kapios as pi ti gnomi tou!!1
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    11

    kapios as pi ti gnomi tou!!1

    ya sas pedia!! spudazo iatriki 4 etos athina.... vasika den ksero an to provlima mu ine ιψδ alla leo na to mirasto. apolitirio likiou iha 19.8 den boro na pw oti diavaza ipervolika alla boro na pw oti skilodiavaza mono prin tis exetasis... tus ximones den evgena pote ekso... alla ta kalokeria den me evlepe ke kanenas spiti..atoma pu ekana oli mera parea ta kalokeria otan me evlepan tus ximones akugan mono ena ya su!! sta teli tis devteras likiou mu ksekinisan i polipothites emmones me ton eksis ekpliktiko tropo..se periptosi pu xehnaga opiadipote leksi(esto an tin akua st tv i tin diavaza kapu) mehri na tin vro den me piane ipnoss... ipirhan periptosis pu xaramiza kai 2 vdomades yia na thimitho mia leksi pu iha akusi kapou...mehri na ftaso 3 panpstimiu den to iha pi se kanena avto to provlima... opos fandazeste i katastasi epidinothike para poli... arhisan na me pianun fovi oti ean mu simvi kati tetio dld an ksehaso mia leksi den tha boreso na singendrotho sto diavasma ke den tha peraso kanna ma8ima... ke mehri na tin vro den 8a boreso pote na sigendro8o ke 8a kovome apo ola ta ma8imata yiati sinehia to mialo mu 8a skaloni savti tin anazitisi..... yia na katalavete eno st likio borusa na aposti8iso 40 ke... selides se mia mera tora pia 2 protasis diskola tis ma8eno.... lipon ARAGE MU AKSIZI OLI AVTI I TALEPORA????yiati to epa8a horis kanena etio????ti mu simveniii???? perno farmaka ke kala andikata8liptika me drasi stis ιψδ diatarahes alla tpt....pws na isihaso????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    να σταματησεις να το σκεφτεσαι ..... και εμενα μου εχει τυχει.Αλλα για κανα μηνα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Φίλε εγώ έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ένα από τα συμπτώματα είναι ίδιο με αυτό που έχεις κι εσύ. Πολλές φορές ψάχνω να βρώ την κατάλληλη λέξη για να πώ κάτι και νιώθω οτι την έχω αλλά δεν μου ρχεται. Άν δεν τη βρώ δεν μπορώ να σταματήσω να ξεζουμίζω το μυαλό μου. Νιώθω οτι πρέπει οπωσδήποτε να τη βρώ δεν ξέρω γιατί, σαν ένδειξη ικανότητας και ευφυίας νομίζω εγώ αλλά κάτι άλλο πρέπει να είναι. Βέβαια αυτό εντάσσεται στο γενικότερο κόλλημα που τρώει το μυαλό μου με διάφορα πράγματα, δεν είναι μόνο αυτό. Πάντως εγώ κάνω ψυχοθεραπεία και θα σου έλεγα να το ψάξεις κι εσύ γιατί έχω καταλάβει οτι όλα αυτα έχουν μία άλλη σημασία που δεν μπορείς να τη συνειδητοποιήσεις χωρίς βοήθεια ειδικού. Κι εγώ πάω να διαβάσω μία σειρά και σαν το μυαλό μου να αντιδράει να μάθει και κολλάει εκεί. Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να ψάξεις το θέμα της ψυχοθεραπείας γιατί άλλους τους βοηθάνε τα φάρμακα και άλλους η ψυχοθεραπεία ή και τα δύο όπως έχω καταλάβει. Προσωπικά δεν είδα αποτέλεσμα από τα φάρμακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    μα γραφε σε παρακαλουμε ελληνικα!
    δεν μπορει να σε παρακολουθησει κανεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Ασχετο αλλα τι ειναι δεοψυχαναγκαστική διαταραχή

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2
    Aνεπιθύμητες σκέψεις, εικόνες ή παρορμήσεις οι οποίες \'εισβάλλουν\' επαναληπτικά και επίμονα στο μυαλό του πάσχοντα από ΙΨΔ, χωρίς ο ίδιος να το θέλει. Οι σκέψεις αυτές είναι συνήθως ξένες προς την προσωπικότητα του πάσχοντα (προκαλούν με άλλα λόγια κατάπληξη ακόμη και στον ίδιο - πώς μπορώ εγώ να σκέφτομαι κάτι τέτοιο;), έχουν δυσάρεστο περιεχόμενο, και πάντα προκαλούν δυσφορία. Ωστόσο το άτομο με ΙΨΔ πάντα τις αναγνωρίζει ως προϊόν της δικιάς του σκέψης, ακόμη και αν δεν συμφωνεί μαζί τους. Τέλος, το άτομο προσπαθεί να αντισταθεί σ\'αυτές τις σκέψεις και να τις διώξει από το μυαλό του, χωρίς όμως επιτυχία πάντα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Σευχαρηστω που με ενημερωσες απλα ειμουν περιεργη:)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    11
    ας το γραψω στα ελληνικα γιατι ακουω παραπονα....λοιπον το κολλημα μου ειναι οτι εαν ξεχαασω μια λεξη ολα χανονται για μενα... αρχιζω και σκεφτομαι πως το ψαξιμο αυτο της λεξεις δεν θα μου φυγει ποτε και σαν συνεπεια δεν θα μπορω να συγκεντροθω στ μαθηματα και σαν συνεπεια δεν θα περασω ποτε κανενα μαθημα....μολις με πιανουν τετοιες σκεψεις εκτινασσεται ο κλοα(κατα λεπτον ογκος αιματος)στα υψη ,ταχυκαρδιες ,ιδρωτες........ το παραξενο ειναι οτι ποτε μεχρι το τελος της β λυκειου δεν ειχα τετοια κολληματα... απ οτι θυμαμαι ακομη εαν παθενα κατι τετοια μετα αυτοματα το ξεχνουσα χωρις καν να μπαινω στην διαδικασια ευρεσης.(μαλλον πρεπει να εχει πεταξει καμια ασφαλια στο κεφαλη)... πιο παραξενο απ ολα ομως ειναι οτι και τωρα που γραφω το μνμ σκεφτομαι \"τι ειναι αυτα που γραφω τωρα\"???? αλλα το πιο πιο παραξενο ειναι οτι ολα αυτα που γραφω υφιστανται..... ααα ξεχασα να σας πω εχω ξεκινησει και καπνισμα 2 κουτια την ημερα μονο και μονο απο το αγχος αυτο....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    και κατι ακομα που ειχα παρατηρησει,ειναι πως οταν δεν εβρισκα την καταλληλη λεξη,εκβιαζα τον εαυτο μου να μην το σκεφτεται.αλλα ηξερα πως οτι και να εκανα ακομα και αν δεν σκεφτομουν την λεξη που δεν θυμομουν,παρολο που ασχολιομουν με οτιδηποτε αλλο,ο εγκεφαλος μου υποσυνειδητα εψαχνε.και Τυχαινε πολλες φορες σε ασχετες ωρες(συνηθως το βραδακι που ηρεμουμε)να μου ερχεται η λεξη ετσι ξαφνικα ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •