ποσες θερμιδες πηρα??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    ποσες θερμιδες πηρα??

    και παλι καλησπερα σας!ξεκινησα μια διαιτα στην οποια μπορω να τρωω λαχανικα και φρουτα απεριοριστα και απο τα αλλα συγκεκριμενες θερμιδες καθε μερα..σημερα επρεπε να φαω 300.εγω εφαγα το πρωι ενα κουλουρι θεσαλλονικης,και ενα γιαουρτι και ελαχιστα χορτα και μια μπυρα..αυτα ποσες θερμιδες ειναι?εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη..με αυτες τις θερμιδες αν κανω και γυμναστικη θα πεσει ο μεταβολισμος μου?η γυμναστικη δεν τον ανεβαζει?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    καλημέρα Κέλλυ.
    Κανονικά όλα αυτά θέλουν ζύγισμα, αλλά θα μπορούσες να πεις ότι ένα κουλούρι Θεσ/νίκης έχει 100 θερμίδες, το γιαούρτι 120, τα χόρτα ξέχνα τα (φάε και 7 κιλά αν μπορείς) :smilegrin: και μια μπύρα 350μλ- 175 θερμίδες, σύνολο πες 400 θερμίδες.
    Τώρα αν με αυτή τη διατροφή κάνεις γυμναστική θα πρέπει να βρεις κάποιος είδος γυμναστικής μόνο για τα δάκτυλά σου γιατί για τους υπόλοιπους μύες δε θα φτάνει η ενέργεια:smilegrin:

  3. #3
    το περιεργο ειναι οτι εχω ενεργεια..ισως απο τα φρουτα δεν ξερω,το καλο ειναι οτι δεν με πιανουν βουλιμικες κρισεις καθολου,και ηδη με την γυμναστικη αρχιζω και σφιγγωωωωωω.ειμαι πολυ χαρουμενη..κιλο βεβαια δεν εχω χασει αλλα νταξει..απλα δεν θελω να μου πεσει ο μεταβολισμος!πεφτει και οταν κανουμε γυμναστικη??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Όταν γυμναζόμαστε/κινούμαστε λέμε ότι ο μεταβολισμός μας αυξάνεται, δηλαδή αυξάνονται οι ημερήσιες καύσεις μας. Τουλάχιστον έτσι το ξέρω εγώ. Για να μη σε πιάνουν βουλιμικές κρίσεις θα πρέπει να αποφύγεις τις στερητικές δίαιτες και να τρως πολλά γεύματα την ημέρα.

  5. #5
    θωρητικα και εγω ετσι ξερω..δεν νιωθω οτι στερουμε κατι με αυτην την διαιτα,απλα φοβαμαι μηπως πεσει ο μεταβολισμος μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Ο μεταβολισμός ίσως πέσει όταν σιγά-σιγά κάψεις τα αποθέματα γλυκογόνου κι αρχίσεις να καις το αποθηκευμένο στο σώμα, λίπος. Αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει πέραν του να κάνεις δίαιτα και να τρως τροφές με μικρή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες. Εϊναι πολύ θεωρητικό αυτό βέβαια. Φάε καλά, γυμνάσου σωστά και θα δεις καλό.

  7. #7
    αρα πεφτει και οταν κανουμε γυμναστικη ο μεταβολισμος?ρωταω γιατι τοσες μερες ολα καλα αλλα ουτε ενα κιλο δεν εχω χασει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Το να χάσεις ένα κιλό μπορεί να είναι εύκολο αλλά και δύσκολο. 1 κιλό αποθηκευμένο λίπους δίνει καύσεις 7500 θερμίδων. Θες δηλαδή με μια καλή δίαιτα 10 με 15 μέρες για να το χάσεις. 1 κιλό υγρών το χάνεις πίνοντας 2 καφέδες κι ένα πράσινο τσάι που είναι διουρητικά. Πάντα μετράει το πόσα αποθέματα λίπους έχεις και το κατά πόσο θέλει το σώμα σου να τα αποβάλει. Θέλω να πως ένας άνθρωπος με 8% πχ. του σωματικού βάρους να είναι λίπος είναι πολύ δύσκολο να χάσει ειδικά τώρα που κρυώνει οο καιρός και το λιγοστό λίπος είναι πολύτιμο.

  9. #9
    ναι ισως επειδη εχω μονο τοπικο παχος και τα κιλα μου ειναι κανονικα..αυτο ειναι η επεσε ο μεταβολισμος μου επειδη δεν τρωω πολυ,ακομα και αν γυμναζομαι?δηλαδη μπορει να τρωω πολυ λιγο και κανω αρκετη γυμναστικη..πιστευω οτι νορμαλ εστω και ενα κιλα επρεπε να το εχω χασει..απελπιζομαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Κέλλυ νομίζω σε αυτό το σημείο θα βοηθούσαν κάποια στοιχεία όπως ηλικία-ύψος-βάρος για να το συζητήσουμε πιο ζεστά το θέμα. Όμως όταν δε τρως πολύ και γυμνάζεσαι κάτι θα κάψεις θες δε θες. Λίπος- μυϊκό ιστό ή δε ξέρω εγώ τι άλλο. Δεν κερδίζεις τίποτα έτσι. Και είναι σχετικό κι αυτό. Τα πάντα είναι σχετικά.
    Ξέρεις πολλές φορες ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τον ευατό μας είναι λανθασμένος και μια φωτογραφία που θα βγούμε και μετά παρατηρήσουμε μπορεί να μας διαφωτίσει. Εμάς τους ίδιους. Το πως βλέπουμε τον ευατό μας έχει να κάνει και με το πως θέλουμε να τον βλέπουμε.

  11. #11
    καλα εχεις απολυτο δικαιο..και το ξερω οτι εχω καποιο προβλημα στο πως βλεπω την εικονα μου,το νιωθω γιατι αλλαζει αναλογα και με την διαθεση μου..ειμαι 1,68 55 κιλα,σημερα βεβαια πριν λιγο που ζυγηστηκα που δειξε 53 αλλα δεν ειναι και σιγουρο,εγω θελω να φτασω σιγουρα στα 50.προσπαθω εδω και καιρο αλλα ειχα συνεχεια βουλιμικες κρισεις.τωρα πραγματικα μου κοπηκε η ορεξη,σημερα ας πουμε εφαγα ενα μπολ με κορν φλειξ και χθες ενα κουλουρι θεσσαλονικης.δεν θελω να χαλασει ομως ο μεταβολισμος μου στην προσπαθεια μου να αδυνατησω,γιαυτο και αυριο ας πουμε θα παω 2 ωρες το πρωι γυμναστηριο και τ απογευμα αλλες 2.θελω να κερδισω τουλαιστον να νιωθω εγω καλα με το σωμα μου και μετα πιστευω οτι μπορω να διατηρησω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλημέρα Κέλλυ.
    Συγχαρητήρια κατ' αρχήν για τον κόπο που κάνεις. Θέλει μεγάλη προσπάθεια για να πετύχεις το -15.
    -15 εννοώ τα κιλά κάτω από το ύψος. να σου πω πολλοί δρομείς ζηλεύουν ανθρώπους με παρόμοιο σωματότυπο που είναι ιδανικός για τρέξιμο αποστάσεων.
    Δε θέλω να σε αποθαρρύνω σε καμιά περίπτωση, όμως αυτό που πας να πετύχεις ίσως να μην σου ταιριάζει.
    Ότι γράφω έχει να κάνει με γνώσεις που έχω αποκτήσει από την προσωπική μου ενασχόληση με την διατροφή και την γυμναστική.

    1ον. Το σωμα κατά τους θερμούς μήνες εχει την τάση να αποβάλει το λίπος γιατί δεν το χρειάζεται. Κατά τους χειμερινούς μήνες όμως και από ότνα ο καιρός αρχίζει να κρυώνει αυτόματα μπαίνουμε σε μια διαδικασία αποθήκευσης λίπους. Το λίπος είναι μεγάλη εφεύρεση. Είναι ένα αργό καύσιμο που μας επιτρέπει να αποθηκεύμε μεγάλα ποσά ενεργειας για να ανταπεξέλθουμε σε περιόδους πείνας. Επίσης περιβάλει τα ζωτικά μας όργανα και τα προστατεύει. Προσπάθησε το τελευταίο να το θυμάσαι καθώς ίσως προσπαθείς να το αποβάλεις εντελώς από μέσα σου. Δεν είναι καλή ιδέα. Σε αυτό το σημείο κι επειδή είμαι μόνιμα σε μια διαδικασία παρακολούθησης του βάρους μου, οι καλύτερες περίοδοι μείωσης είναι απότον Μαρτη-Απρίλη έως και τον Αύγουστο. Από τον Σεπτέμβρη έως τον Φλεβάρη θα τυρανιστείς, θα παιδευτείς πολύ για να χάσεις. Προσπάθησε να μείνεις ευχαριστημένη εκέι που είσαι, μείνε σταθερή μέχρι τότε και συνέχισε τον Απρίλη.

    2ον. Έχω φτάσει κι εγώ στο -14κιλά, 61 κιλά με 1,75 ύψος. Τώρα είμαι 69 με 70, βασικά προσπαθώ να πάρω κανά κιλό γιατί έχω έναν δύσκολο αγώνα. Στο θέμα μας πίσω. Τότε που έφτασα στα 61 έφτασα με αρκετά χαζή διατροφή. Θυμάμι πως κατέβαζα κυρίως σαλάτες, γιαούρτια και είδη πατσαβουροlight :) Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια. Μου άφησε ένα μικρό κουσούρι που μόλις τον τελευταίο καιρό κατάφερα να ξεπεράσω. Για 1,5 χρόνο σηκωνόμουνα την νύχτα πολλές φορές και χλαπάκιαζα γλυκά. Βασικά τάραξα τον μεταβολισμό μου, δημιούργησα ανασφάλειες κι αποτρελάθηκα κάπως :) Επίσης επιεδή αθλούμαι όλο αυτό το διάστημα με τσάκισε κι ένας τραυματισμός μια θλάση στη γάμπα που με πήγε πολύ πίσω εκείνο τον καιρό. Τώρα ο τραυματισμός ίσως και να ήταν ασχετο και πολλές φορές δεν τον αποφεύγεις ότι και να κάνεις. Δε ξέρω αν σου θυμίζω κάτι σε όλα αυτά που γράφω για τον ευατό μου. Με τον καιρό άφησα το σώμα μου ελέυθερο έφτασα τα 70 κιλά και είμαι ευχαριστημένος με αυτά. Το ιδανικό μου είναι 68. Για μένα ιδανικό, όχι για τον γείτονα που βλέπει. Αυτός πάλι αδύνατο θα με βλέπει. Ξέχασα να σου πω ότι εκείνο το -14 διάστημα ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά και ας πούμε ότι έχασα παντελώς την διάθεσή μου για - είναι φόρουμ κυριών (κατά κύριο λόγο), οπότε φαντάζεσαι γιατί. Θυμάμαι πόσο δυστυχισμένος κι αχόρταγος είχα γίνει στο χάσιμο κιλών. Φαύλος κύκλος. Επειδή μετράω τα πάντα στη διατροφή μου, εκείνο το διάστημα πριν λαλήσω κι αρχίσω να αδειάζω τις νύχτες το ψυγείο, είχα παρατηρήσει αυτό που λέμε. Ο μεταβολισμός είχε πέσει και πολύ. Τα νούμερα δε μου βγαίναν. Δηλαδή πχ, λήψη 3000 θερμίδες, καύση 3600 θερμίδες. Έτσι ήμουν στο -4000 θερμίδες την εβδομάδα και κιλό δε χανόταν -γιοκ. Οπότε συμπεραίνω ότι παρόλα την γυμναστική αντί να καίω τα φυσιολογικό μέχρι τότε 3600, έκαιγα ότι έτρωγα 3000. Το σώμα μου είχε μπει σε αμυντική στάση, προστάτευε τα τελευταία υπερπολύτιμα αποθέματα λίπους. Έτσι συμπέρανα.

    3ον. Παρατήρησα ότι σε διαστήματα που αύξανα υπερβολικά τη γυμναστική - μιλώ για 30χιλιόμετρα τρέξιμο καθημερινώς - αντί να χάνω, έβαζα. Τι συνέβαινε; Έτρωγα. Μάλιστα εκείνο το διάστημα πεινούσα σαν λύκος. Αν πλησίαζε η γυναίκα μου να μου φάει 1 πατάτα θα της πηρούνιζα το χέρι :) Συμπέρανα λοιπόν το εξής. Το σώμα μας προσπαθεί να καταλάβει τι θέλουμε από αυτό και συμπεριφέρεται αναλόγως.

    Κλείνω έτσι τώρα να μη σας κουράσω άλλο και την καλημέρα μου σε όλους/ες.

  13. #13
    καλημερα!να σου πω εγω τωρα που δεν τρωω δεν ξυπναω για να φαω γλυκα,δεν μπορω να κοιμηθω καν απο την πεινα..εδω και καμια βδομαδα κοιμαμαι μετα της 6 το πρωι,χθες εφαγα τσιχλα να ξεχνιεμαι!καταπιεζω τοσο πολυ τον εαυτο μου που δεν υπαρχει η περιπτωση να φαω,το θεωρω οτι χειρωτερο!και εγω πειναω μετα την γυμναστικη γιαυτο δεν τρωω ολη μερα και τρωω μετα αλλα 1γευμα σαν αυτα που ενεφερες και εσυ,1γιαουρτι η 1σαλατα και αλλα light..μαλλον και εμενα μου εχει πεσει ο μεταβολισμος γιατι και εμενα τα νουμερα δεν βγαινουν..απλα θελω να πιστευω οτι αν για εναν μηνα το κρατησω και το στομμαχι μου θα ζηταει λιγοτερη τροφη και ισως μετα αρχισω να χανω..σκεφτομαι λαθος?για εμενα τα -15 κιλα που λες θα μου πανε..και 48 ειχα φτασει μια εποχη κ ακομα αδυνατη δεν ημουνα!που ξερεις και αμα το πετυχω μπορει να γινω και δρομεας :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Προσπάθησε να φυλαχτείς απο τραυματισμούς. Το σώμα σου έχει ελλείψεις κι είναι ευαίσθητο αυτή τη στιγμή. Πάρε και καμιά πολυβιταμίνη, αν και δεν ξέρω αν κάνουν πράγματι καλό. Τέλος πάντων.
    Αφού γυμνάζεσαι κράτα ένα ημερολόγιο άθλησης, σωματικής κατάστασης. Θα σε βοηθήσει στο μέλλον να αναγνωρίζεις τυχόν λάθη και να αποφεύγεις κακοτοπιές.
    Σου εύχομαι καλή δύναμη και να γίνεις δυνατότερη και σοφότερη στην πορεία.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    ρε παιδια τι μπραβο της λετε; η κοπελα θα παθει τιποτα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •