Πώς αρχίζω ξανά???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407

    Πώς αρχίζω ξανά???

    Γεια σας!
    Πολυ καιρο ελειπα απο το φορουμ...τα ειχα παρατησει. Η ψυχολογια μου χαλια, λογω οικογενειακων κ οικονομικων προβληματων .Τα πρωτα καπως καλυτερευουν...τα δευτερα οχι.Μπορω να πω οτι η κατασταση ειναι οικτρη.Παχυνα...ετρωγα ο,τι εβρισκα απλα για να μην πειναω.Ετρωγα απο ανια..απο απογοητευση.Δυστυχως ειμαι ανεργη κι αυτο περιπλεκει ακομη περισσοτερο τα πραγματα.
    Πως ξεκιναω διαιτα-διατροφη, οταν δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να διαλεξω κ να ψωνισω συγκεκριμενα πραγματα? Πως ξεκιναω διαδρομο , οταν ζεσταινομαι και δεν εχω καμια διαθεση απολυτως και ειναι μπροστα στα ματια μου κ με παρακαλαει ν ανεβω?? Πως βαζω μια σειρα στον εαυτο μου οταν το κεφαλι μου ειναι γεματο αγχη? Πως να παρω δυναμη οταν με βλεπω και δε μου κανει κανενα ρουχο? Γνωστες ιστοριες σιγουρα...τις εχουμε διαβασει εδω στο φορουμ πολλες φορες, με τη διαφορα οτι δεν εχω καμια απολυτως ορεξη να κανω τπτ . Δεν παραιτηθηκα...δεν ειπα ποτε αυτη ειμαι, σ οποιον αρεσω , γτ απλα δε μου αρεσω εγω.Κι αν εμενα δε μου αρεσω, δε με νοιαζει τι θα πουν οι φιλοι μου και οι γνωστοι μου.ΠΩΣ να ξεκινησω????Δε θελω θεωρια πια...θελω πραξεις! Αλλά αυτες οι πραξεις...μου ειναι τοσο μακρινες...δεν πλησιαζουν καν κοντα μου..
    Όποια κοπελα περναει η περασε αυτη τη φαση, ας μου δωσει καποια συμβουλη...Κοντευω τα 78, δεν ξερω...ισως κ περισσοτερο να ειμαι.1.62 υψος, 40 ετων.ΠΩΣ>?????
    Ευχαριστω που με διαβασατε! Σας ευχομαι δυναμη και τσαγανο στην προσπαθεια σας με ολη μου την καρδια!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    ΕΛΑ ΚΑΛΕ! ετσι οπως τα΄λεγες λεω εχεις παει 180 κιλα και δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις.

    78, καλα εισαι, δεν εχεις και τρομαχτικη δουλεια. Ποσο θες να κατεβεις; που νιωθεις ανετα; θα ελεγα, 60 κιλα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ναι, οκ, δεν ειμαι 180, κοντευω ομως! Για την καθε μια τα κιλα ειναι υποκειμενικα. Θ α ενιωθα πολυ καλα στα 65! Ιδανικα θα ελεγα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Δεν εχει πολλη δουελια, αντικειμενικα, αλλα για μενα φαινεται Ηρακλειος αθλος!!! Πως???????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Crhys καλόςήρθες ξανά . θέλω να σου πω πως ήμουν ακριβώς στην δικη σου κατάσταση πριν από 4 χρονια. με φοβερα οικονομικά προβλήματα..σε φάση τέτοια που έτρωγα κάθε μέρα πατάτες η μακαρόνια γιατί δεν είχα κάτι άλλο να φάω. Η την έβγαζα με tost (με 10 euro έβγαζα μια βδομάδα). Κάποια στιγμή ο πρώην μου άνοιξε μανάβικο και άρχισε να μου φέρνει και κανένα φρούτο η κάτι που δεν πουλήθηκε στο μαγαζί κοινά πράγματα όπως φασολάκια και τέτοια πράγματα.και όχι η καλύτερη ποιότητα πάντα αφού καταλαβαίνεις ήταν ότι περίσσεψε ...

    Έβγαλα τα τελευταία χρήματα που είχα στην πιστωτική μου και γράφτηκα γυμναστήριο 45 euro το μηνα...

    και άρχισα να κάνω ακριβώς την διατροφή τις γιατρού μου καθότι είμαι διαβητική (τότε ήμουν μονο με χάπια τώρα βάζο ινσουλίνη). Φαγητά απλά όπως φασολάκια, αρακά , φασολάδα αλλα πάντα την μερίδα που επιτρεπόταν (πχ φασολάδα μπορούσα να φάω μια κουτάλα τις σούπας) με λίγο ψωμάκι και σαλάτα πάντα σαλάτα. στα ενδιάμεσα έτρωγα φρούτο και οποτε πεινούσα έτρωγα φρούτο..τα αγόραζα λίγο αγγουρά να μην έχουν πολύ ζάχαρη.

    Και από τα 120 κιλά άρχισα να κατεβαίνω ..έφτασα 95 κιλά..τα κράτησα για 2 χρονια. Πριν δυο χρονια όμως έφυγα και τώρα μένω στην Ολλανδία. εδώ χρειάστηκε να βάλω ισνουλίνη και πήρα πολλά κιλά (έφτασα 127) και τώρα χάνω πάλι αγκάλη αγκάλη και σε 5 πέρες θα κάνω επέμβαση γαστρικού bypass.

    αυτό που θέλω να σου πω είναι πως τυπικά δεν χρειάζεται να κανεις τις τρελες διατροφές .απλά πράγματα μονο πρόσεχε τον τρόπο που τα μαγειρεύεις και τις μερίδες σου. να μην αφήνεις άδειο το στομάχι σου για πάνω από 3 ώρες και θα δεις πως σιγά σιγά θα το συνηθίσεις και δεν θα πεινας τόσο πολύ..αν τραβήξει κάτι η όρεξη σου να το φας.είναι ο οργανισμός σου που σου λέει ότι το χρειάζεται...η ακόμα και ο εγκέφαλος σου ...για να μην αισθανθείς στερημένη..κανεις δεν έπαθε τίποτα άμα έφαγε αντί για βραδύνω δυο σουβλάκια με ψωμάκι (σάντουιτς) χωρίς σαλάτες μέσα αλλα πχ με μαρούλι και ντοματούλα και κρεμμύδι

    στο γυμναστήριο αν θες να γραφτείς να βρείς τι σε αρέσει στο γυμναστήριο..εμενα μου αρέσουν τα όργανα..αερόβιες και τέτοια δεν είναι για μένα τα βαριέμαι και αν πίεζα τον ευτώ μου να τα κάνω θα τα παρατούσα σε χρόνο d.t

    τον διάδρομο και go τον βαριόμουν μέχρι που άρχισα να βλέπω τις θερμίδες που έκαιγα 80 θερμίδες? axxx έφυγε το βραστό αυγό του πρωινού έλεγα

    20 letpakia είναι αρκετά για το ζέσταμα δεν θα λιώσεις και στον διάδρομο

    και εγώ 40 χρόνο είμαι..και σε καταλαβαίνω απόλυτα τόσο απόλυτο όσο δεν φαντάζεσαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ninap,
    Πολυ σ ευχαριστω για τον κοπο σου να καθισεις να μου γραψεις για τη δικη σου εμπειρια! Σ ευχαριστω απο την καρδια μου!Εχεις δικιο σε οσα λες και τα ασπαζομαι πληρως, απλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω τη δυναμη να ξεκινησω.Ξεχασα να αναφερω πως τελευαταια με ταλαιπωρει γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση με πολυ οξυ πονο οταν με πιανει, που μου κοβεται η αναπνοη. Οποτε πρεπει να προσεχω και με αυτο, δε θελει ξεροψημενα κρεατα, χυμους πορτοκαλια, λεμονια κ τετοια, δλδλ δε θελει οξεα η τροφες που παραγουν οξεα. Ο σον αφορα γυμναστηριο, δεν το συζητω πρωτον γτ δεν εχω λεφτα, δευτερον γτ δε μου αρεσει.Εχω το διαδρομο στο σπιτι, αλλα βαριεμαι οικτρα.Δεν ειναι θεμα τεμπελιας, ειναι πιστευω η ψυχολογια μου.
    Συμφωνω μμε οσα λες και το ρποβλημα μου δεν ειναι οτι δε γνωριζω τα περι διατροφης, αλλα το γεγονος οτι πνιγομαι σ εμια κουταλια νερο....η...σε κουταλια απο γλυκο κουταλιου!!
    Σ ευχαριστω και παλι!! Ευχομαι κι εσυ με το προβλημα υγειας που εχεις, να εισαι παντα ενεργητικη και χαρουμενη και αν χαιρεσαι τη ζωη σου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Για σου chrys. Εγώ πιστεύω πως το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε είναι να κλεινόμαστε μέσα στα σπίτια μας και τον ευατό μας. Αν είσαι σπίτι όλη τη μέρα είναι λογικό και να τσιμπολογάς συνεχώς. Πρέπι να είμαστε δραστήριοι και να πιέζουμε τον εαυτό μας για λίγη άσκηση, είτε αυτό είναι γυμναστήριο, είτε περπάτημα είτε οτιδήποτε άλλο. Σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή και καθημερινό ζύγισμα μπορείς να βρεις έναν τρόπο να χάσεις βάρος σιγά-σιγά και να πάρεις τα πάνω σου.
    Επίσης φρόντισε να μην κάνεις καμιά τρελή στερητική δίαιτα, αλλά προσπάθησε να πιάσεις έναν εφικτό στόχο που δε θα σε κουράσει ψυχολογικά όπως το να χάνεις 1 κιλό το μήνα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    giorgosdelta ,
    Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου! Ειναι αληθεια οιτ ειμαι γνωστης των θεματων διατροφης...40 χρονια φουρναρης...εχω ψησειιιι..χαχαχχα.Παρολα αυτα , η ψυχολογια μου ειναι τοσο πεσμενη που δε με ωεθι τπτ στο να δραστηριοποιηθω.Εχεις δικιο..λιγο λιγο κι απο κτ να κανουμε, αλλα γιαυτο κι ανοιξα αυτο το τοπικ γτ ενιωθα κ νιωθω αποθαρρυμενη εντελως.
    Στερητικες διαιτες δεν εκανα ποτε, γτ τις θεωρω αηδιες! Παντα ημουν των 5 γευματων την ημερα, 3 κυρια, 2 ενδιαμεσα και νερο.
    Ευχαριστω και παλι!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    χρυσούλα και εγώ έχω γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση . έχω "εξελκοτικι" γαστρίτιδα και οισοφαγίτιδα A. ακόμα και τώρα ξερνάω ακόμα και αν με μυρίσει κάτι άσχημα. πλένω τα δόντια μου το ίδιο...

    ειδικά τα πορτοκαλια/πορτοκαλάδα θα τα αποφύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι και μη σε παραξενέψει αυτό που θα σε πω, ο γαστρεντερολόγος μου είπε να μην με στενεύει τίποτα στο στομάχι. κανένα ρούχο να μην οίνοι στενό (ξέρεις που μας κουμπώνουν κάποια ρούχα αλλα μας πιέζουν) ούτε επίσης και λαστέξ κλπ.

    Maalox και άγιος ο Θεός χρυσούλα μου...

    να σου πω την αληθή . αν δεν έχεις όρεξη να κανεις τίποτα μην το κανεις ..γιατί θα κατάληξη σε αποτυχία. απλά λίγο πρόσεξε να μην το παρακάνεις και όταν σου έρθει η όρεξη να ξαναπροσπαθήσεις το κανεις γιατί το θέλεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ninap,
    δε με παραξενευει τπτ γτ τα εχω μελετησει αυτα σχετικα με τη γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση και τα συμπτωματα της. Σ ευχαριστω για την καλη σου διαθεση να γραψεις!
    Συμφωνω οτι ετσι οπως ειμαι, ο,τι και αν αρχισω θα αποτυχει γτ απλα δεν ειμαι αποφασισμενη 100%. Απλα κανω ο,τι μπορω γτ και με τη γαστρ. παινδρ. δε μπορω να φαω και πολλα....βραστα, απαχα...κομμενα πολλα, αν δε θελω να ειμαι με το losec ανα χειρας ...
    Σ ευχαριστω πολυ κ μας ευχομαι με την καρδια μου θεραπεια σε οσα μας ενοχλουν και κατηφορα για τα κιλα μας!:wink2:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,131
    Το καλο ειναι οτι εχεις διαδρομο στο σπιτι. Ειναι η μιση δουλεια. Και εγω με διαδρομο αρχισα σιγα σιγα, 3 λεπτα πρωτα (ποναγανε οι κνημες μου απιστευτα) μετα 5 λεπτα, σε 2-3 μηνες εκανα 20-40 λεπτα αναλογα με τη ορεξη, και επεφτε και το βαρος σιγα σιγα, εγω αρχισα τριψηφια.

    Το θεμα ειναι να αντεξεις τη πρωτη βδομαδα, μετα τη πρωτη βδομαδα μολις μπεις σε προγραμμα, μετα θα αρχισει να σου λειπει. Και αν δε θες να κανεις τωρα λογω ζεστης (και εγω τα εχω ψιλοαφησει ) κανε περιπατο εξω στα μαγαζια το απογευματακι οταν μπορεις, 30-40 λεπτα (η ωρα περναει ΠΟΛΥ πιο γρηγορα εξω, απ'οτι στον διαδρομο)


    Σου λεω, τα 10-15 κιλα που θες να ριξεις, δεν ειναι τιποτα! πρωτα κοψτο σε τμηματα, εγω συνηθως το εκανα ανα 5 κιλα γιατι αν κοιταζα τα 60, μου ερχοταν κομματι γολγοθας...


    διαλεξε ενα ρουχο που θες να φορεσεις εορταστικα οταν τελειωσεις τη απωλεια βαρους, εγω ειχα παρει απο αουτλετ ενα τζιν καλβιν κλειν οταν ημουν στα 75 περιπου, και δεν εμπαινε ουτε η γαμπα μου, στα 50 μου χωρεσε επιτελους. Το'χα κρεμασμενο εξω απο τη ντουλαπα και ανα εβδομαδα/2 βδομαδες δοκιμαζα να δω ποσο παραπανω μπαινει.... στη αρχη εμπαινε μεχρι το γονατο... μετα απο λιγες βδομαδες, στη μεση των ποδιων, μετα μεχρι τους γλουτους, μετα εμπαινε αλλα δε κουμπωνε, μετα κουμπωνε αλλα με εκοβε, και στο τελος, μπηκε ανετα! ΤΟ ΕΛΙΩΣΑ αυτο το πατελονι... κυριολεκτικα απο τη πολυχρησια και πλυσιμο, σκιστικε και αναγκαστικα να παρω αλλο.


    Το καλυτερο motivation ηταν για μενα. Αν ειχα καμια μερα που μου ερχοταν και ελεγα "εεεεεεεε δε παν ολα στο διαολο λεω εγω;" δοκιμαζα το πατελονι, λιιιιιιγο παραπανω που εμπαινε, χαιρομουν γιατι -κατι- γινοταν (μπορεις να χασεις ποντους και να μη χασεις κιλα) και μετα δεν ηθελα να χαλασω τη προοδο 2-3 εβδομαδων για το ο,τι θα μου τη χαλαγε, η να το φερω σε μια σταση με το να μη περπατησω.

    Δοκιμασε το, δεν εχεις τιποτα να χασεις, (περαν απο κιλα ! ^_^ )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    MerryMaker_Misery ,
    Θα συμφωνησω μαζι σου σε ολα!! Απλα τωρα με τη ζεστη οπως ειπες κι εσυ, δεν αντεχεται.Εγω δεν ξεκιναω με 5 και 10 λεπτα διαδρομο μονο. Κανω 30 λεπτα, και νιωθω κ τυψεις που εκανα μονο τοσο! Τα μαγαζια και οι βολτες ειναι καλυτερο αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι το περπατημα που κανεις στο διαδρομο. Αλλα απο το καθολου θα μου επεις, καλο κι αυτο.
    Ξερω ολα οσα λες, με το τμηματικα να βαζουμε στοχους κτλτ, τα ξερω, απλα το προβλημα μου ειναι ΠΩΣ να ξεκινησω....Βασικα, με το προβλημα της γαστροοισοφαγικης παλινδρομησης, εχουν κοπει και οι επιλογες μουσ ε φαγητα.Απαχα ψαρια πουλερικα, βραστα η ψητα και ρυζι και μακαρονια, ειναι τα βασικα.Πιπεριες ντοματες, μελιτζανες απαγορευονται.Δενε χω κ πολλες επιλογες.Αγγουρια καρπουζι οχι.Σημερα θα κανω βραστο κοτοπουλο με ρυζι , κτ σα σουπα.Αυγα επεισης οχι.Ολα αποκλειονται σχεδον.Τουλαχιστον θα χασω με αυτη τη διατροφη αραγε? Πιστευω πως ναι.Οταν πονας δεν εχεις διαθεση για πολλα πολλα, οπως εγω τωρα αυτη τη στιγμη που σου γραφω ποναω.Ουτε καφες κανει ουτε τσιγαρο.Ενα καφε τη μερα πινω βεβαια...δεν πλακωνομια, αλλα τσιγαρακι...:P
    Σ ευχαριστω πολυ! Ειναι ενθαρρυνση να ακουω γνωμες!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Νομίζω χρυσούλα πως ο γιατρός μου δεν μου είχε απαγορέψει τα ψητά αρκεί να μην ήταν τελείως ξεροψημένα . οποτε για μεγάλο διάστημα έτρωγα ψητά /βραστά με σαλάτα . τα χόρτα δεν απαγορεύονται ούτε τα φασολάκια..μια ωραία σαλάτα είναι τα φασολάκια τα στρογγυλά αυτά που εγώ λέω μακαρόνια βεβαια δεν μπορείς να βάλεις ξύδι η λεμόνι αλλα βάλε μαϊντανό αρκετό και μια κουταλια τις σούπας λαδάκι ,αλατάκι και είναι ok.

    εγώ το έκανα το losec στην αρχή ένα τρίμηνο. μετά σταμάτησα για ένα τρίμηνο και μετά πάλι ένα τρίμηνο και από κει και πέρα δεν είχα τον εμετό που είχα τότε ξανά. δεν έκανα τόση μεγάλη παλινδρόμηση και τώρα πια μονο το πρωί μερικές φορες όταν πλένω τα δόντια μου (είναι από το στομάχι και αυτό). βεβαια πάντα είχα Maalox στο σπίτι σε υγρό γιατί οι καραμέλες τα maalox άρχουν πολύ

    Αυτό με το παντελόνι το έκανα και εγώ..αλλα με ένα παντελόνι που είχα από παλαιότερα και πια μου ανέβαινε μέχρι τους γλουτούς..μετά μου ανέβηκε και δεν κούμπωνε..μετά κούμπωσε σφιχτά όπως τα λέει η Mary..και στο τέλος το ανέβασα χωρίς να το ξεκουμπώσω

    Κανε ψαράκι στον φούρνο δεν θα είναι βραστό αλλα δεν θα σε πειράξει και στο στομάχι αν έχεις τεράν γιάκι η κάτι ανάλογο θα σε βοηθήσει να μαγειρέψεις ακόμα καλύτερα αλλα τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να πιάσει αν δεν είσαι έτοιμη..

    εγώ για τώρα θα σου έλεγα να ακολουθήσεις την διατροφή που σε έδωσε ο γαστρεντερολόγος σου και τίποτα άλλο και πιστεύω πως με τα βραστά που σε έχει (προσέχοντας και το λάδι μετρα 1 okay.σούπας για ένα ψάρι πχ στο φούρνο) στο τέλος θα χασίς χωρίς να καταλάβεις..

    Πιστεύω να ξέρεις πως τα γλυκα και οι σοκολάτες κτλ είναι ότι χειρότερο για το στομάχι και την παλινδρόμηση..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Ninap ,
    Ευχαριστω πολυ!! Εχεις δικιο, συμφωνω μαζι σου.Θα ξεκινησω με τη διατροφη ψητα βραστα και τα σχετικα κ πιστευω οτι κτ θα γινει σα πρωτο βημα. Τα γλυκα και σοκολατες και τετοια ξερω...δεν το συζηταμε καν! Ασε...και ειμαι και γλυκατζου...
    Οταν λες φασολακια εννοεις τα πρασινα τα μακρουλα ε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    ναι χρυσούλα τα πράσινα τα μακριά και δες να είναι τα στρογγυλά που είναι ότι πρέπει για σαλάτα μάλιστα είναι και φθηνότερα


    θα σου στείλω ένα γλυκάκι που το έκανα όταν ήμουν σε τέτοιες δίαιτες και δεν έχει πάνω από 150 θερμίδες ένα μεγάλο κομμάτι το έχω ανεβάσει στις συνταγές τις παρέας σου παραθέτω το link, επίσης ζελέ χωρίς ζάχαρη μπορείς να φας χρησιμοποίησε ασπαρτάμη έχει και φθηνές δεν είναι ανάγκη να πάρεις canderel ας πούμε..έχει ο μαρινόπουλος και σχεδόν όλα τα σούπερ market στις δικες τους μάρκες..εγώ λάτρευα αυτό που είχε το Dia αλλα έμαθα έκλεισε

    http://www.sintagespareas.gr/sintage...-asxetous.html

    αντικατέστησε τι ζάχαρη με ασπαρτάμη το ίδιο νόστιμο θα γίνει

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •