Σκέψεις, διαπιστώσεις, πρακτικές που με βοήθησαν στην απώλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599

    Σκέψεις, διαπιστώσεις, πρακτικές που με βοήθησαν στην απώλεια

    σκεφτηκα να κανουμε ενα κοινο θεμα για να καταγραψουμε ολα αυτα που μας βοηθησαν στην απωλεια κιλων στην προσπαθεια μας, για να ανατρεχουμε στις δυσκολες στιγμες και ισως να αναψουμε ενα κερακι για καποιον αλλο....
    δεν θυμαμαι να εχουμε κι αλλο τετοιο θεμα, ψαχνοντας δεν βρηκα.

    προσωπικα βοηθηκα απο παρα πολλα τετοια πραγματακια, που το κοινο τους χαρακτηριστικο ειναι οτι ειναι σχεδον αυτονοητα...
    ηταν παντα εκει, αλλα εγω δεν μπορουσα να τα ΔΩ, απλα τα κοιτουσα....
    αυτο σημαινει μαλλον οτι ηθελα κι ανοιξα τα ματια μου κι επιτελους τα ειδα
    η "μαγια" της ιστοριας, ηταν μια προσωπικη πορεια αναλυσης της καταστασης μου, του προβηματος γενικοτερα, της εμπειριας πολλων συμπασχοντων, πολλων μεθοδων και θεωριων περι απωλειας, πολλων διατροφικων προγραμματων και κυριως, μελετη διατροφικης συμπεριφορας κανονικου βαρους ανθρωπων (ο φιλος μου ειναι μονιμως στο μικροσκοπιο μου για το απιθανα διατηρουμενο κανονικο του βαρος). ΟΛΑ αυτα βοηθησαν, ακομα κι αυτα που απεριψα.

    στην συνεχεια διαπιστωσα οτι το ενα κεφαλι του τερατος, το πιο μικρο, ηταν η υπεραναλυση.... ναι, ηταν απαραιτητη, καποια στιγμη ομως εγινε κι αυτη μια τρικλοποδια ακομη για να το κωλοβαραω.
    μεγαλη ιστορια να διαπιστωνει κανεις την στιγμη να παρει την κατασταση στα χερια του και να αφησει τον παρατηρητη σε δευτερο πλανο...

    θεμελιωδης και πασιγνωστη διαπιστωση που βοηθησε ΑΠΕΙΡΑ και ακομη βοηθαει:
    η απωλεια γινεται με θερμιδικο ελλειμα.....
    οτι πλανο, οτι διατροφη (υγιεινη, οχι της συμφορας) και να ακολουθησεις, αν προσλαμβανεις λιγοτερες θερμιδες απ οσες καταναλωνεις, εχεις απωλεια.
    θα μου πειτε "καλως τον κολομβο"... κι ομως αυτη την τοσο γνωστη και απλη αληθεια αν και την ηξερα παιδιοθεν, σας διαβεβαιω οτι δεν την ειχα συνειδητοποιησει.
    ενοιωθα οτι κανω διατροφη, οταν προσεχα καλα τα λιπαρα τα τηγανητα και ολα αυτα που παχαινουν γρηγορα, και οταν ξαναπεφτα σε τετοια διατροφη ενοιωθα οτι η καταστροφη ειχε επερθει και στην συνεχεια , ερχοταν κιολας, διοτι αποθαρρυνομουν και τα παρατουσα εντελως.
    κι ομως.
    ολη η ιστορια ειναι να ξερεις ακριβως τι και ποσο τρως και να φροντιζεις να ειναι κατω απο οσα καις και ΟΧΙ το να μην ξαναφας γλυκο η τηγανητο μεχρι να χασεις 20 κιλα.
    ετσι λοιπον τρωω συχνα οτιδηποτε μου αρεσει, αλλα οχι τοσο συχνα ουτε τοσο πολυ οσο τον καιρο των παχιων αγελαδων.
    ειναι τοσο απλο. θελει απλα παρακολουθηση, δεν θελει στερηση.
    για τον ιδιο λογο (της ασφαλειας που παρεχει το μετρημα), αυτη την φορα δεν ειχα την αισθηση του "κλουβιου", κανοντας αυτη την διατροφη. δεν νοιωθω πιεση και ασφυξια, καθως δεν υπαρχει καμια τροφη που θεωρω απαγορευμενη μεχρι να χασω οσα κιλα θελω και σαν αποτελεσμα αυτου, αυτες τις τροφες τις τρωω σε τετοια ποσοτητα και συχνοτητα, που αδυνατιζω τρωγοντας κυριολεκτικα τα παντα.
    εχω ομως μια δικλειδα ασφαλειας.
    οταν εχω μεγαλη πεινα, φροντιζω να την ικανοποιω με μεγαλες σαλατες και φρουτα και οχι με πιτσες.

    εχω καταληξει, οτι δεν ειναι ολες οι πρακτικες για ολους μας κι οτι ο καθενας πρεπει να βρει τι ειναι αυτο που θα ειναι αποτελεσματικο για τον ιδιο.
    αν βρεις μια διατροφη και συνηθειες που σου ειναι ευχαριστες, ειναι εμτα ευκολο να τις κανεις ρουτινα. κι απαξ και γινουν ρουτινα, το μονο θεμα ειναι να περναει ο χρονος.
    τοσο απλα.
    ακουω πολλους φιλους που βοηθιουνται απειρα, απο τα πολλα γευματα.
    εγω καθολου.
    δεν βρισκω τον λογο να πιεστω για κατι που δεν λειτουργει σε μενα.
    εγω αν κανω υποχρεωτικα 5 γευματα, τρωω χωρις να πειναω και στην συνεχεια που πειναω , ξανατρωω.
    ρυθμιζω πολυ καλυτερα την πεινα μου οταν τρωω λιγοτερα γευματα.
    εχω 2-3 βασικα γευματα (σε εκτακτες περιπτωσεις μπορει να ειναι και ενα) και απο εκει και περα τα αυξανω μονο αν πεινασω. αν δεν πεινασω δεν ξανατρωω και δουλευει θαυμασια.
    γλυτωνω ετσι θερμιδες που καταναλωνω στα κυριως γευματα που ετσι με ικανοποιουν περισσοτερο.
    ζυγιζομαι καθε εβδομαδα απαραιτητα. οπως και να νοιωθω.
    το βασικοτερο λαθος των περασμενων δεκαετιων ηταν οτι δεν ηξερα καν που ειναι η ζυγαρια μου ,ουτε και την δεκαδα των κιλων που βρισκομουν.
    εχω πλεον συνειδητοποιησει για τα καλα, οτι το να κρυβω το κεφαλι μου στην αμμο δεν με γλυτωνει απο τιποτε απολυτως.
    οταν ξερεις ακριβως τι σου γινεται, μπορεις να προλαβεις καθε κακη εξελιξη.
    ειναι ακριβως οπως πας καθε 6 μηνες στον οδοντιατρο για καθαρισμο και προληψη. αν τον αμελησεις, βρισκεσαι σε 5 χρονια με απειρα προβληματα που θελουν πολυ κοπο και χρημα για να αποκατασταθουν.

    ασκηση, δεν εχουμε.....
    δυστυχως.....
    δεν καταφερα να ξεπερασω την βαρεμαρα που μου προκαλουσε η σκεψη της ασκησης και σκεφτομουν οτι θα την ξεκινησω μολις αρχισω να κολλαω στην απωλεια. τελικα δεν κολλησα και δεν γυμναστηκα κιολας.
    ελπιζω οτι το φθινοπωρο θα τα καταφερω. με τα λιγοτερα κιλα ειναι πολυ πιο ευχαριστη σκεψη.....

    αυτα προς το παρον.
    αν σκεφτω κι αλλα θα προσθεσω.
    θα θελα να ακουσω κι εσας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    κι ενα δυο πιο πρακτικα πραγματακια:
    εχω ΠΑΝΤΑ στο ψυγειο μας, φρουτα και πολλες σαλατες.
    τρωω καθημερινα και τα δυο η τουλάχιστον σαλατα.
    προσπαθω το ενα γευμα να ειναι σαλατα με κατι (τονο,κοτοπουλο η ζαμπον)
    αν φαω γλυκο, το αφαιρω απο τις ποσοτητες της ημερας, δεν ειναι επιπλεον.αλλωστε δεν ειναι καθημερινο.
    αν φαω τελειως ασχετα πραγματα, δλδ κατι πολυ παχυντικο, φροντιζω η συνολικη ποσοτητα της ημερας σε θερμιδες να τηρειται.
    προσπαθω να εχω εναν βασικο κορμο διατροφης που εχει φρουτα, σαλατες ενισχυμενες, μπιφτεκια, κοτοπουλο, ρυζι, αυγα, γιαουρτακι, φρυγανιες και οταν τρωμε εξω,απλα μετραω θερμιδες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Μπραβο που καταφερες χωρις γυμναστικη να ξεφορτωθείς 25 κιλα.
    Η γυμναστικη απλώς θα βοηθουσε την καρδια σου να γυνμαστει, να μην χαλαρώσεις πολύ και οσως να χασεις περισσοτερα κιλα.
    Μπορεις να γραψεις ενα ημερησιο προγραμμα διατροφής;
    Πολύ ωραια αυτα που εγραψες, ...πολλα λες και τα εχεις παρει απο το δικό μου μυαλο!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    395
    2sweet2b4go10 καταρχήν συγχαρητήρια για τα κιλα που έχασες . Συμφωνώ σε πολλά απ αυτά που έγραψες , σε άλλα σε μένα τουλάχιστον δεν δουλεύουν .
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    ... παρα πολλα τετοια πραγματακια, που το κοινο τους χαρακτηριστικο ειναι οτι ειναι σχεδον αυτονοητα...
    Τα αυτονόητα είναι που συνήθως τα προσπερνάμε ……….

    Originally posted by 2sweet2b4go10
    θεμελιωδης και πασιγνωστη διαπιστωση που βοηθησε ΑΠΕΙΡΑ και ακομη βοηθαει:
    η απωλεια γινεται με θερμιδικο ελλειμα.....
    οτι πλανο, οτι διατροφη (υγιεινη, οχι της συμφορας) και να ακολουθησεις, αν προσλαμβανεις λιγοτερες θερμιδες απ οσες καταναλωνεις, εχεις απωλεια.
    Βασική αρχή της θερμιδομετρίας είναι ,
    Αλλά να συμπληρώσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν χρειάζεται τραγικά και δύσκολα πράγματα και πείνα , πόσα κιλά είμαστε , στα πόσα κιλά θέλουμε να φτάσουμε ? Αν ήμασταν στα επιθυμητά κιλά πόσες θερμίδες θα χρειαζόμασταν για να τα συντηρήσουμε ? Εκεί πάνω κάτω , αυτές θα είναι και οι θερμίδες αδυνατίσματος και οι θερμίδες συντήρησης , το έχουν γράψει κι αλλοι , θα το πώ κι εγώ , θες να είσαι 60 κιλά ? Τρώγε και συμπεριφέρσου σαν 60 κιλά και θα γίνεις .

    Originally posted by 2sweet2b4go10
    ακουω πολλους φιλους που βοηθιουνται απειρα, απο τα πολλα γευματα.
    εγω καθολου.
    δεν βρισκω τον λογο να πιεστω για κατι που δεν λειτουργει σε μενα.
    εγω αν κανω υποχρεωτικα 5 γευματα, τρωω χωρις να πειναω και στην συνεχεια που πειναω , ξανατρωω.
    ρυθμιζω πολυ καλυτερα την πεινα μου οταν τρωω λιγοτερα γευματα.
    εχω 2-3 βασικα γευματα (σε εκτακτες περιπτωσεις μπορει να ειναι και ενα) και απο εκει και περα τα αυξανω μονο αν πεινασω. αν δεν πεινασω δεν ξανατρωω και δουλευει θαυμασια.
    γλυτωνω ετσι θερμιδες που καταναλωνω στα κυριως γευματα που ετσι με ικανοποιουν περισσοτερο.
    ζυγιζομαι καθε εβδομαδα απαραιτητα. οπως και να νοιωθω.
    Πολλές κουβέντες έχουν γίνει και πολύ μελάνι έχει χυθεί ….
    Για μένα τουλάχιστον τα 5 γεύματα είναι απαραίτητα , τουλάχιστον για να αισθάνομαι καλά .
    Και λιγότερες θερμίδες να πάρω σ΄ένα και μοναδικό γεύμα , απ΄ότι στα 5 μαζί 1) κολλάω και 2) φουσκώνω , αισθάνομαι τύψεις
    Ομοίως αν μ΄αφήσω να πεινάσω . Τότε πίσω και σας έφαγα …:smilegrin::smilegrin::smilegrin:
    Ακόμη να πώ ότι μακάρι όλοι μας να μπορούσαμε να τρώμε όταν πεινάμε και μέχρι ακριβώς να χορτάσουμε . Αυτό θα ήταν το ιδανικό . Τοτε δεν θα ήμασταν τόσοι παχύσαρκοι , και κανένας τουλάχιστον νοσηρά παχύσαρκος . Επειδή όμως πολλοί απο μας έχουμε διαταραγμένο το μηχανισμό πείνας και κορεσμού , απ την εμπειρία μου θα πώ οτι εκεί τα μικρά συχνά γεύματα είναι φάρμακο και βάλσαμο .

    Originally posted by 2sweet2b4go10

    ασκηση, δεν εχουμε.....
    δυστυχως.....
    δεν καταφερα να ξεπερασω την βαρεμαρα που μου προκαλουσε η σκεψη της ασκησης και σκεφτομουν οτι θα την ξεκινησω μολις αρχισω να κολλαω στην απωλεια. τελικα δεν κολλησα και δεν γυμναστηκα κιολας.
    ελπιζω οτι το φθινοπωρο θα τα καταφερω. με τα λιγοτερα κιλα ειναι πολυ πιο ευχαριστη σκεψη.....
    Κι εγώ εδώ πολλά πολλά δεν μπορώ να κάνω . Λόγω χρόνου …..:thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdow n:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by marimari
    Μπραβο που καταφερες χωρις γυμναστικη να ξεφορτωθείς 25 κιλα.
    Η γυμναστικη απλώς θα βοηθουσε την καρδια σου να γυνμαστει, να μην χαλαρώσεις πολύ και οσως να χασεις περισσοτερα κιλα.
    Μπορεις να γραψεις ενα ημερησιο προγραμμα διατροφής;
    Πολύ ωραια αυτα που εγραψες, ...πολλα λες και τα εχεις παρει απο το δικό μου μυαλο!!!!!!!!!!
    σε ευχαριστω μαριμαρι
    και ναι, εχεις δικιο για την γυμναστικη , το σκεφτομαι κι εγω ποσο βοηθητικη θα ηταν.
    ισως φετος τα καταφερω καλυτερα εκει
    εγραφα συχνα σε ολο το διαστημα στο θεμα της καθημερινης διατροφης. θα δεις εκει τι περιπου τρωω.
    για να στο συνοψισω:
    πρωι (οχι παντα)
    1-2 φρυγανιες με ζαμπον η με τυρι η με βραστο αυγο
    καφε με γαλα ελαφρυ και γλυκαντικο
    μεσημερι
    1 μεριδα (εστιατοριου) οποιοδηποτε φαγητο χωρις ψωμι
    με σαλατα χωρις λαδι (συνηθως)
    η
    σαλατα με τονο η κοτοπουλο η ζαμπον με λαδι η ντρεσιγκ μετρημενο (1-2 κουταλιες)
    βραδυ
    σαλατα σαν την μεσημεριανη
    η
    γιαουρτι με 2-3 φρυγανιες η/και φρουτο
    η
    αυγο με φρυγανια και ενα κομματι τυρι
    αν φαω κατι ενδιαμεσα θα ειναι φρουτο η καμια φρυγανια (σπανια)
    αυτο ειναι γενικο πλανο, εχει ομως παρα πολλες παραλλαγες αναλογα με τις συνθηκες της ζωης μου και κυριως με το ποσο συχνα τρωμε εξω η ποσο συχνα θα φαμε κατι πολυ παχυντικο. εκει, μειωνω τα γευματα και υπολογιζω στο περιπου τις θερμιδες.
    τον πρωτο μηνα απεφευγα πολυ το φαγητο εξω για να συνηθισω την πιο περιορισμενη διατροφη.
    τις πρωτες 2 μερες δε, εκανα αποτοξινωση με σαλατες σουπες και φρουτα για να προσαρμοστω γρηγορα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by dora_th
    2sweet2b4go10 καταρχήν συγχαρητήρια για τα κιλα που έχασες . Συμφωνώ σε πολλά απ αυτά που έγραψες , σε άλλα σε μένα τουλάχιστον δεν δουλεύουν .
    .......
    Βασική αρχή της θερμιδομετρίας είναι ,
    Αλλά να συμπληρώσω προς αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν χρειάζεται τραγικά και δύσκολα πράγματα και πείνα , πόσα κιλά είμαστε , στα πόσα κιλά θέλουμε να φτάσουμε ? Αν ήμασταν στα επιθυμητά κιλά πόσες θερμίδες θα χρειαζόμασταν για να τα συντηρήσουμε ? Εκεί πάνω κάτω , αυτές θα είναι και οι θερμίδες αδυνατίσματος και οι θερμίδες συντήρησης , το έχουν γράψει κι αλλοι , θα το πώ κι εγώ , θες να είσαι 60 κιλά ? Τρώγε και συμπεριφέρσου σαν 60 κιλά και θα γίνεις .

    ........
    Πολλές κουβέντες έχουν γίνει και πολύ μελάνι έχει χυθεί ….
    Για μένα τουλάχιστον τα 5 γεύματα είναι απαραίτητα , τουλάχιστον για να αισθάνομαι καλά .
    Και λιγότερες θερμίδες να πάρω σ΄ένα και μοναδικό γεύμα , απ΄ότι στα 5 μαζί 1) κολλάω και 2) φουσκώνω , αισθάνομαι τύψεις
    Ομοίως αν μ΄αφήσω να πεινάσω . Τότε πίσω και σας έφαγα …:smilegrin::smilegrin::smilegrin:
    Ακόμη να πώ ότι μακάρι όλοι μας να μπορούσαμε να τρώμε όταν πεινάμε και μέχρι ακριβώς να χορτάσουμε . Αυτό θα ήταν το ιδανικό . Τοτε δεν θα ήμασταν τόσοι παχύσαρκοι , και κανένας τουλάχιστον νοσηρά παχύσαρκος . Επειδή όμως πολλοί απο μας έχουμε διαταραγμένο το μηχανισμό πείνας και κορεσμού , απ την εμπειρία μου θα πώ οτι εκεί τα μικρά συχνά γεύματα είναι φάρμακο και βάλσαμο .

    ,,,
    σε ευχαριστω για τα συχαρικια ντορα
    δεν θα κουραστω να το λεω, οτι οσο κι αν ειναι ενα επιτευγμα η απωλεια, το μεγαλο κατορθωμα ειναι η σταθεροποιηση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
    αυτος ειναι και ο στοχος μου.
    καταλαβαινω πως λειτουργεις κι αυτο ακριβως εννοουσα οταν ελεγα οτι πιστευω οτι δεν λειτουργουν για ολους μας τα ιδια πραγματα.
    το καλο (μας) ειναι να βρουμε τι λειτουργει για μας και να το ακολουθησουμε.
    για μενα , ειναι πολυ σημαντικο να μην φαω αν δεν πεινασω ,οπως και το να σταματησω να τρωω οταν χορτασω και οπωσδηποτε πριν σκασω.
    παντως ειμαι βεβαιη, οτι οπως συνεβαινε με μενα, συμβαινει με παρα πολλους , να ειμαστε εγκλωβισμενοι σε διαφορες αντιληψεις ασυνειδητα, που ειναι κοντρα στις γνωσεις που εχουμε (περι θερμιδομετριας πχ).
    οπως για παραδειγμα, στην κοινοτατη αντιληψη οτι μολις τελειωσει η διατροφη μπορουμε να τρωμε οτι θελουμε, η οταν βλεπουμε οτι τρωμε πολυ και μενουμε σταθεροι, να νομιζουμε οτι εγινε το θαυμα και δεν παχαινουμε πλεον. δεν παχαινουμε, γιατι κανεις δεν παχαινει σε μια μερα. αν συνεχισουμε την υπερθερμιδικη διατροφη ,παχαινουμε μια χαρα.
    αυτα δειχνουν αυτονοητα, αλλα δεν ειναι.
    κι οσο μεγαλη απογοητευση ειναι η γνωση οτι αν φαμε παραπανω θα παχυνουμε παλι, αλλο τοσο μεγαλη ανακουφιση ειναι και το γεγονος οτι αν δεν φαμε παραπανω δεν προκειται να παχυνουμε ουτε κιλο!!!!
    δεν υπαρχει κατι μαγικο. απλη αριθμητικη!
    να τονισω εδω κι εγω, οτι οταν μιλαμε για ελλειμα θερμιδων, μιλαμε για μικρο ελλειμα.
    εγω πχ. τρωω 1200-1500 θερμιδες για απωλεια.
    αυτο που κανω ειναι να μετραω μεχρι τις 1200 , γιατι δεν κανω πολυ αναλυτικη μετρηση και σιγουρα μου ξεφευγουν θερμιδες και ακριβεις ποσοτητες και αφηνω τις υπολοιπες θερμιδες σαν περιθωριο λαθους, αντι να καθομαι να ζυγιζω αναλυτικα.
    επισης, δεν μετραω ποτε τα λαχανικα και μεχρι 3 φρουτα τη μερα. ειναι μπονους :Ρ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    μπράβο 2sweet2b4go10 !
    άντε και στα δικά μας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    διαπιστωσεων συνεχεια..
    αν δεν ειχα βαλει ως στοχο αλλα 5 κιλα για χασιμο οταν ολοκληρωσα τον στοχο μου, πιστευω οτι μεχρι τωρα θα ειχα βαλει 5, ανετα...
    κρατησα σταθερη την αρχικη απωλεια για 4 περιπου μηνες κι εχασα αλλο 1 κιλο με πολυ μικρη προσπαθεια. Κοντα στα χριστουγεννα με τις εκδρομες και τα τραπεζωματα, εβαλα περιπου 2. Τα εχασα το επομενο διαστημα χωρις συγκεκριμενο προγραμμα, με λιγη προσοχη.
    τους επομενους μηνες εβαζα κι εβγαζα τα 2 αυτα κιλα,αλλα στην διατροφη δεν ειχα κανενα προγραμμα, παρακολουθουσα ομως εβδομαδιαια το βαρος για να μην ξεφυγω. Ετρωγα οτι και ο συντροφος μου σε μικροτερη ποσοτητα. ειχα ομως αυξητικη ταση. το εβλεπα οτι αν συνεχιζα θα ειχα αυξηση.
    αποφασισα να βαλω προγραμμα για να χασω τα τελευταια κιλα.
    διαπιστωνω οτι αν αρχισεις αν τρως "κανονικα", η πεινα και η ορεξη αυξανονται. δεν ισχυει σε εμενα ουτε η πρακτικη των πολλων γευματων, ουτε η πρακτικη του 'να προσεχω".
    αυτο που με επαναφερει χωρις προβληματα και χωρις πεινα σε μια διατροφη για απωλεια, ειναι 1-2 μερες αποτοξινωσης...
    οταν λεω αποτοξινωση, να μην σας πω ψεματα, μιλαω για σχετικη πεινα. κοβεται ομως αμεσως η πεινα και η ορεξη και δεν χρειαζεται καμια παραπανω προσπαθεια. αν δεν το κανω αυτο και προσπαθησω να" μειωσω", νοιωθω για μεγαλο διαστημα πεινασμενη , ποτε υποκυπτω ποτε οχι, και τελικα καταληγω σε συντηρηση αντι σε απωλεια.
    την τριτη μερα, η τροφη μου φαινεται υπεραρκετη και ο αγαπημενος μου τροπος πλεον ειναι να τρωω οτι θελω αλλα σε μικροτερη συχνοτητα και μικροτερη ποσοτητα.
    με αυτον τον τροπο εχασα τα 5 τελευταια κιλα

    και η πιο ουσιαστικη διαπιστωση:
    δυστυχως αυτη δεν μεταφερεται. μπορουμε να συζηταμε για χρονια για διατροφες, συμβουλες και τροπους, αλλα το πιο σημαντικο ειναι το περιβοητο "κλικ". αυτο ειναι για τον καθενα προσωπικο και μαλλον αδιευκρινιστο για το πως ακριβως λειτουργει.
    ειναι ενας συνδυασμος παραγοντων, κινητρων, ταιμιγκ, γνωσεων και σκεψεων ,που ομως βοηθιεται τα μεγιστα απο την δικη μας αναγκη να τα καταφερουμε και την προσπαθεια να ειμαστε συνειδητοι και να μην τα παραταμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Πολυ σωστα και βοηθητικα αυτα που λες! Ειναι ωραιο να διαβαζεις τις εμπειριες αλλων πανω στο θεμα. Παιρνεις κουραγιο!
    Πανω κατω ακολουθω κι εγω την ιδια πορεια με σενα στην απωλεια των κιλων (ξεκινησα μαρτη του 12) με μονη διαφορα οτι εχω κολλησει και δεν μπορω με τπτ να χασω τα τελευταια 5 κιλα...
    Βεβαια, ποτε εχω ανεβασμενη διαθεση και ξεκιναω και ποτε (οπως τωρα) με πιανουν οι μαυρες μου και μιζεριαζω.
    Σου ευχομαι να διατηρησεις και στο μελλον τα κιλα σου και να εισαι παντα υγιης και χαρουμενη με αυτα που εχεις πετυχει.

    ΥΓ. αυτα τα τελευταια 5 κιλα ναι μεν με ενοχλουν (πολυ) αισθητικα αλλα κυριως "μου τη δινει" που δεν μπορω να πετυχω τον στοχο μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    σε ευχαριστω Σαρα
    συγχαρητηρια και ευχες και σε εσενα!
    να εισαι βεβαιη οτι αισθητικα εισαι ηδη στον στοχο σου ,αλλα τα 5 αυτα κιλα σε κρατουν σε εγρηγορση.
    ελπιζω οτι τωρα που το διαπιστωσαμε, η εγρηγορση θα παραμεινει και χωρις τα 5 κιλα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    2sweet2b4go10:

    Είσαι παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας και σου αξίζουν συγχαρητήρια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    2sweet2b4go10 μπράβο για την προσπάθειά σου!
    αν επιτρέπεται απο πόσα κιλά αρχισες και στα πόσα έφτασες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    243
    Originally posted by 2sweet2b4go10
    σε ευχαριστω Σαρα
    συγχαρητηρια και ευχες και σε εσενα!
    να εισαι βεβαιη οτι αισθητικα εισαι ηδη στον στοχο σου ,αλλα τα 5 αυτα κιλα σε κρατουν σε εγρηγορση.
    ελπιζω οτι τωρα που το διαπιστωσαμε, η εγρηγορση θα παραμεινει και χωρις τα 5 κιλα.
    Για να ειμαι ειλικρινης δε νομιζω οτι θα ειμαι ποτε ευχαριστημενη απο τον εαυτο μου. Παντα θα γκρινιαζω. Αλλα εχεις δικιο, αυτα τα 5 κιλα με κανουν καθε φορα που παιρνω 1-2 κιλα να ξαναμπαινω σε προγραμμα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    εμένα με βοηθά πολύ το μοτο never never ever give up! Το προβλημα μου είναι πως όταν παραστρατώ τα παρατώ και μηδενίζω. Είμαι όλα ή τίποτα. Το έχωπληρώσει πάνω από μια φορές ακριβά!

  15. #15
    εμενα για την ωρα με βοηθαει το καθημερινο ζυγισμα .
    Μου δειχνει πως δεν χαθηκε ο κοσμος αν μια μερα ξεφυγω κ ακομα κι αν δω καποια διαφορα προς τα πανω στη ζυγαρια πεισμωνω κ προσπαθω περισσοτερο . Στην πορεια μαλλον αυτο θα με κουρασει αλλα για την ωρα επιδρα θετικα .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •