Sleeve και μετεγχειρητική δίαιτα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    Originally posted by maroulita_
    Καλημερα και απο μενα σε ολους και καλες κατηφορες στους φρεσκοχειρουργημενους!
    Εκανα sleeve στις 8 Ιουνιου 2012 και ενα μηνα και κατι μερες μετα ειμαι - 12 κιλα ξεκινωντας απο τα 118,9, η διατροφη μου ως τωρα ηταν τις πρωτες δεκα μερες μονο υγρά χωρις καφε και χυμο πορτοκαλι, τις επόμενες 14 μέρες αλεσμένα και τωρα έχω μπει στα μαλακά τρόφιμα για άλλες 14 μέρες.
    Τρωω περίπου 2 με 3 γεύματα των 4-5 μπουκιών την ημέρα και τα υπολοιπα είναι υγρά.
    Παρόλα αυτα η ζυγαρια μου κολλησε εδω και μια εβδομαδα, πιστευετε ότι κάνω κάτι λαθος απο τις προσωπικές σας εμπειριες ή ειναι φυσιολογικο αυτό?
    Επίσης γνωρίζω πως κάθε οργανισμος είναι διαφορετικος αλλα πιστευετε οτι η απώλεια μου είναι καλή για το χρονικο διάστημα που έχει περασει?
    Ευχαριστω πολύ.


    Φιλια
    Μαρια

    Μαράάάάάάκι!!!!! ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ!
    Το post σου είναι λες και διαβάζω για μένα! έκανα την επέμβαση 15/06/2012 και τώρα 1 μήνα και κάτι μέρες μετά έχω πάει στα 104 τα οποία και σαν απώλεια μου φαίνονται λίγα, αλλά εδώ και 10 μέρες η ζυγαριά ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα....
    βέβαια διάβασα τις απαντήσεις των παιδιών και πήρα και εγώ λίγο κουράγιο γιατί αλλιώς!......ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ?
    εγώ έχω μπερδευτεί με τα φρούτα...τι τρώτε ρε παιδιά στη περίοδο των μαλακών? καρπούζι ας πούμε κάνει να τρώμε?
    ή στα αλμυρά μπορούμε να φάμε χόρτα ή ντομάτα-αγγούρι (λογικά οχι γιατί έχει σπόρια)?
    Επίσης επειδή δεν μπορώ να πιω σκέτο νερό το πίνω αραιωμένο με φρουτοποτό 2/3 νερό, 1/3 βύσσινο,ή ροδάκινο ή ρόδι (amita) με μπόλικα παγάκια. ή καμιά φορά σκέτο νερό με σταγόνες απο λεμόνι και έτσι καταφέρνω να πιω 750-1000ml υγρών.και δεν είμαι καθόλου του καφέ...πάντως τουαλέτα πάω ελάχιστα.
    συγνώμη για τη ζαλάδα αλλά οι συμβουλές πάντα είναι πολύτιμες!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Καλημέρα Kelly80. Μην ανησυχείς για τη ζυγαριά γιατί εννοείται ότι θα ξεκολλήσει. Καλό είναι να δοκιμάζεις τα φρούτα για να δεις ποιό σε ενοχλεί και ποιό όχι. Καρπούζι μπορείς να φας εφόσον καθαρίσεις καλά τα κουκούτσια για να μην καταπιείς κάποιο κατά λάθος. Οτι φρούτο ή λαχανικό τρως να καθαρίζεις τη φλούδα ή τα σπόρια. Στην ντομάτα να βγάζεις τη φλούδα και τα σπόρια (εμένα η ντομάτα μου έπεφτε βαριά) και στο αγγούρι να βγάζεις τα σπόρια (το έτρωγα άνετα από την αρχή), να το κόβεις στη μέση και να καθαρίζεις τα σπόρια με ένα κουταλάκι. Είναι νωρίς ακόμα για να φας χόρτα, συνήθως λένε να τα τρώμε μετά το τρίμηνο (εμένα ακόμα και τώρα μου πέφτουν λίγο βαριά). Το νερό είναι όντως βαρύ και πίνεται πιο εύκολα όταν είναι παγωμένο. Εμένα το λεμόνι με πείραζε στην αρχή, αν όμως εσένα δεν σε ενοχλεί πίνε το με το νερό, κάνει καλό στον οργανισμό. Πρέπει να πίνεις όσο περισσότερο νερό μπορείς οπότε δεν πειράζει η πατέντα που έχεις βρει με το φρουτοποτό, αρκεί να πίνεις νερό για να μην αφυδατωθείς. Οσο για την τουαλέτα παίζει σημαντικό ρόλο στη σωστή λειτουργία του οργανισμού μας και στο χάσιμο βάρους, πρέπει να πηγαίνεις αν όχι κάθε μέρα τουλάχιστον κάθε δύο μέρες. Ρώτησε το γιατρό σου τι μπορείς να πάρεις ώστε να στρώσει η τουαλέτα σου.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    40
    Originally posted by ΤΖΙΝΑ
    Καλημέρα Kelly80. Μην ανησυχείς για τη ζυγαριά γιατί εννοείται ότι θα ξεκολλήσει. Καλό είναι να δοκιμάζεις τα φρούτα για να δεις ποιό σε ενοχλεί και ποιό όχι. Καρπούζι μπορείς να φας εφόσον καθαρίσεις καλά τα κουκούτσια για να μην καταπιείς κάποιο κατά λάθος. Οτι φρούτο ή λαχανικό τρως να καθαρίζεις τη φλούδα ή τα σπόρια. Στην ντομάτα να βγάζεις τη φλούδα και τα σπόρια (εμένα η ντομάτα μου έπεφτε βαριά) και στο αγγούρι να βγάζεις τα σπόρια (το έτρωγα άνετα από την αρχή), να το κόβεις στη μέση και να καθαρίζεις τα σπόρια με ένα κουταλάκι. Είναι νωρίς ακόμα για να φας χόρτα, συνήθως λένε να τα τρώμε μετά το τρίμηνο (εμένα ακόμα και τώρα μου πέφτουν λίγο βαριά). Το νερό είναι όντως βαρύ και πίνεται πιο εύκολα όταν είναι παγωμένο. Εμένα το λεμόνι με πείραζε στην αρχή, αν όμως εσένα δεν σε ενοχλεί πίνε το με το νερό, κάνει καλό στον οργανισμό. Πρέπει να πίνεις όσο περισσότερο νερό μπορείς οπότε δεν πειράζει η πατέντα που έχεις βρει με το φρουτοποτό, αρκεί να πίνεις νερό για να μην αφυδατωθείς. Οσο για την τουαλέτα παίζει σημαντικό ρόλο στη σωστή λειτουργία του οργανισμού μας και στο χάσιμο βάρους, πρέπει να πηγαίνεις αν όχι κάθε μέρα τουλάχιστον κάθε δύο μέρες. Ρώτησε το γιατρό σου τι μπορείς να πάρεις ώστε να στρώσει η τουαλέτα σου.
    ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!!θα τις εφαρμόσω άμεσα! τουαλέτα πάω κανονικά μια φορά την ημέρα. εγώ έλεγα για τα τσισάκια!!!!χιχιχιχιχι!πάω μια το πρωι και μια το βράδυ αλλά κάνω ελάχιστα παρόλο που πίνω περίπου 1lt!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Kelly80 αν δεν ουρείς αρκετές φορές μέσα στην ημέρα σημαίνει ότι ο οργανισμός σου χρειάζεται όλα τα υγρά που του δίνεις γι'αυτό και τα κρατάει και δεν τα αποβάλλεις. Προσπάθησε να πίνεις όσο περισσότερο νερό μπορείς, να αποφεύγεις την έκθεσή σου στον ήλιο, ώστε να μην ιδρώνεις πολύ και χάνεις κι από εκεί υγρά και γενικά να βρίσκεσαι σε δροσερά μέρη. Εγώ από την αρχή της επέμβασης έως και σήμερα έχω ένα μικρό μπουκαλάκι νερό δίπλα μου όλη την ημέρα και πίνω συνεχώς γουλιές. Εχω βάλει στο ψυγείο 4-5 μπουκαλάκια με νερό, γιατί τώρα ζεσταίνονται γρήγορα, και κάθε τόσο βγάζω ένα μπουκαλάκι με παγωμένο νερό και βάζω μέσα το ζεστό. Το ξέρω ότι είναι σπαστικό το θέμα με το νερό αλλά ζόρισε λίγο τον εαυτό σου, ειδικά αυτές τις μέρες που έχει πολύ ζέστη, ώστε να ενυδατώνεσαι κανονικά και να καθαρίζουν και τα νεφρά σου.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Κελυ μου πινε μπολικο νερακι γιατι εγω ενω νομιζα οτι επινα, η ουρια μου ηταν ανεβασμενη και μου εδωσαν χαπακια μετα τον μηνα.. Χορτα ακομα να φαω αν και εχουν περασει 3,5 μηνες πλεον και λεω να δοκιμασω μια απο αυτες τις μερες.. Μην τρως πολλα φρουτα και λαχανικα με πολλες ινες οπως η παπαγια, μανγκο, λαχανι κτλ γιατι μπορει να σε πειραξουν.. αλλα δοκιμαζε απο ολα να δεις πως σου καθονται!! Καλη επιτυχια και ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ Η ΖΥΓΑΡΙΑ!!!!! :roll:

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    23
    Originally posted by maroulita_
    Εκανα sleeve στις 8 Ιουνιου 2012 και ενα μηνα και κατι μερες μετα ειμαι - 12 κιλα ξεκινωντας απο τα 118,9, η διατροφη μου ως τωρα ηταν τις πρωτες δεκα μερες μονο υγρά χωρις καφε και χυμο πορτοκαλι, τις επόμενες 14 μέρες αλεσμένα και τωρα έχω μπει στα μαλακά τρόφιμα για άλλες 14 μέρες.
    Τρωω περίπου 2 με 3 γεύματα των 4-5 μπουκιών την ημέρα και τα υπολοιπα είναι υγρά.
    Παρόλα αυτα η ζυγαρια μου κολλησε εδω και μια εβδομαδα, πιστευετε ότι κάνω κάτι λαθος απο τις προσωπικές σας εμπειριες ή ειναι φυσιολογικο αυτό?
    Επίσης γνωρίζω πως κάθε οργανισμος είναι διαφορετικος αλλα πιστευετε οτι η απώλεια μου είναι καλή για το χρονικο διάστημα που έχει περασει?
    Ευχαριστω πολύ.

    Μαράκι, εγω έκανα sleeve στις 26/6 και βγηκα 4/7. Βγήκα 1,5 κιλό περισσότερο απ' όσο μπήκα. Την πρώτη εβδομάδα εκτόσ νοσοκομείου έχασα 6 κιλά (είχα έντονο πρόβλημα κατακράτησης υγρών στο νοσοκομείο και φαίνεται ότι αργότερα αποφάσισαν να φύγουν). Τη δεύτερη εβδομάδα πήρα 2 κιλά! (Σε ΠΟΙΟΝ να πεις και να το πιστέψει ότι πήρες 2 κιλά ενώ δεν τρως;! Την τρίτη εβδομάδα έχασα αυτά τα δύο κιλά. Το αποτέλεσμα είναι ότι τώρα, 1 μήνα μετά από την επέμβαση έχω χάσει μόνο 7 κιλά. Ίσως εδώ να φταίει επίσης το ότι έχασα 8 κιλά πριν από την επέμβαση, δεν ξέρω. Πάντως τα 10 κιλά που έχασες εσύ νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Σκέψου επίσης ότι ο οργανισμός προσαρμόζεται καλύτερα όταν η απώλεια βάρους δεν είναι ραγδαία. Εγώ σκέφτομαι επίσης να εντάξω λίγη άσκηση στο καθημερινό πρόγραμμα.

    Κουράγιο, Μαράκι, και όλα θα πάνε καλά

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    Κορίτσια μην αγχώνεστε,κάνει κακό στην ζυγαριά σας!εφόσον ακολουθείται τους κανόνες του γιατρού σας όλα θα πάνε καλά,ο κάθε οργανισμός χάνει με διαφορετικούς ρυθμούς!Και εγώ τον πρώτο μήνα είχα χάσει μόνο 7.600 και ένα χρόνο μετά είχα φτάσει ανετότατα τον στόχο μου χωρίς να δυσκολευτώ καθόλου!

    εδιτ για άσκηση τώρα στην αρχή το απλό περπάτημα είναι μια χαρά,και προσπαθείτε να έχετε 5 γεύματα την ημέρα και να λαμβάνετε αρκετή ποσότητα πρωτείνης,κάνει θαύματα!

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    23
    Originally posted by kelly80
    εγώ έχω μπερδευτεί με τα φρούτα...τι τρώτε ρε παιδιά στη περίοδο των μαλακών? καρπούζι ας πούμε κάνει να τρώμε?
    ή στα αλμυρά μπορούμε να φάμε χόρτα ή ντομάτα-αγγούρι (λογικά οχι γιατί έχει σπόρια)?
    Επίσης επειδή δεν μπορώ να πιω σκέτο νερό το πίνω αραιωμένο με φρουτοποτό 2/3 νερό, 1/3 βύσσινο,ή ροδάκινο ή ρόδι (amita) με μπόλικα παγάκια. ή καμιά φορά σκέτο νερό με σταγόνες απο λεμόνι και έτσι καταφέρνω να πιω 750-1000ml υγρών.και δεν είμαι καθόλου του καφέ...πάντως τουαλέτα πάω ελάχιστα.
    συγνώμη για τη ζαλάδα αλλά οι συμβουλές πάντα είναι πολύτιμες!
    Μπορείς να δοκιμάσεις να φας μπανάνα, καμιά φέτα πορτοκάλι, μήλο χωρίς τη φλούδα. Καλύτερα να δοκιμάσεις τι σηκώνει το στομάχι σου. Για τα χόρτα που λες, εγώ ξεκίνησα να τα τρώω πριν από 3-4 μέρες. Βέβαια τρώω ελάχιστα γιατί νιώθω το στομάχι μου να κανει περίεργους θορύβους. Έχε όμως κατα νου ότι είναι σημαντικό να τρως πρώτα τις πρωτεΐνες του γεύματος και μετά τα υπόλοιπα, αλλιώς κινδυνεύεις να γεμίσεις το στομάχι σου με άλλες τροφές και να αφήσεις εξω τις πρωτεΐνες. Ό,τι φας, πάντως, μάσα το καλά και για αρκετή ώρα.

    Μπορείς επίσης να φας ψητό ή βραστό ψάρι και κοτόπουλο ή τόνο κονσέρβα. Προσωπικά έχω περιοριστεί προς το παρόν στα ψάρια, γιατί φοβάμαι ότι το κοτόπουλο θα πέσει λίγο βαρύ. Δοκίμασα γλώσσα ποσέ, δλδ τηγανισμένη σε νερό, και έβαλα από πανω λάδι και λεμόνι. Ήταν άκρως ανεκτή από το στομάχι μου. Βέβαια μασούσα κάθε μπουκιά πολλές φορές. Έβρασα επίσης μια τσιπούρα, που είχε ακόμα πιο τρυφερό και νόστιμο κρέας, και μου άφησε έναν πολύ ωραιο ζωμό. Έβαλα μέσα ενα καρότο, ένα μικρό κρεμμύδι, μια μικρή πατάτα, μερικά κολοκυθάκια και μπόλικο σέλινο.

    Και άλλη μια μαλακή τροφή που την τρώω από τότε που ήμουν ακόμη στα αλεσμένα είναι το cottage cheese. Παίρνω το Dirollo, που έχει 2,2% λιπαρά, ενώ τα άλλα cottage έχουν 4%, και μου αρέσει πάρα πάρα πολύ. Το τσιμπολογάω επίσης ανάμεσα στα γεύματα, όταν νιώθω να πεινάω. Ακόμα και ένα ολόκληρο κεσεδάκι των 200γρ να φας, έχει μόνο 166 θερμίδες. Οπότε προσφέρεται για τσιμπολόγημα χωρίς τύψεις.

    Όσο για την τουαλέτα που λες... είναι μια πονεμένη ιστορία και για μένα, ίσως λόγω το ότι παίρνουμε ελάχιστες φυτικές ίνες προς το παρόν.

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    23
    Originally posted by aggeloydaki
    Κορίτσια μην αγχώνεστε,κάνει κακό στην ζυγαριά σας!εφόσον ακολουθείται τους κανόνες του γιατρού σας όλα θα πάνε καλά,ο κάθε οργανισμός χάνει με διαφορετικούς ρυθμούς!Και εγώ τον πρώτο μήνα είχα χάσει μόνο 7.600 και ένα χρόνο μετά είχα φτάσει ανετότατα τον στόχο μου χωρίς να δυσκολευτώ καθόλου!

    εδιτ για άσκηση τώρα στην αρχή το απλό περπάτημα είναι μια χαρά,και προσπαθείτε να έχετε 5 γεύματα την ημέρα και να λαμβάνετε αρκετή ποσότητα πρωτείνης,κάνει θαύματα!
    Πολύ ενθαρρυντικά τα λόγια σου, αγγελουδάκι! Δεν πρέπει να αγχωνόμαστε. Πού θα πάει, θα φύγουν τα ρημάδια τα κιλά!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •