χρονος με τα παιδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    12

    χρονος με τα παιδια

    Εχω επιλεξει συνειδητα μια δουλεια(τωρα 5χρονια) η οποια μου αφηνει αρκετο χρονο ελευθερο για να μπορω να ειμαι κοντα στα παιδια 10 και 16 αγορια.(δουλευω νυχτα και δεν κοιμαμε πανω απο 5-6 ωρες την ημερα) Το αποτελεσμα ειναι να μην με αναζητανε ποτε γιατι ειμαι παντα εκει να μην θελουν να κανουμε πλεον πολλα πραγματα μαζι οπως καποτε. π.χ τους λεω παμε για μπαλα" οχι "να παιξουμε βολει "οχι" να παμε μια βολτα ? μου λενε "που θα παμε?" πολλες φορες και στην βολτα πλεον δεν θελουν να παμε μαζι.(προπαντος ο μεγαλος) Ποσο χρονο τελικα ειναι ο επιθυμητος για να ασχολησε με τα παιδια? Μηπως πρεπει να απομακρυθω λιγο να με αναζητησουν( καφενειο και ετσι που παρεμπιμπτοντως σιχαινουμε)? Πως θα καταλαβουν την αξια καποιων πραγματων χωρις να χρειαστει να τα χασουν πρωτα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    manous δεν νομιζω να ειναι κακο αυτο.και γω απο τοτε που γεννησα τον γιο μου δεν εχω λυψει απο κοντα του σχεδον καθολου και νομιζω ειδηκα για μια μανα οτι ειναι καλο αυτο με το παιδι της.και πυστευω ακομα οτι οταν τα παιδια ειναι πολλες ωρες με τους γονεις μονο τυχερα ειναι γιατι σημερα οι γονεις λογων δουλεις κ υποχρεωσεων περνανε ελαχιστη ωρα με τα παιδια τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    manous 73,

    δε νομίζεις οτι ενα αγορι 16 ειναι λογικο να μη θελει να βγαινει τοσο συχνα μαζι σου, πια?
    Εχει μπει στην εφηβεια κ τα ενδιαφεροντα του δεν μπορει να ναι πλεον τα ιδια....

    Επισης δεν σημαινει οτι επειδη δεν θελουν να περνατε τοσο χρονο μαζι δεν σε αγαπανε ή δεν σε εκτιμουν!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Είναι πολύ λογικό ένας 16χρονος να μη θέλει να περνά πολύ χρόνο με τους γονείς. Χρειάζεται χρόνο να ανακαλύψει και να διαμορφώσει τον εαυτό του, να ασχοληθεί με νέα ενδιαφέροντα και με τις παρέες του για να αναπτύξει και άλλες διαπροσωπικές σχέσεις έξω από την οικογένεια.

    Να είσαι βέβαιος πως ο χρόνος που έχεις αφιερώσει ως τώρα στα παιδιά σου, τα πράγματα που έχετε κάνει μαζί, οι αξίες που έχεις προσπαθήσει να τους μεταδώσεις δεν θα πάνε χαμένες.
    Προς το παρόν, ίσως θα μπορούσες κι εσύ να βρεις κάποια ενδιαφέροντα που σε γεμίζουν (όχι απαραίτητα...καφενείο αφού δε σου αρέσει) και άσε τα παιδιά να σου ζητήσουν εκείνα να μιλήσετε ή να περάσετε χρόνο μαζί, όταν θα νιώσουν ότι το έχουν ανάγκη, ξέροντας ότι υπάρχει εμπιστοσύνη και ανοιχτή επικοινωνία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •