανακούσει να κάνουμε προληπτικά γυμναστική...εγώ δε στους πρώτους μήνες δεν είχα καθόλου χαλάρωση!και κανονικά κοιλιακούς εμένα μου απαγόρευαν να κάνω και μέχρι και το εξάμηνο και φυσικά να σηκώνω βάρος για παν ενδεχόμενο παρουσίασης κήλης παρόλο που το χειρ μου ήταν λαπαροσκοπικό

  8. #8
    Βρε κοριτσια λογικο δεν ειναι ενα πιο γυμνασμενο σωμα να ανταποκρινεται καλυτερα στο χασιμο βαρους? με την γυμναστικη σφιγγει το σωμα σου αρα οταν αρχιζει και φευγουν τα περιτα κιλα.. Μετα την επεμβαση δεν θα πρεπει να κανουμε πολυ γυμναστικη? οχι τον πρωτο καιρο μετα τους πρωτους μηνες,αρα αμα εχεις κανει μια προετοιμασια δεν θα ηταν καλυτερα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    βρε αστεράκι μου....μέσα σε 3 μήνες που θα χειρουργηθείς αν είσαι εντελώς αγύμναστη τώρα πόσο πια νομίζεις πιο γυμνασμένο κ σφριγηλό θα είναι το σώμα σου?η γυμναστική δεν λέω καλή είναι,αλλά για να αποδώσει θέλει πολύ προσπάθεια και χρόνο ,μην περιμένεις θαύματα μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!

  10. #10
    Δεν περιμενω ουτε μιλαω για θαυματα απλα εννοω οτι απ το τιποτα κατι θα ειναι..δεν θα αποδωσει τελεια αλλα θα ειναι σε ενα καλο σημειο..δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα τοσο σφριγυλοτητας οσο εκγυμνασης των μυων..εκει νομιζω παιζεται το θεμα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    3 μηνες ειναι 3 μηνες! Δεν λεω οτι μπορει να κανει θαυματα αλλα η γυμναστικη ειναι γυμναστικη!!
    Δεν θα σε βλαψει! Δεν νομιζω να σου ειπε καντο οπωσδηποτε, λογικα θα στο ειπε για να μπεις στο κλιμα της επεμβασης και να εχεις κατι να ασχολησε μεχρι να ερθει η ωρα του χειρουργειου.. Επειδη ο συγκεκριμενος δεν αφηνει και τον ασθενη να περιμενει και στην περιπτωση σου ειναι διαφορετικα θα στο ειπε για να Ασχοληθεις με κατι!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Το δέρμα δεν μαζεύει με τη γυμναστική,ότι κάνει θα το κάνει μόνο του.Οι μυς σφίγγουν και καίγεται λίπος.Καλύτερα να ακολουθείται τις διατροφικές οδηγίες του γιατρού σας ακόμη και αν δεν είναι οι καλύτερες καθώς εκείνος έχει την ευθύνη ότι κι αν γίνει.Το copy paste από διάφορες διατροφές,δεν είναι ενδεδειγμένο.

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Καλησπέρα Αστεράκι,
    Δεν πάει ούτε μια εβδομάδα που χειρουργήθηκα. Είμαι και γω φοιτήτρια οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα της εξεταστικής. Και η ζέστη είναι όντως πρόβλημα λόγω των υγρών που χρειάζεσαι.

    Προσωπικά θα το ξαναέκανα τώρα αν χρειαζόταν. Ότι πρόβλημα υγείας και να έχεις χειροτερεύει λόγω της παχυσαρκίας. Όσο πιο σύντομα απαλαγείς από αυτό το φορτίο τόσο καλύτερα.

    Έχε υπόψη σου ότι μιλάω εκ του ασφαλούς μιας και δεν με πολυνοιάζει η εξεταστική του Σεπτεμβρίου αλλά και ούτε ένιωσα καθόλου ζέστη αφού είμαι συνεχώς με air condition.

    <3

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,705
    και εγω το πρωτο εξαμηνο ειχα οδηγιες να κανω μονο περπατημα.τα βαρη ηταν απαγορευμενα και εγω εχω λαπαρασκοπικο χειρουργειο.εγω αρχισα να κρεμαω μετα τα 30 πρωτα κιλα.η χειροτερη χαλαρωση εμφανιστηκε στα τελευταια 10 κιλα.περιμενω να χασω και τα αλλα 10 για να παω στην πλαστικο να δουμε τι θα κανουμε.

  15. #15
    Anticipate μου αντε καλη κατηφορα και ολα να πανε οπως τα θελεις!Εχασα ηδη την εξεταστικη του ιουνιου για να τρεξω το θεμα και γιατι ημουν χαλια ψυχολογικα,δεν με περνει να χασω και αλλη χρωσταω 30μαθηματα για πτυχειο!
    Το χω ακουσει απο πολλους οτι θα το ξανακαναν η μετανιωσαν που δεν το καναν νωριτερα και με κανει να χαιρομαι οτι δεν επεσα τοσο εξω στην αποφαση μου..,Δοξα το Θεο δεν εχω κανενα προβλημα υγειας μονο στιγμα μεσογειακης ανεμιας δηλ χαμηλο αιματοκριτη απ οταν γεννηθηκα..Συγουρα βεβαια αμα χασω το περιττο βαρος θα μαι καλυτερα! :-)
    Εμενα με απασχολει αρκετα η εξεταστικη καθως και εχω μονο εναν ανεμιστηρα που και αυτον τωρα τον πηρα! <3

    lila μου και γω για το "τελειο" καμια 40αρια κιλακια πρεπει να χασω οταν με το καλο το κανω..Ελπιζω οτι αν κανω μια μερικη γυμναστικη τωρα να ειμαι σε καλυτερο επιπεδο μετα...αλλα ειδομεν!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •