Σεροτονινη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    9

    Σεροτονινη

    Πόσες έχετε ακολουθήσει θεραπεία αντικαταθλιπτικών για την επαναφορά υγειών επιπέδων σεροτονίνης στον οργανισμό σας? είχε κάποιο αποτέλεσμα?

    Μου πρότεινε ο γιατρός στον οποίο πήγα ήπια καταθλιπτικά γι αυτόν τον λόγο, και νομίζω είναι ένα θετικό βήμα σαν αρχή.
    Τι λέτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    είχα ζητήσει από τον γιατρό μου να μου δώσει αλλά δεν μου έδωσε για να μην επαναπαυτώ και δεν ασχοληθώ να λύσω τα προβλήματα που είχα
    τελικά άρχισα να χρησιμοποιώ τα γλυκά για έκκριση σεροτονίνης, έτσι έτρωγα λίγο λιγότερο από ένα βαζάκι μερέντα την ημέρα ή ότι άλλο γλυκό έβρισκα, σε ποσότητα όμως

    εναλλακτικοί τρόποι έκκρισης σεροτονίνης είναι η άσκηση (με έβαλε να περπατάω πρωί και βράδυ από λίγο, βοήθησε) και ό,τι άλλο σου αρέσει, π.χ. μια αστεία σειρά ή ταινία που είχες γελάσει την ξαναβλέπεις, ασχολία που σε έκανε να αισθάνεσαι ευφορία την ξανακάνεις π.χ. βόλτα για περπάτημα ή συλλογή γραμματοσήμων (όχι κάτι που σε εθίζει)

    ξεκίνα να σκέφτεσαι από τώρα εναλλακτικούς τρόπους για έκκριση σεροτονίνης για όταν τα σταματήσεις, έχεις χρόνο, απλά μην τα πάρεις ως δεδομένο, απλά σε ξαλαφρώνουν λίγο για να νιώσεις λιγάκι καλύτερα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1
    Originally posted by voulimia065
    Πόσες έχετε ακολουθήσει θεραπεία αντικαταθλιπτικών για την επαναφορά υγειών επιπέδων σεροτονίνης στον οργανισμό σας? είχε κάποιο αποτέλεσμα?

    Μου πρότεινε ο γιατρός στον οποίο πήγα ήπια καταθλιπτικά γι αυτόν τον λόγο, και νομίζω είναι ένα θετικό βήμα σαν αρχή.
    Τι λέτε?
    Για πολλαααα χρόνια, πολλαααα φάρμακα για να έρθει η σεροτονίνη μου στα "υγιή" επίπεδα :thumbdown:
    Ναι, είχε αποτέλεσμα. Επιπέδωση συναισθήματος, ανηδονία, υπερένταση και το καλύτερο...βουλιμικά επεισόδια...Ήμουν καλά γιατί δεν ένιωθα πολλά...απλη διαδικασία...
    Απο 55 κιλά έφτασα τα 83!!!Βέβαια, είχα προβλήματα βάρους σε όλη μου την ενήλικη ζωή, αλλά το 50% του βαρους που πηρα οφείλεται στα φάρμακα. Με τη βούλα 3 ψυχιάτρων αυτά, δεν είναι αυθαίρετα συμπεράσματα. Και δυστυχώς δεν είμαι εξαίρεση..
    Αν κάνεις μια έρευνα στο νετ, θα διαβασεις για τις παρενέργειες αυτων των φαρμάκων. Τα αντικαταθλιπτικά ssri, δηλ. Εκλεκτικοι Αναστολεις Επαναπρόσληψης Σεροτνινης έχουν αρκετές παρενέργειες, μια εκ των οποίων ειναι η αύξηση βαρους. ενδεικτικά δες εδώ http://www.epikaira.gr/epikairo.php?...&category_id=0

    Ωραία, και φλυαρώ και σε τρομοκρατώ...:tumble:
    Σε περιπτώσεις διατροφικών διαταραχων συνιστουνται φαρμακα που δεν οδηγουν σε υπερφαγία/βουλιμία π.χ. φλουόξετίνη και το βάρος ελέγχεται/άλλωστε γι' αυτό τα παίρνεις...
    Αλλά, αν υπάρχει καποια περίπτωση να μπορείς να το παλέψεις με αλλους τροπους, π.χ. ψυχοθεραπεία, μην παρεις φάρμακα.Εγω το έχω μετανιωσει πικράαααααα.
    Το φαγητό ποτε δεν ειναι το πρόβλημα καθαυτό, ειναι η κορυφη του παγόβουνου.Οι αιτίες είναι αλλού, βαθεια κρυμμένες, επίπονο το ταξίδι προς τα μέσα μας αλλά αξίζει...
    Και το καλύτερο στο άφησα για το τέλος:Ναι, υπάρχουν τρόποι να αυξησεις τα επίπεδα της σεροτονίνης-περα απο τη ζαχαρη, που κι εμενα με έκανε να πετάω στα ουρανια:smilegrin:
    Αυτα που ανέφερε η otiosa παραπάνω: γυμναστική, μια αγαπημενη ταινία και διάφορες τροφες φυσικά.
    Αυτααα.Ελπίζω να παρεις την καλύτερη για σενα απόφαση.
    Και ο,τι θες, καπου εδω γυρω θα ειμαι να τα πουμε...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12
    Έπαιρνα κ εγώ τα Effexor για 8 μήνες κ με είχαν βοηθήσει αρκετά. Μάλιστα από τον πρώτο κιόλας μήνα είχα δει μεγάλη πρόοδο στη διάθεση μου. Εκεί που έκλαιγα μερόνυχτα κ όλα ήταν μαύρα, ένιωσα μια αδικαιολόγητη ευφορία που δεν σου κρύβω ότι μου άρεσε πολύ (είχα καιρό να με δω να γελάω με την καρδιά μου). Ωστόσο, τα χάπια δεν θα λύσουν τα προβλήματα σου, απλά θα σε βοηθήσουν να καθαρίσεις το τοπίο από την "μαυρίλα", ώστε να σκεφτείς ορθά κ επικοδομητικά λύσεις κ τρόπους γι'αυτό που σε απασχολεί.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •