Eννοειτε οτι δεν ξερουμε τι τρωμε!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422

    Eννοειτε οτι δεν ξερουμε τι τρωμε!!

    Βρηκα το παρακατω αρθρο και σς το παραθετω!
    Ειναι σχετικα με το καρμινιο, το οποιο ειναι αποτελεσμα της χημικης κατεργασιας ενος σκαθαριο το οποιο βραζεται και στην συνεχεια αποξηρενεται και καταληγει σε κοκκινη σκονη η οποια υπαρχει σχεδον παντου και δινει αυτο το λαμπερο κοκκινο χρωμα σε ΤΡΟΦΙΜΑ, καλλυντικα κτλ!
    Καλα λεει η μαμα μου να προσεχουμε τα Εψιλον αλλα ποιος την ακουει?!

    "Τρώμε εν αγνοία μας έντομα; Ναι, αφού μας τα σερβίρει αθόρυβα, χρόνια τώρα, η βιομηχανία των τυποποιημένων προϊόντων. Βέβαια, ως καταναλωτές ενημερωνόμαστε για τα προσθετικά (συντηρητικά, βελτιωτικά, χρωστικές) των τυποποιημένων τροφίμων, τα λεγόμενα «Ε», αλλά πού να γνωρίζουμε τι ακριβώς κρύβεται πίσω από την χρωστική Ε120 που δίνει ελκυστικό κόκκινο χρώμα σε τροφές, καλλυντικά και φάρμακα? Χρειάζεται γερή φαντασία για να μαντέψουμε ότι πρόκειται για σκόνη από αποξηραμένα, βρασμένα κόκκινα σκαθάρια, καθώς η προέλευσή της απαγορεύεται να αναφέρεται στις ετικέτες. Είναι επιβλαβής για την υγεία; Όπως επισημαίνουν οι επιστήμονες, δημιουργεί σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις και σοκ αναφυλαξίας σε ευαίσθητα άτομα, ενώ έχει κατηγορηθεί για πρόκληση υπερκινητικότητας σε παιδιά.

    Χρωματίζει χιλιάδες προϊόντα

    Τo πορφυρό κέλυφος, τα φτερά και τα αυγά του θηλυκού εντόμου κοχενίλλη δίνουν ένα λαμπερό, κόκκινο χρώμα σε χιλιάδες τρόφιμα, ποτά, καλλυντικά και φάρμακα. Συχνά χρωματίζουν ένα λαχταριστό παγωτό φράουλα, έναν ροζ χυμό γκρέιπ φρουτ, μια κόκκινη γρανίτα, ένα κατακόκκινο προκλητικό κραγιόν, ένα μοβ σαμπουάν, απολαυστικές βάφλες με σιρόπι κεράσι, γιαούρτια με κόκκινα φρούτα, ροζ λουκάνικα, κόκκινες κάψουλες. Το προϊόν της χημικής κατεργασίας των εντόμων ονομάζεται καρμίνιο. Μελέτες του Τμήματος Αλλεργίας του πανεπιστημίου του Michigan αποκάλυψαν ότι οι περιπτώσεις αναφυλαξίας που προέρχονται από το καρμίνιο είναι αξιοσημείωτες. Όπως διαπίστωσαν οι επιστήμονες, η σκανθαρούχα χρωστική προξένησε σε κάποιους ανθρώπους αναφυλαξία (ορτικάρια), δερματικές ενοχλήσεις ( κνησμό, ερύθημα), πονοκέφαλο, άσθμα, ναυτία, πρήξιμο των ματιών ή της γλώσσας, ταχυκαρδία, υπόταση, αγγειοοίδημα και διάρροια.
    Κρύβεται με πολλά ονόματα

    Ο μακρύς κατάλογος των προϊόντων στα οποία προστίθεται το καρμίνιο περιλαμβάνει παγωτά, γρανίτες, γιαούρτια, χυμούς, ποτά, γλυκά, μπισκότα, κέικ, καραμέλες, τσίχλες, γέμιση φρούτου σε τυποποιημένα τρόφιμα, σιρόπια, μαρμελάδες, κομπόστες, γαλακτοκομικά με φράουλα, κοκτέιλ φρούτων, παιδικές τροφές, τυριά τσένταρ, αποξηραμένα ψάρια, σάλτσες ντομάτας, επιδόρπια με ζελατίνη (ζελέ), κερασάκια ζαχαροπλαστικής (μαρασκίνο), προϊόντα με αστακό και καβούρι, λικέρ, ξίδια, πουτίγκες, χαβιάρι, επεξεργασμένα κρέατα (λουκάνικα), βιταμίνες, φάρμακα, αλοιφές, παστίλιες για τον βήχα, προϊόντα μαλλιών και περιποίησης του δέρματος, σκιές ματιών, ρουζ, πούδρες, κραγιόν, λιπ γκλος, βερνίκια νυχιών. Το χρώμα που προσφέρει ποικίλλει από έντονο ροζ, πορτοκαλί και βαθύ κόκκινο έως σκούρο μωβ. Στις ετικέτες συναντάται επίσης με το όνομα CI Natural Red no.4, Carmine, Crimson Lake, Cochineal, Carminic acid, C.I. 75470. Όμως, όπως ισχυρίζεται το Ινστιτούτο Βελονισμού του Michigan, ο χρωματισμός των τροφίμων και των καλλυντικών συχνά αποτελεί προστατευμένο εμπορικό μυστικό των εταιρειών, γεγονός που καθιστά εξαιρετικά δύσκολη την επιβεβαίωση της ύπαρξης καρμινίου σε ένα προϊόν.

    Η παγίδα του ανώνυμου σκαθαριού

    Μέχρι τώρα, το καρμίνιο αναφερόταν στις ετικέτες σαν πρόσθετο χρώμα, χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες. Όμως, από τις 5 Ιανουαρίου 2011 η αμερικανική Διεύθυνση Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) υποχρεώνει τις εταιρείες που χρησιμοποιούν σκόνη σκαθαριού στα προϊόντα τους να αναγράφουν καθαρά τη λέξη «καρμίνιο». Ωστόσο, απέρριψε το αίτημα για την επισήμανση της προέλευσης της χρωστικής ουσίας. Έτσι το σκαθάρι θα συνεχίσει να καταλήγει ανώνυμο στο στομάχι ή το δέρμα των καταναλωτών. Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που δεν θέλουν ή δεν τους επιτρέπει η θρησκεία τους να τρώνε ζωικά προϊόντα (και δη έντομα); Αυτοί, μαζί με όλους τους καταναλωτές, στερούνται το δικαίωμα γνώσης και, άρα, επιλογής.

    Πατρίδα του η Λατινική Αμερική

    Κύριος προμηθευτής του καρμινίου είναι το Περού, διαθέτοντας είτε έτοιμη σκόνη είτε αποξηραμένα σκαθάρια με το κιλό, για να φτιάξει ο καθένας το δικό του χρώμα. Τα θηλυκά έντομα και τα αυγά τους συλλέγονται με παραδοσιακό τρόπο από τους κάκτους της ερήμου των ʼνδεων, αποξηραίνονται, βράζονται και φιλτράρονται, για να αποδώσουν το καρμινικό οξύ, τη δηλητηριώδη ουσία που παράγει το σκαθάρι για να απωθεί τους εχθρούς του. Τα έντομα ζουν επίσης στη Βολιβία, τη Χιλή, τα Κανάρια Νησιά και το Μεξικό. Το καρμίνιο αποτελεί την πιο γνωστή από τις διάφορες χρωστικές που παράγονται από έντομα, ενώ η χρήση του απαγορεύεται στη Σαουδική Αραβία.

    Κάποτε ήταν πολύτιμο σαν το χρυσάφι

    Λέγεται πως ο Κορτέζ ανακάλυψε ότι οι Αζτέκοι του Μεξικού χρησιμοποιούσαν το καρμίνιο για να χρωματίσουν το φαγητό, το σώμα και τα ρούχα τους. Έτσι, η ρουμπινένια χρωστική ταξίδεψε στην Ευρώπη σαν πολύτιμο αγαθό, ακριβό σχεδόν όσο το χρυσάφι και το ασήμι. Στην Ευρώπη χρησιμοποιήθηκε ως μελάνι, ως χρώμα για τη βαφή των ρούχων των βασιλέων, των ευγενών, των κληρικών και των στολών των Βρετανών στρατιωτικών, καθώς και στη ζωγραφική και τις ταπετσαρίες.

    Και τώρα τι κάνουμε;

    Και ενώ αυτά συνέβαιναν σε άλλες εποχές, ποια είναι η λύση σήμερα για όσους/ες δεν ενθουσιάζονται με την ιδέα να χρωματίζεται το γιαούρτι τους με χυμό από έντομα ή να βάφουν τα χείλη τους με ζουμί από σκαθάρια; Μάλλον να διαγράψουν από τη ζωή τους τα τυποποιημένα, ψεύτικα χρωματισμένα προϊόντα."

    Πηγη: http://www.otyposnews.gr/archives/4581#axzz20HBBeGYo

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Originally posted by -wow-
    Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που δεν θέλουν ή δεν τους επιτρέπει η θρησκεία τους να τρώνε ζωικά προϊόντα (και δη έντομα); Αυτοί, μαζί με όλους τους καταναλωτές, στερούνται το δικαίωμα γνώσης και, άρα, επιλογής.
    Αχαχαχαχαχαχα με έκανες και γέλασα βρε wow...!!! :lol:

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν τρώω ή βάφομαι σκαθάρι. Υπάρχουν τόσα χημικά που βλάπτουν την υγεία μας!

    Don't panic. Είμαστε μια μεταλλαγμένη χαρούμενη οικογένεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    Δεν το εγραψα εγω το κειμενο!!
    Το ξερω βρε sethunya μου αλλα απο την στιγμη που υπαρχουν τοσα φρουτα στον κοσμο βλεπε ροδι με ζωντανο κοκκινο χρωμα, πως στο καλο σκεφτηκαν τα σκαθαρια; Δεν νομιζω να ειναι πιο φτηνο οοοολη αυτη η διαδικασια με τα σκαθαρια απο το να βαλουν φυσικα χρωματα στα φαγητα! Ελεος δηλαδη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Φυσικό είναι, σκαθάρια του Θεούλη, ούτε χημικό ούτε μεταλλαγμένο ούτε τπτ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    216
    Ναι βρε, το κατάλαβα πως δεν το έγραψες εσύ!
    Απλώς βρήκα κάποια σημεία του κειμένου ξεκαρδιστικά!!! :lol:


    Originally posted by filipparas
    Φυσικό είναι, σκαθάρια του Θεούλη, ούτε χημικό ούτε μεταλλαγμένο ούτε τπτ.
    Αυτό. :lol: :lol: :lol:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    WoNdErLaNd
    Posts
    1,422
    1ον αν θελω να φαω σκαθαρακια του Θεουλη να το κανω δεν λεω αλλα να το ξερω οταν τα τρωω.. Και 2ον παιρνανε απο ποσα χημικα για να αποβαλουν το δηλητηριο που εχουν!
    Τσπ εμενα με φρικαρε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εσείς που γελάτε με τα σκαθάρια του Θεούλη και τα προτιμάτε αντί των παντζαριών ή των κερασιών μια ερώτηση έχω να σας κάνω.
    Ποιανού Θεούλη σκαθάρια είναι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Του γνωστού "ποιητή ουρανού και γης" κλπ, δε ξέρω που το πας αλλά δεν έχω γνώσεις για θεολογική συζήτηση ούτε είμαι ιδιαίτερα θρήσκος, χιούμορ έκανα με μια φραση που χρησιμοποιείται στη καθημερινότητα μας. Ούτε εκδήλωσα καμία προτίμηση φυσικά, πως μπορείς να βγάζεις τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα από μια πρόταση 11 λέξεων;

    Αφού το γυρίσαμε στο σοβαρό το συστατικό υπάρχει στις ετικέτες και όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει, η πληροφορία στην εποχή μας είναι πιο ελεύθερη από ποτέ. Αν περιμένετε να έχει το γιαούρτι και ένα τόμο με πληροφορίες δώρο το θεωρώ υπερβολή. Οποιος θέλει μπορεί να αρχίσει από εδώ για τα Ε. Τέλος το βρασιμο και το φιλτράρισμα είναι η χημική επεξεργασία στην οποια αναφερονται, που τα είδες τα χημικά;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by filipparas
    πως μπορείς να βγάζεις τόσο αυθαίρετα συμπεράσματα από μια πρόταση 11 λέξεων;
    Για να καταλάβω κι εγώ για τα αυθαίρετα συμπεράσματα, περιμένω από αυτά που έγραψα την 1η φορά, να μου πεις τι συμπεράσματα κατάλαβες ότι έχω βγάλει και γιατί!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Originally posted by giorgosdelta
    Εσείς που γελάτε με τα σκαθάρια του Θεούλη και τα προτιμάτε αντί των παντζαριών ή των κερασιών
    Οταν αναφέρεσαι στο "σκαθάρια του Θεούλη" που έγραψα εγώ και το συνδέεις με προτίμηση αντί των παντζαριών ή των κερασιών που εγώ δεν εξέφρασα νομιζω πως αυθαιρετείς... τεσπά, αν παρερμήνευσα λάθος μου και ζητω συγνώμη αλλά το δύσκολο θα ήταν ερμηνεύσω σωστά όπως το γράφεις

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Σημασία έχει πάνω από όλα ότι το Ε120 ανήκει στα επικίνδυνα συντηρητικά εδώ και χρόνια.
    Εδώ για να μαθαίνετε και καλή σας όρεξη:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by filipparas
    Originally posted by giorgosdelta
    Εσείς που γελάτε με τα σκαθάρια του Θεούλη και τα προτιμάτε αντί των παντζαριών ή των κερασιών
    Οταν αναφέρεσαι στο "σκαθάρια του Θεούλη" που έγραψα εγώ και το συνδέεις με προτίμηση αντί των παντζαριών ή των κερασιών που εγώ δεν εξέφρασα νομιζω πως αυθαιρετείς... τεσπά, αν παρερμήνευσα λάθος μου και ζητω συγνώμη αλλά το δύσκολο θα ήταν ερμηνεύσω σωστά όπως το γράφεις
    Τα διάβασα όλα μαζί και τα μπέρδεψα λίγο. Το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας μας είναι ότι δε πρέπει να γελάμε με τον πόνο που προκαλείται σε οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό. Αν εξαιρέσεις κάτι σούπες με σκέιτμπορντς που τα θέλει ο πισινός τους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δε νομίζω να γέλασε καποιος με το "παθημα" των σκαθαριών... ελεος δλδ. Μαθήματα και διδάγματα ηθικής θα μου επιτρέψεις να διαλέγω αυτα που αισθάνομαι εγω ως τέτοια και οχι αυτά που υποδεικνύεις εσυ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Σου επιτρέπω να διαλέγεις εσύ, κανένα πρόβλημα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Athens
    Posts
    18
    πφ..τελικα δε θα τρωμε τιποτα απο φοβο μην παθουμε κατι.. :Ρ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •