ποσες θερμιδες πηρα?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    δεν μου ειπε κανενας μπραβο..προσπαθουνε να με συμβουλεψουν..δεν θα παθω κατι..δυστυχως ακομα τρωω δεν μπορω κα κοψω το φαγητο σημερα εχω φαει ενα γιαουρτι με μιση κουταια μελι για μεσημερι κ 4 μπισκοτα τ πρωι..ολο προσπαθω να μην φαω κ ολο τρωω και γιαυτο δεν χανω..συν οτι μαλλον εχω χασει την μυικη μου μαζα γιατι κανω καθε μερα γυμναστικη κανα 3 ωρο..θα καταληξω να μαι μονο λιπος εχω απελπιστει :sniffle:

  2. #17
    Ποιος σου ειπε οτιμε τη γυμναστικη χανεις μυικη μαζα;με τη γυμναστικη χτιζεις μυικη μαζα,γι αυτο ΠΑΝΤΑ συνιστουν μαζι με τη διαιτα να κανεις και γυμναστικη,για να μη χασεις μυικη μαζα.Βεβαια αυτο που κανεις εσυ δεν ειναι διαιτα,αλλα επιθεση στον εαυτο σου.Πρεπει να τρως κανονικα και μαλλον να ζητησεις και βοηθεια ψυχολογικη.Δεν ειναι δυνατον να τρως ενα γιαουρτι και να θεωρεις οτι αυτο φταιει που δεν αδυνατιζεις..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εγώ Κέλυ μου γυμνάζομαι, τρώω του σκοτωμού κι είμαι στέκας.
    Κι αρκετές κοπέλες που ξέρω κάνουν το ίδιο.
    Η γυμναστική θέλει υποστήριξη. Σωστό φαγητού.
    Αλλιώς φοβάμαι πως χτυπιέσαι άδικα.
    Πρόπερσι έκανα μια δίαιτα, με 2500~3000 θερμίδες λήψεις καθημερινώς και διαλύθηκε το σώμα μου από την ασιτία. Έχασα πολλά κιλά αλλά χαμένα πήγαν. Έχανα 4,5 κιλά τον μήνα.
    Φέτος έκανα προσεκτική διατροφή χάνοντας 1 κιλό τον μήνα για 4,5 μήνες. Καθημερινές λήψεις 3500~4000 θερμίδες, όσο και τρώω και τώρα δηλαδή με έμφαση σε πολλά γεύματα, όχι στα άχρηστα λιπαρά.
    Πιστεύω πως παιδεύεσαι άσχημα κι άδικα, αλλά είναι δική σου απόφαση το πως θα προχωρήσεις.
    Αν φας καλά θα αποδώσεις και στην γυμναστική και μόνο κέδρος θα έχεις. Και 55 κιλά να πας θα είσαι όμορφη. Και 70 επίσης.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by kellyjo92
    δεν θα παθω κατι..δυστυχως ακομα τρωω δεν μπορω κα κοψω το φαγητο σημερα εχω φαει ενα γιαουρτι με μιση κουταια μελι για μεσημερι κ 4 μπισκοτα τ πρωι..ολο προσπαθω να μην φαω κ ολο τρωω και γιαυτο δεν χανω.
    κέλλυ , το "δυστυχώς ακόμη τρώω" μου ακούγεται εξωφρενικό και οφείλω να στο πω αφού το εκθέτεις δημόσια. Η ποσότητα τροφής που περιγράφεις για τη μέρα σου είναι από κάθε άποψη λανθασμένη, και για τη θρέψη και για την ενέργεια και για την ψυχολογία. Επιμένεις να καταστρέφεις κάθε σου πιθανότητα να ισορροπήσεις και να αγαπήσεις τον εαυτό σου.
    Ο Γιώργος σου παραθέτει το προσωπικό του παράδειγμα διατροφής και εκγύμνασης παραβλέποντας κατα την ταπεινή μου άποψη ότι έχεις σοβαρό θέμα αυτο-εικόνας. Δεν χρειάζεσαι συμβουλές πως να είσαι 15 κιλά κάτω από το ύψος σου, ως στόχος είναι ανούσιος, ο στόχος σου θα πρέπει να είναι πως θα είσαι υγιής σωματικά και πνευματικά και πως θα ξεκολήσεις από την απίστευτη ιδέα που σου έχει κολήσει ότι με την αυτο-επιβαλλόμενη ασιτία υπάρχει περίπτωση ποτέ να αδυνατίσεις και να είσαι καλά. Το θέμα είναι να γίνεις όχι αυτό που θέλεις αλλά αυτό που χρειάζεσαι να γίνεις. Δεν νομίζω ότι αυτό που θέλεις να γίνεις θα σε βγάλει σε καλό δρόμο. Αλλά στα έχω ξαναπεί και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι.
    Πάντα φιλικά.

  5. #20
    ευχαριστω πολυ..καμια φορα ειναι καλο το <<κραξιμο>> μιας και δεν εχω κανεναν να μου τα πει..θα τα παρω υποψιν μου αυτα που μ ειπες!αν και..δυσκολα τα πραγματα!παντως ευχαριστω!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    7
    Originally posted by kellyjo92
    και παλι καλησπερα σας!ξεκινησα μια διαιτα στην οποια μπορω να τρωω λαχανικα και φρουτα απεριοριστα και απο τα αλλα συγκεκριμενες θερμιδες καθε μερα..σημερα επρεπε να φαω 300.εγω εφαγα το πρωι ενα κουλουρι θεσαλλονικης,και ενα γιαουρτι και ελαχιστα χορτα και μια μπυρα..αυτα ποσες θερμιδες ειναι?εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη..με αυτες τις θερμιδες αν κανω και γυμναστικη θα πεσει ο μεταβολισμος μου?η γυμναστικη δεν τον ανεβαζει?
    Εγω θεωρω οτι αυτη η διαιτα η οποια εχει χαμηλες θερμιδες δεν ειναι και τοσο καλη για τον οργανισμο. αν κανεις και γυμναστικη νομιζω οτι ειναι εξαντλητικη! ναι μεν να τρως λαχανικα αφθονα! φρουτα οχι αφθονα γιατι και αυτα εχουν θερμιδες! πχ μια μπανανα εχει 120 θερμιδες, 1 φρουτο 60-80 θερμιδες.....κλπ ενω τα λαχανικα εχουν παρα πολυ λιγες θερμιδες. απλα να τηρεις μια διαιτα 950 με 1000 θερμιδες! αυτη θεωρω οτι πρεπει να ειναι η πιο χαμηλη σε προσληψη τροφης σε διαιτολογιο! Ειδαλλως να ακολουθησεις αναλογη διαιτα που ειναι καταλληλη στα κιλα που εισαι για να χασεις η να συντηρησεις το βαρος σου.Οσον αφορα τις τροφες που εφαγες, θα σου πω στο περιπου: ενα κουλουρι εχει γυρω στις 100-150 θερμιδες κυριως τα 70 γρ. αναλογως το μεγεθος!
    το γιαουρτι γυρω στις 180 θερμιδες οταν λεμε για 2%
    και η μπυρα γυρω στις 150..... η κλασσικες
    Οσον αφορα την γυμναστικη, η γυμναστικη ειναι καλη και σου ανεβαζει τις καυσεις αλλα και χτιζεις μυς, γι αυτο καμια φορα ενω κανουμε διαιτα μπορει να παρατηρησουμε οτι πηραμε κιλο η δεν χανουμε. συνηθως ειναι 1 με 1,5 αν θυμαμαι καλα αν κανεις και βαρη. αλλα μπορουμε να χασουμε σε ποντους. απλα σε συνδιασμο με μια διαιτα η οποια ειναι εξαντλητικη δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.....κυριως η αεροβια ειναι πολυ καλη ασκηση για καυση λιπους! τα βαρη ειναι για σφιξιμο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    chania , herakleion
    Posts
    207
    οταν ξεκινησεις μια διαιτα με τοσες λιγες θερμιδες με 300 ας πουμε οταν περασουν πι πρωτοι μηνες και κολλησεις και δεν χανεις γραμμαριο δεν θα μπορεις να μειωσεις τις θερμιδες σου ωστε να χασεις και αλλα κιλα..ποσο θα τις πας? 100?? δεν θα πρεπει να τρως τιποτα μετα...ειναι λαθος αυτη η τακτικη. την εχω κανει αρκετες φορες και δεν λειτουργησε ουτε μια......!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλημέρα, κάνω προσπάθεια εδώ και 1 βδομάδα να διατηρηθώ στις 3500 θερμίδες ημερισίως για λίγο καιρό μπας και καταφέρω και ρίξω κανά κιλό.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    καλημερα!!! γιωργο να σε ρωτησω κατι μιας και βλεπω οτι το κατεχεις.

    ειμαι 36 ετων με hashimoto θυροειδιτιδα.
    ποσες θερμιδες πρεπει να τρωω για συντηρηση η χασιμο λιπους με περιπου 30 λεπτα διαδρομο στο 5.7 καθημερινα ?

    τι διατροφη ενδεικνυεται?

    συμβουλες καλοδεχουμενες. ειμαι τωρα 60-61 κιλα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλημέρα Τόνια, όντως κατέχω το θέμα των θερμίδων, όμως δεν ξέρω τί είναι αυτή η θυροειδίτιδα που περιγράφεις και το κατά πόσο μπορεί να επηρρεάσει στο θέμα των καύσεων.
    Κατά τα άλλα:
    Υποθέτω λοιπόν πως πηγάινεις διάδρομο με 5,7 χιλιόμετρα την ώρα για 30 λεπτα στον διάδρομο, διανύοντας συνολικά απόσταση 2,85χλμ ως άσκηση - περπάτημα. Τα άλλα δεδομένα μας είναι πως είσαι γυναίκα 36 ετών 60 κιλά. Υποθέτω επίσης πως κάνεις καθιστική ζωή και έχεις ύψος 1,65μέτρα. Να είσαι καλά.

    Σύμφωνα λοιπόν με τα πιο πάνω έχεις ΔΜΣ(BMI) 22
    Οι ημερήσιες καύσεις σου για την καθιστική ζωή είναι 1868 θερμίδες.
    Οι καύσεις σου λόγω άσκησης είναι: Απόσταση(περπάτημα)*Βάρος(κ ιλά) *2/3 = 2,85χλμ*60κλ*2/3 = 114 θερμίδες (Στο περίπου)
    Συνολικές ημερήσιες καύσεις: 1982 θερμίδες

    Επειδή ποτέ δε μετράμε σωστά, θα πρότεινα να καταναλώνεις 1800 θερμίδες ημερησίως. Φάε ότι σου αρέσει, εγώ ακολουθώ εδώ κι ένα εξάμηνο, καθαρή χορτοφαγική διατροφή με άριστα αποτελέσματα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    peiraias
    Posts
    538
    γιωργο ευχαριστω πολυ!!! δυστυχως η θυροειδιτιδα μου ειναι αυτη που παχαινει!! δεν εργαζομαι οντως αλλα λογω των παιδιων (3) ολο και καπου περπαταω (φροντιστηρια, μπασκετ κλπ ). σε ευχαριστω πολυ θα κοιταξω και τη χορτοφαγικη διατροφη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Η ευχαρίστηση είναι δική μου Τάνια.
    Αυτή τη στιγμή τρέχω τα πρωϊνά και τις ώρες των δραστηριοτήτων των παιδιών (2) κάνω βόλτες ή διάφορες δουλειές.
    Γενικά μου αρέσει πάρα πολύ και παρά τα εξαντλητικά τρεξίματα να βγαίνω και να "τρέχω" δεξιά κι αριστερά.
    Εσύ θα μπορούσες την ώρα του κολυμβητηρίου να περπατάς σε κάποιον χώρο εκεί. Εδω΄στα Γιάννενα στο χώρο του κολυμβητηρίου έχει και γήπεδο με στίβο, οπότε τις ώρες των μαθημάτων έχει πολύ κόσμο που περπατάει γύρω, γύρω.
    Πολλές φορές συνδυάζω την άσκηση με τις ώρες αυτές.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •