γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277

    γιατι δεν μπορω να προχωρησω??

    γιατι δεν μπορω να προχωρησω??στεναχωριεμαι το σκεφτομαι γνωριζω τηην λυση παρολαυτα δεν κανω τπτ,σαν να μην εχω κουραγιο....
    Αναφερομαι στην σχολη μου και στα χρονια που περνανε και εγω συνεχιζω να κανω μια τρυπα στο νερο...Το ξερω και συνεχιζω??και σκεφτομαι και στεναχωριεμαι που ειμαι τοσο ηληθια και ανωριμη κ κουκουρουκου,και αγχωνομαι και αναρωτιεμαι γιατι?τι με κραταει και δεν μπορω?νιωθω πως δεν εχω την δυναμη να το κανω..Θα το περιεγραφα σαν να εχω πεσει κατω και δεν μπορω να σηκωθω και ολο αυτο μου εχει φαει την ψυχη....

    ηθελα να το πω γιατι πουθενα αλλου δεν εχω το θαρρος(εδω το εχω λογω απροσωπιας)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    ελπιζω να ειμαι στο σωστο μερος να εκφρασω τις ανησυχιες μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πες μας περισσοτερες πληροφοριες,ποσα χρονια ειναι η σχολη,σε πιο χρονο εισαι εσυ,ποσα μαθηματα χρωστας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    5 χρονια ειναι 8α παω στο 5ο(αν κανονικα θα ειναι ο εκτος χρονος μου στην αθηνα,λογω αλλαγης ειδικοτητας εχασσα)
    και χρωσταω τα μισα και κατι παραπανω...Βεβαια να αναφερω οτι δεν μου αρεσει αλλα στην Ελλαδα λιγα παιδια σπουδαζουν αυτο που θελουν...Και λιγο οτι δεν μου αρεσει λιγο και η πιεση απο το σπιτι διοτι τα εξοδα ειναι αρκετα και λογω υποχρετικων παρακολου8ησεων δεν εχω βρει μια δουλεια να συμβαδιζει με το ωραριο μου..Παντα ημουν παιδι που τελειωνε οτι αρχιζε...Τωρα τα παραταω ολα στην μεση...Εχασα την δυναμη μου??την εμπιστοσυνη στον εαυτο μου?τι μπορει να φταει??αυτο θελω να εντοπισω και να το πατησω κατω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    NOMIZΩ ΠΩΣ H ΛYΣH ΣTO ΠPOBΛHMA BPIΣKETAI ΣTHN YΠOΓPAΦH ΣOY
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    βαρεθηκα να περιμενω....και ψαχνω να κανω κατι αλλο απο το να περιμενω...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Το κυριοτερο κατ\'εμε ειναι αυτο που προανεφερες,το γεγονος του οτι δεν σου πολυαρεσει αυτο που κανεις...Λογω εμπειριας ποτε δεν θα παει καλα κατι που δεν μας αρεσει και το κανουμε απο αγγαρια \'η απλα για να το κανουμε...Απο \'κει και περα ισως θα επρεπε με καποιον τροπο να βρεις μια απασχοληση..Ποιο ειναι το ωραριο σου στη σχολη που δεν μπορεις να βρεις μια δουλεια εστω 4ωρη για να ξεφευγεις???Τι ηλικια εχεις (αδιακριτη ερωτηση)....???????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    εγω το εστιαζω οτι γενικα βαριεσαι να διαβασεις και τωρα ηρθαν ολα μπροστα σου.Γενικο το προβλημα,το αντιμετωπιζουν απειροι φοιτητες και εγω το αντιμετωπισα καποτε.Αναλογατον χαρακτηρα αλλοι τα παρατησαν αλλοι οχι.Θελει δουλεια το ατιμο.Απο σενα εξαρταται αν θελεις να στρωθεις στο διαβασμα.Αν η σχολη σου ειναι απο τις καλες θα ελεγα να του δωσεις αλλη μια ευκαιρια,αν το μελλον ειναι αβεβαια μπορεις να το ξανασκεφτεις.Παντως δεν ειναι και τοσο ασχημα τα πραγματα αν εχεις περασει τα μισα.Αλλα θελει διαβασμα απο εδω και περα (δυστηχως).Σου προτεινω την θεραπεια που προτεινες στον νονο χαχαχαχαχαχαχαχα.και να παρεις και τη γιαγια μαζι να ανοιξει λιγο το ματι της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    να τα παρατησω δεν παιζει,ειναι απο τις πολυ καλες σχολες,θελω να το παλεψω αλλα οταν ερχεται το διαβασμα.....βαριεμια αφορητα...διαβαζω 3-4 κεφαλαια και μετα ολο κατι αλλο βρισκω να κανω...

    nonos1503: 24 ειμαι και επειδη εχω υποχρεωτικα μαθηματα(για ενα εκσαμηνο ακομα) ειναι δυσκολο να βρω τις ωρες που μπορω...ολοι θελουν οπως τα θελουν..τωρα σημερα μου ειπαν για μια καφετερια,οταν κατεβω αθηνα θα περασω να δω τι χρειαζονται και αν μπορω εννοειται θα παω,το εχς αναγκη...
    Να γνωρισω κοσμο(κατι που δεν το ειχα ποτε στην αθηνα..)

    λετε να παω και εγω για πιπινοtherapy ε???ασε την γιαγια θα μου κανει χαλαστρα....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    pennoula για μένα αυτό που φταίει είναι που ζορίζεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι που δεν του αρέσει. Αυτό που έγραψες ότι λίγα παιδιά στην Ελλάδα σπουδάζουν αυτό που θέλουν είναι βέβαια αληθινό, αλλά πολύ θλιβερό και το θεωρώ πηγή πολλών προβλημάτων.

    Δεν έχει σημασία αν είναι \'πολύ καλή σχολή\' αν εσένα δεν σου κάνει. Γενικά, δεν είναι κακό να απορρίπτουμε οτιδήποτε \'αντικειμενικά\' πολύ καλό αν εμείς νιώθουμε ξένοι μέσα σε αυτό ή αδιάφοροι ως προς αυτό. Αλλά αν θέλεις να προχωρήσεις, χρειάζεσαι κάποιο ισχυρό κίνητρο που να έχει νόημα για εσένα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Αντε μπραβο...παμε μαζι για πιπινοtherapy να εχουμε και support ο ενας τον αλλο... χεχεχεχεχε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    μαρινα αυττο χρειαζομαι ενα ισχυρο κινητρο...ψαχνω ψαχνω....οντως με ζοριζω αλλα δεν θελω να απογοητευσω τους γυρω μου...το αντικειμενο της σχολης ειναι σχετικα ενδιαφερον αλλα εγω ειμαι ανθρωπος της πραξης,την θεωρια δεν την αντεχωω(για αυτο κ δεν διαβαζω...)οτι μαθαινω ερχεται μεσα απο πρακτικα μερη...να ειστε καλα παντως..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    23
    Οι γυρω σου, δεν ειναι ΕΣΥ...Προτιμας να απογοητευεις εσενα? Σε κανει καλυτερα αυτο?Δεν νομιζω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    πενουλα να ξερεις πως συνηθως η δουλεια σε σχεση με την σχολη ειναι 2 τελειως διαφορετικα πραγματα.Οποτε μπορει οταν δουλευψεις στο συγκεκριμενο θεμα να σου αρεσει.Αλλα ρωταω,τι εναλλακτικες εχεις αν παρατησεις τη σχολη?Αν ειναι να κουραστεις 3-4 χρονια ακομα για να εισαι τα υπολοιπα 30 ανετη μην κανεις την χαζομαρα να το παρατησεις,Τα πραγματα ειναι δυσκολα εξω και θα το νοιωσεις στο πετσι σου αργοτερα.Αλλα παλι στη ζωη ποτε δεν ξερεις τι γινεται....Νομιζω ομως πως τα ξερεις ολα αυτα.Την αποφαση μην περιμενεις να την παρει καποιος απο μας.Ειναι δικη σου η ζωη ουτε να επιτρεψεις σε καποιον αλλον να παρει την αποφαση για σενα.Γιατι τα οφελη οπως και τις συνεπειες θα τα υποστεις εσυ.και δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα να πεις καποια στιγμη πως εκανες κατι επειδη το ηθελε καποιος αλλος....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αν ότι μαθαίνεις έρχεται μόνο μέσα από πρακτικά μέρη, μια σχολή με πολλή θεωρία ίσως δεν είναι η κατάλληλη για εσένα. Από την άλλη, η ολοκληρωμένη γνώση σε ένα αντικείμενο ξεκινά από ή συμπεριλαμβάνει και τη θεωρία. Δυστυχώς πολλές σχολές δεν κάνουν ξεκάθαρη τη σχέση της θεωρίας με την πράξη και τις σύγχρονες εφαρμογές, με αποτέλεσμα να είναι πολύ βαρετά κάποια μαθήματα. Επίσης, όντως η φοίτηση σε μια σχολή δεν έχει μεγάλη σχέση με την επαγγελματική πραγματικότητα.

    Οπότε, θα πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις εσύ το ενδιαφέρον που υπάρχει στα θεωρητικά μαθήματα και να ψάξεις που εφαρμόζονται, τι πρακτικά σημαίνουν, πώς θα μπορούσες να κάνεις συσχετίσεις με την πραγματική ζωή ώστε να τα μαθαίνεις ευκολότερα. Όσο για τις επαγγελματικές προοπτικές, θα μπορούσες να ασχοληθείς εθελοντικά ή περιστασιακά σε εργασιακούς χώρους που σχετίζονται με τη σχολή σου; Για να δεις από πρώτο χέρι τι προοπτικές σου ανοίγει και αν βρίσκεις πως σου ταιριάζουν.

    Μόνο σε ένα διαφωνώ με τον Εμπνευστή: δεν ισχύει καθόλου ότι κουράζεσαι 3-4 χρόνια για να είσαι τα υπόλοιπα 30 άνετη....τα υπόλοιπα 30 (στον επαγγελματικό στίβο πλέον) είναι πολύ πιο απαιτητικά και κοπιαστικά από τις σπουδές, γεμάτα πολύ περισσότερους συμβιβασμούς και υποχρεώσεις από το να διαβάζεις απλά θεωρία που δεν σου αρέσει. Γι\' αυτό είναι σημαντικό να εργάζεσαι τουλάχιστον επάνω στον τομέα που πραγματικά σου αρέσει. Και γι\' αυτό είναι επίσης πολύ σημαντικό να ενδιαφέρεσαι να μην απογοητεύεις τον εαυτό σου, αφήνοντας κατά μέρος τους γύρω σου. Οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες των άλλων δεν τελειώνουν ποτέ και ποτέ δεν ικανοποιούνται πλήρως. Εστίασε στο πώς θα είσαι εσύ ικανοποιημένη με τις επιλογές και τις προσπάθειές σου. Το κίνητρο θα το βρεις μέσα σου και όχι έξω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •