31/05/2011-9/9/12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    13

    31/05/2011-9/9/12

    Kαλημέρα,ξαναγράφω στο forum αυτό μετα απο ένα μεγάλο χρονικό διάστημα , ενα χρονικό διάστημα που είναι συνυφασμένο με την προσωπική μου αναγέννηση. Κατάφερα να σταματήσω τους εμετούς μετά απο 14 χρόνια, μετά απο απίστευτες στιγμές αυτοτιμωρίας. Δεν ήταν έυκολο, δεν ήξερα τι είναι γεύση, κορεσμός, δεν ήξερα τι είναι επιτρέπω σε μένα να γευτω ένα γλυκό. Στην αρχή, με τη βοήθεια του διαιτολόγου, ακολουθόυσα κατα γράμμα τις οδηγίες του. Δεν θα ξεχάσω την πρωτη εβδομάδα. Τα βράδυα δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο το βάρος που είχα στο στομάχι.Ενιωθα οτι θα σκάσω. Κάποια στιγμή πέρασα μια ήπια γαστρεντερίτιδα. Επειδή δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν θέλω να κάνω εμετό λόγω της ιώσεως ή λόγω της βουλιμίας επέλεξα να υποφέρω για ένα 24 ωρο.. Στη συνέχεια πέρασα στη φάση υγειηνη διατροφη, γυμναστηριο... Οπως ήταν φυσικό η παραπάνω διαδικασία ήταν αλλη μια μορφή αυτοπεριορισμού. Με τη βοήθεια της ψυχανάλυσης άρχισα σιγά σιγα να απελευθερώνομαι, η διατροφή μου μετα απο πολυ κόπο έγινε πιο απολαυστική και η άσκηση γίνεται με μέτρο. Ολο αυτο το διάστημα άρχισα να ανακαλύπτω σιγά σιγά τον ευατό μου, δεν ήξερα ποιος είμαι, τι θέλω, που πάω... Δεν ήξερα τις κλίσεις μου.. Επικρατούσε ένα χάος μέσα στο κεφάλι μου. Δεν ήξερα αν μου αρέσει η δουλειά μου. Βήμα Βήμα άρχισα να στηρίζομαι στα δικά μου πόδια χωρίς κανένα δεκανίκι. Βεβαίως και έπεσα πολλές φορές κάτω, και λύγισα και πόνεσα, αλλά ξανασηκώθηκα και το πιο σηματικό οτι δεν ξαναέκανα εμετό. Κάθε μέρα που περνά είναι και μια νίκη... Για ολούς μας.. Ένα χρόνο μετά το βάρος αυξήθηκε μόνο κατα 2 κιλά, και συνεχίζω να ζω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    συγχαρητήρια για την απόφαση σου να αναζήτησης βοήθεια πριν να είναι αργά και sunxaritia που κατάφερες όσα κατάφερες. εγώ είμαι στην αντίπερα όχθη βέβαιος αλλα κατανοώ το πρόβλημα σου. συνέχισε έτσι και θα βάλεις κιλάκια και μάλιστα πιστεύω πως ενώ θα είσαι αδυνατούλα θα είσαι και υγιής.

    έγραψα αδυνατούλα αλλα δεν ξέρω αν είσαι κοριτσάκι η αγοράκι..το Τάνταλος (αν και καταλαβαίνω πως προέρχεται από το μαρτύριο του Ταντάλου) είναι για αγοράκια αλλα και πάλι ποτε δεν ξέρεις...

    και πάλι τα ποιο θερμά μου συγχαρητήρια

    ώρες λίγο suzitisis εδώ στο φόρουμ που έχουν να κάνουν με την βουλιμία / ανορεξία και γράφε εκεί νομίζω εσύ που έχεις κάνει μια τέτοια καλή αρχή και γνωρίζεις το πρόβλημα τόσο καλά ίσος βοηθήσεις και αλλα παιδιά ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •