Sleeve done but... καούρες :/
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37

    Sleeve done but... καούρες :/

    Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για τη βοήθειά σας. Είχα πάρει πάρα πολλές απαντήσεις στο post. ʼκουσα και έψαξα όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε και τελικά την βρήκα την άκρη.

    Νιώθω πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το forum.

    Έχει περάσει πολύς καιρός από το πρώτο μου topic. Σ'αυτό το διάστημα που δεν έμπαινα στο forum βρήκα τον χειρούργο που μου "ταίριαζε" και μόλις πριν 6 ημέρες, στις 2 Ιουλίου έκανα την επέμβαση sleeve.

    Όλα πήγαν τέλεια, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Και γενικά πέρα από μια εκνευριστική διάρροια δεν είχα πρόβλημα. Τα τελευταία 2 πρωινά όμως ξυπνάω απότομα με έντονη καούρα στο στέρνο και αναγούλα που με κάνει να φτύνω ένα κίτρινο υγρό με απαίσια πικρή γεύση. Τη μια μέρα ξύπνησα στις 10 το πρωί με αυτό το κάψιμο και την άλλη στις 7. Παίρνω χάπια για το στομάχι καθημερινά. Είμαι στη φάση που πίνω μόνο υγρά. Νερό, μαύρο τσάι, ζωμό κοτόπουλο, πορτοκαλάδα motion και ζελέ. Μου είχε φτιάξει η μητέρα μου και ένα περίεργο ζωμό με μοσχάρι, κολοκύθι, ντομάτα και πατάτα αλλά.. μπλιαχ lol, μόνο μια μέρα με κατάφερε να το πιω. Φτάνω και ξεπερνάω το 1.5 λίτρο υγρά την ημέρα.

    Ήθελα να ρωτήσω άν και κάποιος άλλος είχε καούρες. Είναι πολύ ενοχλητικό να ξυπνάω το πρωί και να τρέχω στο μπάνιο για να φτύσω αυτή την αηδία. Επίσης δεν έχω ιδέα πως να το αντιμετωπίσω. Έπινα νερό αργά αργά μέχρι να περάσει αλλά δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω.

    Ο γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει στον 1 στους 5 και ότι θα κρατήσει έως ότου σταθεροποιηθεί το βάρος μου. Μου αύξησε τη δόση των χαπιών στομάχου και μου είπε να μην "τρώω" το βράδυ, αν και μόνο λίγο νερό είχα πιει και τις δυο φορές πριν κοιμηθώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,705
    λοιπον το χυμο μοτιον που πινεις επειδη εχει μεσα πορτοκαλι κανει ψινιλες.αραιωσε τον με νερο πολυ η αντικατεστησε τον με χυμο μηλο(γιαμι γιαμι).επισης τη ντοματα καλα θα ηταν να την αποφυγεις τον πρωτο καιρο ειναι βαρια και κανει και αυτη ξινιλες.βεβαια την καουρα θα πρεπει να την ανεχτεις για αρκετο καιρο εγω τον πρωτο εναμισι μηνα κοιμομουν ορθια γιατι εκανα παλυνδρομηση.επισης για την αηδια που αφηνει αυτο το κιτρινο υγρο εμενα με βοηθαγαν οι καραμελες χωρις ζαχαρη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου anticipate, καλώς σε ξαναβρίσκουμε και σληβάτη πια, θυμάμαι τα προσωπικά μνμ που έχουμε ανταλλάξει και αναρωτιόμουν να σου πω τι έκανες τελικά!
    Καούρες είχα και εγω πολλές στην αρχή ώσπου άρχισα τα λαπραζόλ και βρήκα την υγειά μου! Τους πρώτους μήνες τα έπαιρνα κάθε μέρα, , μετά τους 6 μήνες δοκίμασα να τα κόψω και είδα ότι έιχα καούρες ακόμη αλλά πολύ ήπιες, χωρίς να καίγομαι πολύ, απλά ενόχληση. Ακόμη τα παίρνω , έχω ήπια καούρα, σχεδόν μέρα παρά μέρα, σίγουρα δεν είναι ευχάριστο αλλά μπροστά στο γενικό καλό που έχω βιώσει ένα χρόνο τώρα, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα για το φαινόμενο!
    Όταν πας πίσω στο νησί το αγαπημένο μου, κάνε μια βουτιά στο Ποτάμι και για μένα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Originally posted by MakΚαούρες είχα και εγω πολλές στην αρχή ώσπου άρχισα τα λαπραζόλ και βρήκα την υγειά μου! Τους πρώτους μήνες τα έπαιρνα κάθε μέρα, , μετά τους 6 μήνες δοκίμασα να τα κόψω και είδα ότι έιχα καούρες ακόμη αλλά πολύ ήπιες, χωρίς να καίγομαι πολύ, απλά ενόχληση. Ακόμη τα παίρνω , έχω ήπια καούρα, σχεδόν μέρα παρά μέρα, σίγουρα δεν είναι ευχάριστο αλλά μπροστά στο γενικό καλό που έχω βιώσει ένα χρόνο τώρα, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα για το φαινόμενο!
    Και να το ήξερα για τις καούρες την επέμβαση θα την ξαναέκανα. Ειδικά σήμερα πήρα μεγάλη χαρά, μετά από κοντά 3εις μήνες μου ήρθε πάλι περίοδος και μόνο γι'αυτό θα το ξανάκανα.
    Για το στομάχι παίρνω Losec. Έπαιρνα ένα την ημέρα αλλά όταν άρχισαν οι καούρες ο γιατρός μου αύξησε τη δόση σε ένα ανά 12ωρο. Τον ξαναρώτησα πριν καμιά ώρα που μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου είπε να πίνω κρύο νερό και λίγο γάλα όταν με πιάνει για να ηρεμώ. Α! και να κοιμάμαι με 2 μαξιλάρια για να είναι το κεφάλι λίγο πιο ψηλά.

    Originally posted by MakΌταν πας πίσω στο νησί το αγαπημένο μου, κάνε μια βουτιά στο Ποτάμι και για μένα!
    Ανυπομονώ! Μένω και πολύ κοντά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας Anticipate. Αυτό που λες το είχα κι εγώ, ο γιατρός μου είπε ότι είναι παλινδρόμηση και ότι συμβαίνει καμιά φορά μετά την επέμβαση και ότι περνάει μόνο του συνήθως. Οντως, μετά από 2 εβδομάδες περίπου μου πέρασε. Θυμάμαι ένα βράδυ που έκανα τη χαζομάρα και έφαγα αυγό, για πρώτη φορά και μου έπεσε βαρύ και ξύπνησα μέσα στη νύχτα γιατί είχα παλινδρόμηση και μου είχαν ανέβει υγρά στον οισοφάγο και το στόμα και ένοιωθα σα να είχα καταπιεί οξύ! Τρόμαξα πολύ από το κάψιμο που ένοιωθα. Δεν ξανάκανα τέτοια βλακεία. Επίσης δεν πήρα τίποτα άλλο εκτός από το laprazol που έπαιρνα καθημερινά κάθε πρωί. Μην ανησυχείς γιατί είμαι σίγουρη ότι θα σου περάσει σύντομα. Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και καλές κατηφόρες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Originally posted by Anticipate
    Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για τη βοήθειά σας. Είχα πάρει πάρα πολλές απαντήσεις στο post. ʼκουσα και έψαξα όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε και τελικά την βρήκα την άκρη.

    Νιώθω πολύ τυχερή που βρήκα αυτό το forum.

    Έχει περάσει πολύς καιρός από το πρώτο μου topic. Σ'αυτό το διάστημα που δεν έμπαινα στο forum βρήκα τον χειρούργο που μου "ταίριαζε" και μόλις πριν 6 ημέρες, στις 2 Ιουλίου έκανα την επέμβαση sleeve.

    Όλα πήγαν τέλεια, χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Και γενικά πέρα από μια εκνευριστική διάρροια δεν είχα πρόβλημα. Τα τελευταία 2 πρωινά όμως ξυπνάω απότομα με έντονη καούρα στο στέρνο και αναγούλα που με κάνει να φτύνω ένα κίτρινο υγρό με απαίσια πικρή γεύση. Τη μια μέρα ξύπνησα στις 10 το πρωί με αυτό το κάψιμο και την άλλη στις 7. Παίρνω χάπια για το στομάχι καθημερινά. Είμαι στη φάση που πίνω μόνο υγρά. Νερό, μαύρο τσάι, ζωμό κοτόπουλο, πορτοκαλάδα motion και ζελέ. Μου είχε φτιάξει η μητέρα μου και ένα περίεργο ζωμό με μοσχάρι, κολοκύθι, ντομάτα και πατάτα αλλά.. μπλιαχ lol, μόνο μια μέρα με κατάφερε να το πιω. Φτάνω και ξεπερνάω το 1.5 λίτρο υγρά την ημέρα.

    Ήθελα να ρωτήσω άν και κάποιος άλλος είχε καούρες. Είναι πολύ ενοχλητικό να ξυπνάω το πρωί και να τρέχω στο μπάνιο για να φτύσω αυτή την αηδία. Επίσης δεν έχω ιδέα πως να το αντιμετωπίσω. Έπινα νερό αργά αργά μέχρι να περάσει αλλά δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω.

    Ο γιατρός μου μου είπε ότι συμβαίνει στον 1 στους 5 και ότι θα κρατήσει έως ότου σταθεροποιηθεί το βάρος μου. Μου αύξησε τη δόση των χαπιών στομάχου και μου είπε να μην "τρώω" το βράδυ, αν και μόνο λίγο νερό είχα πιει και τις δυο φορές πριν κοιμηθώ.

    Λοιπόν άκου και την παθούσα ...εγώ από διετές είχα πάθει "εξελκοτικι" γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα...ακόμα έχω προβλήματα με το στομάχι . δεν έχω κάνει ακόμα την επέμβαση στο περίμενε είμαι...αλλα άκου..

    το πικρό υγρό που βγάζεις είναι γαστρικά υγρά. να αποφύγεις το πορτοκαλι σαν φρούτο (αργότερα), τον χυμό πορτοκαλι και μη σου φανεί περίεργο ..το πολύ νερό..με άδειο στομάχι το νερό προκαλεί αυτό το φαινόμενο άμα έχεις προβληματάκι στο στομάχι. επίσης να μην φοράς κάτι που να σφίγγει το στομάχι σου. να είναι ελεύθερο από στενό ρούχο.

    το τσούξιμο που νιώθεις στον οισοφάγο είναι οισοφαγίτιδα κουράγιο καλή μου, ελπίζω να περάσει γρήγορα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Anticipate που χαθηκεεες;; Αχ τι ωραια που την εκανες την επεμβαση! Εγω δεν ειχα κανενα παρομοιο θεμα, απλα μπηκα να δω τι κανεις και να σου πω μπραβο για την επεμβαση!!
    Πως τα πας;
    Εχεις ζυγιστει να φανταστω εεε;; Θελουμε αποτελεσματα!! :P
    Ευχομαι να σου περασει συντομα η καουρα και η δυσφορια που νιωθεις! Μην χαθεις παλι ε;;

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες μέρες έψαχνα ζυγαριά... Τελικά βρήκα μια ψηφιακή που συμφώνησε με μια άλλη ζυγαριά. Σύμφωνα μ'αυτή έχασα 13 κιλά. Θα ξαναπάω σε δυο μέρες για να σιγουρευτώ. Αν είναι 1+ κιλό τη μέρα σίγουρα θα δω διαφορά.

    Οι καούρες έχουν να με ενοχλήσουν μερικές μέρες. Ξύπνησα ένα πρωί με ένα ελαφρό κάψιμο αλλά τίποτα παραπάνω. Χθες τόλμησα και ήπια φυσικό χυμό πορτοκάλι αλλά και πάλι καθόλου καούρες σήμερα. Χάρηκα γιατί ο φυσικός χυμός πορτοκάλι είναι ότι πιο αγαπημένο για μένα ^.^

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Καλησπερα! Ναι αλλα το πορτοκαλι δεν ειναι λιγο νωρις για να το πιεις; Εγω τον ηπια στο 2ο μηνα γιατι ειναι οξινος και με το στομαχακι τραυματισμενο δεν ξερω καλυτερα να τον αφησεις για αργοτερα...
    Ειμασταν πανω κατω στα ιδια κιλα (156 εγω αλλ του γιατρου μου εβγαινα 160 αρα λεω ας παω με του γιατρου χαχαχαχαχ!!) και εχουμε και οι 2 τον ιδιο στοχο πανω κατω! Εγω θελω να φτασω βασικα τα 65 σε καποια φαση..
    Καλη μας επιτυχια!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    37
    Originally posted by -wow-
    Καλησπερα! Ναι αλλα το πορτοκαλι δεν ειναι λιγο νωρις για να το πιεις; Εγω τον ηπια στο 2ο μηνα γιατι ειναι οξινος και με το στομαχακι τραυματισμενο δεν ξερω καλυτερα να τον αφησεις για αργοτερα...
    Ειμασταν πανω κατω στα ιδια κιλα (156 εγω αλλ του γιατρου μου εβγαινα 160 αρα λεω ας παω με του γιατρου χαχαχαχαχ!!) και εχουμε και οι 2 τον ιδιο στοχο πανω κατω! Εγω θελω να φτασω βασικα τα 65 σε καποια φαση..
    Καλη μας επιτυχια!!!!
    Τι να σου πω, στην αρχή που έπινα μόνο υγρά ο χυμός δεν μου "καθόταν" καλά. Τώρα δεν έχω πρόβλημα. Πίνω όποτε έχω όρεξη αλλά μόνο πολύ παγωμένο. Γενικά με τα ζεστά έχω πρόβλημα... δεν κατεβαίνουν με τίποτα. Ότι είναι κρύο και δροσερό μια χαρά κατεβαίνει.

    Αυτό που δοκιμάζω αυτές τις μέρες με τις καούρες είναι το νερό. Παρατήρησα ότι όσο πιο πολύ νερό πίνω στη διάρκεια τις μέρας τόσο λιγότερες οι πιθανότητες να με πιάσει καούρα. Χθες δεν είχα πιει το 1.5 λίτρο μου και στις 6 το πρωί ξύπνησα με καούρα. Όχι τόσο ενοχλητική ώστε να με πετάξει από το κρεβάτι για να κάνω εμετό αλλά σηκώθηκα πήρα ένα μπουκάλι πολύ παγωμένο νερό και άρχισα να το πίνω σιγά σιγά. Σε κανα 10λεπτο είχα πιει κοντά στα 300ml και ξαναέπεσα για ύπνο. Όλα μια χαρά.

    Δεν είμαι σίγουρη πόσα κιλά θέλω να φτάσω. Το άφησα 69 για την ώρα γιατί μ'αρέσει ο αριθμός (χαχαχχαχα). Το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι ότι για να έχω φυσιολογικό βάρος με βάση το ύψος μου πρέπει να είμαι στα 73 με 54 κιλά. Ας φτάσω στα 73 και από εκεί και πέρα κατεβαίνω έως ότου να πω ότι μ'αρέσει απόλυτα αυτό που βλέπω και είμαι εντελώς ικανοποιημένη

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •