Γιατί κάνετε χειρουργικές επεμβάσεις; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    6,974
    Rocket δεν διαστρέβλωσα απολύτως τίποτα, το διάβασα ολόκληρο το πόστ σου. Εβαλα μόνο τις 2 πρώτες προτάσεις σου διότι είναι ολοκληρωμένες, βγάζουν από μόνες τους νόημα και όλο το υπόλοιπο που γράφεις συνεχίζει να είναι εριστικό και το "Ειλικρινά και με πολύ αγάπη για ανθρώπους που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα θα ήθελα να το συζητήσουμε" δεν με πείθει καθόλου έχοντας διαβάσει όλα τα παραπάνω. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, υπάρχει και το γκρι και ο καθένας μας μπορεί να αντιλαμβάνεται το ίδιο πράγμα εντελώς διαφορετικά. Αν εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι την καλή διάθεση που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου. Θεωρώ ότι έχει ξεφύγει το όλο θέμα και έχει αρχίσει να με κουράζει, προσωπικά σου απάντησα όπως μπορούσα στις ερωτήσεις σου και ότι κατάλαβες κατάλαβες, κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω. Να είσαι καλά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Παιδιά δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε μία τέτοια κατάσταση.Έχει την άποψή του ο θεματογράφος και έχουμε και εμείς τη δική μας.Παλιά ήμουν πολύ απόλυτη με τους ανθρώπους.Τώρα όσο μεγαλώνω συνειδητοποιώ πως το να δέχεσαι την άποψη του άλλου έχει ουσία(όσο δύσκολο και αν μου φαίνεται αυτό μερικές φορές :yes: ). Παρ'όλα αυτά θεματογράφε να πω πως καταλαβαίνω πως είσαι και εσύ παχύσαρκος ε?λέγοντας τη φράση ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμάς.Θα σου πρότεινα κάτι..όταν έχεις χρόνο κάτσε και διάβασε αρκετά από τα θέματα που έχουν ανοιχτεί εδώ μέσα.Είμαι σίγουρη 100% πως σε κάποια από αυτά θα αναγνωρίσεις τον εαυτό σου ή στοιχεία του εαυτού σου. Είναι ένα καλό πρώτο βήμα για να δεις με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις και να μας γνωρίσεις καλύτερα..ε?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,556
    Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, υπάρχει και το γκρι και ο καθένας μας μπορεί να αντιλαμβάνεται το ίδιο πράγμα εντελώς διαφορετικά.
    και οχι μονο γκρι ακομη και αυτο εχει
    < Πενήντα αποχρώσεις του γκρι >

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας φαινεται το χειρουργειο ευκολη λυση.Οπως ειπα κ πιο πανω εχω χασει τα κιλα 4-5 φορες.Δεν ειχα κουραγιο να ξαναπροσπαθησω.Αλλα ευκολη λυση γιατι?Ξεχνας οτι κανεις επεμβαση δηλ ναρκωση κ πονους?Οτι μετα κανεις θελεις δε θελεις διαιτα?Αυτη τη στιγμη εγω τρωω 1 κουπα γαλα,1 γιαουρτι κ 120 γραμμαρια κρεας με 2 κουπες ζωμο την ημερα.Ομως εχω την βοηθεια του οτι δεν πειναω αλλα δεν ειναι ευκολα τα πραγματα.Να το ξερουν αυτοι που θελουν να κανουν κατι αναλογο κ να ειναι συνειδητοποιημενοι σε αυτο που κανουν.Δεν ειναι μαλλι το κοψαμε δεν πετυχε θα ξαναμακρυνει!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι αρπαχτηκα?Οσο για την ψυχοθεραπεια ειπα τι ηταν για μενα .Εχω 2 φιλες εδω που τις εχει βοηθησει.Σου ευχομαι οτι καλυτερο στην προσπσθεια σου!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η απάντηση είναι απλή: Καταφεύγουμε στις χειρουργικές επεμβάσεις, γιατί δε μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Η προσωπική ιστορία του καθενός ίσως δεν ενδιαφέρει. Το σίγουρο είναι ότι δεν παροτρύνουμε σε καμία περίπτωση άτομα να χειρουργηθούν, εκτός πια αν μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις.
    Και κάτι ακόμα που σκέφτηκα: Είμαι καιρό στο φόρουμ και γνωρίζω κάποια άτομα, τον τρόπο που σκέφτονται, το χαρακτήρα τους, τη ζωή τους. Για κάποιον, όμως, που δε μας ξέρει, καλό είναι να διατηρήσουμε χαμηλό προφίλ, είτε είναι επιθετικός είτε όχι. Όχι τίποτε, άλλο, δίνουμε λάθος εντυπώσεις. Διάβασα το θέμα και παρόλο που μας ξέρω καλά, σοκαρίστηκα ελαφρώς. Πραγματικά, σα σύνολο απαντήσεων, δίνουμε την εντύπωση των κομπλεξικών χοντρών, που δε σηκώνουν κουβέντα.
    Προσωπικά δε θεώρησα επιθετικό τον τρόπο προσέγγισης του Rocket. Ίσως η προσέγγισή του είναι επίμονη και άκαιρη. Αδύνατος δεν είσαι Rocket; Επιθετική πάντως όχι.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    Originally posted by Γλαύκη
    Φιλε Ροκετ υπαρχουν καποια ατομα που κανουν επεμβαση ελαφρα την καρδια κ αλλα οπως εγω που το ψαχνουν παρα πολυ καιρο.Χειρουργηθηκα την περασμενη εβδομαδα κ πραγματι ειδα ανθρωπους που δεν ηξεραν καν τι επεμβαση εκαναν.Εχω χασει απο 4-5 φορες τα κιλα μου τις 3 τουλαχιστον απο 50-55 κ ειμαι σε μια ηλικια που δεν ειχα ξανα αντοχη να τα χασω για να τα ξαναπαρω γιατι ξερεις οτι οπως λενε οι στατιστικες μονο ενα 2-3% αυτων που κανουν διαιτα κρατουν το ελλατωμενο βαρος τους τελικα.Μαλιστα απο το φοβο να μην τα ξαναπαρω εκανα οχι σληβ που θα ηθελα αλλα μικρο μπαι πας που εχει δυσαπορροφηση κ θα με βοηθησει μελλοντικα οταν αρχισω να τρωω παλι κανονικα κ θα ειμαι επιρρεπεις κ παλι στις κακες συνηθειες.
    Σου ευχομαι καθε επιτυχια στην προσπαθεια σου κ περιμενουμε να μας πεις για σενα.
    ο χειρότερος μου εφιάλτης! ότι θα τα χάσω και θα τα ξαναπάρω.

    εγώ ξεκίνησα μία τελευταία προσπάθεια (προ νυστεριού) με άσκηση και αργότερα, γύρω στα 96 κιλά, ανακάλυψα την low-carb διατροφή και ευτυχώς με βοηθάει αφού δεν κουράζομαι τόσο πολύ και έχω πιο πολύ ενέργεια από πριν, οπότε νιωθω σαν να μην κάνω "δίαιτα", πάλι καλά. Αλλά ΑΝ, χτύπα ξύλο, κάτι δεν πάει καλά και τα ξαναπάρω δεν αντέχω να ξαναζήσω όλο αυτό που έζησα (να ζω με παυσίπονα γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κινηθώ, να ζήσω και να γυμναστώ, να μην μπορώ να βάλω κάλτσες, να δέσω παπούτσια, να σκουπιστώ στην τουαλέτα, να χαμογελάσω γιατί με πιέζουν δύο μαξιλάρια λίπους δεξιά και αριστερά, να χωρέσω σε καρέκλα με χερούλια) θα κοιτάξω τι άλλες λύσεις υπάρχουν, προς το παρόν την παλεύω όμως.
    Πάντως δεν νομίζω ότι το χειρουργείο είναι η τέλεια λύση για εμένα, δεν αντέχω ούτε στην ιδέα να μην έχω δυνάμεις και φοβάμαι ότι θα έχω αδυναμία από την αναγκαστική πρόσληψη πολύ λίγης τροφής. Κάποιοι άλλοι έχουν δεινοπαθήσει περισσότερο από μένα με δίαιτες που και πεινάνε και δεν χάνουν ή με το χάσε-ξαναπάρε οπότε είναι διατεθειμένοι να δεχτούν τα μειονεκτήματα του χειρουργείου.

    οι ψυχολόγοι δεν είναι πεταμένα λεφτά εάν κάνουν την δουλειά τους σωστά! σε εμένα την έκανε και ναι άρχισα να ελέγχω τα βουλιμικά επεισόδια! Εάν κάτσουμε να πούμε από τι "επιστήμονες" έχουμε καεί, εγώ θα σου πω ενδοκρινολόγοι και διατροφολόγοι... αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι είναι αγύρτες. Αυτοί που έπεσα εγώ ήταν, άλλοι δεν είναι.

    synnefia αδικαιολόγητος ο γιατρός, και εγώ θα είχα πάθει σοκ και θα είχα χάσει την πίστη μου γιατί ήταν σαν να είπε "τσάμπα κόπος, χειρουργείο να'σαι σίγουρη" α να χαθεί

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    γεια σου ροκετ,
    σοκαρίστηκες από το πόσοι άνθρωποι έχουν κάνει ή σκεφτονται να κάνουν τη βαριατρική επέμβαση, μην αισθάνεσαι έτσι, αν κοιτάξεις γύρω σου, κοντύτερα ή μακρύτερα στο περιβάλλον σου, θα δεις ανθρώπους απεγνωσμένους από την αυξομείωση των κιλών τους, ανθρώπους που παλεύουν με τους διατροφικούς τους δαίμονες από χρόνια και επιτυγχάνουν περισσότερο ή λιγότερο να τακτοποιήσουν τα θέματα που τους στρέφουν στο φαγητό...
    Ναι, είναι σαφώς καλύτερο να κάνεις μια υγιεινή διατροφή όπως το θέτεις στην αρχή του ποστ σου παρά να χειρουργηθείς. Προφανώς όμως όπως καταλαβαίνεις όσοι καταφεύγουν στη δεύτερη λύση δεν είναι ούτε τεμπέληδες, ούτε καλομαθημένοι, ούτε περνάνε άνετα στη ζωή τους με τα κιλά τους, ούτε κοιμούνται και ονειρεύονται με τη σκέψη του νυστεριού στα σπλάχνα τους...
    Απόλυτη λύση ανάγκης είναι εκεί που ο ίδιος ο άνθρωπος αδυνατεί να ελέγξει το θέμα διατροφή..Πρόκειται για τεράστιο εργάλειο, κατα την ταπεινή, προσωπική μου άποψη, στο οποίο κατεφυγα όταν είδα ότι είχα εξαντλήσει τα πάντα μέσα μου και δεν είχα άλλες δυνάμεις για προσπάθεια..Με τη βοήθεια ενός μικρότερου στομαχιού και της συνακόλουθης απουσίας πείνας, βοηθήθηκα να απαλλαχτώ από τα κιλά που με βάραιναν και ενέπιπταν στην κατηγορία "νοσογόνος παχυσαρκία", πράγμα πολύ διαφορετικό απο το έχω να χάσω 5-10 κιλά για να δείχνω πιο ελκυστικός..
    Μη σοκάρεσαι λοιπόν, είμαστε πολλοί εκεί έξω που αποτύχαμε με την υγιεινή διατροφή και καταφέραμε να την ασπαστούμε και εκτιμήσουμε αφού αποκτήσαμε τη νηφαλιότητα που δίνει ένα ελαφρύτερο σώμα.. Για να μιλήσω για μένα, 14 μήνες μετά το χειρουργείο και με 50 κιλά μείον, έχω πολύ περισσοτερο αυτοσυγκέντρωση και κέφι να κάνω υγιεινότερη ζωή, πράγμα το οποίο ουδέποτε καταφερα μέσα στο φαύλο κύκλο "παχαίνω-αδυνατίζω ξανάμανά"..
    Όσο για τη συμβουλευτική από ψυχολόγο, **off the topic και εγώ!** τη θεωρώ μεγάλο πράγμα και τη σέβομαι βαθύτατα.Μακάρι να την παρήχε το σύστημα υγείας όπως υποτίθεται μας παρέχει τον οδοντιατρο ή τον παθολόγο..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    467
    Αγαπητέ rocket η παχυσαρκία είναι μια νόσος πολυπαραγοντική και περίπλοκη και η λύση δε μπορεί να είναι μόνο μία. Άλλοι τα καταφέρνουν μέσω μιας επέμβασης, άλλοι μέσω σωστής διατροφής, άλλοι σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία και πάει λέγοντας. Άλλοι απλά δεν τα καταφέρνουν. Προσωπικά είμαι εξαρτημένη από τα γλυκά και όλες οι προσπάθειες που έκανα να απεξαρτηθώ από τη ζάχαρη έπεφταν στο κενό. Η επέμβαση που έχω κάνει μου προκαλεί ορισμένα πολύ δυσάρεστα συμπτώματα το σύνολο των οποίων ονομάζεται σύνδρομο dumping όταν καταναλώνω ζάχαρη. Για παράδειγμα σου αναφέρω τη ναυτία, τη ζάλη, την ταχυκαρδία, τη διάρροια ακόμη και τη λιποθυμία! Όπως καταλαβαίνεις σε εμένα το χειρουργείο λειτουργεί ως βούρδουλας για να μην ξαναδοκιμάσω την επόμενη φορά. Το γνωρίζω πως η δύναμη του μυαλού θα έπρεπε να ξεπερνά οποιαδήποτε εξωτερική δύναμη αλλά ίσως να μην είμαι τόσο δυνατός χαρακτήρας. Σκέψου όμως το εξής: Αν υπήρχε κάποια επέμβαση που θα μπορούσε να κάνει ένας ναρκομανής ή ένας αλκοολικός για να τον βοηθήσει να απεξαρτηθεί θα έπρεπε να την κάνει ή θα έπρεπε να δοκιμάσει άλλες μεθόδους που ίσως να μην ήταν τόσο αποτελεσματικές για τον ίδιο?
    Αυτό πάντως που πιστεύω ακράδαντα είναι ότι το χειρουργείο είναι μόνο το βοήθημα και όχι η πανάκεια του προβλήματος. Είναι μια σαφέστατα πιο αποτελεσματική μέθοδος απώλειας κιλών αλλά δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται έτσι. Η επέμβαση που επιλέγουμε να κάνουμε είναι απόφαση ζωής, η οποία θα μας ακολουθεί πάντα, γι'αυτό δεν πρέπει να γίνεται ελαφρά τη καρδία.

  10. #40
    Δεν ξέρω αν φταίει η ένταση των ημερών ή η ζέστη..απλά εγώ να πω πως η φράση : δίνουμε την εντύπωση των κομπλεξικών χοντρών, που δε σηκώνουν κουβέντα....δε μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα.Και ο λόγος είναι πως αν εμείς μιλάμε έτσι και μας χαρακτηρίζουμε με αυτό τον τρόπο, μη παραπονιόμαστε γιατί μας χαρακτηρίζουν οι άλλοι ως χοντρούς ή χοντρές.. Από εκεί και πέρα ας μη σκάμε..νομίζω πως οι απορίες του rocket καλύφθηκαν το καλύτερο δυνατό..Υπάρχουν τόσα θέματα εδώ μέσα να αναλύσουμε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Θάνο μου, έχω μία αρχή. Να μη διαπληκτίζομαι με κανέναν. Επίσης, έχω απενοχοποιηθεί σε σχέση με τα κιλά που ήμουν, με αυτά που είμαι, με αυτά που θα είμαι στο μέλλον. Δε στέκομαι στο political correct της διατύπωσης. Υπήρξα χοντρή και αυτό δεν αλλάζει. Αν θέλει κάποιος να μου πει ότι υπήρξα γεματούλα, τσουπωτή, κλπ, το δέχομαι και αυτό. Αλλά μέσα μου ξέρω πως ήμουν χοντρή. Όσο για το κομπλεξική, θαρρώ πως δεν υπήρξα ποτέ μου. Παραπονεμένη ίσως.
    Πρόθεσή μου δεν ήταν να θίξω κάποιον. Αλλά να, αυτό είναι που με κουράζει.. Που πρέπει να βρίσκω χαριτωμένες εκφράσεις, για πράγματα αυτονόητα, για καταστάσεις που ζήσαμε ή ζούμε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εγω πιστεύω πως όσοι επιλέγουν το χειρουργείο το κάνουν για 2 λόγους.
    Κάποιοι αυτοτιμωρούν έτσι τον εαυτό τους.
    Άλλοι απλά δεν θέλουν να κάνουν σωστή διατροφή και άσκηση. Θέλουν να διατηρήσουν τις κακές τους συνήθειες, να τρων τις λιχουδιές τους. Οδηγούνται στην εύκολη λύση.

  13. #43
    Άβα εμένα απλά με ενοχλούν κάποιες κουβέντες.Για μένα η λέξη χοντρός δεν έχει θέμα φιλτραρίσματος ή καλής συμπεριφοράς.Είναι μία λέξη που πονάει.Εμένα προσωπικά έτσι?Προφανώς υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους αγγίζει.Εμένα με ενοχλεί και ειδικά όταν το βλέπω από ανθρώπους που έχουν περάσει πράγματα όπως εγώ, είναι σαν, ξέρεις, αυτοτιμωρία όπως είπε ο φίλος πιο πάνω.Καθαρά φιλικά τα λέω αυτά και χωρίς καμία παρεξήγηση.Έχω πάψει να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους που έχω απέναντί μου τουλάχιστον υποτιμητικά και για τον απέναντι αλλά και για εμένα,για να κοιμάμαι καλά.Παρ'όλα αυτά τραβάμε ένα θέμα που έχει πάρει πολλές απαντήσεις και το κάνουμε τεράστιο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,157
    Βρε Γιωργο παλι τα ιδια θα λεμε?Δεν διαβασες τι εχουμε γραψει πιο πανω?Εχεις εμμονη με την υγιεινη διατροφη.Ενταξει!Εμεις δεν μπορουμε!Κ απο οτι ξερω ουτε ολα τα ατομα της οικογενειας σου οποτε σταματα να λες τα ιδια κ να γινεσαι κουραστικος!Οσο για την ασκηση δεν νομιζω να εκανες εσυ ποτε 2μιση 3 ωρες γυμναστικη την ημερα εκτος Κυριακης κ μπανιο στη θαλασσα ολο το χρονο εκτος Δεκεμβριο Ιανουαριο φεβρουαριο οπως εγω.Αν διαβασεις θα δεις οτι η επεμβαση σε κανει να μην εχεις κακες συνηθειες κ σε αποτρεπει απο το σαβουροφαγητο.Ειμαι λιγο αποτομη αλλα απαντας χωρις να διαβασεις κ προσπαθεις να επιβαλλεις τη γνωμη σου.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by giorgosdelta
    Εγω πιστεύω πως όσοι επιλέγουν το χειρουργείο το κάνουν για 2 λόγους.
    Κάποιοι αυτοτιμωρούν έτσι τον εαυτό τους.
    Άλλοι απλά δεν θέλουν να κάνουν σωστή διατροφή και άσκηση. Θέλουν να διατηρήσουν τις κακές τους συνήθειες, να τρων τις λιχουδιές τους. Οδηγούνται στην εύκολη λύση.
    Μάλιστα.
    Ευκολη λύση.
    Αυτοτιμωρία.
    Τα 38 μου χρόνια με έχουν κάνει αρκετα επιφυλακτική με ανθρώπους που είναι τόσο αφοριστικοί.
    Λυπάμαι Γιώργο που σε αυτούς τους μήνες που είσαι στο φόρουμ ,κατάλαβες ότι οι άνθρωποι που χειρουργούνται είναι αυτής της ποιότητας που περιγράφεις.
    Δικαιούσαι την άποψή σου φυσικά. Όπως όλοι μας.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •