τι μπορει να γινει ωστε να καταπολεμιθει η ατονια οταν δεν τρωμε πολυ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    τι μπορει να γινει ωστε να καταπολεμιθει η ατονια οταν δεν τρωμε πολυ?

    καλησπερα!ρε παιδια δεν γινετε να αδυνατησει καποιος χωρις να του πεφτουν τα μαλλια να εχει ζαλαδες κτλπ κτλπ..απο το πρωι εχω μπει και εχω διαβασει τα απειρα και αναρωτιεμαι..τον τελευταιο καιρο τρωω λιγο,πχ ενα βραστο αυγο με μια σαλατα,ελαχιστο κοτοπουλο με σαλατα ενα γιαουρτι με δημιτριακα..αυτο ηταν το φαι μου τις τελευταιες 3 μερες,με ενα βουλιμικο επεισοδειο σημερα οπου μετα το γιαουρτι εφαγα 3 μπολ κορν φλειξ οπου φυσικα κατεληξαν στην τουαλετα..νομιζω οτι σιγα σιγα θα ξεπερασω τις βουλιμικες μου κρισεις διοτι νιωθω την πεινα μου να φευγει και την αναγκη μου για φαι λιγοτερη,μιας και τα βουλιμικα επεισοδεια εχουν μειωθει σε 1 ανα 3 η 4 μερες..ομως ζαλιζομαι και νιωθω μεγαλη ατονια!μπορω να παρω καποιες βιταμινες για να με βοηθησουνε?σκεφτηκα οτι αν παρω αυτα τα προιοντα που ειναι σε σκονη και πινω μονο ενα τετοιο το πρωι και να μην τρωω τιποτα ισως με προφυλαξει απο ολα αυτα τα συμπτωματα του να μην παιρνεις βιταμινες..εσεις τι λετε?τα εχει δοκιμασει κανενας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    259
    Κέλλυ μου καλησπέρα, νιώθεις ατονία γιατί τρως ελάχιστα.
    Καταπονείς το σώμα σου και ταλαιπωρείσαι και η ίδια. Είναι σίγουρο πως με τέτοια διατροφή θα έχεις βουλιμικά επισόδια.
    Στερείς απο τον οργανισμό σου βιταμίνες που του είναι απαραίτητες, όποιο συμπλήρωμα και να πάρεις δεν θα νιώσεις καλύτερα αν δεν τρέφεσαι σωστά. θες να μας πεις πόσα κιλά είσαι και έχεις καταφύγει σε τέτοια στερητική διατροφή?
    Φιλικά..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    273
    είσαι 2 εκατοστά πιο κοντή από μένα και είσαι ήδη 55 κιλά http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=6122

    εάν πάνω σε αυτό δεν τρως και αρκετά αλλά λιγότερο από όσο χρειάζεσαι δεν είναι χαζός ο οργανισμός σου να σε αφήσει να κάνεις μόνιμη ζημιά σε εσωτερικά όργανα τόσο εύκολα, θα πέσει ο μεταβολισμός (παύεις να χάνεις λίπος!!!) και από την ατροφία αρχίζεις να χάνεις μαλλιά, μυικό ιστό, δόντια, περίοδο, φυσιολογικές γυναικείες ορμόνες (=αυξημένη τριχοφυία) και άλλα ωραία.

    Πρόσφατα διάβασα αυτό εδώ το άρθρο to the girl that says that she wants to be anorexic
    Εκτός από τις ανατριχιαστικές φωτογραφίες έχει και ανατριχιαστικές περιγραφές.

    Δίνω αποσπάσματα πιο κάτω.
    Δεν τα δίνω για να σου πω ότι είσαι έτσι! ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι ανορεξικός, βουλιμικός, τετράπαχος, σκελετός, το ρήμα "είναι" υποκρίπτει μία ύπουλη μονιμότητα. ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ για ένα διάστημα να έχουμε συγκεκριμένες αντιλήψεις και να ακολουθούμε συγκεκριμένες συμπεριφορές οι οποίες θα μας κάνουν ανορεξικές, βουλιμικές κ.α. είτε προσωρινά (εάν βρούμε την διέξοδο) είτε για πάντα (άν την κάνουμε για τα θυμαράκια με τις επιλογές μας)
    Απλά σιγά σιγά θα μπεις όλο και πιο βαθιά μέσα σε αυτό, σε αυτές τις σκέψεις και συμπεριφορές ("γιατί έχω πρόβλημα και δεν αδυνατίζω?" -ΔΕΝ έχεις πρόβλημα, πας να δημιουργήσεις πρόβλημα) και δεν θα θυμάσαι από που μπήκες για να βγεις, ίσως δεν θέλεις και να βγεις... προς το παρόν.
    Η πλειοψηφία από εδώ μέσα αυτό έχει πάθει. Γι αυτό μπαίνουμε στο φόρουμ για να αλληλοβοηθηθούμε. Είμαστε οι χαμένοι που ξαναβρίσκουμε τον δρόμο μας

    Η λύση δεν θα δοθεί από χάπια, από πείνα, από έναν καθρέφτη ή μια ζυγαριά (αυτό ισχύει για αυτούς που επιλέγουν να πεινάνε και γι'αυτούς που επιλέγουν να τρώνε χωρίς να πεινάνε, η διατροφική διαταραχή έχει πολλές όψεις).
    Άλλαξε στάση προς τη ζωή, αγάπησε τον εαυτό σου και δώστου το καλύτερο, ό,τι καλύτερο έχεις (όχι ωραίο μανικιούρ, κάτι για σένα, για την όμορφη γλυκιά ψυχούλα σου), τους καλύτερους φίλους, τις πιο διασκεδαστικές ασχολίες, ό,τι ονειρεύτηκες και δεν το έχεις αποκτήσει μέχρι στιγμής ή δεν σου ήρθε.

    Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου, όχι οι πολυβιταμίνες δεν κάνουν τίποτα.
    Ξεκίνησα με μία την ημέρα αφότου μια μέρα στο σχολείο δεν μπορούσα να σηκωθώ και με τραβούσαν για να σταθώ στα πόδια μου. ΔΕΝ ΈΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ, συνέχισα με 2 την ημέρα, με τσάκωσε ο πατέρας μου μια μέρα και μου είπε ότι δεν κάνει να παίρνω παραπάνω δόση, έλα όμως που δεν ένιωθα καλύτερα, οπότε λέω θα πάρω παραπάνω δόση αλλά λίγο, όχι πολύ: 2 και μισό χάπια!!
    Μετά ξεκίνησα να παίρνω και χάπια βιταμίνες δυναμωτικά για τα μαλλιά. αυτά κι αν δουλέψανε... πρέπει να δεις πόσες τρίχες μου έχουν μείνει σήμερα

    Προσπάθησε να επικεντρωθείς στις δυνάμεις του χαρακτήρα σου, έχεις κουράγιο, θέληση, αποφασιστικότητα, δεν το βάζεις κάτω και προσπαθείς. Δεν είναι πολλοί σαν και σένα και σε τόσο νεαρή ηλικία. Γιατί να μην δώσεις όλα αυτά για έναν άλλο σκοπό που θα σου δώσει κάτι πίσω (χόμπι, εργασιακά, εθελοντική βοήθεια) και όχι για τον έλεγχο του βάρους???

    Παρακάτω μιλάει άτομο που έχει επιβιώσει της ανορεξίας σε άτομο που έγραψε στο μπλογκ ότι θέλει να είναι πολύ λεπτή κι ας την πούνε ανορεξική.
    "THIS IS TO THE GIRL WHO SAID SHE "WANTS" TO BE ANOREXIC...

    So...you think starving is a good way to lose weight, do you? I think you've read too many fairy tales. Well, this isn't one. Neither are eating disorders. They are sheer & total HELL. But, since you want one, I'll go ahead & prep you for it. I'll let you know exactly what will happen to you. If this doesn't make you realize how completely stupid running out there & trying to develop anorexia is, then I wish you the best of luck in killing yourself. Because that's all you'll be doing.

    The completely ironic part about people trying to lose weight by starving is that half the time it does not work. I bet you think you'll wind up insanely thin & gorgeous, right? Wrong. You won't be gorgeous .One thing's for certain. Insane is a definite part of the package. Your mind won't be yours anymore. Kiss it goodbye, I hope you didn't enjoy it.

    The less you eat, the lower your metabolism goes. You might starve & starve & barely lose anything...or you might be extra lucky...you might starve & starve & gain weight. Your body might just shut itself down & the weight go nowhere. & even though you aren't losing, you'll still be HOOKED. You still won't be able to stop. By the time your body shuts off from malnutrition, you'll be too far in it to *snap* think "Oh...this isn't working...I think I'll eat again." No...you'll be desperate & eat less & less & work out more and more. Eventually, you won't be ABLE to work out. Your muscles will eventually stop cooperating. Then you'll panic & try & eat even less to compensate for not being able to work your ass off (simply a figure of speech, since you're not losing any weight, of course). By then you can't eat less though. You're barely eating enough to stay alive as it is. & you can't stop. It isn't working & you still can't stop. & whether its working or not, you won't see the truth. You'll never actually know what you look like. Nope...no matter what you'll think you must weigh at least four hundred pounds. This is true if you weigh 150 or if you weigh 70. You will be fat. Insane is the proper term for it, isn't it? Yes, you might just be one of the lucky ones, one of the ones that doesn't lose weight. But don't sit there & think that means you won't be sick. Not true...not true at all. Your skin & hair will be dry, your teeth sore, your period gone, your bones aching, your muscles cramping...well, no need to go on. You still want this, of course. After all, you won't be like that. You won't be one of the failures. You'll be successful; you'll be thin & perfect. Beautiful.

    Well, since you're going to win, why don't I tell you about your prize, hmm?? It's quite nice. You will be skinny. You will be sickly thin. Your ribs will stand out & your hipbones will be sharp. You won't see it. You'll look in the mirror & see fat. You'll see rolls. You'll look at girls who weight fifty pounds more than you & wonder why you can't be as thin as they are. You'll look in the mirror everyday & swear that you've gained at least ten pounds. Other people will see you shrink but you won't get to watch. You'll never see the truth. Others will though. You'll be sickly skinny...but you won't be pretty. & they'll all see that. You won't though...you'll be too busy staring at your ass & wondering when you turned into your fat Aunt Bertha. You will not be attractive. You won't. You'll have huge dark circles. Your skin will be pasty pale & have a lovely gray tint to it. Makeup will NOT help this. It won't, so don't think it will. Don't even bother to attempt it. You'll be wasting your time; time that could be better spent doing your usual pastime, staring into the pantry to watch the food. Of course, people might not notice that you're gray. They could be too busy staring at the dark black, blue, & purple spots you're covered in. Everything you do will result in a bruise. Everything.

    Do you have pretty hair? You won't anymore. It will be straw dry & dull. It will not shine. Think conditioner will help? It won't. It won't & there's no sense in trying it. It might soften your hair for a while (after you use half the bottle, of course) but it won't make your hair look any better. Buy a ponytail holder. You'll need it. You'll probably be wearing it all the time. You'll also need some hair dye. I sincerely hope your hair isn't a nice color....because it won't be soon. Yes...the color of your hair will fade out. You might even get grays. But gray is a nice color, isn't it? I rather like it. I think the grayish brown color where my natural red and blonde highlights used to be adds a bit of...oh...dignity to my look.

    Speaking of hair, do you like facial hair? I hope so. You'll have it. I have some lovely sideburns. Quite gorgeous. Actually, I have sexy hair everywhere. Fuzz, fuzz, fuzz. It's hot. All the guys love it and all the girls I know ask how to get some. They're jealous, you know. I tell them how I got it, starving. They never attempt it...I know why though. Its not because they're smart & healthy...no, no. Its because they're weak. Not strong like me. Of course, my muscles are deteriorating as we speak & I can no longer use even my five pound weights but I'm still strong, aren't I? Yes...because I don't eat. & that's true strength, isn't it? Denying yourself the basic fuel you need for life. Yup...strong & smart.

    I bet you're one of those girls will the enviable natural nails. Those shiny ones that are so long people sometimes think they're fake? Cut them. Go ahead & cut them off now. They'll only break soon anyway.

    Kiss your newly gray hair goodbye too. It'll be falling out about now. You get to clean the drain about 6 times during your shower, just so the water will go down.

    Also, you'll need to find a way to throw away your tampons to make it look as if you've been using them. Remember to tell your mom to buy you tampons once a month. Can't have her knowing you lost your period. & you will. I hope you're not having sex because you'll never know if you're pregnant or not. I guess you can just take a test every few weeks. & yes...you can still get pregnant. I hope you don't love the baby though, because chances are you'll lose it. It would probably be for the best if you did though because of the nice birth defects caused by eating disorders. So, you might get to live with the knowledge that your child died or had to go through life with a terrible disability because of you...but it was worth it for thinness. A small price to pay for perfection, even though you're not the one paying it. Who needs their full mental capabilities anyway? I hope your kid doesn't. But that might not be a problem. You might never have children. You might become infertile. Oh well...pregnancy makes you fat anyway.
    ...
    Do you have problems with depression? You do now. The less you eat the more depressed you become. Partially from vitamin deficiencies, partially from your lovely eating disorder. Do you have problems with insomnia? That's right, you've got that now too. You're exhausted beyond belief but you still can't fall asleep...& when you do you can't stay asleep. Who needs sleep though?? Not you. Staying awake burns more calories anyway.

    Do you do well in school? You don't now. You can't concentrate. Your mind won't function, & the only thing you can actually think about is food anyway. Your grades will fall. Want to recover? You'll probably have to leave school. How does repeating a grade sound?

    Do you like going out with friends? You won't for long. You'll be afraid someone might notice how obese you are. You can't leave the house now without hiding under tons of clothes...you're terrified someone might see your repulsive body. You'll become more nervous too. Jittery. You'll also have difficulty talking. Oh...have you never had a stuttering problem? Well, you do now. You also forget what you wanted to say alot. Goodbye memory. And you can't go out with friends anyway, so I guess it's a good thing you no longer enjoy it. If you go out with friends they might want to eat! Maybe they'll want to go to a restaurant or the movies. How can you explain that you don't want any popcorn? How can you find an excuse for sitting there at the table sipping Diet Dr. Pepper or nibbling a salad & water while everyone else has cheeseburgers?? You can't. & they might make you eat. You can't do that...no. But why do they want you to eat? Is it because they care? No. Its because they WANT you to be fat!! How dare they?? They're jealous...that's it, they're jealous. Soon you'll realize something. Everyone wants you to be fat. Your parents, your siblings, teachers, friends. The world is against you & they all want you to spiral into morbid obesity. Get away from them. All of them. They don't understand & they're plotting your downfall. You can't have that, you can't lose this. Every time someone urges you to eat or recover "for your health" you know the truth. They hate you & want you to be fat. Push them away. Push away all the people who love you. That's the only way you'll ever be thin.
    ...
    WHY do you want this?? WHY?!? I know, even after reading this, that you're still sitting there, wanting this. Why? What is it you want?? Is it beauty? Do you honestly think you won't be like this?? Do you honestly think malnutrition won't steal your looks? Is it glamour? READ THIS. Show me the glamour. Is it control?? Let me tell you, you'll NEVER be more out of control than you are when you have an eating disorder. You don't control what you put in your mouth. Hell, you don't even control your thoughts. You have NO control. None.

    Do you honestly think that you'll be able to do this & not wind up this way? Do you think you are the one person on earth who can control this, who can just stop??? Do you think that maybe you can just do this, get thin, & stop?? WRONG! It doesn't work that way. Do you WANT to die? Do you want to be a martyr or something? Do you think this is beautiful? I bet you think its some sort of tragic beauty. Its not. There's nothing beautiful about it. Do you want some attention? Buy a new eyeliner, dance naked in the streets. Needing attention is a natural thing but there are a hell of alot better ways to get it.

  4. #4
    ευχαριστω πολυ που απαντησατε..η αληθεια ειναι οτι τα εχω σκεφτει αυτα πολλες φορες και εχω διαβασει και εχω δει πολλα (οντως φοβερες και οι εικονες και το αρθρο)..αλλα την μια μπορω να σκεφτω λογικα και την αλλη ξαναπεφτω και ξανασκεφτομαι τα ιδια,οτι μονο αν αδυνατησω θα ειμαι ομορφη και τοτε θα ειμαι ευτυχισμενη.ξερω πως δεν ειναι λογικο και ειναι ρηχο αλλα δεν μπορω ευκολα να το βγαλω απο το μυαλο μου.μακαρι να υπηρχε ενα μαγικο κουμπακι και να με εκανε να ηρεμισω με αυτην την εμμονη.αυτα τα μεγαλα μου μπουτια και γαμπες με κυνηγανε ακομα και στον υπνο μου..και εχω προσπαθησει τα παντα αληθεια..ουτε να μην τρωω ουτε να τρωω ουτε με γυμναστικη τιποτα..εχω σκεφτει μεχρι και να αφαιρεσω τους μυες μου με καποιον τροπο..δεν θα γινω ποτε ετσι οπως θελω?γιατι τοσες κοπελες ειναι αδυνατες και τρωνε οτι θελουν?δεν θελω να καταληξω αρρωστη...:(

  5. #5
    α και ειμαι 20 χρονων 1,68 και 55 κιλα..θελω να φτασω τουλαχιστον 48..δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω με κανεναν τροπο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by kellyjo92
    α και ειμαι 20 χρονων 1,68 και 55 κιλα..θελω να φτασω τουλαχιστον 48..δεν υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω με κανεναν τροπο?
    kelly, αν συνεχίσεις να ρωτάς τα λάθος ερωτήματα, ούτε κάποιος θα μπορέσει να σου απαντήσει, ούτε θα βρεις βοήθεια! Είναι δυνατόν ποτέ να σου απαντήσει κανείς σοβαρά και υπεύθυνα στο ερώτημα Πως να γίνω 48 κιλά, δλδ. πως να καταστρεψω τον οργανισμό μου, τους μύες μου, τα δόντια μου, τα μαλλιά μου, το δέρμα μου, τα εσωτερικά μου όργανα? Ποιος θα στο έκανε αυτό?
    Αν όμως δουλέψεις με τον εαυτό μου και αρχίσεις να θέτεις σε εκείνον πρώτα τα ερωτήματα που αφορούν στο πρόβλημα σου, όπως Πως θα νιώθω όμορφη και θα απολαμβάνω τα 55 μου κιλά? Πως θα γίνομαι πιο χαρούμενη με την τροφή που λαμβάνω? Τι με κρατάει μακριά από την ευεξία και την ίδια τη ζωή?
    Είναι φόρουμ αλληλοβοήθειας αυτό που γράφουμε αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη όχι φόρουμ συμβουλών πως να καταστρέψω γρηγορότερα το δώρο της υγείας που μου έχει δώσει ο θεός.
    Η διατροφική διαταραχή είναι το ζήτημα σου Κελλυ μου και όχι ότι τα υποτιθέμενα μεγάλα μπούτια και γάμπες. Κάνε focus στο θέμα που σε οδηγεί να βλέπεις τον εαυτό σου άσχημο, στο βαθύτερο πρόβλημα που σε οδηγεί να υποβαθμίζεις την υγεία σου.
    Φιλικά
    Γιώτα

  7. #7
    εχεις δικιο..ακομα κ αυτο που μου απαντας για μενα βοηθεια ειναι.τα 48 κιλα ειναι απλα ενας αριθμος.επεισης ο σωματοτυπος μου ειναι ετσι ωστε εχω τοπικο παχος.ειχα παει σε ενα κεντρο αδυνατισματος περσυ στα ιδια κιλα,με πηγε η μητερα μου με την λογικη οτι εκει θα μου πουνε οτι δεν εχω αναγη για αδυνατησμα,αλλα αυτοι μου εβγαλαν τα χιλια πατσα και με εκαναν να νιωσω πραγματικα τοφαλος.τελσπαντων τελικα αυτο που εκανα ητανε ενα προσγραμμα σισφιξης ασ πουμε τοπικα σε ενα αλλο κενρο και φθηνα και που εκανε πραγματικα δουλεια και οντως ενιωσα πολυ καλυτερα με τον εαυτο μου,μετα ξεκινησα και σωστη διατροφη και γυμναστηριο για να διατηρησω το αποτελεσμα και εχασα και καποια κιλα,εφτασα 52.ηρθε ομως το καλοκαιρι και με εποιασε εμμονη με εποιαναν βουλιμικες κρισεις και παλι τα ιδια,μου εγινε παλι εμμονη.τωρα ξαναγραφτικα γυμναστηριο και ανυσηχω γτ σκεφτομαι αν τρωω πρωτεινες οτι θα γινω τουμπανο αν τωω υδατανθρακες θα παχυνω και δεν θελω να τρωω τιποτα.και επειδη ξερω οτι αυτο δεν ειναι το υγιηνο γιαυτο ρωταω και ξαναρωταω,οχι για να μου πει καποιος πως να καταστρεωω τον εαυτο μου,πως να μπω επιτελους σε κατι σωστο για να εχω αδυνατο σφιχτο σωμα και να νιωθω καλα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    Κelly αν θέλεις να κάνεις μια σωστή προσπάθεια για να νιώσεις καλύτερα καλό θα είναι να πας σε έναν διατροφολόγο ειδικευμένο σε διατροφικές διαταραχές για να σε εκπαιδεύσει πως να τρως σωστά και να νιώθεις καλά. Το πρόβλημα σου δεν είναι το βάρος σου αλλά το μυαλό σου ωστόσο. Γι αυτό και χρειάζεσαι και ψυχολογική υποστήριξη την οποία από όσο γνωρίζω λαμβάνεις ήδη. Άμα μάθεις να θρεύεσαι σωστά και να αντιμετωπίζεις και τα ψυχολογικά σου σίγουρα θα έρθει μία μέρα που θα νιώσεις ευτυχισμένη χωρίς να χρειάζεται να λιμοκτονείς.
    Διάβασε ξανά το μήνυμα της Μακ.... τελικά γιατί δεν νιώθεις καλά; Πίστεψε με δεν είναι τα κιλά σου αυτά που σε βαραίνουν. Άλλα σε βαραίνουν που δεν μπορείς να ελέγξεις και έτσι επιλέγεις να ελέγξεις την τροφή που μπαίνει μέσα σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
    Posts
    685
    Είπα μια να μην απαντήσω Kelly γιατί τα κορίτσια παραπάνω τα είπανε όλα...

    θα σου πω δυο πράγματα από προσωπική μου εμπειρία και εύχομαι να τα σκεφτείς και αυτά

    Από τις πολλές δίαιτες (έχω κάνει τα απαντα από πολύ στερητικές μέχρι ποιο χαλαρές) έκανα πρόβλημα στο θυρεοειδή μου...τώρα είμαι μόνιμα με ορμόνη γιατί έχω υποθυρεοειδισμό..αυτό σημαίνει πως τώρα χάνω ακόμα ποιο δύσκολα λόγο του θυρεοειδή ...

    Προκάλεσα έλκος στο στομάχι μου και οισοφαγίτιδα στον οισοφάγο μου (πληγές) από τους εμετούς που έκανα επειδή καταστράφηκε και το στομάχι μου..

    σε συνέπεια από τον εμετό άρχισαν να φθείρονται τα δόντια μου ...και εκεί που είχα όμορφα δόντια και λευκα τώρα ίσος φαίνονται όμορφα αλλα δεν είναι τόσο λευκα όσο ήταν και έχασα και μερικά πίσω πίσω από τι φθορά..

    κατόπιν έκανα πρόβλημα με το ζάχαρο ..τα μαλακια μου που πάντα ήταν γυαλιστερά και όμορφα και μπούκλες τώρα δεν είναι γυαλιστερά έχουν μείνει τα μισά και οι μπούκλες μου πάνε και αυτές...σαν αποτυχημένη "περμαναντ" είναι...

    επίσης το δέρμα μου χαλάρωσε παρα πολύ ...

    εννοείτε πως έφτασα τα 130 κιλά κάποτε..

    με πολύ πόνο και κόπο κατάφερα να φτάσω τα 95 και ξεκίνησα γυμναστήριο...

    Που βοηθάει το "γουμανσιριο"? το γυμναστήριο δεν σε βοηθάει να αδυνατίσεις..το γυμναστήριο σε βοηθάει να έχεις σωστότερη λειτουργία του οργανισμού σου..καλύτερη αρτηριακή πίεση, καλύτερη κυκλοφορία του αίματος σου δίνει ευεξία και το σημαντικότερο (για όλες που θέλουμε να χάσουμε κιλά) κάνει το σώμα μας να φαίνεται ποιο αδύνατο επειδή είναι σφιχτό και όχι χαλαρό. αν κανεις ένα σωστό πρόγραμμα στο γυμναστήριο μπορεί να είσαι 60 κιλά και να φαίνεσαι 50 επειδή το σώμα σου είναι σφιχτό και δουλεμένο..δεν θα πας για body builder κούκλα μου να φουσκώνεις...διάλεξε αερόβια γυμναστική ..αλλα προπάντων οι θερμίδες σου να μην πέσουν κάτω από τις 1500 ημερησίως.

    το τελευταίο που θα σου πω είναι πως και εγώ στα 18 ξεκίνησα με τις δίαιτες και πριν 17 μέρες, μετά από 23 χρονια δίαιτας, κατέληξα να κάνω χειρουργείο ....

    ελπίζω να σκεφτείς καλά όλα όσα σου είπαμε...αν κανεις δίαιτα και κάποια στιγμή την χαλάσεις δεν έγινε και κάτι..το προσπερνάς και συνεχίζεις την διατροφή σου...όταν κανεις τέτοιες σκληρές δίαιτες ο οργανισμός σου νιώθει πως είναι σε κατάσταση πολεμου και κρατάει το λίπος για τις δύσκολες ώρες..είναι φαύλος κύκλος...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    ρε συ δεν ειναι πολυ λιγα τα 48 κιλα για το υψος σου; ειναι λιγα για το δικο μου, που ειμαι 1.62..

  11. #11
    νομιζω οτι στον δικο μου σωματοτυπο,οχι δεν ειναι λιγα..

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    κοιτα να δεις.αμα στα 48 κιλα δεν εχω περιοδο, ο δεικτης λιπους μου ειναι κατω απο το όριο, ο γιατρος μου οριεται να παρω 5 κιλα και γενικα δεν την παλευει ο οργανισμος μου..τοτε λιγα ειναι..κι εσυ μαλλον εχεις προβλημα.οποτε κοιτα το..
    φιλικα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Έχε υπόψιν επίσης Κέλυ, ότι η ατονία δεν καταπολεμείται με τίποτα. Ο οργανισμός σου είναι σε θέση άμυνας και καίει μόνο λίπος αφού δε τρώς τίποτα. Ο μεταβολισμός έχει μειωθεί όπως έχουν μειωθεί κι οι φυσικές άμυνες του σώματος.
    Αφού δεν τρως που δεν τρως σου προτείνω από ένα καφεδάκι πρωί και μεσημέρι με 4 κουταλιές ζάχαρη. Μη τρομάζεις θα τα κάψει αμέσως το σώμα, δε παχαίνουν σε αυτές τις στιγμές.
    Έχε επίσης υπόψιν ότι ένα όργανο στο σώμα μας δεν καίει λίπος σε καμιά περίπτωση και θέλει γλυκογόνο (υδατάνθρακες σύνθετους και σάκχαρα). Είναι ο εγκέφαλος. Καλή συνέχεια.

  14. #14
    καλα η ατονια ισως ειναι και ψυχολογικο γτ δν ειμαι καθολου καλα τελευταια!επισης το redbull με βοηθησε πολυ!ο μεταβολισμος πως μειωνετε με τοση γυμναστηκη?και διαδρομο και αεροβια και γυμναστικη με βαρυ..θα την δοκιμασω τν ζαχαρη στον καφε!η κανα φρουτο!και στην τελικη οταν δεν μπορω να παω γυμναστηριο μια φορα την βδομαδα δεν παω και παω την επομενη πιο πολλες ωρες..μυαλο κουκουρουκου...ευχαριστω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •